نقد و بررسی بازی God of War: Origins Collection | آغازی دوباره برای یک حماسه

زمانی که اولین عنوان God of War در سال ۲۰۰۵ عرضه شد، توانست به یکی از موفق ترین و همچنین ارزشمند ترین IP های سونی تبدیل شود. این سری شامل ۵ عنوان می شود که برای کنسول های PS2، PS3 و PSP منتشر شده اند. دو نسخه اول که مربوط به کنسول PS2 می شدند در سال ۲۰۰۹ در یک دیسک بلوری عرضه شدند تا دارندگان کنسول نسل هفتمی سونی هم از غافله عقب نمانند تا بتوانند قبل از عرضه نسخه سوم در سال ۲۰۱۰، دو نسخه قبل را تجربه کرده باشند. اکنون فن های PS3 این شانس را دارند که دو نسخه مربوط به PSP، یعنی Chains of Olympus و Ghost of Sparta که هر کدام از بهترین عناوین این کنسول دستی محسوب می شوند را به صورت HD تجربه کنند.
در اینجا مختصر توضیحاتی را در مورد داستان دو عنوان برای کسانی که آن ها را روی PSP تجربه نکرده اند، می نویسیم. سعی شده که از لو رفتن داستان تا جایی که ممکن است، جلوگیری شود. داستان Chains of Olympus داستان دهه ای را قبل از نسخه اول روایت می کند که در آن کریتوس مشغول ادای دین خود نسبت به خدایان، با انجام کار های محول شده به او، بود. کل داستان بازی پیرامون این موضوع می چرخد و ما کریتوس را در حال خدمت به خدایان با انجام کارهایی مانند مقاومت در برابر ارتش ایرانیان، بازگرداندن خدای خورشید به آسمان و … می بینیم. داستان Ghost of Sparta دقیقاً بعد از نسخه اول بازی اتفاق می افتد. کریتوس هنوز هم با خاطرات خود درگیر است و تصاویر یک زن را می بیند که در حال گریه، کمک می خواهد. او پس از تلاشی فراوان مادر خود را پیدا می کند و پس از گفتگو با وی، متوجه می شود که برادرش Deimos هنگامی که هر دو کودک بودند توسط خدایان ربوده و توسط خدای مرگ ، یعنی Thanatos، زندانی شده. به همین دلیل او سفر سختی را برای یافتن برادرش و آزاد سازی او از دست Thanatos آغاز می کند. اینکه داستان هر دو نسخه از نسخه های کنسولی چیزی کم ندارند، یک حقیقت محض است. بار عاطفی و احساسی فوق العاده و لذت پیدا کردن یک معمای داستانی همانند نسخه های کنسولی، در Gos و CoO نیز وجود دارند. اگر می خواهید بیشتر با عمق شخصیت کریتوس آشنا و از سرگذشت وی به خوبی آگاه شوید، تجربه این دو عنوان یک امر ضروری است و کالکشن Origins بهترین راه برای رسیدت به این تجربه است.
اتمام هر یک از عناوین ۶ تا ۸ ساعت به طول می انجامد و این تفاوت زمانی به مهارت شما و درجه سختی که انتخاب می کنید بستگی دارد. اشیای قابل جمع آوری مانند پر ققنوس که باعث افزایش خط جادو ها و چشم های Goron که باعث افزایش خط سلامتی می شوند نیز در کالکشن Origins وجود دارند. برای آپگیرید تجهیزات کریتوس نیز به گوی های قرمز که با از بین بردن دشمنان و کار های دیگر به دست می آورید، نیاز خواهید داشت. پس از اتمام بازی در Challenge of Hades در Chains of Olympus و Combat Arena در Ghost of Sparta می توانید میزان حرفه ای بودن خود را محک بزنید و به انجام چلنج های بسیار سخت این قسمت ها بپردازید.
کنترل کریتوس همانند نسخه های اصلی بازی در PSP کاملاً روان است و مشخص است که سازندگان در تطبیق کنترل کریتوس با کنترلر های PS3 نهایت تلاش خود را به کار برده اند. مبارزات به لطف این تطبیق بی نقص، بسیار خوب از آب در آمده اند؛ از بین بردن دشمنان بوسیله زنجیر های کریتوس با کنترلر های PS3 بسیار لذت بخش تر از PSP است.
مشکل اصلی من با گیم پلی هر دو عنوان، چک پوینت های بد موقع است. گاهی اوقات این چک پوینت ها قبل از کات سین های غیر قابل رد کردن اتفاق می افتند که از قضا بعد از این کات سین ها مبارزاتی سخت انتظار بازیکن را می کشند. پس از هر بار نا موفق بودن در این مبارزات، باید یک کات سین بر فرض مثال ۳۰ ثانیه ای را دوباره تماشا کنید و این اتفاق ممکن بار ها و بار ها تکرار شود. شاید این مسئله در درجه های سختی پایین تر زیاد خودنمایی نکند، ولی قطعاً در آخرین درجه سختی مشکلات زیادی را برای بازیکن به وجود می اورد.
گرافیک Origins شاید به اندازه نسخه اصلی PS3، یعنی GoW 3 پر زرق و برق نباشد، ولی انتظارات گیمر ها را به عنوان یک HD Collection به خوبی بر آورده می کند. Chains of Olympus از لحاظ گرافیک دقیقاً مانند نسخه اول God of War روی PS2 است و تقریباً همان گرافیک را ارائه می دهد. Ghost of Sparta بیشتر شما را به یاد God of War 2 خواهد انداخت. گرافیک GoS اگر از GoW2 2 بهتر نباشد، قطعاً بدتر هم نیست. Origins در حالت ۱۰۸۰p اجرا می شود و کاملاً Full HD می باشد. این ها تمام قابلیت های گرافیکی Origins نیستنند؛ این کالشکن از ۳D هم پشتیبانی می کند. شاید بتوان قابلیت ۳D را مهم ترین عامل برای تجربه CoO و GoS روی PS3 دانست. این ویژگی در نماهای دور، تصاویر بسیار زیبایی را پدید می آورند که هرگز نمی توانید آن ها را روی PSP تجربه کنید.
اگر این چنین می پنداشتید که صدا و موسیقی Chains of Olympus و Ghost of Sparta در اسپیکر های نه چندان قوی PSP، عالی به نظر می رسند، قطعاً شنیدن افکت های صوتی و موسیقی در Origins، آن هم با وجود Dolby 5.1، شگفت زده خواهید شد. از افکت های صوتی گرفته تا صدای شخصیت های بازی، از نو ساخته و صدا برداری شده اند تا بازیکنان در این زمینه تجربه ای کاملاً متفاوت با آنچه که در دو نسخه اصلی روی PSP دیده بودیم، داشته باشند.
هر کدام از عناوین می توانند روز ها شما را سرگرم خود سازند و خاطرات شما با کریتوس در کنسول دستی را زنده کنند. چه PSP داشته اید یا نه و چه GoS و CoO را روی آن تجربه کرده اید یا نه، اگر PS3 دارید، Origins Collection را به هیچ عنوان از دست ندهید.

پلتفرم:

سازنده:
ناشر:

تاریخ عرضه:
نسخه‌ی بررسی شده:

سبک:

حتما بخوانید