نقد و بررسی بازی Fifa Street | فوتبال، تمام دنیای من

 فوتبال عصاره ایست از دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم و به راحتی می‌توان خاصیت دنیای مدرن را در فوتبال مدرن و صنعتی امروز یافت. مطمعنا با وجود تعداد بسیار زیاد طرفداران تشنه، فوتبال صنعتی پولساز به نظر می‌رسد که دور از چشمان هیچ کسی نمی‌ماند. بالاخره الکترونیک آرتز نسخه چهارم از سری بازی فوتبال خیابانی (Fifa Street) خود را روانه بازار کرد تا علاوه بر برآورده کردن برنامه‌های جدید خود، برند دیگرش را احیا کند. با واگذاری ساخت این نسخه به شعبه کانادا از همان اول معلوم بود که بازی با تغییرات بسیاری روانه بازار می‌شود و با توجه به علاقه طراحان ارشد EA Canada به شبیه سازی نزدیک به واقعیت، ما را با یک بازی رئالیسم (واقع گرا) رو به رو می‌کنند. شعبه کانادا نشان داد که یکی از قوی‌ترین استدیوهای زیر مجموعه الکترونیک آرتز است که در حیطه کاری خود هر کاری که بخواهد را انجام می‌دهد.
تفاوت اصلی گیم پلی بازی جدید با گذشته آن در جمله “حذف فانتزی گذشته و استفاده از واقعیت” خلاصه می شود! واقعا تغییرات گیم‌پلی بازی نزدیک به ۱۸۰ درجه تمام می‌باشد. با این که رابط کاربری بسیار شبیه به نسخه‌های قبلی به ویژه نسخه دوم طراحی شده است ولی بازی سعی می‌کند در اکثر مواقع منطبق با واقعیت عمل کند. انیمیشن بازیکنان، توپ و البته برخورد آبجکت‌ها کاملا به نمونه واقعی نزدیک شده‌اند که تاثیر بسزایی در گیم‌پلی نهایی دارد. کنترل بازیکن بر توپ، سمت و سوی بازی قبلی این استدیو کانادایی را پیش گرفته است. کنترل ضربات در بازی به شدت وابسته به آنالوگ و جهت‌های مورد فرمان بازیکن گشته و دیگر خبری از ضربات بی‌کنترل که عموما به هدف می‌نشستند، نیست. از دیگر نکات این بخش تاثیر شدت اعمال ضربه و واگذاری کامل آن به خود شماست که علاوه بر بالا بردن تنوع رویدادی تسلط شما را بر بازی افزایش می‌دهد. قدرت بدنی و توانایی‌های فردی کاملا بر روند بازی تسلط دارد، البته تاکتیک‌پذیری تیمی، می‌تواند سهم زیادی را از بازی شما شامل شود. دیریبلینگ (حمل توپ) بازی به شدت کامل کار شده است و شما با تعداد نسبتا زیادی حرکات نمایشی واقعی سر و کار دارید که می‌توانید به صورت‌های ترکیبی از آن‌ها بهره ببرید. البته پیاده سازی و پرداخت این بخش نیز بسیار قوی کار شده است. مثلا بیشتر بخش حرکات نمایشی که با جدا شدن توپ از زمین همراه است واگذار به یک دکمه پایه و ترکیب‌های مختلف آنالوگی یا دکمه‌ای شده است. در سمت دیگر برخوردهای فیزیکی نقش پر رنگی را ایفا می‌کنند. استفاده بهتر و کاملتر از سیستم‌های فیزیکی به برخوردهای یک به یک رنگی بهتر می‌دهد. امتیاز دهی در بازی نسبت به قبل تغییر آنچنانی نکرده است و هنوز امتیازهای ضریب‌دار در بازی دیده می‌شود ولی حذف کامل نقاط اوج یا همان ضربات قدرتی، کمی از لذت امتیازها کاسته است که البته این یک مورد هم بستگی به مد انتخابی شما دارد. از نظر دفاعی بازی سخت‌تر از گذشته شده است. استفاده دو دکمه دفاعی مشابه باعث گشته که دیگر شما مثل گذشته نتوانید به راحتی از پس بازیکن مهاجم بربیایید. نکته قابل توجه وجود نداشتن تکل (AtC) در بازی به صورت شیوه‌های مرسوم است، چیزی که در سیستم‌های برخورد فیزیکی گنجانده شده بیشتر ما را وابسته به محاسبات فیزیکی بازی می‌گرداند که البته باعث واقعی‌تر شدن اما در عین حال سخت نمودن بازی گشته است. در کنار این امکانات حالت کاور بازیکن مهاجم نیز وجود دارد که بسیار به کمک شما می آید. عملکرد دروازه‌بان مناسب است و انیمیشن‌های آن‌ها قابل ملاحظه کار شده‌اند؛ این بخش آنچنان عاری از مشکل هم نیست. در نقطه دیگر هوش مصنوعی باقی NPCها یا همان بازیکنان تیم حریف در نقطه‌ای متغیر قرار دارد. در طول بازی عموما با هوش مصنوعی خوب و قابل قبول (مخصوصا در درجه سختی آخر بازی) رو به رو می‌شوید که کاملا شما را به چالش می‌کشد. ولی در بعضی از مواقع عملکرد هوش مصنوعی به شدت نزول می‌کند، طوری که شما را بهت زده می‌کند! البته این نوع مشکلات در اکثر بازی‌ها دیده می‌شود و هنوز در این یک مورد بخصوص، جای کار زیادی وجود دارد! در کل بازی از هوش مصنوعی نسبتا خوبی بهره می‌برد.
نکته جالب دیگر گنجاندن گزینه‌های کنترل ساختار تیمی در بازیست که البته بسیار محدود می‌باشد و کاملا واضح است در آخرین لحظات وارد نسخه اصلی بازی گنجانده شده است!
اما بهتر می باشد کمی هم به مشکلات گیم‌پلی بازی بپردازیم، مطمعنا شما به اندازه Fifa12 بر بازیکنان خود تسلط ندارید و نمی‌توانید به اندازه آن قابلیت مانور داشته باشید، بازیکنان در حالت عادی بازی عموما رو به توپ حرکت می‌کنند و سعی می‌کنند مسلط به توپ نشان دهند. به همین خاطر مشکلات اندک ولی تاثیرگذاری ایجاد می‌شود. مثلا تغییر ناگهانی جهت توپ که کاملا کنترل شما روی بازیکنانتان را به هم می‌ریزد. در این مواقع جا به جایی (تعویض) بازیکن بهترین کار ممکن است. از این دست موارد و مشکلات زیاد پیدا نمی‌شود و مطمئن باشید با تجربه در بازی تاثیر این دست مشکلات کاهش می‌یابد. در کل باید بگویم اگر به ساختار گیم‌پلی قبلی مخصوصا شوت و ضربات کنترل شده‌اش عادت دارید، کم کم باید در مذاقتان تجدید نظری اساسی صورت دهید. در بخش آنلاین مانند گذشته شما می‌توانید در مدهای مختلفی که کمی جلوتر از آن صحبت خواهد شد بهره ببرید. بیشتر نکات جدید بخش آنلاین در امکاناتی خلاصه می‌شود که الکترونیک آرتز به عنوان الحاقات بازی در نظر گرفته است.

بازی چه در حالت عادی، چه در قسمت تور جهانی از مدهای نسبتا خوبی بهره می‌برد. اضافه شدن مدهای جدید به بازی و البته تغییرات اساسی در همان مدهای قدیمی به علاوه گیم‌پلی خوش ساخت بازی، احتمال تکرار آن را بسیار بالا می‌برد. در میان مدهای جدید می‌توان به مد گل کوچک بازی اشاره نمود که حداقل برای ما ایرانی‌ها جالب توجه می‌باشد. در کنار این مدهای از پیش تعیین شده، حالت FreeMod هم وجود دارد که شما را در شخصی سازی مد مورد نظرتان کمک می‌کند. البته محدودیت‌ها زیاد است ولی واقعا کافی به نظر می آید. اما نوبتی هم باشد، نوبت تور جهانی است که یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازی است. پایه اصلی این بخش همان چیزیست که در بازی‌های قبلی دیده بودیم، اما جزئیات زیادی تغییرات محسوسی به خود دیده‌اند که وسعت آن را بیشتر از قبل نشان می‌دهد. ورود شما به این بخش همراه با ویرایش بازیکن و شخصی سازی آن برای خودتان همراه است. قسمت ویرایش بازیکنان به پر جزئیاتی بازی‌های دیگر نیست ولی همان امکانات قرار داده شده به خوبی تزئین و پرداخت شده‌اند و به نظر برای چنین محصولی کافی می‌رسد. در هر صورت کمبود تنوع نسبی با تمام این بحث‌ها حداقل در قسمت استایل صداهای کاراکتر دیده می‌شود. باید بدانید در شروع کار شما نسبت به تغییرات دلخواه لباس‌ها و الحاقات آن هیچ امکاناتی را در اختیار ندارید ولی همان اوایل کار آیتم‌های بسیار خوب و نسبتا متنوعی از انواع و اقسام لباس‌ها در اختیارتان قرار داده می‌شود که شما را راضی می‌کند. بازی با قسمتی از WORLD MAP آغاز می‌گردد. شما از بین کشورهای مد نظر قسمتی را انتخاب می‌کنید و وارد مسابقات منطقه‌ای برای ورود به جام آن منطقه می‌شوید. هر منطقه مسابقات خاص خود و مدهای گوناگونی دارد که باید در سه درجه سختی نسبت به دریافت امتیاز و مدال تلاش کنید. با دریافت هر مدال مقداری امتیاز و موارد اضافی آزاد می‌گردد. در کنار آن، پایان هر بازی، با هر نتیجه‌ای، رنک بازیکنان شما افزایش می‌یابد که البته بعضی مواقع غیر منطقی به نظر می‌رسد. برای شروع کار لازم است اقدام به شخصی سازی تیمی کنید تا با آن وارد مسابقات شوید. برای این کار دو راه در جلوی شماست. یا با استفاده از بازیکنان پیشنهادی تیم خود را ببندید و یا اقدام به ساخت و شخصی سازی چند بازیکن دیگر بنمایید. شما کاملا بر تیم خود و تغییرات آن مسلط هستید. بعد از هر بازی می‌توانید هر کدام از بازیکنان یا بازیکنی را که ساخته‌اید، ترفیع دهید. شما روی ظواهر تیم خودتان تسلط جامع و کامل دارید که تا حدودی وابسته به همان کم بودن بعضی امکانات ویرایشی می‌باشد. WT ارتباط کاملی با شبکه آنلاین Fifa دارد که به شما امکانات زیادی را می‌دهد. از مشکلات این بخش شاید می‌توان تکرار آن در اواخر کار را احتمال داد که به واسطه گیم‌پلی فرار بازی حل شده است. جایزه‌های آزاد شده این بخش نیز قابل ملاحظه هستند. بعضی مناطق هم نسبت به پیشروی شما بسیار کوتاه طی می‌شوند. اما نکته منفی دیگر هم ثابت بودن درجه سختی و داشتن حق انتخاب می‌باشد. شاید اگر بازی در یک روند صعودی بالا بردن سختی قرار می‌گرفت، حس پیشروی محسوس‌تر از حال دیده می‌شد. سیستم امتیاز دهی بازی نیز بسیار در پیشروی تاثیر دارد که همان‌طور گفتم گه گاهی بی‌منطق به نظر می‌رسد، مطمئنا با پیشروی در این بخش، شما با نکات و امکاناتی جدید رو به رو می‌شوید.

نکات فنی گرافیک و فیزیک بازی
یکی از با ارزش‌ترین بخش‌های فوتبال خیابانی یا همان FS گرافیک فنی بازیست. به لطف موتور قدرتمند و استفاده ترکیبی از موتور فیزیکی مخصوص EA Canada، بازی کاملا به دنیای واقعی نزدیک است. مدلینگ و طراحی بازیکنان بسیار بهتر و قابل قبول‌تر از نسخه دوازده فوتبال الکترونیک آرتز می‌باشد که البته بخاطر وسعت کم بازی کاملا قابل پیش‌بینی بود. در سوی دیگر نقطه عطف بازی نورپردازی قوی آن می‌باشد که به تنهایی خودنمایی می‌کند، البته نمی‌توان از افراط در این بخش چشم پوشی کرد. عمده مشکلات نسخه قبل فیفا در این بازی هم دیده می‌شود ولی بعضی از همان مشکلات به واسطه کم وسعت‌تر شدن بازی رنگ باخته‌اند. در سوی دیگر فریم ریت نسبتا پایدار بازی، کمک شایانی به گیم‌پلی بازی می‌کند. در کنار این موضوعات نقش فیزیک بازی در گیم‌پلی جدید FS به شدت قابل تشخیص است. استفاده از موتوری قدرتمند برای محاسبات فیزیکی، باعث شده است که برخورد آبجکت‌ها با یکدیگر به اوج واقع گرایی تمام و کمال نزدیک شوند. البته هنوز بعضی باگ‌های فیزیکی دیده می‌شود ولی واقعا تاثیر گذار نیست. کیفیت بافت‌ها هم خوب کار شده است و کمتر بافت بی‌کیفیت را در جریان بازی می‌بینید. به علاوه انیمیشن‌ها هم بسیار باور پذیر اجرا شده‌اند، مخصوصا انیمیشن حرکات نمایشی که مهم‌ترین بخش آن می‌باشد. مدل سازی و پرداخت گرافیکی تماشاگرها هم خوب کار شده است که البته عدم وجود سلیقه محسوس می‌باشد و با توجه به تعدد کم آن‌ها کیفت بافت آن‌ها چنان باید و شاید راضی کننده نیست. با این وجود، این بخش از کم نقص‌ترین نقاط فوتبال خیابانی جدید می‌باشد.

گرافیک هنری

بخش هنری بازی نسبتا نادیده گرفته شده است. البته واضح است که طراحی هنری در این بازی واقعیت را نشانه رفته است اما فایده‌ای ندارد. ولی در هر صورت استفاده خوب از همان موجودی ناچیز هم خواسته زیادی نیست. طراح هنری می‌تواند دنیایی را با محدودیت رنگ‌ها بسازد که دلنشین‌تر باشد. حتی اگر بخواهیم با واقعیت مو نزند. بازی از جنبه هنری یا همان کیفیت طراحی خالیست. شاید بشود از نکات مثبت آن که خوش‌بختانه رعایت شده است به کیفیت رنگ‌ها اشاره کرد که البته باز هم در نقطه‌ای درخور بازی قرار ندارد اما از نکات مثبت هر چند اندک بازی نمی‌توان گذشت. در هر صورت طراحی زمین‌های مسابقه یک دست انجام شده است و شاید آن کیفیت هنری را نداشته باشد ولی یکپارچگی هنری در آن دیده می‌شود که بسیار قابل قبول می‌باشد و در نقطه دیگر مدلینگ بازی هم قابل قبول است که بیشتر به بخش فنی بر می‌گردد.

صدا و موسیقی همواره بازی‌های ورزشی برای جلب توجه از موزیک‌های لایسانس شده استفاده می‌کنند. این روش مطمئن‌ترین و با کیفیت‌ترین موسیقی را در اختیار سازنده‌ها قرار می‌دهد. به همین سبب کمتر از ساخت موزیک‌های جدید استفاده می‌کنند. وضعیت برای فوتبال خیابانی هم همینطور است. نکته دیگر در نوع انتخاب این موسیقی‌ها می‌باشد که به نوبه خود با توجه به تنوع سبک‌های مختلف مخصوصا در موسیقی‌های تحت وکال، کاری بسیار دقیق و درست را می‌طلبد. انتخاب‌ها در اکثر مواقع خوب و متنوع هستند طوری که سعی شده است عموم شنوندگان را راضی نگه دارند. اگر از دیگر امکاناتی که مانند دیگر بازی‌های ورزشی این شرکت در اختیار شما قرار می‌گیرد بگذریم به بخش صداگذاری بازی می‌رسیم که تلفیقی از تمام صداهایی می‌باشد که ممکن است در چنین فضایی بشنوید. صداگذاری خوب انجام شده است، از دیالوگ‌های بین بازیکنان، صداهایی که تماشاگران ایجاد می‌کنند، برخورد توپ با نقاط مختلف محیط و هر چیزی که ممکن است به گوش برسد درست انتخاب شده اند. البته کیفیت صداهای گرفته شده متغیر است ولی این تغییرات آن چنان به چشم نمی‌آید ولی تکرار دیالوگ‌ها در بعضی موارد خسته کننده می‌شود. به هر حال نداشتن گزارشگر و بیان رویدادهای بازی به وسیله دیالوگ‌های دیگر اجزای موجود در بازی، انتخاب زیبا می‌باشد که خالی از اشکال و نقص نیست.

عنوان بندی منوی بازی از همان ساختار یکسان منو‌های بازی‌های ورزشی الکترونیک آرتز پیروی می‌کند. البته تغییرات جزئی در آن دیده می‌شود که کاملا بستگی به سلیقه طراحان دارد و در جهت راحت شدن کارایی بازی اعمال شده است ولی به راحتی نمی‌توان از طراحی خوب ظاهر منو گذشت که کاملا با فضای بازی سازگاری دارد.

به ضیافت تکنیک‌های ناب دعوت شده‌اید، ضیافتی که علی‌رقم مشکلاتش، شما را غرق در لذت می‌کند.
Fifa Street 4 بازی خوش ساختیست، حتی به نظر نگارنده از نسخه‌های قبلی بازی عملکرد بهتری دارد. همان‌طور که گفته شد بازی خالی از ایراد نیست ولی مشکلات آنقدر هم پر رنگ و تاثیر گذار نیستند که شما را منصرف از تجربه‌اش کند. مدهای فراوان و البته بخش تور جهانی به راحتی شما را درگیر خود می‌کنند. در سوی دیگر شبکه آنلاین خوب بازی و سیستم جدید گیم‌پلی بازی حسی جدید را در رگ‌های شما تزریق می‌کند. به هر حال شاید طرفداران قدیمی بازی از این سطح واقعیت ناراضی باشند ولی به زودی به آن عادت می‌کنند پس مطمئنا اگر به فوتبال هم علاقه داشته باشید، از این بازی لذت می‌برید.

Fifa Street لیاقت فرصتی را برای خودنمایی دارد.

پلتفرم:

سازنده:
ناشر:

تاریخ عرضه:
نسخه‌ی بررسی شده:

سبک:

حتما بخوانید