نقد و بررسی بازی NBA 2K12 | بسکتبال تمام نشدنی

          سال گذشته شاهد عرضه بازی NBA 2K11 بودیم و امسال هم نسخه بعدی این سری از بازی های بسکتبال؛ بازهم بدون رقیب وارد بازار شده است. این نسخه تقریبا از تمامی جهات عوض شده و رنگ و بویی تازه دارد. از منوها گرفته تا گیم پلی و استیل گرافیکی کاملا جدید. برای بسیاری جای تعجب داشت که بازی کاملی مانند ۲K11 از بسیار جهات، چگونه می تواند گسترش پیدا کند.

اما حالا که بازی عرضه شده می بینیم که نه تنها گسترش های بوجود آمده بسیار بزرگ هستند، بلکه این بازی از هر لحاظ نسبت به نسخه قبلی بهتر است. در حال حاضر که لیگ بسکتبال آمریکا به دلایل مختلف تعطیل شده است؛ بازی کردن ۲K12 بیش تر از هر موقع دیگر لذت دارد.

NBA 2K12 بدون شک بهترین شبیه سازی بسکتبالیست که تا به حال وارد بازار شده است. از همان ابتدا که وارد بازی می شوید و دموی اولیه را می بینید، تحت تاثیر قرار می گیرید. مخصوصا آهنگ این دمو که جو جالبی را ایجاد می کند. اولین سورپرایز بازی منوهای کامل جدید آن است. تمامی منوها در این بازی بصورت شناور ساخته شده اند و تنظیمات مختلف به آن ها اضافه شده است. مانند یک بیلبورد تبلیغاتی یا یک برنامه تلویزیونی، گزینه های منو همراه با تصویر هستند. گزینه های مختلف و بعضا جدیدی در بین منوهای مختلف هم دیده می شود. امسال مدهای بازی تغییرات مفصلی داشته اند. اولین چیزی که مطمئنا توجه همه را جلب می کند، بخش My Player کاملا جدید است.

با ورود به این بخش، شما می توانید شخصیتی را ساخته و با آن وارد لیگ NBA شوید؛ پله های موفقیت را طی کنید و به یک اسطوره بسکتبال تبدیل شوید. برخلاف نسخه قبل که گرافیک شخصیت سازی بسیار بد بود، در این نسخه شاهد گرافیک خوبی برای این بخش هستیم. بافت های صورت و موی سر بسیار بهتر کار شده اند و از لحاظ بصری بخش MP بسیار قوی تر شده است. هرچند هنوز هم بسیاری از صورت هایی که می سازید شبیه به هم اند! پس از ساختن شخصیت وارد زمین بازی می شوید. در اولین مسابقه، به رسم هر سال NBA دو تیم متشکل از منتخبین ورود به این لیگ، مقابل هم بازی می کنند تا مدیران و معاونان تیم ها از بین آنان بازیکنی را انتخاب کنند که به کل این پروسه Draft می گویند.

در نسخه قبلی باید سه یا چهار بازی برای Draft انجام می شد، اما در این نسخه فقط با یک مسابقه جایگاه شما در NBA تعیین می شود. پس از تمام شدن مسابقه تیم هایی که نسبت به شخصیت ساخته شده علاقه داشته باشند، برای مصاحبه جلو می آیند و چند سوال از شما می پرسند. این سوالات در نحوه انتخاب آن ها تاثیر خواهد داشت. کافیست تا به همه سوالات جواب منفی بدهید و از طرف دیگر برای بازی در آن تیم انتخاب نشوید. بعد از همه این ها وارد لیگ می شوید و شروع به بازی کردن می کنید. از لحاظ گیم پلی ساختار پاس دهی بخش MP تغییراتی داشته اما از نظرات دیگر، تغییری مشاهده نمی شود. سیستم امتیازدهی بخش MP هم تغییر کرده است.

رخلاف نسخه قبلی که فقط در انتهای بازی Skill Point به بازیکن داده می شد، در این بازی به ازای هر توپ گل شده، شوت بلاک شده، پاس گل داده شده و … به بازیکن SP داده می شود. در سوی دیگر هم برای هر شوتی که وارد سبد نمی شود SP منفی وجود خواهد داشت. هنوز تغییرات تمام نشده است. یک سیستم حقوق بازیکن در این نسخه در نظر گرفته شده که واقعا آن را جالب می کند. بسته به نوع و مدت قرارداد شما می توانید در هر مدت معین، از باشگاه پول دریافت کنید و با این پول برای خود SP، پکیج دریبل، پکیج حرکت، پکیج دانک و … بخرید. جالب ترین نکته هم این است که می توانید بعضا سازمان های خیریه برای خود بخرید که باعث سوددهی می شوند. مصاحبه های بعد از بازیها تغییراتی کلی داشته  و این بار به جای وجود چهار کلمه همیشگی، گزینه های متفاوتی وجود دارد. در کل بخش My Player بسیار جذاب تر شده است و تا ماه ها گیمر را سرگرم می کند.

غیر از بخش MP یک مد دیگر به نام Association در بازی وجود دارد که در آن شما می توانید با تیم خود وارد لیگ شوید و کل لیگ را به صورت آفلاین یا آنلاین بازی کنید. این بخش هم تغییرات مفصلی داشته و شما این بار می توانید از کل امکانات مدیریتی برای بهبود تیم خود استفاده کنید. برخلاف نسخه قبلی نقل و انتقالات این نسخه بسیار سخت تر شده اما بعضا پیشنهاداتی غیر قابل قبول می بینید که تعجب می کنید. برای مثال ممکن است اگر با تیم Heat بازی می کنید، اوکلاهما سیتی پیشنهاد تعویض Kevin Durant با LeBron James را بدهد!

مانند نسخه قبلی شما هم می توانید کل ۸۲ بازی فصل را بازی کنید یا اینکه آن را به یک چهارم یا نصف تغییر دهید. بخش آنلاین لیگ بهترین نوآوری آن است که به شما اجازه می دهد یک فصل کامل را بصورت آنلاین، با دوستانتان بازی کنید. در این بخش بازی های هفتگی و Challengeهای مختلف هم وجود دارد که لذت آن را چندین برابر می کند.

گیم پلی ۲K12 هسته خود که همان گیم پلی نسخه قبل بود را، در این نسخه حفظ کرده است اما تکنیک ها و نکات ریزبینانه ای به آن افزوده شده که آن را بسیار روان تر می کند. سرعت گیم پلی در این بازی افزایش زیادی داشته است. دیگر حرکات صحنه آهسته دفاعی نسخه قبل وجود ندارند و در عوض یک اشتباه و پرش زودتر از موعد، باعث خطا گرفتن داور می شود. دانک زدن یا لی آپ مستقیم به حلقه، مانند نسخه قبل کار آسانی نیست و حتی کوچک ترین دفاع می تواند باعث وارد سبد نشدن توپ شود.

در عوض گیم پلی بازی، گیمر را به بازی تاکتیکی تشویق می کند و از او می خواهد بیشتر به اطراف و جاهای خالی توجه کند. شوت زدن در این نسخه کار به مراتب آسان تری است و Post Play که در نسخه قبلی بسیار ضعیف بود، در این نسخه حائز اهمیت فراوان شده است. برای مثال بازیکنی مثل Howard که نه شوت زن خوبیست و نه سرعت بالایی دارد، می تواند با Post Up کردن به راحتی هوک هایش را وارد حلقه کند. دریبل زدن سرعتی تغییرات فراوانی داشته و اگر نزدیک خطوط اوت شوید، سریعا توپ را واگذار می کنید، چرا که برخلاف نسخه قبلی، اوت شدن در این بازی معمول است.

توپ ربایی هم در ۲K12 وارد مرحله جدیدی شده است. کافیست تا یکبار پاس غیرعادی بدهید و نتیجه را مشاهده کنید. مکانیزم شوت هم تغییر کلی داشته است و با استفاده از آن می توانید هر دفاعی را پشت سر بگذارید. در یک کلام گیم پلی بازی عالی است و هیچ مشکلی در آن وجود ندارد.

تعطیلی لیگ NBA در روز اول جولای بعلت عدم توافق بین بازیکنان و باشگاه ها اتفاق افتاد. از زمان راه اندازی لیگ، این چهارمین باری که NBA به همین شکل تعطیل می شود. مدیریت لیگ، آقای Stern بازیهای دو هفته اول را به طور کامل کنسل کرده است اما زمزمه هایی به گوش می رسد که شاید کل لیگ کنسل شوند.

مسلما بازیکنانی که از وضعیت قبلی خود راضی بوده اند، در مباحت این Lockout دخالت ندارند و هریک در لیگ های اروپایی مشغول به بازی اند تا زمانی که مشکلات حل شود. همه این تغییرات وسیع در لیگ، روی بازی هم تاثیر مستقیم داشته است و اگر دقت کنید، Draft امسال در بازی وجود ندارد. تیم Rookie که در بازی جای داده شده همان Draft سال قبل است و ۲K Sports بعلت مشکلات لایسنس، نمی تواند برگزیدگان امسال NBA را وارد بازی کند. بازیکنانی مثل Kyrie Irving یا Derek Williams که پیک های اول و دوم Draft امسال بودند، در بازی وجود ندارند.

خوشبختانه در این نسخه همه ی توجه ها به Jordan جلب نمی شود و در کنار این شخص، اسطوره های دیگری مثل Bird، Johnson، Jerry West، Dr.J، Ewing و … در بازی حضور پررنگی دارند. سال گذشته بخش اسطوره ای ۲K11 فقط شامل Jordan و بازیهای او می شد. اما امسال غیر از او، می توانید با ستاره های مختلف لیگ NBA از آغاز تا به حال بازی کنید که با بردن هرکدام تیم های آن دهه را آزاد کرده و می توانید در بازیهای دوستانه از آن ها استفاده کنید. این تیم ها از دهه های مختلفی انتخاب شده اند؛ از تیم سلتیک Bill Russel در دهه ۶۰ گرفته تا تیم اورلاندو سال ۹۶ بهمراه O’Neal، همه در بازی وجود دارند.

طراحی لباس ها و زمین بی نظیر است. برای بازیهای قدیمی تر تم سیاه و سفید در نظر گرفته شده که واقعا زیباست. همچنین برای هرسال متناسب با پیشرفت دستگاههای ویدئویی تنظیم رنگ انجام گرفته است. حتی وقتی بازی Jerry West را دنبال می کنید، متوجه می شوید که بازی قوانین بسکتبال آن زمان را هم با خود دارد. بطور کلی تکنیک های بکار برده شده در طراحی کاراکترهای بازی عالی است و از هرنظر ۲K12 عالیست. اما ایراد بزرگ آن طراحی قیافه های بعضا نامناسب و دور از واقعیت است. برای مثال قیافه Wade یا Chris Bosh بسیار نامناسب است. اما در عوض طراحی و بافت عضلات و لباس ها عالی و چشم نواز است.

نورپردازی بازی در بسیاری از نقاط قوت خود را نشان می دهد و اگر به زمین بازی نگاه کنید، متوجه این موضوع خواهید شد. ولی تماشاگران مانند نسخه قبل هستند و تغییری نداشته اند. تعداد انیمیشن های اضافه شده به بازی بسیار زیاد است. قبل از هر بازی صحنه های سینمایی نشان داده می شود و در بین بازی تبلیغات و نتیجه بازیهای هماهنگ نشان داده می شود. همچنین بیشتر منوهای بازی به شکل شناور درآمده اند. موزیک بازی در یک کلام فوق العاده است. مانند نسخه قبلی پلی لیست ۲K آهنگ های متنوعی از خوانندگانی مثل Eminem، Travis Barker، Kurtis Blow و … دربر می گیرد که ریتم فوق العاده ای ایجاد می کنند. این انتخاب آهنگ، مطمئنا بهترین دست چین برای یک بازی بسکتبال است. در سوی دیگر صداگذاری بازی پیشرفت بسیار زیادی داشته است. یکنفر به جمع گزارشگران اضافه شده است و تعداد دیالوگ های متفرقه بسیار زیادتر از نسخه قبلی است. یکی از مشکلات ۲K11 این بود که دیالوگ های گزارشگران خیلی زود تکراری می شد و در هربازی شاید پنج الی شش بار یک دیالوگ در مورد یک بازیکن تکرار می شد. اما با وجود سه نفر روند تکراری شدن بسیار طولانی تر می شود و بازی لذت بخش تر. البته ذکر این نکته هم ضروریست که دیالوگ های قدیمی بعضا در بازی وجود دارند.

در نگاهی کلی NBA 2K12 بهترین شبیه ساز بسکتبالی است که تا به حال وارد بازار شده و حتما ارزش خرید را دارد. حتی دیدن دموی اولیه برای ساعت ها تکرار بازی کافیست. پیشنهاد می شود اگر بسکتبال را دوست دارید، هرگز ۲K12 را از دست ندهید.

پلتفرم:

سازنده:
ناشر:

تاریخ عرضه:
نسخه‌ی بررسی شده:

سبک:

حتما بخوانید