نقد و بررسی بازی Naruto Shippuden: UNSG | بازگشت انفجاری نینجای برخاسته از قلب‌ها

بدون شک یکی از پرطرفدار‌ترین شاخه‌های سرگرمی، مانگاها و انیمه‌ها می‌باشند که هر روزه افراد بسیاری را در سراسر دنیا جذب خود می‌کنند. بار دیگر، بدون شک یکی از پرطرفداراترین انیمه‌های جهان، سری انیمه‌ ناروتو می‌باشد که در کشور خودمان هم کم طرفدار ندارد. این انیمه‌ که همچنان در حال پخش می‌باشد با هر قسمت خود، پیر و جوان را پای پخش‌کننده‌ها میخکوب کرده و آن‌ها را تشنه‌ قسمت بعد نگاه می‌دارد. تاکنون تعداد بسیار زیادی بازی از روی این انیمه ساخته شده که عظیم‌ترین سری آن، Ultimate Ninja می‌باشد که روی بیشتر کنسول‌ها چندین و چند عنوان دارد. جدیدترین عنوان از این سری، Storm Generations می‌باشد که توسط سازنده‌ دو استورم قبلی (Cyber Connect 2) ساخته و عرضه شده است. بعد از قسمت دوم Storm و کیفیت خوب آن عنوان، طرفداران انتظار یک دنباله‌ بهتر را داشتند که در عین وفاداری به قسمت‌های قبلی خود نیز ویژگی‌های خوب جدیدی به سری اضافه کند که متاسفانه این‌طور نشد و Generations، عمدتا همان قسمت قبلی است و تفاوت‌های چندانی نسبت به آن، نکرده است.
داستان بازی کاملا بر گرفته از دو انیمه‌ Naruto و Naruto Shippuden است و تمام رویداد‌های این دو را به صورت مختصر و خلاصه ارائه می‌کند. در بخش داستانی بازی توانایی انتخاب ده کاراکتر کلیدی این انیمه به بازی‌باز داده می‌شود. با انتخاب هر کدام از این شخصیت‌ها حالت داستانی مخصوص به آن شخصیت را تجربه می‌کنید. متاسفانه مشکل این بخش مختصر بودن آن است که حتی در مورد شخصیت‌های اصلی یعنی ناروتو و ساسوکه هم صدق کرده و بخش داستانی آن‌ها نهایتا دو ساعت طول خواهد کشید. در هر کدام از این بخش‌ها، بازی‌باز تعدادی تصاویر به همراه دیالوگ مشاهده کرده و در نهایت نیز قسمتی از انیمه برای او پخش می‌شود. در بین این دمو‌ها نیز بازی‌باز چندین مبارزه‌ انجام داده و بازی به سرعت از بعضی بخش‌های داستان می‌گذرد. معلوم نیست که چرا سازندگان بخش گردش آزاد بازی قبلی را حذف کرده و به جای آن، این بخش داستانی مختصر را تحویل بازی‌باز‌ها داده‌اند. به هر حال این بخش بد نبوده و می‌تواند کسانی که را که علاقه به دیدن این انیمه دارند اما وقتش را ندارند و همچنین تعدادی از طرفداران دو آتشه‌ ناروتو را سرگرم کند.
گیم‌پلی بخشی است که Storm 2 در آن تقریبا عالی عمل کرده بود و به همین دلیل انتظارات هواداران نیز از این بخش زیاد است. همان‌طور که ذکر شد، مهم‌ترین تغییر این بخش مربوط به حذف حالت Sand-Box است که بسیار عجیب بوده و بیشتر یک کم‌کاری از سوی سازندگان به نظر می‌آید. درست است که این بخش کاملا بدون ایراد نبود و در اواخر بازی تا حدی تکراری می‌شد، اما CC2 می‌توانست با کمی تغییر در این بخش و بهبود آن، موجب افزایش ارزش‌های بازی در بخش گیم‌پلی شود که متاسفانه سازندگان به جای حل مسئله راه حل پاک کردن صورت مساله را برگزیده‌اند و این بخش را به طور کلی حذف کرده‌اند که به روایت داستان بازی صدمه وارد کرده و از ارزش بخش تک‌نفره‌ آن می‌کاهد. اما برسیم به مهم‌ترین بخش گیم‌پلی یک بازی مبارزه‌ای یعنی مبارزات. خوشبختانه CC2 در این بخش همانند قسمت قبل بسیار خوب عمل کرده و مبارزاتی روان و لذت بخش را به طرفداران تحویل می‌دهد. همانند گذشته چهار دکمه‌ جلویی دسته برای پرش، ضربه، سلاح پرتابی (شوریوکن) و Chakra Load به کار رفته و فلش‌های جهت‌نما، برای استفاده از تجهیزات و سلاح‌های نینجایی به کار می‌روند. از کلید‌های شانه‌ای نیز برای دفاع و احضار یاران استفاده می‌شود. با یک بار فشردن کلید Chakra Load، پرش معمولی به Dash‌های سریع، ضربه‌های معمولی به جوتسوهای ابتدایی و شوریوکن‌ها به شوریوکن‌های قدرتمند تبدیل می‌شوند و با دو بار فشردن کلید Chakra Load و دکمه‌ اجرای ضربه، Ultimate Jutsu‌ها اجرا می‌شوند که خوشبختانه تمام شخصیت‌های هفتاد‌ و‌ دوگانه‌ بازی، از UJهای عظیم و خانه‌ خرابکن خود استفاده کرده و افکت‌های عظیم و تخریب کننده‌ آن،‌ زمین و آسمان را می‌لرزاند. تا به این جای کار تقریبا تمام ویژگی‌های بازی شبیه به قسمت‌ قبل بوده و تغییر بزرگی مشاهده نمی‌شود اما این بازی کاملا بدون تغییر نیست و چند تغییر دارد که مهم‌ترین آن‌ها مربوط به Subtitution Jutsuها و تاثیرات آن‌ها بر مبارزات است. اکنون این تکنیک از نوار چاکرا جدا گشته و نوار مربوط به خود را پیدا کرده است. همان‌طور که می‌دانید این تکنیک نوعی جا خالی بوده و با اجرای آن، شخصیت بازی‌باز به پشت حریف منتقل شده و از آن‌جا می‌تواند ضدحمله‌های مرگبار را روی حریف نگون بخت اجرا کند. اکنون به دلیل وجود SJ، مبارزات تهاجمی‌تر شده و هر دو مبارز بدون وقفه به یکدیگر حمله کرده و به طور مداوم از SJ استفاده می‌کنند تا جایی که نوار SJ یکی از آن‌ها خالی شده و طرف مقابل، شروع به له کردن دشمنش می‌کند! این موضوع موجب به وجود آمدن یک استیل مبارزه‌ جدید شده و بازی را بیش از پیش به سمت تهاجمی بودن پیش می‌برد. به غیر از بخش داستانی، همانند قبل قسمت‌های تورنومنت و Survival نیز وجود دارند که به جز دریافت اچیومنت و تروفی، انگیزه‌ی دیگری برای بازی‌باز ایجاد نکرده و صرفا یک محل برای دریافت پول بیشتر و آزاد کردن امکانات برای بخش آنلاین می‌باشند. قسمت آنلاین یکی از بهترین بخش‌های Generations است که به خوبی پرداخت شده و بازی‌باز ساعت‌ها از وقت خود را صرف آن می‌کند. برای این بخش امکانات زیادی تدارک دیده شده که آن را به یکی از بهترین تجربه‌های آنلاین در بین بازی‌های مبارزه‌ای بدل می‌کند. از کارت‌های متغیر با قابلیت‌ها و تاثیرات گوناگون گرفته تا کامنت‌های جالب و سرور‌های بدون لگ و تاخیر، همگب موجب شده‌اند تا Generations مناسب‌ترین گزینه برای مبارزه‌های آنلاین و سنجیدن مهارت خود با بازیباز‌های سراسر دنیا باشد.

گرافیک بازی به استیل انیمه گونه و سل‌شید و بسیار شبیه به عناوین قبلی می‌باشد. تمام هفتاد و دو شخصیت قابل انتخاب، بسیار خوب و رنگارنگ ساخته شده و مدل‌های زیبای آن‌ها،‌مطمئنا چشم هر عاشق انیمه‌ای را خیره می‌کند. پس زمینه‌های متنوع و خوش‌رنگ بازی نیز بسیار دلربا و تپنده طراحی شده و موجب می‌شوند تا Generations در این بخش چیزی از قسمت قبلی کم نداشته باشد. همه‌ شخصیت‌ها و لوکیشن‌ها با وفاداری کامل به انیمه ساخته شده‌اند و در این مورد باید سازندگان را تحسین نمود. خوشبختانه بازی عاری از هرگونه باگ و ایراد‌های گرافیکی می‌باشد و افکت‌های عظیم و چشم نواز فنون نهایی شخصیتها نیز همه و همه موجب می‌شوند تا بازی از این لحاظ در سطح بالایی قرار گرفته و موجب افتخار هر طرفدار ناروتویی باشد. فریم ریت بازی نیز بسیار ثابت و بین سی تا چهل است؛ تنها ایراد بازی در این بخش را می‌توان به ترکیب رنگ مرده‌ برخی از لوکیشن‌ها گرفت که خوشبختانه با وجود تعداد فوق العاده‌ شخصیت‌ها و لوکیشن‌ها، این مورد نیز چندان به چشم نخواهد آمد. صدا گذاری بازی نیز با توجه به استفاده‌ سازندگان از دوبلور‌های انیمه هم در زبان انگلیسی و هم در ژاپنی، بسیار خوب و عالی کار شده و حس خوب بودن در نبرد‌های پر زد‌ و خورد را به بازی‌باز القا می‌کند. البته مطمئنا هر طرفدار دو آتشه‌ ناروتویی (از جمله نگارنده) دوبله‌ ژاپنی و اصیل بازی را انتخاب خواهد کرد. برای موسیقی‌های بازی نیز علاوه بر موسیقی‌های دلنواز انیمه، از تعدادی موسیقی مخصوص و اریجینال این اثر استفاده شده که نمونه‌شان را می‌توان در صفحه‌ اصلی بازی شنید. همچنین موسیقی نقش بسیار مهمی را در القای حس غم موجود در بخش داستانی ساسوکه ایفا می‌کند، همان طوری که در بخش داستانی Killer Bee، حس طنز این کمدین را به خوبی القا می‌کند. به طور کلی سازندگان در این بخش سنگ تمام گذاشته‌اند و توانسته‌اند تا بخش سمعی بازی را به یکی از بهترین بخش‌های آن بدل کنند.

در نهایت Generations اثری است جالب و عجیب، این اثر برای ورود تازه واردان به مجموعه نسبتا مناسب بوده و می‌تواند بازی‌بازی را که هیچ گونه تجربه‌ای از ناروتو ندارد را با گوشه‌ای از دنیای این نینجای پرطرفدار آشنا کند. اما توجه کنید که حس سرگرم کنندگی که در انیمه وجود دارد به هیچ وجه در این اثر دیده نمی‌شود و برای پی بردن به عمق زیبایی ناروتو، باید انیمه‌ آن را تجربه کنید. تغییرات بسیار کم بازی از یک سو و تعداد بسیار زیاد شخصیت‌ها از سوی دیگر نوعی پارادوکس در این اثر ایجاد کرده‌اند. با این حال این بازی یکی از برترین بازی‌های مبارزه‌ای موجود در بازار و بهترین گوشه‌ دنیا برای بازیگوشی هواداران نینجای برخواسته از قلب‌ها است؛ هرچند به هیچ عنوان موفقیت Storm 2 را تکرار نمی‌کند.

پلتفرم:

سازنده:
ناشر:

تاریخ عرضه:
نسخه‌ی بررسی شده:

سبک:

حتما بخوانید