spot_img

Linux | امن ترین و قدرتمندترین سیستم عامل دنیا

 

 

لینوکس تنها سیستم عاملی برای کامپیوترها نیست، بلکه در کنسول‌های بازی، موبایل (سیستم عامل محبوب آندروید بر پایه هسته لینوکس ایجاد شده است)، سرورها و حتی لوازم خانگی متصل به تلویزیون و دستگاه‌های پخش موزیک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. نه تنها این دستگاه‌ها بلکه بیش از 90 درصد ابر کامپیوترهای حال حاضر از این سیستم عامل استفاده می‌نمایند.ما نیز در این مقاله سعی نموده ایم که تا حد امکان و به صورت خلاصه به ویژگی‌های بسیار این سیستم عامل ناشناخته برای ما ایرانی‌ها و شناخته شده و محبوب در سرتاسر جهان بپردازیم.

لینوکس را می‌توان یکی دیگر از قربانیان عدم وجود کپی رایت در ایران دانست. حتما از خود می پرسید که چرا. پاسخ این سوال بر می‌گردد به موضوعی که ما کمتر و شاید اصلا آن را تجربه ننموده‌ایم: پرداخت هزینه سنگین برای استفاده از سیستم عامل یا برنامه‌هایمان.به همین دلیل است که هیچگاه برای ما یک سیستم عامل رایگان و بسیار قدرتمند دغدغه نبوده است.لینوکس سیستم عامل ملی بسیاری کشورهای دنیاست و محبوبیت آن در بعضی کشورهای صنعتی مانند آلمان به مراتب بسیار بیشتر از ویندوز است به طوری که بسیاری دانشگاه‌ها و مراکز دولتی و کتابخانه‌ها به سیستم عامل لینوکس مجهز هستند. 

 چرا لینوکس در سرتاسر جهان انقدر محبوب است؟پاسخ این سوال را در موارد بسیاری می توان جستجو نمود.مهمترین آن رایگان بودن این سیستم عامل و اکثریت برنامه های آن است.همچنین متن باز بودن آن دلیل دیگری ست که شاید برای کاربران عادی تفاوتی ایجاد نماید ولی برای کاربران حرفه ای بی شک ویژگی بسیار مهمی ست.در واقع متن باز بودن باعث می شود که شما بر خلاف ویندوز که همچون زندانی هیچ آزادی در تغییر دادن سیستم عامل را ندارد بتوانید هر بخش را که دوست دارید تغییر دهید.

ویژگی دیگر آن عدم وجود نرم افزارهای مخرب و ویروس در این سیستم عامل است.در واقع لینوکس به قدری امن است که هیچ نیازی به آنتی ویروس ندارد.مورد دیگر بر می گردد به پشتیبانی. مانند اکثریت برنامه های اپن سورس لینوکس نیز توسط افراد و نهاد های گوناگون پشتیبانی می شود.تنها کافی ست هر سوالی دارید در یک فروم مربوط به لینوکس مطرح نمایید و در مدت زمان اندک ده ها نفر اقدام به پاسخگویی می نمایند یا می توانید مشکل و سوال خود را در گوگل جستجو کنید و با میلیون ها نتیجه مواجه شوید.همچنین می توانید خودتان جزئی از توسعه دهندگان لینوکس باشید.حتما سوال پیش می آید که چطور ؟در واقع متن باز بودن لینوکس به شما قابلیت می دهد که ورژن دلخواه خود را از ورژن های اصلی تولید نمایید.یعنی سیستم عامل را به صورت دلخواه تغییر دهید و آن را منتشر نمایید.می توانید باگ ها را به اطلاع برسانید یا حتی خودتان اقدام به رفع باگ ها کنید.همانطور که دیدید هر کاربر لینوکس می تواند یکی از توسعه دهندگان آن باشد.

 

 

حتما بخوانید