Lego Batman 2: DC Superheroes | بازگشت سوپرمن

لگو چند وقتی است که خود را وارد دنیای بازی‌های کامپیوتری کرده است و داستان‌ها و فیلم‌های معروف را دستمایه بازی‌های خود قرار داده است. داستان‌هایی همچون هری پاتر، استار وارز و ایندیاناجونز و بتمن که از میان این‌ها Lego Batman: the Videogame پرطرفدارترین و موفق‌ترین بازی دنیای لگوها بود و هم در بین منتقدان با میانگین نمره ۸۰ و هم در بین مردم عادی با فروش حدود ۱۱ میلیون نسخه با استقبال خوبی روبرو شد. Traveler’s Tale سازنده بازی‌های لگو، بعد از حدود ۴ سال در حال کار روی سری دوم این بازی است. Lego Batman 2: DC Super Heroes به نظر بزرگ‌ترین پروژه TT تا این زمان است و همچنین اولین بازی لگو است که شخصیت‌ها واقعا در آن حرف می‌زنند و کامل صداگذاری شده‌اند. چیز زیادی در مورد داستان بازی نمی‌دانیم و اینکه چه عاملی باعث شده است تمام ابرقهرمانان دنیای DC کنار هم جمع شوند مشخص نیست. اطلاعات محدودی که به دست آمده است نشان دهنده‌ این است که بازی در شهر Gotham City رخ می‌دهد و ضدقهرمان‌هایی مانند جوکر، Lex Luthor ،Quinn ،Two-Face ،Poison Ivy ،Bane و تعدادی دیگر از شخصیت‌های DC خرابکاری می‌کنند و ابرقهرمانان دنیای DC نیز در صدد هستند تا جلوی آن‌ها را بگیرند. هر چند در تریلرهای بازی تنها Batman و Robin و Superman دیده می‌شوند. اما TT اعلام کرده است که تعداد ۵۰ نفر از شخصیت‌های کمیک‌های DC در بازی وجود دارند. مانند Wonder Woman ،Aquaman ،Flash ،Marian Manhunter Green lantern و دیگران که گفته می‌شود تمام این ۵۰ ابرقهرمان به همراه تعداد اندکی ضد قهرمان قابل بازی خواهند بود. البته در مورد اینکه کدام ضد قهرمان‌ها قابل بازی خواهند بود چیزی گفته نشده است. در این نسخه برای بتمن و رابین لباس‌های مختلفی در نظر گرفته شده است که با پوشیدن آن‌ها قدرت‌های مختلفی خواهید داشت. بتمن با لباس Sensor خود می‌تواند در مقابل سنسورها و دوربین‌های مدار بسته نامرئی شود، به کمک اشعه ایکس پشت بعضی از موانع را ببیند، و دکمه‌ها را از راه دور فعال کند. با لباس Electricity و برقی خود می‌تواند انرژی برق را ذخیره کند و سپس برای شارژ کردن وسایل برقی و یا صدمه زدن به دشمنان از آن استفاده کند. همچنین در برابر الکتریسیته نیز ضد ضربه خواهد شد. لباس دیگر او Power Suit است که می‌تواند تعدادی موشک را شلیک کند که هم در مبارزات استفاده می‌شود و هم می‌توانید بعضی از موانع را از بین ببرد و راه جدیدی به وجود بیاورید. رابین نیز لباس‌های مخصوص خود را دارد. با لباس Hazard می‌تواند موشک‌های ساخته شده از آب را به سمت دشمنان پرتاب کند و یا زیر آب تنفس کند. با Acrobat Suit می‌تواند به دیوار‌‌های مشخصی متصل شده و بالا برود و حرکات ژیمناستیک انجام دهد که این کار باعث می‌شود بتواند به مکان‌هایی برود که در حالت عادی غیرقابل دسترسی خواهند بود. همچنین می‌تواند گویی شیشه‌ای دور خودش درست کند که باعث می‌شود دشمنان نتوانند به او نزدیک شوند. گفته شده است که لباس‌های دیگری نیز برای رابین و بتمن در نظر گرفته شده است که با گشتن در شهر می‌توان آن‌ها را به دست آورد.

  اما مهم‌ترین شخصیت بازی Superman است. با وجود اینکه بازی به نام بتمن است اما به نظر می‌رسد حتی بتمن نیز تحت‌الشعاع حضور قدرتمند سوپرمن قرار گرفته است. او می‌تواند با قدرت Heat Vision خود اشیاء را ذوب کند و دشمنان را بسوزاند، با Ice breath دشمنان را منجمد کند و از همه جذاب‌تر پرواز کند و در آسمان شهر بچرخد. به نظر می‌رسد که سوپرمن در این بازی جذاب‌ترین سوپرمن در کل بازی‌های کامپیوتری تا این زمان باشد. سازندگان بازی در جواب این سوال که نقطه ضعف سوپرمن در این بازی چه خواهد بود جواب دادند که Kryptonite در بازی وجود دارد. در کمیک‌های DC، کریپتونیت سنگی معدنی از سیاره کریپتون (خانه سوپرمن) است و تنها نقظه ضعف سوپرمن است و می‌تواند او را بکشد.  مانند دیگر بازی‌های دنیای لگو، گیم‌پلی بازی ترکیبی از اکشن و ماجراجویی و معما است. معماها و پازل‌ها در این نسخه سخت‌تر و چالش برانگیزتر شده‌اند و حل هر معما نیازمند یک شخصیت خاص و یا یک لباس خاص است. یکی از عواملی که باعث می‌شود بازی‌باز را متقاعد کند تا با سوپرمن بازی نکند همین معماها هستند که باید با شخصیتی دیگر آن‌ها را حل کرد. بازی Open world نیز خواهد بود و شما می‌توانید در شهر نسبتا بزرگ Gotham City به گشت و گذار بپردازید. به Batcave که محل استقرار بتمن است بروید و وسیله نقلیه مورد نظر خود را بردارید و یا مانند بازی GTA ماشین بدزدید. به گوشه و کنار شهر بروید و در قالب مراحل جانبی مجرمان را از بین ببرید و به مردم شهر کمک کنید. در نقاط مختلف شهر نیز اجسام مختلفی پنهان شده‌اند که آن‌ها را پیدا کنید. مانند آجر طلایی. به عنوان مثال در تریلری مشاهده می‌شود که سوپرمن مجسمه‌ای کوچک را ذوب می‌کند و یک آجر طلایی داخل آن پیدا می‌کند. شما می‌توانید به تنهایی و یا به صورت Co-op بازی کنید. اگر انفرادی بازی کنید می‌توانید بتمن و رابین و یا هر کدام از شخصیت‌هایی که همراه آن‌ها است را در هر لحظه انتخاب کنید و با کنترل شخصیت مورد نظر بازی را ادامه دهید. در Co-op نیز هر فرد کنترل یک شخصیت را به عهده می‌گیرد. البته تا این زمان که خبری از وجود Co-op به صورت آنلاین نیست و به نظر می‌رسد که در بازی وجود نخواهد داشت.

  ظاهر و گرافیک بازی نیز خوب و قابل قبول است. چیزی که بیشتر از همه به چشم می‌خورد دنیای رنگی و تقریبا شاد بازی است. از شخصیت‌های مختلف گرفته تا مکان‌های بازی. مکان‌های معروف شهر Gotham City نیز شبیه‌سازی شده‌اند. مانند برج بلند Wayne و یا تئاتر Monarch که خانواده بروس وین یا همان بتمن در آن کشته شدند. فضاهای داخلی نیز جزئیات خوب و قابل قبولی دارند. همچنین قابلیت خراب شدن اجسام نیز که یکی از المان‌های بازی‌های لگو است نیز در این بازی به خوبی مشاهده ‌می‌شود‌. NPCها نیز در جای جای بازی مشاهد می‌شوند که هر کدام مشغول کاری هستند. با در نظر گرفتن اینکه بازی یک بازی لگو است، می‌توان گفت که این‌ها نکات بسیار ارزشمندی هستند که TT می‌توانست از آن‌ها صرف نظر کند بدون آنکه به اصل بازی صدمه‌ای بزند. با در نظر گرفتن تمام این موارد،‌ به نظر می‌رسد که Lego Batman 2: DC Super Heroes می‌تواند بازی مفرح و لذت بخشی باشد. همچنین باعث پیشرفت دنیای لگو‌ها و جدی‌تر شدن آن شود. تمام نکات مثبت نسخه اول لگو بتمن در این نسخه نیز حفظ شده‌اند و اگر TT بتواند از پس ساختن و جذاب کردن شخصیت‌های دنیای DC برآید و نسخه نهایی بازی مانند دموها و تریلرها باشد، بازی می‌تواند به موفقیت بزرگی دست پیدا کند. تنها نقطه ضعف بازی که مهم نیز هست نداشتن قابلیت Co-op آنلاین است. Lego Batman 2: DC Super Heroes تابستان امسال برای تمامی پلتفرم‌ها عرضه می‌شود.

حتما بخوانید