spot_img

E3 2012 | غایبین بزرگ نمایشگاه

 
 بزرگترین نمایشگاه بازی‌های رایانه‌ای در لس آنجلس نیز چندی پیش برگزار شد. نمایشگاهی که از سال 1995 تا کنون هر ساله برپا می‌شود تا سازندگان و ناشران از بازی‌های جدید خود رونمایی کنند و آن‌ها را در معرض نمایش بگذارند. با این که بسیاری از شرکت‌ها تلاش می‌کنند بازی‌های خود را به E3 آورده و آن‌ها را به بهرتین شکل ممکن نمایش دهند اما در این بین اسامی غایبین بزرگی مانند بلیزارد، راک استار، Respawn، بانجی و Valve به چشم می‌خورد.
با این که تعدادی از این عدم حضور‌ها قابل پیش بینی بود و تعدادی دیگر از بازی‌های این شرکت‌ها توسط کمپانی‌های دیگر معرفی قابل بازی هستند (برای مثال Counter-Strike: Global Offensive در غرفه‌های مایکروسافت و سونی  بود) اما غایبین نمایشگاه در مجموع بیانگر این هستند که نقش E3 در صنعت بازی‌های رایانه‌ای در حال تغییر است. یک دهه قبل چنین اتفاقی نیفتاد؛ در E3 2002 بلیزارد عنوان World of Warcraft را به نمایش گذاشت. راک استار از Grand Theft Auto: Vice City پرده برداری کرد. موسسان Respawn یعنی جیسون وست و وینس زمپلا قرارداد بلند مدتی با اکتیویژن برای استودیو جدید خود، Infinity Ward، بستند. بانجی در رابطه با آوردن نسخه‌ای آنلاین از هیلو با استفاده از Xbox live صحبت کرد.
بزرگترین تفاوت بین E3 2002 و 2012 برای شرکت‌های بزرگ این است که آن ها اکنون بزرگتر شده‌اند و قدرت لازم را دارند تا بتوانند کنفرانس خود را اجرا کنند. آن‌ها دیگر نیازی به جایگاه E3 ندارند تا اخبار بازی‌های خود را بزرگ نشان دهند. در واقع هیچ نیازی نیست در صحنه‌ی E3 با یکدیگر رقابت کنند تا بتوانند توجه مخاطبان را جلب کنند در حالی که می‌توانند هر یک از هفته‌های دیگر سال را انتخاب کنند و بر سر زبان تمام پیروان صنعت بیفتند. و اکنون که این شرکت‌ها حرفی برای گفتن دارند انتخاب می‌کنند تا در این مراسم شرکت نکنند. برای مثال راک استار را در نظر بگیرید. هر روزه شاهد اخباری از عنوان جدید این شرکت، GTA V، هستیم و این عنوان پس از عرضه فروش عالی خود را خواهد داشت در واقع برگزاری یا عدم برگزاری نمایشگاه هیچ تاثیری در آن نخواهد گذاشت. به همین دلیل راک استار بعد از سال 2005 که بازی‌های Grand Theft Auto: San Andreas و Bully را به نمایش گذاشت دیگر در این رویداد شرکت نکرد. پس از آن فقط در کنفرانس‌های‌ خبری دارندگان کنسول (مایکروسافت، سونی و نینتندو) اشاره‌ای به راک استار شد.
این موضوع سؤال‌هایی ایجاد می‌کند که مهمترین آن این است که آیا E3 مانند سال‌های قبل مناسب و شایسته است؟ اگر بخواهیم جوابی کوتاه به این سؤال بدهیم آن “خیر” خواهد بود. صنعت بازی دیگر مثل قبل بر E3 تکیه نمی‌کند. با این که همچنان مهمترین اتفاق در تقویم گیمرها است اما دیگر آن نمای کلی و جامع صنعت بازی که قبلا بود نیست. زمانی که تعدادی از بزرگترین و بهترین سازندگان و ناشران بازی ارزشی برای ظاهر شدن در E3 نمی‌بینند، اهمیت نمایش و ضرورت حضور در آن کاهش می‌یابد.
به نوعی این اتفاق نتیجه طبیعی E3 به عنوان یک نمایش موفق است. گروه Entertainment Software Association به این دلیل تشکیل شد تا بتواند صنعت بازی را به رشد برساند و در کنار جلوگیری از کپی غیر قانونی بازی‌ها و حمایت از ESRB برگزاری E3 بزرگترین رویداد و برنامه این گروه به مدت 18 سال بود. از آن زمان بازی کردن از یک سرگرمی برای کودکان به یک پدیده فرهنگی برای تمام سنین رشد کرده‌ است. پدیده‌ای که در هر دستگاهی با یک صفحه نمایش وجود دارد و یک صنعت 100 میلیارد دلاری جهانی است. این صنعت غول‌هایی تولید می‌کند که دیگر نیازی به E3 ندارند. بزرگترین بازی‌های این صنعت خود رویدادی بزرگ هستند و شرکت‌های تولید کننده آن‌ها تمایلی برای آوردن بازی‌های خود در یک هفته فشرده و آن هم در رقابت برای دست آوردن توجه مردم ندارند.
  
این که شرکت‌های ذکر شده در E3 نمایشی نداشتند در واقع مساله‌ای نیست که نباید به وقوع می‌پیوست. E3 به صنعت کمک کرد تا به نقطه‌ای که هم اکنون در آن ایستاده برسد. به این شرکت‌ها کمک کرد تا با کسب شهرت توجه همگان را به سمت بازی‌های خود جلب کنند. این حقیقت که شرکت‌ها دیگر نیازی به E3 ندارند نشانه‌ای است بر مهم نبودن نمایش مانند قبل اما در عین حال نشان‌دهنده آن است که توانسته‌است به خوبی ماموریت خود را به انجام رساند. می‌توان گفت این اتفاق مانند اپل و Consumer Electronics Show است. اپل در CES شرکت نمی‌کند و به آن نیازی ندارد. وقتی مدل و محصولات جدیدی از iPhone در کنفرانس خبری خود اپل معرفی می‌شود برای هفته‌ها در صنعت بر سر زبان می‌افتد. در مجموع شاید CES مکانی برای گرفتن نبض بازار باشد اما دیگر خانه‌ی بزرگترین اعلامیه‌ها نیست زیرا که شرکت‌های بزرگ جایگاه ثابتی در میان مردم به دست آورده‌اند.
با تغییر نمای کلی صنعت بازی اکنون مسئولیت تغییر شکل این نمایشگاه بر دوش ESA می‌افتد. این گروه باید بهترین شکلی از نمایشگاه را پیدا کند که بتواند در آینده به صنعت بازی خدمت رسانی کند و آن می‌تواند به معنای تمرکز و تاکید بیشتر روی تمایلات جدید مانند بازی‌های مجانی و تلفن‌های هوشمند باشد. متاسفانه مدل کنونی نمایشگاه تلاش می‌کند مانند آنچه که در گذشته بود باشد. اما با تشکر از E3های گذشته صنعت بازی اکنون به اندازه‌ای بزرگ شده‌است که نمی‌تواند در یک مراسم جای گیرد به خصوص وقتی که بهترین و بزرگترین بازیکنان آن تمایلی به حضور در نمایشگاه ندارند.

حتما بخوانید