spot_img

Crysis 3 | ورود شکارچی

بازگشت شما این بار نه به عنوان طعمه بلکه به عنوان یک شکارچی

 
کرایتک از ساخته ی جدیدش می گوید:

محمد اشراقی

زمان کمی باقیست. همه چیز نابود شده است، کم کم بشریت به عصر انقراض نزدیک‌تر می‌شود. سایه‌ای سیاه نیویورک را در بر گرفته است. شما در فکر انتقامید. در پی تهاجم! نیویورک توسط Nanodome (گنبد نانویی) غول پیکری پوشیده شده است. شهری پنهان از همه جای جهان! ولی هنوز هم به سختی زندگی در آن جریان دارد. شما به دنبال چه هستید؟ کرایتک از سوال‌های گوناگونی می‌گوید. آن‌ها هدف اصلی شما را به سمت انتقام سوق می‌دهند. بیگانگان تمام بشریت را تحدید می‌کنند. اشتباه عده‌ای خودکامه بود که نیویورک را به ویرانه‌ای دیگر تبدیل کرد. اشتباه دیگران بود که بشریت در خطر نابودی قرار گرفت. بیگانگان به قصد شکار تک تک انسان‌ها آمده‌اند ولی این بار … این بار ما آن‌ها را شکار می‌کنیم.

شما برای زنده ماندن تلاش می‌کنید. جنگ را می‌شناسید و می‌دانید لحظه‌ای غفلت برابر با نابودیست. کرایتک از پیشرفته‌ترین تکنولوژی بشریت که حال در اختیار شما قرار گرفته است می‌گوید. البته بیگانگان نیز از ادوات جنگی جدیدی بهره می‌برند. کرایتک از مطابقت کامل درگیری‌های بازی با جنگ‌های تمام عیار تکنولوژی می‌گوید، جنگ‌هایی که جای هیچگونه غفلتی را باقی نمی‌گذارد. نیویورک به ویرانه‌ای عجیب تبدیل شده است. شما در هر بخش آن نیاز به تاکتیک و استراتژی مخصوصی دارید. به طور کل شما وارد نبردهایی می‌شوید که فقط قدرت در آن یکه تازی نمی‌کند، این هوش و ذکاوت شماست تا به کمک وسایلی که در اختیار دارید و ابزاری که محیط برای شما تعبیه می‌کند، دشمنان را شکار کنید. نیمی از بالای شهر تبدیل به باتلاقی بزرگ شده است. کرایتک جنگ‌ها را غیر خطی و وابسته به تاکتیک درست می‌داند و شاید این موضوع یکی از برگ‌های برنده Crysis 3 باشد. کرایتک از ابزار شما می‌گوید. Nano Suit که احتمالا با تغییراتی در این نسخه شما را یاری می‌دهد. NS شما را مجهز به پیشرفته‌ترین سیستم‌های دفاعی و تهاجمی می‌کند اما کمی صبر کنید … برای جنگ تنها داشتن یک لباس پیشرفته کافی نیست، این مهارت‌هاست که برنده واقعی را مشخص می‌کند یا به عبارتی ساده‌تر مطمئنا تفاوتی بین شکار و شکارچی وجود دارد!

نیویورک در تاریکی محض فرو رفته است. تمام شهر با آثار جنگ تزئین شده است. انسان‌ها برای نجات خود به زیر زمین پناه برده‌اند و امیدوارند شاید روزی آزاد شوند. کرایتک فضای نیویورک را هفت گانه می‌خواند. آن‌ها می‌گویند ممکن است شما در فضایی با پوشش گیاهی پیوسته قرار بگیرید، گاهی مجبورید در منطقه‌ای مرداب مانند تا کمر در آب راه بروید ، گاهی با پوشش شهری روبه رو می‌شوید که مطمعنا در کاورها به کارتان می‌آیند و بعضی مواقع دره‌ای عمیق راه شما را سد می‌کند. شما برای پیشروی در هر کدام از مناطق نیاز به برنامه منحصر به فردی دارید. تکنولوژی حیرت آور بیگانگان شما را به چالش می‌کشد، پس باید از محیط اطراف به نفع خود بهره ببرید. شما باید پیش بروید برای شانسی دیگر، یک شانس دوم!

بیگانگان سریع‌تر از هر چیزی در کهکشان سفر می‌کنند. سرعتی بیش از ۱۸۶ کیلومتر بر ساعت! چه تکنولوژی و نیرویی آن‌ها را تامین می‌کند؟ مطمئنا شما برای آن که پا به پای آن‌ها در نبرد موفق باشید نیاز به قدرتی فرا انسانی دارید. البته نباید از نیروی دریایی بیگانگان و اسلحه‌های قدرتمند آنان غافل شد. اگر می‌خواهید زنده بمانید یا حتی فراتر اگر دوست دارید بهتر شکار کنید پس به تکنولوژی برتر، چیزی در حد همان تکنولوژی بیگانگان نیاز پیدا می‌کنید. مطمعنا سلاح شما کتاب دستورالعمل برخورد با بیگانگان نیست. سلاح شما چیزیست که به تن دارید. نانوسوت بسیار به کار شما می‌آید. شما می‌توانید به کمک این تکنولوژی جسم‌های بسیار سنگین را بلند کنید. علاوه بر آن که مثل همیشه لباس شما محافظ خوبی برای شما به حساب می‌آید. کرایتک می‌گوید: بازیکنان این بار دسترسی بیشتری به سلاح‌های مختلف دارند و این می‌تواند نقطه عطفی برای یک بازی شوتر باشد. طبق گفته آن‌ها شما بیش از چیزی که فکر می‌کنید به این تنوع نیازمندید.

موتور منحصر به فرد کرایتک کم کم دارد ده سالگی خود را جشن می‌گیرد. ورژن‌های متفاوت آن در زمان خودش واقعا هر بیننده‌ای را به چالش کشیده است. کرایتک برای Crysis 3 برنامه ویژه‌ای دارد. این شرکت با توانی که در دو نسخه قبل به رخ کشیده، نشان داد توانایی‌های انکار ناپذیری در بهره بردن از موتور قدرتمندش دارد. آن‌ها می‌گویند، این بار با فضایی به مراتب خیره کننده، سطح جدیدی را برای نسخه سوم موتور قدرتمندشان به نمایش می‌گذارند. آن طور که به نظر می‌رسد ایرادات نسخه قبلی بازی به ویژه نسخه‌های کنسولی بهبود می‌یابند و ما با کرایسیس ۳ به نقطه جدید از طراحی بصری در بازی‌های Sandbox می‌رسیم. با توجه به بازگشت سری به اصالت Sand Box، باید انتظار فضاهایی متنوع و طراحی قدرتمند را داشته باشیم. البته کرایتک از فیزیک بهبود یافته و منحصر به فرد بازی نیز می‌گوید که با توجه به توانایی مهندسان کار کشته این شرکت دور از ذهن نمی‌باشد.


شایعات تایید شده:

Full Writer

طبق اطلاعات جدید نسخه سوم کرایسیس پایانی برای این سری به حساب نمی‌آید. مثل اینکه کرایتک هنوز هم برای این عنوان بزرگش برنامه‌های فراوانی دارد. نویسندگی این کار بر عهده استیو هال است. همانطور که گفته شد Nanosuit شما به تکنولوژی جدید مجهز شده است. البته هنوز اطلاعات کاملی داده نشده ولی مطمئنا باید منتظر تغییرات نسبتا خوبی باشیم. علاوه بر این با توجه به بازگشت بازی به اصالت Sand Box شما با ماموریت‌های فرعی فراوانی رو به رو می‌شوید. Physco قهرمان Warhead به بازی بازگشته است و اما مهمترین نکته داستان بازی در Prophet Alcatraz خلاصه می‌شود. داستان قسمت سوم حول محور وی می‌گذرد. او که حالا زندانی تاسیسات Crynet است باید با ماجراهای عجیب رو برو شود و حس انتقامی که کرایتک روی آن تاکید دارد سوالی بزرگ را برای ادامه راه وی ایجاد می‌کند. اطلاعات دیگری خبر از بازگشت مخلوقات عجیب و غول‌پیکر به بازی را می‌دهند. شما می‌توانید سلاح‌ بیگانگان را هک کنید و از آن به نفع خودتان بهره ببرید. کرایتک از شکوه بازی نیز می‌گوید البته شایعاتی هم حول توان کمتر فیزیک بازی نسبت به نسخه اول به گوش می‌رسد که البته با توجه به نسخه کنسولی قابل حدس است. کرایتک و الکترونیک آرتز بیشتر از دو نسخه قبل به این بازی امیدوارند و مطمئنا موفقیت کرایسیس ۳ در آینده این عنوان در نسل بعد به شدت تاثیر گذار است.

پک‌های فروش: محمد حسین ملکStalker Pack

این پک شامل نسخه کامل بازی به همراه تمامی محتویات نسخه Hunter Edition و محتویات ویژه ای برای بخش چند نفره است.از جمله ی این محتویات، به شاتگان نیمه اتوماتیک کشنده برای گیمرهایی که دوست دارند طعمه‌هایشان را در تاریکی و سایه‌ها شکار کنند، می توان اشاره نمود. این سلاح که تمام قدرتش در فواصل نزدیک خلاصه می شود، همراه با الحاقاتی ویژه همچون “صدا خفه کن” منحصر به فرد و ظاهری خاص  دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. Overkill Pack این پک نیز شامل نسخه کامل بازی، تمامی محتویات نسخه Hunter Edition و البته محتویات مخصوص بخش چند نفره می‌باشد. پک Overkill به شما توانایی دسترسی به سلاح Typhoon assault به همراه قدرت انتخاب شکل و شمایل آن را می‌دهد.همچنین  این سلاح با عملکرد پنجاه دور بر ثانیه به بازیکنان کمک می‌کند تا منطقه‌ای خون بار را ایجاد کند. Predator Pack این پک مثل نمونه‌های قبلی حاوی نسخه اصلی بازی، تمامی محتویات پک Hunter Edition و محتویات ویژه ی بخش مالتی‌پلیر می‌باشد. پک Predator به گیمرها   قابلیت دسترسی به سلاح دستی به نام Feline به همراه camo مخصوص را می‌دهد.همچنین با توجه به سرعت بسیار بالای این سلاح در شلیک‌های پیاپی و مخزن بسیار حجیم گلوله‌ای که دارد، در فاصله‌های نزدیک بسیار کشنده و موثر عمل می‌کند.

محسن وفانژاد

هفته گذشته الکترونیک آرتز و کرایتک از سومین نسخه شماره‌‌دار سری کرایسیس و چهارمین عنوان سری پرده برداشتند و به شایعات پایان دادند. ماجرا از Origin، سامانه فروش دیجیتالی بازی کمپانی الکترونیک آرتز، شروع شد. از بنری که به شیوه‌ای هوشمندانه حدود یک هفته خبرنگاران را مشغول خود کرد. مدت زمان زیادی نگذشت که سوات یرلی در توئیتر خود تلویحا این موضوع را تائید کرد و اولین نمایش رسمی از بازی بیستم آوریل برخط شد که البته تیزری از تریلر اصلی بازی بود که امروز، ۲۴ آوریل، منتشر شد.

تریلر اول بازی که به نوعی معرفی اولیه را بر عهده داشت، با توجه به نظراتی که تا این لحظه در فروم‌های بازی و سایت‌های مختلف ثبت شده است، نشان از ضعف گروه کارگردانی تریلر، وابسته به کرایتک، دارد. چند ثانیه ابتدایی بازی به معرفی جو حاکم بر بازی می‌پردازد و نمایشگر تغییرات متعدد Cry Engine 3 است. البته گمان می‌رود تریلر نمایش داده شده از نسخه کنسولی یا به عبارتی از نسخه X360 گرفته شده است چرا که در میان صحنه‌های به نمایش در آمده، جملاتی در غالب تمجید از این عنوان از زبان نویسندگان مجله‌ها و سایت‌های وابسته به مایکروسافت و X360 آمده است. صحنه ابتدایی تریلر که در تیزر بیست آوریل هم بود، نشان دهنده نمایی از نیویورک محصور در گنبد نانویی و اطراف آن است. نکته قابل توجه ساخت و ساز روی این گنبد است که هویت این گنبد را بیش از گذشته ناملموس می‌کند. بیرون از گنبد همه چیز نابود شده است و از ساختمان‌های بزرگ جز مخروبه‌ای باقی نمانده است. نماهایی که در حد چند فریم نمایش داده می‌شوند نیز حاکی از مراحل زیر پوشش شهر نیز دارد که می‌تواند یکی از آن ۷ محیط متفاوتی باشد که یرلی به آن اشاره کرده بود. مورد دیگری که در تریلر خود نمایی می‌کرد، اهمیت تیر و کمان نانویی پرافیت است. با وجود اینکه صحنه‌های بسیار کوتاه و تکه تکه شده‌ای از گیم‌پلی بازی نمایش داده شد اما از نظر تغذیه اطلاعاتی بسیار ضعیف عمل کرده است و کاملا مشخص نیست که در گیم‌پلی بازی چه می‌گذرد. اگر تریلر ابتدایی Metro: Last Light را دیده باشید متوجه شباهت‌های مابین این ۲ تریلر خواهید شد. ضرباهنگ‌های سریع برای نمایش گیم‌پلی اما به جرات می‌توان گفت گروه سازنده این تریلر کرایتک را یک قدم عقب بردند و در ارائه محتوای تولیدی کرایتک ضعیف عمل کرده‌اند. نیویورکی مخروبه که پر از Cephها شده است و در محیطی تاریک و جنگلی باید به مبارزه با آن‌ها بپردازید. البته به جز نمایی کوچک در ابتدای تریلر که نشان دهنده کشته شدن سربازان Cell توسط پرافیت است، دیگر اثری از انسان‌ها نیست. به نظر می‌رسد نمایش این تریلر بیشتر به قصد نمایش گرافیک و نورپردازی فوق‌العاده بازی بوده است و نه گیم‌پلی بازی و نه ارائه اطلاعات بیشتر!

محمد اشراقی

مطمئنا نمی‌توان آن چنان روی تریلر اول بازی حسابی باز نمود ولی نکات ریزی در همین چند نمای نشان داده شده وجود دارد تا من را برای عرضه رسمی بازی بی‌تاب‌تر از قبل کند.

برای شروع بهتر است بگویم روش رونمایی بازی مخصوصا نحوه رلیز تریلر آخر یکی از بی‌مزه‌ترین حرکات چند سال اخیر کرایتک به شمار می‌رود. حداقل اگر تریلر نهایی بالای هشت دقیقه زمان داشت، می‌توانستیم این حرکت از مد افتاده را توجیه کنیم. از همان اول اعلام تاریخ اصلی انتشار تریلر اصلی مطمئن بودم انتظارات طرفداران جان بر کف Crysis برآورده نخواهد شد. آن هم تنها به دو دلیل: اول آنکه هنوز تا زمان عرضه نهایی بازی فاصله زیادی داریم و مطمئن باشید کرایتک تا قبل از ۲۰۱۲ E3 چیز خاصی را رو نمی‌کند و اما دلیل دوم، بالا گرفتن انتظارات عجیب و غریبی از بازی در چند روز اخیر! پس پیشنهاد می‌کنم با کمی تامل و کاهش توقع به این تریلر نگاه کنید. این اولین تریلر بازی به حساب می‌رود. قرار نیست شما را به نهایت کار برساند. اگر اینگونه بود بازی در بهار ۲۰۱۳ عرضه نمی‌شد.

اولین نکته‌ای که نظر من را جلب کرد بهبود طراحی هنری بازی نسبت به قبل است. البته با این چند ثانیه نظر قطعی نمی‌توان داد ولی از نحوه تدوین تریلر و کارگردانی آن معلوم است کرایتک بخش گمشده بیشتر بازی‌های خود را پیدا کرده است. از داستان بازی چیز خاصی مشخص نیست و فقط می‌توان به همان اطلاعات اولیه بسنده کرد ولی با دیدن این کلیپ، به آینده کارگردانی بازی امیدوار شدم. ظرافت‌ها هر چند کم ولی به خوبی رعایت شده بودند. مخصوصا بعضی نماها بوی بکگراندهایی گیرا را می‌دهد. از گیم‌پلی، جز اول شخص بودن بازی چیز خاصی مشخص نیست! حتی بخش Sand Box که وجود آن در هنگام تایید رسمی بازی قول داده شده بود نیز در تریلر ۲۴ آپریل یافت نمی‌گردد. به نظر در صورت صحت گفته‌های کرایتک باید در E3 منتظر به نمایش در آمدن گیم‌پلی کامل بازی باشیم. اما موضوع دیگری که نظر من را به خود جلب می‌کند. موسیقی خاص بازی بود. نسبت به تریلر به نمایش در آمده در سطح بالایی قرار دارد و کمی احتمال حضور Zimmer را مسلم می‌کند. البته نمی‌توان به طور قطع نظر داد ولی امیدوارم کرایتک به ترکیب بخش موسیقی دست نزند. در نهایت برای جمع بندی نهایی بهتر است فقط یک جمله را بگویم. امیدوارم کرایتک به بخش کارگردانی هنری بازی نسبت به قبل بیشتر بپردازد و البته این تریلر و نحوه انتشار آن به وسیله تیزر کمی اعمال سلیقه‌ای خاص و هنری را در کارهای کرایتک نشان می‌دهد.

مقدمه تاریخچه

محسن وفانژاد و سهند سمیعی 

حول و حوش ۱۲- ۱۳ سال پیش هیچکس شاید به فکرش هم نمی‌رسید که ۳ برادر آلمانی بتوانند زمام قدرت صنعت بزرگ بازی‌های رایانه‌ای را در دست بگیرند. سال ۲۰۰۴ با Far Cry و سال ۲۰۰۷ با اسطوره گرافیکی، Crysis، برادران یرلی، تکانی به سبک شوتر دادند و در سویی دیگر خود را پیشتازان گرافیک صنعت معرفی کردند. بیش از یک دهه از فعالیت این شرکت آلمانی می‌گذرد و کارنامه درخشان آن‌ها، فعالیت مثبت و رو به جلوی برادران یرلی را حکایت می‌کند.

Crytek دقیقا در سال ۱۹۹۹ توسط سه برادر ترک تاسیس شد. “Cevat” ،” Avni ” و ” Faruk Yerli ” نام این سه برادر است. پایگاه اصلی این استودیو در فرانکفورت آلمان واقع شده و البته پنج استودیوی دیگر در شهرهای “Kiev ، Budapest ،Nottingham ،Sofia و Seoul” مجموعه کرایتک را تکمیل می‌کنند. این استودیو بیشتر به خاطر انجین قدرتمندشان CryEngine شناخته شده است. آخرین بازی این استودیو، Crysis 2 در سال ۲۰۱۱ عرضه شد. این بازی با نسخه جدید و سوم انجین اختصاصی آن‌ها ساخته شده است و نسبتاً موفق ظاهر گردید. شرکت‌ها و ناشرانی که تا به حال این شرکت آلمانی با آنها همکاری کرده است عبارت‌اند از: Electronic Arts , Ubisoft , THQ , NVIDIA , Intel , AMD , FMOD , Scaleform , Xoreax Software, Sparkasse Coburg & Rating Services الحاقات نسخه ی قبل کرایسیس اگر چه ضعف هایی دارد ولی در زمینه هایی متفاوت در حد یک شاهکار رخ نمایی می کند. بهتر است بگویم بخش موسیقی آن یک هنر ناب است. شاید باید گفت باید کمی به یکی از بهترین آثار موسیقی صنعت بازی های ویدئی و آهنگ ساز نخبه ی آن بپردازیم و آرزو کنیم، نسخه ی سوم نیز از حضور او بی بهره نباشد.

امید صدیق ایمانی

هانس زيمر (Hans Zimmer) آهنگساز چيره دست هاليوودي وظيقه نوشتن موسيقي Crysis 2 را بر عهده گرفت. در آثار زيمر ادوات الكترونيك شديدا استفاده مي‌شود. Crysis 2 هم از اين قاعده مستثنا نيست. تنها تفاوت آن با ديگر آثار وي، به كار گيري سازهاي واقعي يا به اصطلاح آكوستيك است. سولو (تك نوازي) هاي ويلن همگي آكوستيك هستند.
سعي زيمر بر آن بوده تا جو آخر الزماني بازي را به موسيقي خود منتقل كند. به نظر مي‌رسد كه وي در اين راه موفق بوده جون نتيجه كار قابل قبول بوده است. آنچه جلب توجه مي‌كند، تقابل سازهاي بادي و زهي است. سازهاي بادي به شكل واضحي نماد ربات‌ها و دشمنان بازي هستند. در مقابل زهي‌ها بر بشريت تاكيد مي‌كنند.

پویا پورنصیر خلاقیت کجاست ؟

شاید خیلی‌ها بعد از دیدن تریلر متوجه شوند که Crysis 3 نسبت به نسخه‌ی دوم تغییرات خاصی نکرده است. وجود یک تیرکمان، یک خط داستانی یا حتی چند دشمن جدید هم می‌تواند با انتشار یک بسته الحاقی حل شود. از آن‌جایی که شرکت EA همیشه سعی می‌کند تریلر بازی‌هایی را که پوشش می‌دهد، فقط به جنبه‌های جدید و خوب بازی تن بدهد، این امکان وجود دارد که تغییرات انجام شده فقط همین یا اقلامی دیگر باشد که شاید شمردن آن‌ها به تعداد انگشتان یک دست نیز نرسد. به راستی سازندگان چه دلیلی را برای عرضه نسخه‌ی سوم بازی درنظر گرفته‌اند؟ اگر یک گرافیک فوق‌العاده می‌تواند یک گیمر معمولی را ارضاء کند، توانایی جوابگویی به افرادی که خلاقیت را در وهله‌ی اول در نظر می‌گیرند، نخواهد داشت. شاید از نظر عقلانی، اظهار نظر در این باره خیلی زود باشد اما قلب نویسنده عنوان می‌کند که سری Crysis بعد از ساخت نسخه اول، به یک عنوان ” تمام تجاری ” تبدیل شده و ساخت نسخه‌ی سوم، بهانه‌ای است برای نشان دادن قدرت Cry Engine 3 به شرکت‌هایی مانند Epic Games یا بزرگان صنعت انجین‌سازی تا بتواند علاوه بر فروش بالا، نشان دهد که در ساخت Crysis 3 از ” انجین برتر” استفاده شده است. در کل، با درنظر گرفتن تمام جوانب اظهار نظر، این عنوان در جنبه‌ی گیم‌پلی نکته‌ی خاصی برای عرضه ندارد و از نظر نویسنده، فقط یک عنوان تجاری و سرگرم کننده‌ی چند روزه است که هیچ‌گاه نمی‌تواند حداقل از جنبه‌ی گیم‌پلی فراموش ناشدنی شود.

محسن وفانژاد

با توجه به سیاست کرایتک و الکترونیک آرتز درباره این عنوان، باید گفت که به احتمال بالا، EA خواهان برترین گرافیک نسل هفتم است و با خود پیمان بسته است که این رکورد را هم در این نسل به ثبت برساند اما نکته نگران کننده پتانسیل بسیار بالای گیم‌پلی کرایسیس و بی توجهی سازندگان به آن است. اگر کرایتک می‌خواهد به شعار “اولین شوتر جریان ساز ۲۰۱۳” جامه عمل بپوشاند، باید فعالیتی فراتر از ارائه برترین گرافیک نسل انجام دهد.

محمد اشراقی 

مطمعنا کرایتک ما را نا امید نمی‌کند! ما از قدرت فنی این شرکت مطمئنیم ولی به هر حال هر تیمی نقصی دارد. فقط همانطور که گفتم امیدوارم بخش هنری بازی خیلی بهتر از قبل طراحی شود.  

حتما بخوانید