spot_img

مغز در خدمت سری فیفا | neuroscience

 
 
فیفا؛ بازی ویدئوییست که از سال 1993 به صورت یک مجموعه بازی هر ساله  توسط شرکت الکترونیک ارتز طراحی میشود و توسط میلیون ها نفر بر روی سیستمهای بازی خانگی و حتی تلفنهای همراه اجرا می شود. بیش از یکصد میلیون نسخه از ان فروخته شده است همچنین امارها نشان میدهد که بیشتر گیمرها مرد و میانگین  سنی 18-49 سال دارند. “گاشن” به یاد دارد که اولین بار بازی فیفا را در سال 2006 -نسخه جام جهانی-  بازی کرده است. او میگوید: ” ان بازی  نسخه جام جهانی و یکی از بهترین مجموعه بازیهای من بود که در ان تیمها را به صورت تصادفی انتخاب میکردیم و تا انتها آنهارا میرساندیم. او خود را یک هوادار میداند، اما ایا او میداند که مغز او هم یک هوادار فیفا است؟
 
 
 
این سوالیست که اندرو و دیدر شیملهورن –پدر و مادر گاشن– در پی پاسخ ان هستند. شیملهورن ها هزینه زیادی را صرف دستگاه fMRI  کردند که تغییرات جریان فشار خون را که مرتبط با فعالیت سلولی مغز بود اندازه میگرفت.
نتایج گیج کننده بود. مشخص شد که 100 درصد اشیای مورد ازمایش، فعالیت مغز را در محدوده ای که Insular Cortex نامیده میشد افزایش میداد. [ Insular Cortex محدوده ای ایست که مرکز گفتار، زبان، حافظه اشکار، استدلال، درد، گوش کردن موسیقی های احساسی، عشق و دلسوزی بوده ] و هم اکنون فیفا نیز جزئی از ان است! اقای شیملهورن چنین توصیف میکند که این قسمت از مغز چیزی شبیه به اتش است. اکنون مدارکی وجود دارد که برخی اندام ها به عبارتی بخشی از مغز ما مسئول بهترین بازی ویدئویی -فیفا- هستند.
 
 
ایا به تمام سوالها پاسخ داده شده است؟ مسما خیر. شبهات بسیاری درباره چیزهای دیگر مغز وجود دارد.
خانوم شیملهورن میگوید: ” من فکر میکنم مغز قسمت سازنده بازی باشد تا بازی کننده یا به عبارتی عمل کننده. او همچنین اضافه میکند: اشخاصی که بازی را میسازند شاید همانند پسر کوچک من از مغزشان استفاده میکنند! یک گیمر ساده. 
جان گاشن دوست دارد عمیقتر به این موضوع فکر کند، او میگوید: اگر دارای مغزی باشم که فیفا در قسمتی از ان به وقوع میپیوندد، پس ممکن است واقعا رونالدینیوی کامیپوتری کوچک را دوست داشته باشم و هنگامی که او گل میزند سلولی خاص برای او در مغزم وجود داشته باشد و هنگامی که او گل طلایی میزند، سلولی طلایی وجود داشته باشد که شاید بتوان انرا سلول رونالدینیو نامید!
محققان تا کنون نتوانسته اند این فرضیه را غیرممکن بدانند، بدین ترتیب رشته ای جدید و جذاب در مورد فیفا از دید نوروساینس متولد شده است.

حتما بخوانید