spot_img

پیش نمایش بازی Darksiders II | وقتی که مرگ منجی می‌شود


 
همچنانکه محو تماشا بودم، «بره» نخستین مهر را گشود. ناگاه یکی از آن چهار موجود زنده، با صدایی همچون غرش رعد گفت: «بیا» نگاه کردم و اسبی سفید دیدم. سوار بر اسب، کسی را دیدم که کمانی در دست و تاجی بر سر داشت. او اسب را به جلو می‌راند تا در نبردهای بسیار پیروز شود و فاتح جنگ باشد. سپس بره مهر دوم را باز کرد. آنگاه شنیدم که موجود زنده دوم گفت: «بیا» این بار اسبی سرخ پدیدار شد. به سوار آن شمشیری داده شده بود تا قادر باشد صلح و سلامتی را از زمین بردارد و بجای آن هرج و مرج ایجاد کند. در نتیجه، جنگ و خونریزی، در همه جا آغاز شد. چون بره مهر سوم را گشود، شنیدم که موجود زنده سوم گفت: «بیا» آنگاه اسب سیاهی را دیدم که سوارش ترازویی در دست داشت سپس از میان چهار موجود زنده، صدایی به گوش رسید که می‌گفت «یک قرص نان گندم، یا یک کیلو آرد جو، به قیمت مزد روزانه یک کارگر باشد. اما به روغن زیتون و شراب آسیبی نرسان!». چون بره مهر چهارم را گشود، صدای موجود زنده چهارم را شنیدم که گفت: «بیا» ناگاه اسب سبز رنگ پریده‌ای ظاهر شد که سوارش «مرگ» نام داشت. او را ارواح مردگان دنبال می‌کردند. به آنها، اختیار و قدرت داده شد تا یک چهارم زمین را بوسیله جنگ، قحطی، بیماری و جانوران وحشی نابود کنند.
 
متن بالا ترجمه‌ای از مکاشفات یوحنا در عهد جدید، باب ۶ آیات ۱ الی ۸ است. در این باب، عیسی که بره خداوند نامیده شده است در حال باز کردن مهر و موم‌های کتاب و یا نامه‌ای است که در دست راست خداوند قرار دارد. این کتاب ۷ مهر دارد که با باز کردن هر کدام از ۴ مهر اول، موجودی سوار بر اسب پدیدار می‌شود. این ۴ سوار معروف به Horsemen هستند. آنها نماد Conquest (پیروزی)، Famine (قحطی)، War (جنگ) و Death (مرگ) هستند. با گشودن مهر پنجم وی همراهان عیسی را که در راه خدا شهید شده‌اند مشاهده می‌کند که به خدا می‌گویند چه زمانی انتقام ما را از زمینیان خواهی گرفت؟ و خدا به آنها پاسخ می‌دهد اندکی صبر کنید تا همراهان شما نیز به شما ملحق شوند. با گشودن مهر ششم زمین به شدت می‌لرزد،‌خورشید تیره می‌شود، ماه به رنگ خون در می‌آید و زمین دگرگون شده و مقدمات وقوع قیامت رخ می‌دهند که با باز کردن مهر هفتم آخرالزمان شروع شده و قیامت آغاز می‌‌شود. اگر انسان‌ها خطایی مرتکب شوند خداوند با فرستادن یکی از ۴ سوارکار بر زمین آنها را مجازات می‌کند. و با حضور هر ۴ سوارکار روی زمین قیامت آغاز می‌شود. به همین دلیل این ۴ سوارکار به “آورندگان قیامت” نیز معروفند.
 
داستان عنوان Darksiders نیز از همین بخش کتاب عهد جدید گرفته شده است. به همین دلیل در تریلر Darksiders 2، کشیشی را مشاهده می کنیم که بخش‌هایی از این باب کتاب مقدس را می‌خواند و به نوعی “مرگ” را احضار می‌کند. در نسخه اول بازی، War، یکی از ۴ سوار کار، به زمین آمده و متوجه می‌شود که آخرالزمان آغاز شده است و جنگ میان شیاطین و فرشتگان همه چیز را نابود کرده است، بدون آنکه مهر هفتم را کسی باز کند. Charred Council (انجمن سوخته) “جنگ” را مواخذه کرده و وی را عامل وقوع آخرالزمان پیش از موعد مقرر می‌دانند. به همین دلیل قدرت‌هایش را (که شامل اسبش نیز می‌شود) از او سلب می‌کنند. Charred Council وظیفه ایجاد نوعی توازن و برابری را میان سه سرزمین بهشت، جهنم و زمین را دارند (که در کتاب مقدس با عنوان Three kingdoms از این سه سرزمین یاد شده است و در بازی نیز همین نام را دارند). “جنگ” از آن‌ها می‌خواهد که به او این اجازه را بدهند تا به زمین بازگردد و بی‌گناهی خود را ثابت کند. انجمن به او این اجازه را می‌دهند اما به همراه او نگهبانی می‌فرستند تا او را همراهی کند و در صورت لزوم “جنگ” را از بین ببرد.
 
 
 
داستان نسخه دوم بازی نیز همزمان با داستان نسخه اول اتفاق می‌افتد. شخصیت اصلی این نسخه “مرگ”، یکی دیگر از سوارکاران است و اسب او Despair نام دارد. او قدیمی‌ترین و به نوعی رهبر ۴ سوارکار است. رفتاری بی‌رحمانه با دیگران دارد و تنها برای اینکه درسی به “جنگ” بدهد دست چپ او را قطع کرده است. اما با این وجود به شدت مراقب دوستانش است و از آن‌ها پشتیبانی می‌کند. به همین دلیل وقتی خبر این اتفاق به گوش او می‌رسد قبول نمی‌کند که پرافتخارترین عضو گروه سوارکاران که همان “جنگ” است گناه‌کار باشد. به همین خاطر و بدون اجازه انجمن سوخته و با همراهی کلاغی به نام Dust، که مانند Watcher در نسخه قبل است، به مکانی به نام Abyss می‌رود. Abyss یا همان Underworld دنیایی بین سه سرزمین جهنم، بهشت و زمین است. بیشتر اتفاقات بازی در این مکان رخ می‌دهد. “مرگ” در اینجا متوجه می‌شود که راه اثبات بی‌گناهی برادرش، “جنگ”، نجات انسان‌ها و بازگرداندن آن‌ها به زندگی است. اما در این راه متوجه مسائل ناخوشایند دیگری می‌شود. اتفاقات و حقایقی که ممکن است به نابودی کل کائنات منجر شود.
 
لوکیشن اصلی بازی همان Underworld خواهد بود. اما Vigil games این قول را به بازیکنان داده است که سرزمین‌های این نسخه چیزی بیش از ۲ برابر نسخه قبلی خواهند بود. شما می‌توانید آزادانه در Dungeon ها و شهر‌های بازی بگردید و از NPC هایی که در شهرها وجود دارند ماموریت‌های جانبی بگیرید.
 
 
 
گیم‌پلی بازی تفاوت زیادی با نسخه قبلی داشته است. “مرگ” این قابلیت را دارد تا با گشتن جنازه دشمنان و به اصطلاح Loot کردن آن‌ها سلاح‌ها و یا آرمور‌های متنوعی پیدا کند. هر آرمور نیز شکل منحصر به خود را دارد و با آنها شما می‌توانید اندکی در شمایل “مرگ” تغییرات ایجاد کنید. البته برای جلوگیری از اینکه ابهت و چهره تاثیرگذار او از بین نرود، این تغییرات جزئی خواهند بود. اسلحه‌های بازی نیز تنوع زیادی دارند و به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند که شامل اسلحه‌های سنگین و اسلحه‌های سبک می‌شود. شما در هر زمان می‌توانید دو اسلحه با خود حمل کنید تا در حین درگیری‌ها با ترکیب هر دوی آنها کمبوهای مرگباری را انجام دهید. سلاح اصلی “مرگ” دو داس خواهند بود. او می‌تواند این دو داس را با هم ترکیب کرده و از آن‌ها به عنوان یک شمشیر دو سر استفاده کند، که در این حالت ضربات کند تری خواهد داشت اما ابعاد ضرباتش بیشتر خواهد بود. و یا آن‌ها را جداگانه استفاده کند تا ضربات سریع تری را وارد کند. سلاح‌های دیگری را نیز در طول بازی پیدا خواهد کرد مانند پتکی بزرگ و سنگین و یا تفنگی که قدرت زیادی ندارد اما می‌توان از آن برای کشتن دشمنان پرنده و یا بالا بردن کمبو استفاده کرد.
 
در بازی آیتم‌‌هایی نیز وجود دارند که هر کدام قدرت خاصی به “مرگ” می‌دهند. مانند Soul Splitter که باعث می‌شود او به دو موجود مجزا تبدیل شده تا در یک لحظه در دو مکان باشد. یا آیتمی دیگر که Voidwalker نام دارد و این قدرت را به “مرگ” می‌دهد تا دو پرتال ایجاد کند تا با ورود به یک پرتال از دیگری خارج شود. این آیتم به او کمک می‌کند تا به مکان‌هایی برود که در حالت عادی نمی‌تواند به آنجا دسترسی داشته باشد. همچنین در درگیری‌ها می‌تواند با ایجاد کردن یک پرتال روی مکان‌هایی مانند مواد مذاب یا ارتفاعات دشمنان را به داخل این پرتال‌ها هدایت کند و آن‌‌ها را بدون زحمت از بین ببرد.
 
 
 
یکی دیگر از المان‌هایی که به بازی اضافه شده است Skill tree است. مهارت‌های “مرگ” به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. دسته اول Necromancer است و دسته دوم Harbinger. شاخه Necromancer و توانایی‌های موجود در آن مربوط به استفاده از قدرت‌های جادویی است و شاخه Harbinger مربوط به قدرت “مرگ” در درگیری‌هاست. شما می‌توانید تمرکز خود را بر یک شاخه قرار دهید و یا ترکیبی از هر دو را استفاده کنید. به عنوان مثال یکی از قدرت‌هایی که در شاخه Necromancer وجود دارد به “مرگ” کمک می‌کند تا تعدادی از مردگان را احضار کرده و به کمک آن‌ها به درگیری ادامه دهد. آرمورها را نیز می‌توان با این قدرت‌ها هماهنگ کرد. به عنوان مثال آرمورهایی وجود دارند که باعث می‌شود “مرگ” قدرت بیشتری در استفاده از جادو ها داشته باشد و یا اینکه ضربات قوی‌تری به دشمنان وارد کند.
 
قهرمان این نسخه نسبت به War به شدت سریعتر و چالاک‌تر است. به همین نسبت نیز حرکات او تندتر و سریع‌تر است. می‌توانید روی دیوار ها بدود. به کمک برجستگی‌ها و فرورفتگی‌های روی سطح دیوارها از آن‌ها بالاتر رود. به کمک Death grip به اجسامی که دور از دسترس هستند متصل شود و خود را به سمت آنها بکشاند و کارهایی انجام دهد که یادآور Prince of Persia هستند.
 
یکی دیگر از ویژگی های بازی های Hack n slash وجود غول‌ها و باس‌هایی عظیم و بزرگ است. در این بازی نیز باس‌هایی به مراتب بزرگتر از “مرگ” و دشمنان عادی او وجود دارند. در یکی از دمو‌هایی که از بازی منتشر شده است، “مرگ” در حال جنگیدن با باسی غول‌پیکر و سنگی است. مانند بیشتر بازی‌هایی در این سبک شما باید از ضربات سنگین ولی کند این باس‌های عظیم‌الجثه فرار کنید و در زمان مناسب به نقاط حساس آن‌ها ضربه وارد کنید. در این دمو هنگامی که این باس ضربه‌ای به “مرگ” می‌زند و او از آن ضربه می‌گریزد مدتی فرصت دارد تا با تفنگ خود و از راه دور به یکی از نقاط حساس باس صدمه وارد کند. با این کار یکی از دست‌های باس کنده شده و باعث می‌شود مدتی از حرکت بازبماند. در همین حین “مرگ” به او نزدیک شده و به شیئی سبزرنگ که روی بدنش وجود دارد ضربه می‌زند و آن را از بین می‌برد. با دست دیگر باس سنگی نیز همین کار را می‌کند و شیء سبزرنگ دست دیگر وی را نیز خراب می‌کند. سپس “مرگ” از سنگ‌هایی که باقیمانده دستان باس هستند و بر زمین ریخته شده‌اند بالا می‌رود و خود را به سر او می‌رساند و با ضربه زدن به یکی دیگر از آن اشیاء سبزرنگ که بر پیشانیش وجود دارد، او را از بین می‌برد. البته این انجام این کارها به سادگی بیان آن‌ها نیست و نبرد با این باس‌های غول‌پیکر هیجان زیادی را به همراه خواهد داشت.
 
 
در مورد گرافیک بازی باید گفت که با عنوان معمولیی روبرو هستیم. البته در دموهای اندکی که از گیم‌پلی بازی ارائه شده‌ است ضعف‌هایی دیده می‌شود. مانند بافت بد و غیرطبیعی دشمنان “مرگ”. ولی خوب در یک عنوان Hack n Slash گرافیک در درجه اول اهمیت جای ندارد. همچنین Vigil games گفته است که گرافیک نسخه Wii U این بازی چیزی کمتر از نسخه‌های دیگر نخواهد داشت و به خوبی همان‌ها خواهد بود.
 
با کنار هم گذاشتن تمام این نکات، شاید Darksiders 2 عنوانی بزرگ و شاهکار نباشد، اما بدون شک ارزش امتحان کردن را دارد و می‌تواند به خوبی بازیکن را سرگرم و مجذوب خود کند. این بازی در تاریخ ۲۴ مرداد ماه برای پلتفرم‌های PC ،Xbox 360 و PS3 عرضه خواهد شد و پس از آن و با کمی تاخیر نسخه Wii U بازی عرضه خواهد شد.

حتما بخوانید