نقد و بررسی بازی Need For Speed: Most Wanted | گریز بی‌پایان

نزدیک به دو دهه از انتشار اولین نسخه از سری Need For Speed می‌گذرد. سری NFS در طی این دو دهه، پستی و بلندی‌های فراوانی را تجربه کرده و استودیو‌های مختلفی نیز در ساختن عناوین آن دخیل بوده‌اند. شرکت EA، ناشر عنوان NFS برای جلب رضایت طرفداران خود همواره سعی کرده از المان‌ها، عناصر تازه و نوآورانه در عناوین این سری استفاده کند. تعقیب و گریز‌های هیجانی و مسابقات غیرقانونی در سطح شهرها جزء نکاتی بوده‌اند که همواره همراه با سری NFS بوده‌اند.

در کنار NFS، شرکت EA عنوانی دیگر با نام Burnout را در لیست خود دارد و با توجه به پسرفت‌های سری NFS، این عنوان بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفت. پس از خرابکاری‌های متعدد استودیوی Black Box در ساخت عناوینی نظیر Undercover و همچنین عنوان نه چندان موفق The Run، شرکت EA پرونده‌ی ساخت این سری را از Black Box گرفت و سرنوشت NFS را بدستان سازنده‌ی Burnout، استودیوی Criterion سپرد. این استودیو در سال ۲۰۱۰ با ری‌بوت عنوان Hot Persuit موفق به کسب نظرات مثبت تعداد زیادی از منقدین شد. اکنون دو سال است از آخرین NFS که توسط استودیو Criterion ساخته شد می‌گذرد. طرفداران قدیمی NFS با عنوان Most Wanted که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد خاطرات زیادی دارند، اما به راستی استودیوی Criterion، خالق عناوین محبوب و هیجان انگیز Burnout می‌تواند برای عنوان قدرتمند Forza: Horizon مشکل‌ساز شود و در کنار آن یادآور تمامی خاطرات گذشته باشد؟ عنوان Most Wanted برخلاف گذشته قرار نیست راوی قصه‌ی جدیدی باشد. اما همچنان پلیس‌ها برای به دام انداختن شما به دلیل شرکت در مسابقات غیرقانونی منتظر هستند. شرکت کننده‌ها در شهری با نام “Fairhaven” به مسابقه می‌پردازند و این بار پلیس‌های این شهر به دنبال شما خواهند آمد. در Fairhaven شما محدودیتی ندارید، اگر به خاطر داشته باشید آقای سالیوان کارگردان MW نیز در E3 گذشته این نکته را تایید کرد. اکثر المان‌های هیجان انگیز سری Burnout اکنون روبه‌روی شما در Most Wanted قرار گرفته‌اند. Most Wanted قرار است یک بازی “جهان باز” باشد.
شاید احساس کنید چگونه می‌توان در یک بازی با سبک “Racing” محدودیتی وجود نداشته باشد؟ اگر همچنان احساس می‌کنید منظور سازندگان بازی از جهان باز بودن همان‌هایی است که در سری‌های گذشته NFS دیده‌اید به طور کامل در اشتباه هستید. به راحتی می‌توانید با کمی تمرین و دقت تابلو‌های بلندی که در گوشه‌و‌کنار خیابان‌های شهر Fairhaven قرار گرفته‌اند را نشانه بروید و همانند سری Burnout آن‌ها را نابود کنید. زمانی که در حال مسابقه دادن نیز هستید می‌توانید از ویژگی‌های جهان باز بودن بازی بهره ببرید. با کمی هوشیاری ‌می‌توانید در طی مسابقه دادن مسیر‌های مخفی را نیز کشف کنید تا شاید بتوانید زودتر از بقیه به خط پایان مسابقه برسید. اکنون بیشتر از نسخه‌های قبل حق انتخاب ماشین را دارید، مابقی ماشین‌ها نیز در مکان‌های مخفی روی نقشه قرار گرفته‌اند و برای آزاد کردن آن‌ها باید مکان‌های مخفی را پیدا کرده تا بتوانید از آن‌ها بهره ببرید. متاسفانه و شاید خوشبختانه تمامی ماشین‌ها در ابتدا برای شما “باز” هستند. این نکته از چند جهت خود به نکات مثبت و منفی زیادی تقسیم شود. به طور حتم با وجود این نکته لذت شرکت در مسابقات برای بدست آوردن ماشین زیبا و پرقدرت‌تر از بین رفته است، اما نمی‌توان گفت به طور کلی حس چالش فروکش کرده است. با این‌که تمامی ماشین‌ها از ابتدا باز هستند و برای یک سواری خوب از آن‌ها نیاز به مدت‌‌ها زمان برای کسب پول ندارید، اما باید برای بدست آوردن آن‌ها کمی خود را به زحمت انداخته و در شهر به‌دنبال آن‌ها بگردید. در این‌جا یکی دیگر از قابلیت‌های Most Wanted نشان می‌دهد که “FairHaven” شهری به واقع “جهان‌باز” است. مسابقه، پشت مسابقه. باید برای بدست آوردن هر چیزی تلاش کنید، در FairHaven فشردن پدال گاز تا بی‌نهایت و تبدیل شدن به مرد شماره یک خیابان‌های کوچک و بزرگ شهر، تلاش محسوب می‌شود.
کنترل ماشین‌ها با یکدیگر متفاوتند و نمی‌توانید با تمامی آن‌ها به یک شکل برخورد کنید. خوش‌بختانه سازندگان توانسته‌اند Handling ماشین‌ها را با ظرافت خاصی طراحی کنند. اگر با Audi R8 GT Spyder توانستید از یک پیچ عبور کنید، تصور آن‌را نداشته باشید به همان روش قبلی نیز از همان مسیر با CHEVROLET CAMARO ZL1 به سلامت موفق به عبور شوید. لیست ماشین‌های موجود شامل چند کلاس متفاوت است و برای کسب موفقیت بیشتر در مسابقات باید توجه ویژه‌ای به سطح کلاس ماشین‌ها داشته باشید. اما رانندگی با هر ماشین و هر کلاسی در NFS: MW بسیار نرم و لذت بخش است و حس بسیار دلنشینی را به بازی‌کننده هنگامی رانندگی منتقل می‌کند. به مانند سایر بخش‌ها، استودیوی Criterion در این بخش نیز عالی کار کرده و کاری را انجام داده که بتوانیم کنترل ناخوشایند The Run را فراموش کنیم. ماشین‌های موجود در Most Wanted بسیار ظریف‌تر از قبل طراحی شده‌آند. گرافیک بازی نیز بهبود یافته و همانگونه که گفته شد طراحی ماشین‌های به قدری ظریف و زیبا انجام شده که زیباتر از مدل‌های واقعی به نظر می‌رسند. آقای وبستر، تهیه‌کننده بازی نیز قبل از انتشار بازی اعلام کرد: ” طرفداران NFS در نسخه‌ی Most Wanted شاهد ماشین‌هایی خواهند بود که در نسخه‌های پیشین به هیچ وجه با آن‌ها روبه‌رو نشده‌اند.” تمامی ماشین‌ها با همه‌ی زیبایی و عظمتی که دارند به مانند واقعیت بسیار آسیب پذیر هستند. قطعه قطعه‌ی ماشین‌ها در MW قابل تخریب هستند و پیشینه‌ی استودیوی Criterion مهری محکم بر این گفته می‌زند. متاسفانه در بخش Tuning و طراحی بدنه‌ی ماشین‌ها باز با مشکل محدودیت روبه‌رو می‌باشیم. اگر به خاطر داشته باشید در نسخه‌ی اصلی Most Wanted بخش Tuning کردن ماشین‌ها بسیار مفرح و لذت بخش بود، اما اکنون Criterion سعی کرده اصالت خود را حفظ کرده و با NFS نیز به مانند Burnout برخورد کند. شاید بیش از حد به کار بردن المان‌هایی که استودیو Criterion از آن‌ها برای طراحی Burnout استفاده می‌کرد همانگونه که تصور می‌کردیم بسیار خوب و تاثیرگذار نبوده و شاید بهتر بود سازندگان این بخش را به مانند نسخه‌ی اولیه نامحدود باقی می‌گذاشتند. همانطور که گفته شد راه‌های مخفی زیادی برای رسیدن به خط پایان وجود دارد و جاده‌ها سعی شده کاملاً باز طراحی شوند تا بازی‌کننده‌ها خود راهیاب باشند. این مسئله به هیجان و استرسی که در هنگام مسابقات به بازی‌کننده‌ها وارد می‌شود دوچندان شود. نقشه‌ای که برای راهیابی بازی‌کننده‌ها در گوشه‌ی پایین سمت چپ تصویر قرار داده‌اند بسیار کاربردی و در عین حال زیبا طراحی شده است. با توجه به سـه‌بعدی بودن نقشه، کمتر از قبل به مشکل آن‌چنانی برخورد خواهید کرد و انتخاب مسیر بسیار ساده‌تر از قبل شده است.
موسیقی و رانندگی دو عامل جداناشدنی از یک‌دیگر هستند و هیچ فرقی هم ندارد که در واقعیت پشت فرمان قرار گرفته‌اید و یا تنها برای چند ساعت می‌خواهید از رانندگی در دنیای مجازی لذت ببرید. رانندگی بدون گوش دادن موسیقی چندان نمی‌تواند لذت بخش باشد، اما هرکس دارای سلیقه‌ی متفاوتی با فرد دیگری است. در Most Wanted برای هر سلیقه‌ی آهنگ برای گوش دادن وجود دارد و تمامی آن‌ها جزء موسیقی‌های باکیفیت بالایی می‌باشند. اما افکت‌های محیط و همچنین صدای‌ موتور ماشین‌ها نیز به همان اندازه گوش‌نواز هستند. شاید تا به حال توجه نکرده باشید امکان گوش‌نواز بودن صدای موتور ماشین نیز وجود داشته باشد. در بخش موسیقی و افکت‌های صوتی نیز به طور حتم MW توانسته امتیاز بسیار خوبی برای خود کسب کند. بخش چندنفره‌ی بازی دارای چالش‌های فراوانی است. می‌‌توانید با دوستان خود قرار گذاشته و در خیابان‌‌های Fairhaven به مسابقه بپردازید. بهبود سرورهای بازی به هیجانی شدن این نوع مسابقات کمک زیادی کرده است، به گونه‌ای که در کمتر زمانی با خطای سرور و یا دیر بالا آمدن صحنه‌ها روبه‌رو خواهید شد. تا آن‌جا که توانسته‌اند سعی شده رقابت‌های آنلاین پشت‌سرهم و بدون وقفه‌ی آن‌چنانی آغاز شوند و دیگر با Menu های پیچ در پیچ و سردرگم کننده روبه‌رو نخواهید شد، تنها با انتخاب یک ماشین به دیدار دوستان خود رفته و سعی کنید سربلند از میدان نبرد خارج شوید. در این نسخه نیز همانند نسخه‌های The Run و HP قابلیت Autolog وجود دارد. این ویژگی دچار تغییراتی شده و در MW ما با نسخه‌ی ۲ آن مواجه شده‌ایم. Autolog می‌تواند راهبر بسیار خوبی برای بخش چند‌نفره‌ی بازی باشد و نقش موثری را ایفا کند.
طی سال‌های گذشته طرفداران بازی همیشه سری Burnout را به رخ سری NFS می‌کشید، حال Criterion با ترکیب کردن NFS و Burnout با یکدیگر لذت مسابقات را در MW دوچندان کرده است. شاید NFS: Most Wanted همانی نباشد که طرفداران اصیل این سری بتوانند آن را یک “ری‌بوت” از نسخه‌ی اصلی MW بخوانند، اما به طور حتم نمی‌توانند هیجانی که توسط رانندگی با آخرین مدل ماشین‌های روز در خیابان‌های FairHaven کسب کردند را پنهان کنند. شاید مقایسه کردن دو عنوان Horizon و MW کار پسندیده‌ای نباشد، هر یک از آن‌ها سبک خاص خود را نشانه رفته‌اند، اما اگر فقط از لحاظ سبک “Racing” بودن بخواهیم آن‌ها را در کنار یک قرار بدهیم مسلماً NFS: MW اگر سرتر از Horizon نباشد چیزی از آن نیز کم ندارد. استودیوی Criterion به خوبی کار خود را انجام داده و تا حدی توانسته لبخند رضایت را روی لبان NFS دوستان بازگرداند. اما تنها یک خطا در کارنامه‌ی آن‌ها وجود دارد و آن‌هم بیش از حد شبیه شدن به عنوان سابق خود، Burnout است. همانگونه که گفته شد اگر ذهن خود را از نسخه‌ی اصلی MW پاک کنید و تصور کنید با یک عنوانی جدید از سری NFS روبه‌رو شده‌اید می‌توانید ساعت‌ها خود را در شهر بزرگ Fairhaven سرگرم نگه دارید.
[toc-rate]

پلتفرم:
سازنده:
ناشر:
تاریخ عرضه:
نسخه‌ی بررسی شده:
سبک:

حتما بخوانید