spot_img

LEGO Batman 2: DC Super Heroes | بازگشت قهرمانان

چندی پیش بود که بازی Batman Arkham City با آتش تندی به بازارهای جهانی آمد و به موفقیت خوبی نیز دست یافت. پس از پایان کار این عنوان، برادران وارنر دومین نسخه سری لگو بتمن را نیز معرفی نمود و در ماه مارس به طور رسمی آن را به نمایش در آورد. هم اکنون نیز این عنوان را پس از گذشت چند ماه منتشر کرده است و دوباره نام بتمن را بر سر زبان مخاطبان خود انداخته است.

داستان بازی پیرامون دو شخصیت افسانه‌ای بتمن و لکس لوثر می‌گردد. آن‌ها در شهر Gotham (گاتهام) حضور دارند و به قهرمانی خود می‌پردازند. با تصمیماتی که از سوی سران شهر گرفته می‌شود آن‌ها جشنی را برای برگزیدن برترین قهرمان شهر در نظر می‌گیرند. پس از اتمام این جشن، برنده نهایی بتمن اعلام می‌شود و لوثر از دور خارج می‌گردد. چند دقیقه پس از این اتفاق، سر و کله جوکر و افراد او پیدا شده و آن‌ها به قصد سرکوبی بتمن همه چیز را به هم می‌ریزند. رابین که یکی از همراهان همیشگی بتمن به حساب می‌آید نیز در جشن حضور دارد و پس از این اتفاق به بروس کمک می‌کند تا از سد افراد جوکر بگذرند. این مبارزه با پیروزی بتمن و رابین پایان می‌یابد و جوکر نیز به اسارت بتمن در می‌آید. لوثر که از اتفاقات پیش آمده اصلاً خوش حال نیست به فکر اجرای نقشه‌هایی است که مردم را به دردسر می‌اندازند. او قصد دارد حاکم شهر گاتهام شود و در وجه‌های دیگر قدرت کشور را نیز در دستانش بگیرد و برای اجرای این هدفش اقدام به کارهای مخفیانه علیه بتمن می‌کند. اولین کاری که او انجام می‌دهد فراری دادن جوکر و افراد دیوانه او از تیمارستان شهر است. بازی به شکل جالبی روایت می‌شود و مزه‌های یک عنوان لگو را به خوبی به مخاطبانش می‌بخشد. شخصیت‌های زیادی نیز شما را در طول بازی همراهی می‌کنند که بیشتر آن‌ها قهرمان‌های معروف کمیکی می‌باشند. جوکر هم همانند همیشه است و در این عنوان نیز دردسرهای زیادی را برای بتمن و همراهان او می‌آفریند.
 
 
گیم پلی بازی بسیار جذاب است و صحنه‌های طنز آمیزی را همراه دارد. بازی شباهت زیادی به Arkham City دارد و حتی در وجهه‌هایی نسب به آن برتر می‌باشد. در این عنوان شما می‌توانید بر وسایل مختلف نقلیه سوار شوید و درون شهر بگردید. آزادی عمل بیشتر در طول بازی به خوبی در همه موارد به چشم می‌خورد و بازی‌باز نیز می‌تواند کارهای بیشتری را در طول بازی انجام دهد. امکان بهره گیری از دیگر شخصیت‌های بازی همراه با قدرت‌های آنان نیز وجود دارد. شما می‌توانید از قدرت شخصیت سوپرمن یا رابین برای مبارزه با دشمنان استفاده کنید. این دو کارکتر علاوه بر توانایی‌های اصلیشان از قدرت‌های دیگر قهرمانان نیز می‌توانند استفاده کنند. مثلاً سوپرمن می‌تواند از قدرت چشم لیزری که در X-Men حضور داشت استفاده کند و یا اینکه رابین از قدرت‌های بدنی بتمن نیز می‌تواند بهره ببرد.

روند بازی همانند دیگر عناوین لگو به صورت کودکانه و طنز آمیز روایت می‌شود. معماهایی نیز در بازی وجود دارند که ممکن است برای بازی‌باز چالش بر انگیز باشند. مثلاً برخی مراحل بازی باید با لباس‌های مخصوصی دنبال شود و پیدا کردن آن لباس می‌تواند یک معما برای بازی‌باز باشد. روند این بازی به صورت Co-Op نیز دنبال می‌شود. شما باید مراحل این عنوان را به صورت دو نفره و یا بیشتر با قهرمان‌های دیگر که دوستانتان کنترلشان را بر عهده می‌گیرند دنبال کنید و پیشروی تک نفره رواجی در گیم‌پلی لگو بتمن ندارد. در بیشتر مراحل ممکن است که بتمن به دردسر بیفتد و کسی که همراه اوست می‌تواند کمک رسان خوبی برای بازی‌باز باشد. اکثر مراحل این عنوان با هدف جمع آوری لگو برای امتیاز بیشتر دنبال می‌شوند. شما باید لگوهایی را که در مرحله وجود دارد جمع آوری کنید تا امتیاز بگیرید و هرچه بیشتر این کار را انجام دهید پاداش بیشتری نیز دریافت خواهید کرد. هوش مصنوعی دشمنان و افراد همراه شما چندان خوب نیست. دشمنان اکثر مواقع کارهای غیرعادی انجام می‌دهند و یا اینکه خیلی راحت شکست می‌خورند. درست است که این عنوان یک بازی لگو می‌باشد ولی ضعف زیادی را در کنترل شخصیت‌ها دارد. افراد همراه شما نیز همان روند دشمنان را پیش می‌کشند. آن‌ها در مواقعی که مشغول مبارزه هستید با کارهای نچندان جالب، شما را به دردسر می‌اندازند و در برخی مواقع نیز ممکن است راه شما را برای رسیدن به هدف از آن چه که هست دشوارتر کنند. قدرت قهرمان‌های بازی از روی مدل‌های واقعیشان پرده برداری شده است ولی دقیقاً هم عین واقعیت نمی‌باشد. مثلاً برخی از شخصیت‌ها که در بالا هم گفتیم می‌توانند از قدرت دیگر کارکترها هم استفاده کنند. از برخی لحاظ‌ها بتمن حرف اول را در بازی می‌زند و در موارد دیگری نیز سوپرمن قوی‌تر است ولی بیشتر مأموریت‌های بازی با سوپرمن پیش می‌رود و این موضوع کمی آزار دهنده است که چرا نام بازی با عنوان بتمن شروع می‌شود و این شخصیت کمتر به چشم می‌آید.
 
 
شما ابزارها و وسایل نقلیه متعددی را در طول گیم‌پلی در اختیار دارید. اکثر امکاناتی را که بازی‌باز در Arkham City در دست داشت همچون اسلحه‌ها و تجهیزات کمکی در این عنوان نیز در اختیار دارد. شما می‌توانید از نارنجک‌های مخصوص بتمن استفاده کنید، با اسلحه‌های انحصاری خود دشمنان را از سر راه بردارید یا اینکه با یک نوع لباس خاص جریان برق تولید کنید. لباس‌های زیادی درون این بازی وجود دارند که باید شما آن‌ها را به دست بیاورید و از آن‌ها برای گذراندن مراحل استفاده کنید. برخی از این لباس‌ها عبارتند از لباس مخصوص شنا که قابلیت زیر آب رفتن را هم برای بازی‌باز فراهم می‌کند، لباس پرواز، نوعی لباس که مخصوص انجام حرکات فیزیکی می‌باشد و … . به جز موارد و لباس‌های گفته شده، شخصیت‌های دیگر بازی نیز امکاناتی را در اختیار دارند. سوپرمن که شخصیت جایگزین بتمن می‌باشد می‌تواند از امکانات مخصوص خود استفاده کند. یکی از امکانات اصلی او قابلیت تولید یخ می‌باشد. او با این کار خود می‌تواند دشمنان خود را به راحتی از سر راه بردارد. از دیگر قدرت‌های او می‌توان به امکان پرواز کردن اشاره کرد. او می‌تواند ساعت‌ها دور شهر گاتهام پرواز کند و مأموریت‌های مختلفی را انجام دهد.

لگو بتمن علاوه بر داشتن یک گیم‌پلی خوب، در بخش‌های دیگری همچون گرافیک نیز عملکرد خوبی راداشته است. همانگونه که می‌دانید، گرافیک چنین عناوینی معمولاً به صورت کارتونی و شخصیت‌هایی شبیه به اسباب بازی می‌باشند. طراحی‌های محیطی این بازی بسیار عالی صورت گرفته است و با این عمل بین نسخه اصلی بتمن و خودش رابطه ایجاد کرده است. شهر گاتهام با نمایه‌هایی کارتونی طراحی شده است ولی محتوای آن واقعی می‌باشند. آپارتمان‌ها و خیابان‌های نابود شده همچون شکل واقعیشان که در Arkham City بودند طراحی شده اند، البته با این تفاوت که به صورت لگو ساخته شده‌اند! علاوه بر ساختمان‌ها و محیط‌های شهری جلوه‌های دیگری نیز در بازی وجود دارند که می‌توانند برای بازی‌باز دلنشین باشند. یکی از آن‌ها بارش باران می‌باشد؛ البته افکت‌های بارش آنقدر طبیعی نیستند ولی باز هم جذابیت‌هایی را به همراه دارند. نورپردازی‌ها چندان جَو جالبی در بازی ندارد و به نوعی آزاردهنده است. در مقابل رنگ بندی‌ها در شهر و همچنین شکل و شمایل شخصیت‌ها بسیار جذاب طراحی شده است.
 
 
موسیقی‌هایی که در این بازی پخش می‌شوند بسیار جالب و حماسی می‌باشند. بیشتر آن‌ها مربوط به فیلم‌های قدیمی بتمن می‌شوند و به بازی‌باز همان جو قدیمی بتمن را می‌دهند. آهنگساز این بازی چند موسیقی را هم برای این عنوان ساخته است که تا به حال پخش نشده‌اند ولی باز هم با جَو قهرمانی روایت می‌شوند. شخصیت‌های بازی در قسمت‌های میانی مراحل و دموها صداگذاری شده‌اند.این بازی اولین عنوان لگو است که در آن شخصیت ها لب به سخن می گشایند. سخنان و دیالوگ‌هایی که آن‌ها می گویند نیز به صورت طنز آمیز می‌باشند و معمولاً شامل شوخی‌ها و مسخره کردن همدیگر می‌شوند. شخصیتی که دیالوگ‌های جالب‌تری را نسبت به بقیه دارد نیز جوکر می‌باشد. او با مسخره بازی‌هایی که در گفتگو هایش با دیگر کارکترها در می‌آورد جَو بازی را از حال و هوای قهرمانانه به کمدی تغییر می‌دهد.

حتما بخوانید