نقد و بررسی بازی FIFA 12 | لذت فوتبال

سال پیش FIFA موفق شد خودش را بعنوان یک بازی برجسته سبک فوتبال تثبیت کند. موفقیت FIFA11 آنقدر زیاد بود که بعد از گذشت یکسال، صبر برای نسخه بعدی واقعا طاقت فرسا بود. اما حالا که این بازی در فروشگاهها دیده و خریداری می شود، واقعا ارزشش پول پرداخت شده را دارد و FIFA12 یک بازی بی نظیر است. بعد از FIFA08 هرسال سازنده قابلیت های جدید را ذره ذره به بازی اضافه کرد و بر خلاف رقیبش بجای استفاده از کلمه انقلاب در گیم پلی، سعی کرد تکامل گیم پلی را تحقق بخشد و امسال، بازهم چیزهای جدیدی هم در گیم پلی، هم مدها، هم گرافیک و هم صدا می بینیم و اینکه چقدر به جزئیات بازی اضافه شده است. خوشبختانه سیستم هایی که EA قبل از انتشار بازی مطرح کرده بود، مانند سیستم برخورد بازیکن ها، دریبل دقیق و دفاع تاکتیکی، همه بخوبی عمل می کنند و فقط در حد حرف نیستند. هرکدام به تنهایی یک پایه از بازی هستند که وقتی کنار هم جمع می شوند، سقف یک گیم پلی جدید را استوار می کنند و FIFA12 نزدیک ترین شبیه ساز به واقعیت است.

اول از همه بهترین چیزی که در این نسخه خودنمایی می کند سیستم دفاعی تاکتیکال است. برخلاف نسخه های قبلی که دفاع براساس سیستم فشار تیمی بود، در این نسخه می توانید از دفاع تاکتیکی استفاده کنید که مزیت های مختلفی دارد. بجای اینکه تمام دفاع را با فشار روی حمله استوار کنید، می توانید از یکنفر برای بدست آوردن توپ استفاده کنید. یکی از بزرگترین مزیت های این گونه دفاع کاهش چشمگیر ضد حملات است. همچنین ریتم بازی کاملا تنظیم می شود و تیم جلوزن همواره توپ و زمین را در دست نخواهد داشت. اگر کمی در دفاع کردن دقت کنید، به کمک این سیستم براحتی می توانید حرکت بازیکنان تیم حمله را محدود کرده و سریعا توپ را از آن ها بگیرید. این در حالی است که در نسخه های قبلی تکل کردن، سریعترین روش دفاعی برای بازگشت توپ بود اما در FIFA12، تکل کردن آخرین دفاع است. تکل بی موقع باعث شکل گرفتن ضد حمله و موقعیت گل می شود و همچنین براحتی باعث کارت گرفتن یا خطا می شود؛ مانند همان چیزی که در واقعیت می بینیم. دیگر مزیت این سیستم بخشیدن جلوه ی دفاعی تر به بازی است. البته اینطور هم نیست که یک بازیکن مثل Messi هم در این دفاع بماند، اما در روند بازی تاثیر گذار است و اگر بتوانید آن را بخوبی درک کنید، به سادگی دفاع نسخه های قبلی را از یاد می برید. این سیستم در بازی قابل تغییر است و کسانیکه در دفاع بر مهارت خود تکیه دارند می توانند از دفاع فشاری سال های گذشته استفاده کنند. سیستم دیگری که در FIFA12 معرفی می شود، دریبل دقیق است. این سیستم نسبت به نسخه قبلی خیلی بهتر و کارآمد تر شده و اگر بتوانید به موقع با آن کار کنید، موقعیت های بی نظیری پیدا خواهید کرد. با فشار دادن دکمه L1/LB این حالت فعال می شود و شما می توانید در فضاهای خیلی کوچک برای خود راه های بزرگ پیدا کنید. الیته مشخص است که با فشار این دکمه هربازیکنی به یک Iniesta تبدیل نمی شود اما با انتخاب راه و بازیکن درست، می توانید برای خود دو یا سه متر فضا فراهم کرده و بعد از آن یا شوت کنید، یا پاس بدهید. آخرین نکته هم سیستم برخورد بازیکنان است که شامل تعداد زیادی الگوریتم خاص بوده و به گفته سازندگان ساخت آن دو سال طول کشیده است. این بار سازنده به جای استفاده از انیمیشن های خاص، موتوری را طراحی کرده که نقاط حساس به ضربه و چرخشی و گردشی بدن را مشخص می کند و نسبت به ضربه عکس العمل نشان می دهد؛ از حرکات غیرعادی بدن جلوگیری کرده و در کل شکلی واقعی از هرنوع برخورد را روی بازیکن پیاده می کند.

به این شکل شما هربار بعد از یک برخورد، انیمیشنی تکراری را تماشا نمی کنید، بلکه بسته به نوع وارد شدن محل ضربه و شدت ضربه، نوعی برخورد را مشاهده می کنید که قبلا آن را ندیده اید. این سیستم در بازی بسیار عالی عمل می کند و صحنه های بسیار زیبایی را بوجود می آورد، اما در بعضی موارد باعث اشتباه داور می شود. صحناتی وجود دارد که حتی پس از برخورد واضح، داور خطایی اعلام نکرده و بازی را ادامه می دهد و این باعث نارضایتی گیمر می شود، اما حتی در فوتبال واقعی هم این نکات وجود دارد. غیر از این ها جزئیات ریز و درشت دیگری هم به بازی اضافه شده است و هریک سهمی در واقعی تر شدن FIFA12 دارند. مدهای قدیمی بازی همچنان پابرجا هستند. بخش Career دارای هیجان بسیار بالاتری است و پس از چند وقت متوجه خواهید شد که باید به آمار و ارقام توجه ویژه ای نشان دهید. همچنین هوش مصنوعی در این بخش بالاتر رفته و نکاتی مثل نقل و انتقالات دقایق آخر و جنجالی و فوتبال آکادمی و غیره به آن اضافه شده است. بخش مولتی پلیر بازی بسیار جذاب است. اولین و بهترین چیزی که در بخش آنلاین وجود دارد، لیگ آنلاین متحول شده آن است. تقریبا می توان لیگ را یک شبکه اجتماعی برای بازی دانست که کمی هم RPG به آن چسبانده شده است. هربازیکن می تواند تیم مورد علاقه خود را انتخاب کند و برای آن تیم بازی کند. برای هر حرکت مثبت یا منفی در بازی XP کسب می کنید و بعنوان کارنامه شما ثبت خواهد شد. سپس بر اساس نوع بازی، در جاهای مختلفی از تیم قرار خواهید گرفت. مانند چیزی شبیه به آن چه FIFA World Cup 2010 وجود داشت. بهترین مزیت آن هم این است که به اندازه یک لیگ معمولی طول می کشد و برای باز کردن نباید هزینه اضافی پرداخت کنید. نحوه قرار گیری شما در زمین به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما فقط بسته به قد و وزن بازیکن نیست؛ بلکه به مهارت و همچنین میزان بازی کردن شما بستگی دارد. این که چقدر در بازیها حضور پیدا می کنید و ساپورت خود را نسبت به تیم مورد علاقه تان نشان می دهید. با گفتن همه این نکات، گیم پلی بازی در یک کلام، بی نظیر است و نسبت به نسخه های قبلی هیجان و جذابیت بیشتری دارد.

گرافیک بازی، همانگونه که باید، از نسخه های قبلی بهتر است. از چمن زمین گرفته تا توپ و قیافه بازیکن ها، همه از مدل سازی بی نظیری بهره می برند و همه تیم ها مانند واقعیت طراحی شده و کوچکترین نقصی در بخش گرافیک بازی دیده نمی شود. بازی FIFA همچنان لیسانس استفاده از تیم ها و بازیکنان را در اختیار دارد و هرروز آن را بیشتر می کند. از بارسلونا اسپانیا گرفته تا گالاتاسرای ترکیه، همه چیز مانند واقعیت طراحی شده است. طراحی استادیوم ها مثل همیشه عالی است و نورپردازی خیلی تغییر نکرده اما بهتر است. تغییراتی در نحوه حرکت لباس بازیکنان انجام شده و همچنین باگ های گرافیکی به هنگام شادی پس از گل تقریبا برطرف شده است. (هرچند که به نظر نمی شود بتوان همه آن ها را برطرف کرد) توده های جمعیت هم از فاصله دور خوب به نظر می رسند اما از فاصله های نزدیک به طور هوشمندانه ای غیر واضح جلوه می دهند تا جلب توجه نکنند. در کل گرافیک مثل نسخه های قبلی بی نظیر است اما اشکالات بسیار کوچکی دارد. صداگذاری بازی بازهم بسیار عالی است و گزارش بازی بازهم بهتر شده است. در نسخه قبلی شاهد استفاده بعضی از نکات فوتبالی و تاریخچه تیم ها در حین گزارش بودیم که در این نسخه، بیشتر شاهد آن هستیم. همچنین موزیک بازی هم بخوبی انتخاب شده و بیشتر ریتمیک است. در یک جمع بندی، FIFA12 یکی از بهترین شبیه سازهای فوتبال تا به امروز است. سازندگان سعی نکرده اند که فرمول اصلی را برای نوآوری تغییر بدهند، اما توانسته اند با بهبود بخشیدن آن، بازی زیبایی را بوجود بیاورند که ساعت های متوالی ارزش تکرار را دارد و بخش آنلاین آن بی نظیر است.

پلتفرم:

سازنده:
ناشر:

تاریخ عرضه:
نسخه‌ی بررسی شده:

سبک:

حتما بخوانید