نقد و بررسی بازی FIFA Soccer 13 | گامی به سوی تکامل

بازی‌های ورزشی از جمله عناوینی هستند که هر سال منتشر می‌شوند. از این رو، سازندگان این بازی‌ها سعی می‌کنند با برطرف کردن مشکلات نسخه‌ی قبلی و ارتقای کلی سطح کیفی بازی، مخاطبان را راضی نگه دارند. سری FIFA هم با استفاده از این روش، مدتی است که به عنوان پادشاه شبیه سازی فوتبال، جایگاه خود را در بین کاربران تثبیت کرده است و هر ساله، تیم کانادایی سازنده‌ی بازی، با خیالی آسوده به معرفی ویژگی‌های جدید نسخه‌ی بعدی، می‌پردازند.

FIFA 13 نیز با پیروی از این قائده، ساخته و منتشر شد، عنوانی که به قول David Rutter، در جهت به تکامل رساندن این سبک، تلاش می‌کند. با ما باشید تا ببینم Rutter و EA Canada تا چه حد در مسیر رسیدن به هدف خود موفق بوده‌اند.

گیم‌پلی فیفا ۱۳ با پنج تغییر اساسی مواجه بوده است که سازندگان از ابتدای معرفی بازی، تاکید خاصی بر آن‌ها داشته‌اند. این پنج تغییر همانطور که می‌دانید عبارتند از:  کنترل توپ در هنگام دریافت پاس، موتور برخورد بازیکنان، دریبلینگ کامل، هوش مصنوعی حمله و ضربه‌ی آزاد تاکتیکی. این پنج ویژگی تاثیر مستقیمی بر گیم‌پلی بازی گذاشته‌اند و تجربه‌ای بسیار واقعی‌تر از گذشته، به شما منتقل می‌کنند. در ادامه به بررسی تاثیر هر کدام بر گیم‌پلی، می‌پردازیم.

علاوه بر موارد ذکر شده، یکی دیگر از ویژگی‌هایی که در فیفا۱۳ تغییر کرده است، رابط کاربری آن می‌باشد که از همان ابتدای ورود به بازی، متوجه آن می‌شوید. زمین تمرینی که ابتدا وارد آن می‌شدید بالاخره برداشته شده است و به جای آن مستقیما وارد منوی اصلی بازی می‌شوید. گزینه‌های منو، در پایین تصویر قرار گرفته است و شکل و شمایل آن‌ها نیز تغییر کرده است. از اینجا می‌توانید به بخش‌های مختلف فیفا۱۳، از جمله Skill Games، زمین تمرینی و Fifa Ultimate Team، دسترسی داشته باشید. Skill Games بخشی است که در آن با گذراندن تمرینات مختلفی در زمینه‌‌ی پاس دادن، شوت زدن، دریبلینگ و… می‌توانید سطح بازی خود را بالا ببرید.

در زمینه‌ی لیگ‌های موجود، هنوز جای برخی لیگها نظیر لیگ ترکیته، آرژانتین، ژاپن و اکراین هنوز خالی است، اما دیدن لیگ عربستان جالب و قابل توجه است. تیم‌های ملی نیز، افزایش یافته‌اند، چک، بولیوی، هند، پاراگوئه و ونزوئلا، تیم‌های اضافه شده می‌باشند، با این حال هنوز هم می‌توان تیم‌های بیشتری از آسیا و آفریقا اضافه کرد.

 بخش انتخاب تیم‌ها و تنظیم شرایط بازی، تغییرات جزئی و کوچکی داشته است، به طور مثال اکنون می‌توانید فصلی که بازی در آن انجام می‌شود ( بهار، پاییز و…) و هم‌چنین ساعت برگذاری بازی را انتخاب کنید و بر اساس تنظیمات تعیین شده، شرایط جوی مسابقه تغییر می‌کند در واقع شرایط جوی و شب و روز بودن، بسیار پویا‌تر از گذشته شده است. پس از انتخاب تیم‌ها و ورود به زمین، شاهد انیمیشن‌های جدیدی از ورود بازیکنان به زمین هستیم. به طور کلی، صحنه‌های اول بازی، شبیه به پخش تلویزیونی شبکه‌ی ESPN ساخته شده است.  گزارشگران نسبت به فیفا۱۲ تغییر نکرده‌اند اما Geoff Shreeves و Alan McInally به ترتیب به عنوان گزارشر مصدومیت بازیکنان و گزارشگر نتایج همزمان، اضافه شده‌اند.

پس از آغاز بازی و رد و بدل کردن اولین پاس‌ها متوجه تغییراتی در گیم‌پلی می‌شوید، تغییری که ناشی از سیستم دریافت توپ می‌باشد. بر اساس قدرت، سرعت، زاویه و نوع چرخش توپ، دریافت بازیکنان تغییر می‌کند و هر چه بازیکن بهتر باشد، توپ را در شرایط سخت، بهتر دریافت می‌کند. این سیستم تاثیر قابل توجهی بر حمله و دفاع گذاشته است، مثلا در صورتی که دفاع نتوانید یک توپ هوایی را خوب دور کند، موقعیت حمله‌ی بهتری برای شما فراهم می‌شود و بر عکس اگر مهاجم نتواند پاس دریافتی را به خوبی دریافت کند، مدافعین شانس بهتری برای دور کردن توپ دارند.در سیستم کنترل توپ باعث بوجود آمدن تعادل و تناسب در بازی شده است. البته بعضاً اشکالاتی در دریافت توپ دیده می‌شود، مثلا بعضی مواقع بازیکنان نمی‌توانند پاس‌های آرام و بسیار ساده را به خوبی دریافت کنند و مانند جسمی سخت توپ پس از برخورد به پای آنها، به سمت دیگری حرکت می‌کند.

سیستم دریبلینگ کامل و هوش مصنوعی حمله، به نوعی در هماهنگی با یکدیگر کار می‌کنند. هنگامی که در فضای کوچکی صاحب توپ هستید، بازیکن سعی می‌کند توپ را تا جایی که می‌تواند نزدیک خود نگه دارد و بر آن احطه داشته باشد. در همین زمان هم تیمی‌هایتان سعی می‌کنند در فضاهای خالی حرکت کنند و فرصت خوبی برای پاس دادن، برای شما فراهم می‌آورند. در ضد حمله‌ها نیز بازیکنان به خوبی پخش می‌شوند و با حرکت بر روی خط آفساید، زمان بیشتری برای تصمیم گیری به شما می‌دهند. البته باز هم تعادل بین حمله و دفاع حفظ شده است. بر خلاف فیفا۱۲، هم تیمی‌های شما، بدون انکه آن‌ها را کنترل کنید، در کار دفاعی بیشتر شرکت می‌کنند، به طور مثال هنگامی که توپ از کنارشان رد می‌شود سعی می‌کنند آن را بگیرند و یا در صورتی که بازیکن صاحب توپ به آنها نزدیک باشد، او را تحت فشار قرار می‌دهند. به طور کلی، سطح هوش مصنوعی بازی، چه در حمله و چه در دفاع بیشتر شده است و دروازبانان نیز با اینکه عکس العمل‌های بهتری دارند، ولی هنوز هم هر چند وقت یکبار، اشتباهات وحشتناکی از آن‌ها دیده می‌شود.

فیزیک حرکت توپ، تور دروازه و بازیکنان، اندکی نسبت به نسخه‌ی گذشته بهتر شده است. موتوری که شدت و حالت برخورد بین بازیکنان را محاسبه می‌کند، عملکرد بسیار خوبی دارد و دیگر با صحنه‌های خنده داری از قفل شدن دست و پای بازیکنان مواجه نیستیم. به لطف این موتور، بازیکنان بیشتر از قبل مصدوم می‌شوند و نحوه‌ی رخ دادن این مصدومیت‌ها نیز واقعی‌تر شده است.

یکی دیگر از تغییرات بازی، ضربات ایستگاهی تاکتیکی می‌باشد. اکنون می‌توانید سه بازیکن را پشت توپ قرار دهید و با استفاده از آنها، موقعیت بهتری برای گل زدن بدست آورید. از طرف دیگر بازیکنان حریف نیز می‌توانند دیوار دفاعی خود را چند قدم جلوتر بیاورند. دیدن چنین جزئیاتی، واقعا جالب است و نشان از توجه بالای سازندگان به درخواست‌های کاربران دارد.

صحبت‌های گزارشگران بازی، اندکی بیشتر از گذشته شده است و طبق وعده‌ی سازندگان، در صورت آپدیت کردن بازی از طریق شبکه‌های آنلاین کنسول‌ها و PC، حرف‌های آن‌ها با توجه به اتفاقات واقعی تغییر خواهد کرد. هم‌چنین شرایط بازیکنان نیز با توجه به بازی آن‌ها در مسابقات واقعی تغییر خواهد کرد و امتیاز کلی آن‌ها در طول فصل بالا و پایین خواهد رفت.

پس از پایان یک مسابقه، شاهد اطلاعات بهتری هستید و می‌توانید آمار دقیقی از عملکرد هر بازیکن را مشاهده کنید. نمراتی که به بازیکنان داده می‌شود نیز بهتر از فیفا ۱۲است و مثلا درصد پاس‌های صحیح یک بازیکن، تاثیر زیادی بر نمره‌ی نهایی او در آخر بازی دارد.

بخش Career Mode هم تغییراتی داشته است. در هنگام مذاکره برای خرید و یا فروش بازیکنان، اختیارات شما افزایش یافته است، مثلا می‌توانید برای خرید یک بازیکن، از روش پول + بازیکن استفاده کنید و یا هنگام فروش یکی از بازیکنان خود، قیمت مورد نظر خود را به تیم خریدار اعلام کنید. قابلیت مربیگری در تیم‌های ملی نیز از دیگر ویژگی‌های اضافه شده است. پایداری بازیکنان در طول فصل بهتر شده است و پیشرفت و پسرفت آن‌ها واقعی تر از گذشته است. البته هنوز هم ممکن است بدون هیچ دلیل خاصی، یکی از بازیکنانتان ناراضی شود و خواهان ترک تیم باشد. در کل، بخش Career Mode بهتر از گذشته شده است اما هنوز هم جای پیشرفت بسیار زیادی دارد. البته این مشکل اندکی هم به هوش مصنوعی حریف مربوط می‌شود. بازی با هوش مصنوعی پس از مدتی، شکلی یکنواخت و قابل پیش بینی به خود می‌گیرد.

این روزها دیگر بخش آنلاین یا چندنفره، به یکی از ملزامات بازی‌ها تبدیل شده است، به گونه‌ای که در صورت نبود این بخش در برخی سبک‌ها، که بازی چند نفره آنلاین یکی از ارکان اساسی آنها محسوب می‌شود، مساوی است با انتقاد اهالی صنعت گیم از بازی و همچنین فروش کمتر که مسلما به هیچ وجه برای سازنده و ناشر بازی راضی کننده نخواهد بود

سری بازی‌های فیفا هم از این قضیه مستثنی نیستند و همان طور که در طول این سال‌ها مشاهده کرده‌ایم شرکت EA Sport روی این بخش حساب ویژه‌ای باز کرده است و هر ساله شاهد تغییراتی در روند بهتر شدن بخش آنلاین بازی هستیم.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های آنلاین فیفا۱۳ را می‌توان Seasons نامید. این بخش از ده Divisions  یا اتحادیه تشکیل شده است که شما برای شروع در اتحادیه‌ی دهم قرار می‌گیرید. پس از انجام ده بازی که در پیش روی خود دارید، بسته به امتیازی که از مجموع آن‌ها بدست می‌آورید، یا صعود می‌کنید و یا اینکه در همان بخش باقی می‌مانید و البته کاملا مشخص است که از اتحادیه‌ی نهم به بعد سقوط هم به گزینه‌های ذکر شده اضافه می‌شود. همچنین در این بخش Leaderboards هم وجود دارد که شما می‌توانید رده خود را در کنار همه‌ی افرادی که از سراسر جهان در این بخش شرکت کرده‌اند، مشاهده کنید و البته از آن برای کل کل با دوستانتان هم نهایت استفاده را ببرید. البته نباید از قسمت Trophy Cabinet هم که به تازگی به بخش Seasons اضافه شده است بگذریم که در آن می‌توانید جام ها و مدال هایی که کسب کرده‌اید را مشاهده و به آن‌ها افتخار کنید. از دیگر امکانات بخش چند نفره  بازی می‌توان به Pro Clubs Season اشاره کرد در آن شما می‌توانید یک شخصیت را به دلخواه خودتان طراحی و مواردی از جمله پست بازیکن و … را مشخص کنید. سپس به همراه بازیکن خود در مسابقات ۱۱ در مقابل ۱۱ شرکت کنید که به هماهنگی بالا و البته یک اینترنت خوب نیاز دارید. علاوه بر آن می‌توانید با دوستان خود یک تیم تشکیل دهید و در مسابقاتی با بازیکنان دیگر کشور‌ها شرکت کنید و شاهد پیشرفت تیم خود باشید. و در نهایت به هیجان انگیز ترین بخش آنلاین بازی، یعنی Online Friendlies که فقط برای کل کل میان شما و دوستان پرمدعای‌تان ساخته شده است، می‌رسیم. در اینجا رجز خوانی و کل کل همواره حرف اول را می‌زند و دوست و دشمن نمی‌شناسد! مسابقات این بخش طوری طراحی شده‌اند که شما و حریفتان در یک جام که از پنج بازی تشکیل شده است، قرار می‌گیرید و در نهایت کسی که امتیاز بیشتری گرفته باشد، جام را از آن خود می کند. به عنوان جمع‌بندی باید گفت بخش آنلاین فیفا۱۳ یکی از بهترین‌ها در بین بازی‌های ورزشی است و اگر اینترنت خوبی دارید، به هیچ وجه آن را از دست ندهید.

از نظر گرافیکی، فیفا۱۳ هیچ پیشرفتی نسبت به قبل نداشته است. استادیوم‌ها به خوبی طراحی شده اند و کاملا مشابه نمونه‌های واقعی هستند. توپ‌ها و کفش‌ها نیز طراحی بسیار خوبی دارند اما هنوز بسیاری از بازیکنان چهره‌ی واقعی خود را ندارند و به هیچ وجه شبیه خود بازیکن اصلی نمی‌باشند. تعداد انیمیشن‌های بازی نیز نسبت به نسخه‌های قبلی افزایش یافته است اما این هنوز هم تعداد آنها بسیار کم است و پس از پنج شش مسابقه همه‌ی آن‌ها را می‌بینید.

صداگذاری فیفا ۱۳، مانند فیفا۱۲ و نسخه‌های قبلی، بسیار عالی است. صدایی که از برخورد توپ با پا شنیده می‌شود، بسته به شدت و قدرت ضربه، متفاوت است و حالتی کاملا طبیعی دارد. تماشاگران نیز با شور و هیجان و بسیار پر انرژی بازی را دنبال می‌کنند. عکس العمل آن‌ها نسبت به روند بازی بسیار دقیق است، به طور مثال اگر در خانه‌ی خود از تیمی عقب باشید، تماشاگران ساکت می‌شوند و یا در صورتی که شوت شما به تیرک برخورد کند، صدای حسرت تماشاگران از موقعیت از دست رفته، کاملا شنیده می‌شود. نوع تشویق کردن تماشاگران تیم‌های مختلف نیز متفاوت است، که این مورد در نوع خود، جالب و قابل توجه می‌باشد.

از نظر قطعات موسیقی، فیفا۱۳، آهنگ‌هایی در سبک‌های متفاوت دارد. در ۵۰ ترک بازی، آهنگ‌هایی از سبک‌های راک، پاپ، الکترونیک و هیپ هاپ دیده می‌شود که با حال و هوای یک بازی ورزشی، تناسب خوبی دارند.

سری فیفا یکی از موفق‌ترین بازی‌های ورزشی نسل هفتم می‌باشد. فروش بی نظیر این بازی، ماه‌ها پس از انتشار، شاهد و گواه محکمی بر محبوبیت فیفا در بین طرفداران بازی‌های ورزشی می‌باشد. دیوید روتر و همکارانش در استودیوی EA Canada، قصد داشته‌‌اند با فیفا۱۳، شبیه سازی فوتبال را به تکامل برسانند و پس از تجربه‌ی این بازی، می‌توان گفت تا حد زیادی به هدف خود نزدیک شده‌اند. در مقایسه با نسخه‌ی قبلی، فیفا۱۳ دو سر و گردن بالاتر است و تجربه‌ای بسیار واقعی‌تر به شما ارائه می‌دهد.

با تشکر از دوست خوبم SPaRoHaVK

پلتفرم:
سازنده:
ناشر:
تاریخ عرضه:
نسخه‌ی بررسی شده:
سبک:

حتما بخوانید