نقد و بررسی بازی Shank 2 | خشم قاتل انتقام جو

چند سالی است به لطف شبکه های PSN(SEN)،XBL و Steam دوباره بازی های دو بعدی مجال خودنمایی را پیدا کرده اند. عنوان Shank یکی از آن ها بود که نزدیک به دو سال پیش بر روی این شبکه ها منتشر شد. با این که نویسنده ی بازی همان کسی بود که داستان سری افسانه ای God Of War را به رشته ی تحریر درآورده بود اما داستان آن گفته ی جدیدی را برای بازی کننده بازگو نمی کرد. Shank آمده بود که انتقام بگیرد، انتقامی سخت از مسببان اصلی قتل تنها شریک زندگی او. هیچ چیز و هیچ کسی توان مقابله با او را نداشت، هر کسی که برای او شاخ و شانه کشید در آخر نظاره گر ریخته شدن خون خود بر روی زمین شد.

به طور کامل مشهود بود که استودیوی Klei Ent بر روی زمینه ی داستانی بازی چندان وقت نگذاشته و تنها قصد آن ها این بود که بتوانند برای عنوان خود یک پس زمینه ی داستانی قرار بدهند. بیش از هر بخش دیگری آن ها بر روی گرافیک هنری و همچنین گیم پلی بازی تمرکز کرده بودند. اما آیا همان وضعیت بار دیگر برای دومین نسخه از Shank نیز رخ داده است یا خیر ؟

هیچ لذتی دلپذیر تر از انتقام نیست. شــنک توانست طعم خوش این لذت را بچشد و پس از آنکه موفق به کشتن قاتلان اصلی همسرش شد سوار بر اتوبوس به زادگاه خود بازگردد. هنگامی که اتوبوس در حال نزدیک شدن به شهر است ناگهان توسط افراد مسلحی متوقف می شود. به نظر می رسد این افراد در سطح شهر(زادگاه شــنک) پخش شده و به غارت و همچنین کشتار مردم بی گناه می پردازند.
پس از این که شــنک توسط یکی از این افراد تهدید می شود، شنــک سریعاً افراد مسلحی را که در اتوبوس حضور دارند می کشد و حال در اینجا ماموریت شنــک پاکسازی کلی شهر از این افراد و همچنین نابود کردن رئیس اصلی آن ها آغاز می شود. همانطور که به نظر می رسد در Shank 2 همانند نسخه ی اول، مبحث داستانی چندان در زمره مباحثی که بیشتر بر روی آن کرده اند نبوده است.
البته به هیچ وجه نمی توان “داستان” را عنصری شکست خورده و کاملاً آبکی نامید اما داستان بازی همانند دو سال پیش قرار نیست نکته ای جدیدی را برای ما بازگو کند، Klei Ent بار دیگر ثابت کرد دوست دارد داستانی معمولی و عاری از پیچ و خم را برای بازی کننده ها فراهم کند.
 در نسخه ی اول، گرافیک بازی بسیار هنری و زیبا طراحی شده بود. صحنه های زیبای زیادی نظیر غروب آفتاب در بازی وجود داشت که تا مدت ها می توانست در ذهن مخاطب جا بگیرد. در این نسخه نیز با توجه به سبک گرافیکی که Shank داشت چندان نمی شد در ساختار آن تغییری ایجاد کرد. زمانی که همه چیز در سطح قابل قبولی قرار داشته باشد طبیعتاً گرافیست های Klei نیز کار دشواری نداشته اند.
طراحی کاراکتر های بازی نیز همانند گذشته عالی کار شده اند و در مقایسه با نسخه ی قبل، تعداد کاراکتر ها و همچنین آبجکت های موجود در یک صحنه افزایش داشته است. سعی شده از رنگ های شاد کمتر در پس زمینه ی مراحل استفاده شود تا کاراکتر ها بتوانند به خوبی در صحنه به چشم بیایند. همین امر باعث شده که یک تضاد دلنشینی مابین کاراکتر ها و پس زمینه برقرار شود.
انمیشن کاراکتر ها نیز نرم تر از قبل و به تعداد حرکات آن ها افزوده شده است. طراحی آبجکت ها به گونه ای است که در نگاه اول به هیچ وجه احساس نمی کنید که توانایی از بین بردن آن ها را نیز دارید اما در واقع اکثر این آبجکت ها قابلیت تعامل را دارند.
همانند بخش داستانی، گرافیک بازی هم نسبت به نسخه ی اول اگر نخواهیم بگوئیم دست نخورده اما پیشرفت آنچنانی نیز نداشته اند اما همین تغییرات هرچند کوچک توانسته خود را نشان دهند تا Shank 2 در این بخش رضایت طرفداران خود را بدست آورد.
 تنها نکته ای که می تواند Shank 2 را از نسخه ی اول جدا کند و آن را متمایز نشان دهد، گیم پلی بازی است. در این نسخه شـــنک می تواند با سلاح هایی که در هر دو دست دارد جهت های مختلفی را نشانه برود، شاید همین امر باعث شده که Shank 2 از نسخه ی اول کمی آسانتر به نظر برسد چون در نسخه ی قبل اگر از دو جهت محاصره می شدید توانایی حمله به هر دو طرف را نداشتید اما این بار شــنک به راحتی می تواند در یک لحظه به دو جهت تیراندازی و دشمنان بیشتری را شکار کند.
در بازی چندین نوع کاراکتر دشمن با ابعاد و قدرت های مختلفی وجود دارد که نوعی از آن ها که بزرگتر از سربازان معمولی اند دوان دوان به سمت شما حمله ور می شوند و شما نیز نمی توانید مقابل آن ها دفاع خاصی داشته باشید. تنها راه شما برای فرار از حمله ی آن ها، Dodge کردن است. با حرکت دادن آنالوگ سمت راست کنترل کنسول خود، شــنک به سمت مورد نظر پرش می کند و بدین صورت می تواند از خود در مقابل این نوع از دشمن ها محافظت کند.
همانگونه که گفته شد این نسخه آسان تر از قبل به نظر می رسد و این بار نیز غول های بازی قرار نیست برای شما دردسر ساز شوند و می توانید همه ی آن ها را حتی بدون استفاده از نارنجک و یا مین نابود کنید. در Shank 2 سرعت در گیم پلی حرف اول را می زند. خوشبختانه گیم پلی بازی آنقدر روان و سریعتر از قبل شده که مدت ها از اره کردن دشمنان خسته نشوید. تصور کنید در کمتر از ۵ ثانیه هم می توانید با اسلحه به دشمنان تیراندازی کنید و سریعاً تغییر موضع داده و با اره برقی به جان آن ها بیافتید. نکته ی جدیدی که به گیم پلی اضافه شده قابلیت “بدل” کردن دشمنان است.
هنگامی که دشمنان می خواهند به شما حمله ور شوند به مدت کوتاهی بر روی سر آن ها یک علامت قرمز رنگ ظاهر می شود که اگر عکس العمل سریعی از خود نشان دهید می توانید یک بدل به آن ها زده و بکشید. اغلب این بدل ها هیجانی و بسیار خونین طراحی شده اند که بازیکن را تحریک به استفاده ی پی در پی از این قابلیت می کند. به طور کل کشتار در Shank 2 در سریعترین حالت ممکن خود بهره می برد و یک انتخاب بسیار خوب برای کسانی می تواند باشد که الویت اصلی آن ها کشتار خونین بدون تاخیر است.
در نسخه ی اول تنها یک چیز آزار دهنده بود و آن هم نبود بخش چند نفره ی آنلاین بود و Klei Ent تنها به قابلیت دو نفره ی آفلاین بسنده کرده بود. اما اکنون بخش آنلاین بازی با مُد “Survival” ایجاد شده است که باید بازی کننده ها قبل از شروع آن، کاراکتر مورد نظر خود را همراه با چند اسلحه انتخاب کرده و تا آن جا که می توانند مقابل سیلی از دشمنان ایستادگی کنند و از موج های پی در پی دشمنان سربلند بیرون بیایند.
به طور کل برای این بخش تنها سه نقشه در نظر گرفته شده و همچنین چند کاراکتر که هر کدام از آن ها قدرت مخصوص به خود را دارند وجود دارد. بخش چند نفره ی بازی با این که محدود است اما می تواند تا مدتی شما را سرگرم نگه دارد.
 موسیقی و صداپردازی بازی نیز خوب است و موسیقی متن با خود بازی همخوانی دارد و همینطور گویندگان کاراکتر ها هم به خوبی کار خود را انجام داده و سعی کرده اند خود را جای شخصیت های بازی قرار بدهند.
افکت های صوتی نیز با این که تعداد آن ها چندان زیاد نیست اما صدا ها به گونه ای فانتزی نواخته می شوند که به جذابیت بازی تا حدی افزوده اند. همانگونه که گفته شد این بخش معمولی است و اگر بخواهیم آن را بر روی نمودار نشان دهیم، چندان با پستی و یا بلندی خاصی رو به رو نخواهیم شد.
نمی توان از Shank 2 به عنوان یک بازی فوق العاده نامبرد اما در حقیقت همه چیز در سطح بسیار بالایی قرار دارد، به خصوص بخش گیم پلی که سریع، نرم و دلنشین تر از نسخه ی پیشین طراحی شده است. کشتارهای خونین در Shank 2 حرف اول را می زند پس اگر قتل و عام دشمنان تنها در چند ثانیه را می پسندید لحظه ای برای خرید Shank 2 درنگ نکنید.

پلتفرم:

سازنده:
ناشر:

تاریخ عرضه:
نسخه‌ی بررسی شده:

سبک:

حتما بخوانید