spot_img

FIFA Soccer 12 | عاشق فوتبالید، فوتبال بازی کنید

با ورود به نسل جدید، عنوان FIFA خود را از سایر بازی‌های ورزشی جدا کرد و اکنون چند سالی است که از سوی اکثر منتقدین مشهور دنیای بازی‌های ویدیویی به عنوان برترین بازی سبک شبیه ساز ورزشی انتخاب می‌شود. واقع گرایی بی‌نظیر در گیم پلی، کلیدی‌ترین ویژگی در مسیر پیشرفت و موفقیت فیفا بوده است و همه‌ی سعی و تلاش سازندگان بازی این است که این تجربه‌ی مجازی را هر سال به واقعیت نزدیک‌تر کنند. نسخه‌ی امسال فیفا به راستی مهم‌ترین گام را در این جهت برداشته است و با اضافه کردن سیستم دفاعی و سیستم فیزیک جدید به بازی علاوه بر ایجاد انقلابی عظیم، شبیه سازی فوتبال را هم به تکامل رسانده است. به تازگی دموی قابل بازی FIFA 12 برای پلتفورم‌های X360, PS3 و PC عرضه شده که هر چند تجربه‌ای کوتاه از این بازی بزرگ است، اما لذت بسیاری را برای طرفداران به همراه آورده است. با ما همراه باشید تا این دمو را در کنسول Xbox 360 بررسی کنیم.
اولین مسئله‌ای که در هنگام ورود به بازی نظر شما را جلب می‌کند، تغییرات منوی بازی است. منوی اصلی به صورت نواری در زیر قرار گرفته است و بخش‌های مختلف FIFA 12 را نمایش می‌دهد. در این دمو فقط بخش بازی دوستانه باز است، بنابراین بی‌اختیار باید آن را انتخاب کنیم. منوی انتخاب تیم‌ها هم تغییر کرده است که فکر می‌کنم از نظر ظاهری و اینترفیس بسیار بهتر از قبل است. حداقل از نظر زیبایی ظاهری، تغییر ایجاد شده مثبت بوده است. برای انتخاب کردن لباس تیم‌ها نیز اکنون به شیوه‌ای جدید، یکی از بازیکنان تیم مورد نظرتان رو به روی شما قرار می‌گیرد که می‌توانید لباس را به طور کامل بر تن او مشاهده کنید.
پس از انتخاب تیم و لباس بازی، وارد بخش مدیریت تیم می‌شویم. از نظر گزینه‌هایی که در این بخش با آنها سروکار داریم، هیچ تغییری دیده نمی‌شود. البته همان نسخه‌ی قبل به قدری کامل بود که ایجاد تغییر در آن فقط باعث گیج کردن بازیکن میشد. اما نکته‌ی اساسی که در اینجا به چشم می‌آید، افزایش میانگین امتیاز بازیکنان می‌باشد. در FIFA 11 آخرین نمره‌ای که به بازیکنان داده شده بود، 90 بود که آن هم فقط در اختیار مسی و رونالدو قرار داشت. اکنون به طور کلی سقف نمره‌ی داده شده تغییر کرده و به 95 رسیده است که در دموی بازی فقط مسی این نمره را داشت. هنگامی که برای دیدن جزئیات بیشتری از بازیکن مورد نظر دکمه ی RS را فشار می‌دهید، با تغییرات دیگری هم رو به رو خواهید شد. عدد قابلیت‌های خوب بازیکن مورد نظر با رنگ سبز نوشته شده است، قابلیت‌های معمولی با رنگ زرد و قابلیت‌های ضعیف نیز با رنگ قرمز نشان داده شده‌اند. به جای استفاده از چهره‌ی گرافیکی بازیکنان، از عکس واقعی آنها استفاده شده است که واقعاً انتظار چنین تغییری می‌رفت.
 

پس از درست کردن ترکیب تیم وارد بازی می‌شویم که مانند نسخه‌های اخیر در زمان لودینگ بازی، کنترل یکی از بازیکنان را بدست می‌گیرید و با دروازبان تیم حریف تمرین می‌کنید. انیمیشن‌های قبل از اجرای بازی تغییر کرده است، ابتدا یکی از بازیکنان هر دو تیم نشان داده می‌شوند که در بازی‌های گذشته‌ی این دو تیم گل زده‌اند و سپس وارد بازی اصلی می‌شویم. در این دمو همه‌ی بازی‌ها در ورزشگاه “اتحاد” (استادیوم اختصاصی تیم منچستر سیتی) برگذار می‌شوند. طراحی ورزشگاه واقعاً عالی است و کوچک‌ترین جزئیات در آن رعایت شده است که از جمله‌ی آنها می‌توان به لوگوی باشگاه در جلوی سالن ورود و خروج بازیکنان اشاره کرد. تغییرات ایجاد شده در انمیشن‌های ابتدایی بازی بسیار جزئی است و تفاوت چندانی احساس نکردم.
گزارشگرهای بازی هم تغییر کرده‌اند که البته در این دمو از دو گروه گزارشگر انگلیسی زبان موجود، فقط مارتین تایلر و آلن اسمیت قابل انتخاب هستند. گزارش بازی عمق بیشتری پیدا کرده است و اکنون دو گزارشگر علاوه بر اینکه اطلاعاتی کلی در مورد دو تیم می‌دهند، وارد جزئیات دوره‌ی ورزشی بازیکنان هم می‌شوند و در مورد آن اندکی صحبت می‌کنند. به طور مثال هنگامی که با بارسلونا بازی می‌کنید در مورد جرارد پیکه و اشتباه الکس فرگوسن در مورد فروختن این بازیکن به بارسلون صحبت می‌شود.
HUD بازی تغییرات خوبی داشته است، نوار نشان دهنده‌ی زمان و نتیجه ی بازی و همچنین نتیجه‌ای که پس از زدن گل نشان داده می‌شود، اندکی بزرگ‌تر شده است و به شیوه‌ی پخش Sky Sport که EA از گزارشگران و نحوه‌ی پوشش مسابقات این شبکه‌ی جهانی استفاده می‌کند، شباهت بیشتری پیدا کرده است. دوربین بازی با اینکه همان دوربین Tele نسخه‌های قبل است، از بازی سال قبل بسیار بهتر شده و بازی را از زاویه‌ی مناسب‌تری نمایش می‌دهد. گرافیک بازی تغییر چندانی نداشته است هر چند چهره‌ی بازیکنان جزئیات بیشتری پیدا کرده است. به طور مثال خالکوبی روی گردن پرینس بواتنگ هم طراحی شده است. یکی دیگر ازتغییرات جالب، بازوبند کاپیتان‌ تیم‌ها بود که اکنون بازوبند هر تیم به صورت اختصاصی طراحی شده است و دقیقاً مانند بازوبند واقعی آنها می‌باشد. از نظر صدا هم بازی مانند نسخه‌های قبلی بسیار خوب است و جو ورزشگاه و صدای تماشاگران در سطح خوبی قرار دارد. صدای برخورد توپ با تور و تیرک دروازه هم مانند گذشته واقعاً عالی است.
 

در مورد بخش‌های دیگر بازی صحبت کردیم، اکنون بپردازیم به بخش اصلی دموی FIFA 12 یعنی گیم پلی که همه‌ی نگاه‌ها به آن دوخته شده است. از همان ابتدای بازی با بخشی آموزشی رو به رو می‌شویم که سیستم دفاع تاکتیکال بازی را به ما آموزش می‌دهد. به طور کلی باید شیوه‌ی دفاعی گذشته که به آن عادت کرده‌اید را عوض کنید و ذهن خود را با شیوه‌ی نسبتاً پیچیده اما کارآمد جدید آشنا سازید. دیگر نمی‌توانید با نگه داشتن یک دکمه، فشاری طاقت فرسا ایجاد کنید و بالاخره پس از اندکی دویدن به دنبال بازیکن حریف، توپ را بربایید. به طور کلی اکنون تمرکز اصلی سیستم دفاعی روی دفاع منطقه‌ای است و ایجاد فشار روی تیم مقابل از این طریق انجام می‌شود. با نگه داشتن دکمه ی LT مانند نسخه‌های گذشته بازیکن شما وارد حالت Jockey شده و سعی می‌کند مسیر حرکت حریف را محدود کند که با نگه داشتن RT علاوه بر دکمه‌ی قبلی، این کار در حالت دویدن انجام می‌شود. بر خلاف نسخه‌ی سال گذشته، در FIFA 12 با نگه داشتن دکمه‌ی A بازیکن فقط به حریف نزدیک شده و وارد حالت Automatic Jockey می‌شود اما توپ را نمی‌رباید، برای گرفتن توپ می‌توانید از تکل معمولی با دکمه‌ی X و یا تکل ایستاده با دکمه ی B استفاده کنید. برای استفاده از دو دفاع به صورت هم زمان باید از دکمه ی RB استفاده کنید. یکی دیگر از ویژگی‌های سیستم دفاع تاکتیکال، تنه زدن می‌باشد. هنگامی که در حال دویدن در کنار حریف هستید با زدن دکمه‌ی B به بازیکن کنار خود تنه می‌زنید. واقعاً انقلابی‌ترین ویژگی اضافه شده به FIFA 12 همین سیستم دفاع تاکتیکال است که کنترلی دقیق و هوشمندانه برای دفاع کردن به شما داده است. شیوه‌ی دفاعی شما کاملاً به خودتان بستگی دارد، می‌توانید مستقیماً با بازیکن درگیر شوید یا اینکه فضای حرکت او را ببندید.
اما تاثیر اصلی دفاع تاکتیکال، رو سرعت بازی بوده است. سرعت گیم پلی نسبت به نسخه‌ی گذشته بسیار کندتر شده است و این موضوع در بازی کاملاً مشهود است و تاثیر آن بر روی روند بازی بی‌نظیر بوده است. با بسته بودن راه‌های نزدیک شدن به دروازه فرصت بیشتری برای چرخاندن توپ و استفاده از همه‌ی بخش زمین در اختیار دارید. این کند شدن در جهت طبیعی‌تر شدن بازی بوده است که واقعاً هم سازندگان به چیزی که در هدفشان بوده است، رسیده اند. این حالت واقعی گیم پلی را در ذهن داشته باشید و به آن سیستم دریبلینگ دقیق یا Precision Driblling را هم اضافه کنید. کنترل شما روی توپ در شرایطی که توسط دو یا سه بازیکن حریف محاصره شده‌اید، بسیار بیشتر است. به راحتی می‌توانید مدافع مقابل خود را گول بزنید و بازیکنانی که قدرت دریبلینگ بیشتری دارند این کار را بسیار راحت‌تر انجام می‌دهند. تفاوت بین بازیکنان در FIFA 12 کاملاً مشهود است.
همه‌ی این مسائلی که تا به حال از آنها تعریف کردیم، در صورت نبودن یک فیزیک تمام عیار، به هیچ نمی‌ارزد. سیستم برخورد جدید و فیزیک بازی، جایی است که همه‌ی تلاش‌ها برای واقع گرایی به نتیجه می‌رسد. توپ بازی فیزیک زیبایی پیدا کرده است و بسیار روان‌تر و طبیعی‌تر از گذشته روی زمین می‌چرخد، برخوردهای بازیکنان کاملاً واقعی شده است و تفاوت فیزیکی بازیکنان و قدرت بدنی آنها در ایجاد برخوردها و نتیجه‌ی آنها بسیار تاثیر گذار است. مثلا هنگامی که با مهاجم ریز نقشی مانند والکات در مقابل مدافع قدرتمندی مثل پویول بازی می‌کنید و مدافع به مهاجم تنه می‌زند، والکات بدون هیچ مقاومتی توپ را از دست می‌دهد و خودش هم بر زمین می‌افتد. سیستم مصدومیت هم ارتقا یافته است و جثه، توانایی فرار از مصدومیت و فاکتورهای دیگر در مصدوم شدن بازیکنان نقش بیشتری دارند.
 

دیوید روتر و بقیه‌ی سازندگان بازی در استودیوی کانادای EA برای زیباتر شدن بازی، انیمیشن‌های In Game جدیدی به FIFA 12 اضافه کرده‌اند. یکی از آنها در هنگام مصدومیت بازیکن می‌باشد که ناگهان همه‌ی بازیکنان می ایستند و به بازیکن مصدوم شده رسیدگی می‌کنند که با اجرای بازی جوانمردانه بعد از بیرون رفتن بازیکن مصدوم، زیبایی و واقع گرایی بازی به حد کمال می‌رسد. انیمیشن شوت زدن، سانتر کردن و جهش‌های دروازبانان همگی بهتر شده است و به لطف فیزیک جدید طبیعی‌تر از گذشته به نظر می‌رسند. سیستم پرتاب اوت سریع، یکی دیگر از ویژگی‌های کوچک اضافه شده به گیم پلی است که در صورت حاضر بودن بازیکنی از تیم پرتاب کننده در نزدیکی محل خروج توپ، می‌توانید با زدن دکمه‌ی مربوط (A یا X) توپ را سریعاً وارد بازی کنید، تقریباً چیزی شبیه به شروع مجددهای سریع که بعد از خطا کردن، انجام میشد.
از نظر هوش مصنوعی نیز پیشرفت خوبی دیده می‌شود. عکس العمل‌های دروازبان‌ها هوشمندانه‌تر از گذشته است. پرش‌های غیر طبیعی برای دور کردن ضربات آرام دیگر به چشم نمی‌خورد و آنها توپ‌ها را بهتر مهار می‌کنند. بازیکنان نیز از نظر حرکت به فضای خالی و واردن نشدن به منطقه ی آفساید بهتر عمل می‌کنند، به طور مثال در صورتی که مهاجم فضای خوبی برای نزدیک شدن به دروازه داشته باشد، روی خط آفساید حرکت می‌کند تا اینکه به او پاس دهید. داوری بازی نیز پیشرفت خوبی داشته است و سیستم خطاگیری بازی دقیق‌تر شده است، حتی برخوردهای جزئی بدون توپ نیز بعضاً خطا گرفته می‌شوند.
شاید تنها ایرادی که می‌توان از این دمو گرفت، حضور نصری و فابرگاس در آرسنال باشد! واقعاً از نظر بخش‌های مختلف FIFA 12 در سطح خیلی خیلی بالایی قرار دارد و حتی همین تجربه‌ی کوتاه از بازی هم بسیار چالش برانگیز و لذت بخش است. بازی از نظر گیم پلی به طور کلی سخت‌تر شده است و تمرکز خاصی باید روی بازی داشته باشید، تقریباً به اندازه‌ی بازیکنان درون زمین. اما این سختی بیشتر کاملاً قابل قبول است و به هیچ وجه غیر منطقی نیست. واقعاً باید به EA Sports و EA Canada برای ساخت چنین بازی زیبایی که هر سال بهتر از سال گذشته می‌شود، تبریک گفت و این نوید را به آنها داد که به احتمال خیلی زیاد باز هم لقب بهترین بازی ورزشی سال نصیب فرنچایز FIFA می‌شود.
 

نسخه‌ی اصلی FIFA 12 برای تمامی پلتفورم‌های قابل بازی، در روز 7 مهر امسال عرضه خواهد شد.

حتما بخوانید