spot_img

پیش نمایش بازی Gears of War: Judgement | چرخ دنده‌ها باز می‌گردند

با مقداری تغییر هوشمندانه در فرمول سنتی و اندکی الهام از بازی‌های مشابه، عنوانِ Gears of War: Judgement دو استودیوی People Can Fly و Epic Games، می‌تواند پیشروترین نسخه، در این سری بازی باشد. داستان بازی با روشی کاملا جدید بازگو می‌شود، و به طور شگفت آورانه‌ای، این رویکرد نوآورانه، روند گیم‌پلی را هم تغییر می‌دهد. این اصلاحات در فرمول گیرز، عمر سری را فراتر از نسخه‌ی Judgement برده است و هم اکنون، پایان مشخصی در افق Gears of War دیده نمی‌شود.

داستان بازی ۳۰ روز پس از E-Day اتفاق می‌افتد، درست زمانی که نسل بشر به جنگ با لوکاست‌ها می‌رود. ائتلاف دولت فرموده (Coalition of Ordered Government) یا به اختصار COG، هنوز دشمن خود را به درستی نمی‌شناسد و این عدم شناخت، آن‌ها را در برابر خشونت لوکاست‌ها بی‌پناه و در مانده کرده است. لوکاست‌ها دسته دسته از سوراخ‌های خود بالا می‌‌آیند و در بزرگترین گروه‌هایی که تا به حال دیده‌اید، حمله می‌کنند.

این بار به جای مارکوس فینکس و دامینیک سانتیاگو، با گروه Kilo آشنا می‌شوید که چهره‌های آشنایی نظیر Damon Baird و Augustus Cole، به همراه دو شخصیت جدید با نام‌های Sofia Hendrik و Garron Paduk، در آن دیده می‌شود. هر چهار عضو گروه کیلو، به دلیل اعمال خائنانه‌ای که در طول نبرد Halvo Bay انجام داده‌اند، محاکمه و دادرسی می‌شوند، وسایلی نیز که از تکنولوژی مخفی تهیه کرده‌اند، به COG، تعلق دارد. سرنوشت آن‌ها نیز در دستان یکی از کلنل‌های وفادار و ثابت قدم COG، با نام Ezra Loomis قرار دارد. لومیس می‌گوید: “اتهامات شما، در حالی که شهادت می‌دهید، شرح داده می‌شوند.” و به این ترتیب، تک تک اعضای گروه، برداشت خود را از اتفاقاتی که در آن روز، در Halvo Bay رخ داده بود، بیان می‌کنند.

در حالی که بیرد و بقیه‌، در دادگاه شهادت می‌دهند، شما رویداد‌های آن روز را از دیدگاه آن‌ها، دوباره تجربه می‌کنید. باز آفرینی مجدد فردی شما از اتفاقاتی که رخ داده است، در نهایت، بر نتیجه‌ی دادگاه و حکم نهایی اعضای گروه کیلو، تاثیر بسیاری می‌گذارد. هم اکنون به هیچ وجه مشخص نیست انتهای Judgement چگونه تمام می‌شود، اما سازندگان تایید کرده‌اند اظهارات بیان شده در دادگاه، بر اساس عملکرد شما در بازی، تغییر می‌کند. تاثیری که شهادت‌های افراد، در نتیجه‌ی یک دادگاه می‌گذارند، خصوصا یک دادگاه نظامی، بسیار زیاد است، پس کاملا واضح است عملکرد فردی شما در گیم‌پلی، چگونه می‌تواند بر روند داستان GeOW: Judgement تاثیر بگذارد.

در سراسر نقشه‌ی بازی، پلاک‌هایی از اعضای COG وجود دارد که با نزدیک شدن به آن‌ها می‌توانید شهادت‌های غیر محرمانه‌ی اعضا را بشنوید. در حالت کلی، متغیرهای محیطی شما، پس از گوش دادن به این صحبت‌ها تغییر می‌کنند که آن‌ها نیز به نوبه‌ی خود، باعث پیچیده‌تر شدن ماموریت حال حاضر شما می‌شوند. برای مثال، این اظهارات ممکن است افشا کنند که اعضای گروه کیلو مجبور بوده‌اند در میان مه غلیظ مبارزه کنند، و یا اینکه اعضای گروه، با مهمات بسیار کمی وارد جنگ شده بودند. عده‌ای ممکن است از سخت و چالش بر انگیزتر شدن گیم‌پلی لذت ببرند، اما علاوه بر آن، این اظهارات اضافی، در حکم نهایی لومیس تاثیر گذار هستند. اگر چنین چیزی صحت داشته باشد، برای اولین بار در سری گیرز، شاهد چندین پایان متفاوت خواهیم بود.

در ضمن، گوش دادن به این شهادت‌ها، باعث چند برابر شدن امتیاز نهایی شما می‌شود. در Gears of War: Judgement، سیستم درجه بندی جدیدی وجود دارد که عملکرد شما را با ستاره دادن، می‌سنجد. اپیک، این سیستم را به عنوان راهی مناسب برای ترغیب شما به استفاده از شهادت‌های پیچیده کننده بازی، می‌بیند. اما سازندگان می‌گویند گرفتن همه‌ی ستارگان یک مرحله، برای شما محتوی خاصی را باز خواهد کرد، که البته هنوز در مورد این محتوی ویژه، صحبتی نشده است. در واقع این سیستم شبیه چیزی است که دربازی Bullet Storm دیده بودیم. نحوه‌ای که یک دشمن را از پای در می‌آورید، سرعت و کارآمدی شما، در امتیاز نهایی تاثیرگذار است. این بازی، سریع‌ترین، درگیرانه‌ترین و فنی‌ترین گیم‌پلی را در بین نسخه‌های گیرز دارد.

وجود چند پایان متفاوت، قابلیت تکرار بازی را بالا می‌برد که این نکته‌ی مثبت دیگری برای Judgement می‌باشد. سیستم پویایی در بازی وجود دارد، که پس از مرگ، شما را در نقطه‌ی متفاوتی دوباره زنده می‌کند، هم‌چنین نوع دشمنان و تعداد آن‌ها نیز، بر اساس میزان مهمات و نوع سلاح‌های شما، تفاوت خواهد کرد. این بهترین آنالوگ، برای سیستم The Director عنوان Left 4 Dead می‌باشد، هوشی مصنوعی که بر اساس وضعیت بازی، دشمنان را از نقاط متفاوتی دوباره زنده می‌کرد.

خرابه‌های تمدن فروپاشیده Sera، شرایط را برای این سیستم کاملا محیا کرده است. ویژگی‌های محیط بازی به نوعی است که برخی از دشمنان به راحتی می‌توانند اشیا خاصی را دست کاری کنند. برای مثال، برخی از لوکاست‌های قوی هیکل و بزرگ، هنگامی که با سرعت در حال هجوم به اعضای Kilo هستند، ماشین‌های مخروبه را به گوشه‌ای پرتاب می‌کنند و آن‌ها را از سر راه خود بر می‌دارند. اما ممکن است در همین شرایط، هنگامی که سلاح دیگری دارید، نوع متفاوتی از لوکاست‌ها سروقت شما بیایند و از این ماشین‌ها به عنوان محافظ استفاده کنند. با چنین عدم قطعیتی، هیچ‌گاه مطمئن نخواهید بود چه چیزی ممکن است به شما حمله کند و همیشه باید حواس خود را به خرابه‌های Sera جمع کنید.

بر خلاف موفقیت بسیار زیاد سه نسخه‌ی اول Gears of War، اپیک تصمیم گرفت روند بازی را تغییر دهد. ایپک این حرکت هوشمندانه را با اضافه کردن عناصری جدید انجام داده است، نه با جایگزین کردن. این ویژگی‌های جدید به همراه ویژگی‌های گذشته‌ی بازی که آن را چنین محبوب کرده است، طول عمر Gears of War را بسیار بیشتر کرده است. Judgement گیم‌پلی خطی نسخه‌های گذشته را تغییر داده است و به هیچ وجه یک بازی کهنه و بیات که بر اساس کاور گرفتن و تیر اندازی کردن پیش می‌رود را به شما عرضه نمی‌کند. لحظه به لحظه‌ی گیرز جدید، شما را درگیر گیم‌پلی نفس گیر و سریع خود می‌کند، به نوعی که حتی یک لحظه هم نمی‌توانید غفلت کنید. دو تیم سازنده‌ی بازی، دیالوگ‌های جالبی برای شخصیت‌های گروه کیلو نوشته‌اند و آن‌ها همیشه در حال شوخی و تمسخر یکدیگر می‌باشند. این کنایه‌ها وبذله‌گویی‌ها، دقیقا به خوبی چیزی است که قبلا بین دام و مارکوس دیده‌ایم، این نشان دهنده‌ی این است که گروه کیلو، با آن شخصیت‌های جدید، می‌تواند داستان را به بهترین شکل پیش ببرد.

تا کنون فقط گوشه‌ای کوچک از این بازی بزرگ را دیده‌ایم و برای آگاهی از جزئیات بیشتر در مورد گیم‌پلی و داستان باید صبر پیشه کنیم و به روز‌های آینده چشم بدوزیم. اپیک قصد دارد Gears of War: Judgement را در بهار ۲۰۱۳ منتشر کند.

حتما بخوانید