spot_img

Escape Plan | نمایش در gamescom

 

 

همانطور که انتظار داشتیم، نمایشگاه گیمزکام امسال شاهد جولان سونی روی کنسول دستی جدید خود، PS Vita بود. عناوین جدید و معروفی برای این کنسول معرفی شد و تبلیغات قابل قبولی برای آن انجام گرفت. در کنار عناوینی همچون Resistance: Burning Skies، عنوانی ناشناس توانست به خوبی خود را نشان دهد. اسمی نا آشنا با سبکی خاص.
Escape Plan در نگاه اول تصویری از Limbo در ذهن پدید می‌آورد. بازی به دست استودیو Fun Bits Interactive، سازندگان Fat Princess نزدیک به یک سال در دست ساخت بوده است.
شخصیت‌های بازی، Lil و Laarg دو وسیله‌ی آزمایشگاهی هستند که در آزمایشگاه دانشمندی به نام Bakuki اسیر شده‌اند. Bakuki آزمایش‌های مختلفی روی آن دو انجام داده‌است و حال آن‌ها به فکر فرار از دست این دانشمند و موجودات شیطانی وی هستند. همانطور که از نام شخصیت‌ها نیز پیداست، Lil اندام کوچکی دارد و Laarg کمی بزرگ است! پنج محیط اصلی در بازی وجود دارد: زندان آزمایشگاه، کارخانه، آشغال دانی، فاضلاب و محل کار Bakuki. هم چنین نسخه‌ی نهایی بازی شامل 50 مرحله خواهد بود. تقریباً تمام حرکات بازی به وسیله‌ی صفحه‌ی لمسی ویتا انجام می‌گیرد و تنها کاری که با دکمه‌های معمولی می‌توان انجام داد، قابلیت زوم به وسیله‌ی آنالوگ است. البته گفته شده این قابلیت شاید در نسخه‌ی نهایی وجود نداشته باشد.

دموی بازی در حالی شروع می‌شود که Lil خوابیده ‌است و برای بیدار کردنش باید به صفحه، ضربه‌ای آهسته وارد کرد. بسیاری از کارها مانند باز کردن در و متوقف کردن حرکت کاراکتر فقط به فشار دادن صفحه نیاز دارد .هر شخصیت قابلیت‌های خاصی دارد که به حل کردن معماها کمک می‌کند. Lil می‌تواند خود را از گاز هلیوم پر کند وسپس با خارج کردن آن سریع حرکت کند. در قسمتی از بازی Lil کنار یک اهرم و پمپ گاز می‌ایستد. با لمس کردن اهرم، Lil آن را تکان می‌دهد و تکه‌ای را که زیر پای Laarg قرار داشت به طرف بالا به حرکت در می‌آورد. در این حین Lil باید با خوردن گاز هلیم خود را به دوستش برساند. پس از شناور شدن در هوا می‌توان با تکان دادن ویتا (با استفاده از شتاب سنج کنسول) او را هدایت کرد و یا با ضربه زدن بر صفحه گاز را به طور ناگهانی خارج کرد که سرعت زیادی به وی می‌دهد. در هنگام پرواز تله هایی وجود دارد که در صورت بی دقتی می‌تواند خطرناک باشد.
Laarg نیز از هیکل بزرگش استفاده می‌کند تا از میان سقف بپرد و یا با غلط خوردن از موانع دیواری عبور کند. اما ویژگی که این عنوان را یک بازی مناسب برای ویتا تبدیل کرده تعامل خوب آن با محیط به وسیله‌ی قابلیت‌های این کنسول دستی است. به عنوان مثال برای این که بتوانید Lil را از افتادن نجات دهید، باید او را با استفاده از صفحه‌ی لمسی کنسول به عقب بکشید و یا وقتی می‌خواهید یک جعبه را به مکان اولیه خود برگردانید، می‌توانید از صفحه‌ی لمسی پشتی کمک بگیرید.

با پیشرفت در بازی معماها نیز پیچیده‌تر می‌شوند، پیچیدگی آن‌ها به حدی می‌رسد که در نهایت باید چند مانع را زیر نظر گرفت و همزمان مراقب دیگر اتاق‌ها نیز بود. اگر به دنبال کشتن هستید، EP باز هم گزینه‌ی خوبی برای شماست. در بازی موجوات شیطانی تلاش می‌کنند جلوی پیشرفت شما را بگیرند و شما باید سعی کنید آن‌ها را به طرف مرگ هدایت کنید. با توجه به این که این افراد تمایل دارند محیط‌های مختلف به خصوص مکان‌های خطرناک مانند جریان برق را بررسی کنند، کشتن آن‌ها کار دشواری نخواهد بود.
مرگ عنصری است که بسیار زیاد با آن مواجه خواهید شد و ممکن است در دیدگاه اول اذیت کننده ظاهر شود. اما با این که مردن در این بازی سریع و به طور مداوم اتفاق می‌افتد نه تنها ناامید کننده نیست بلکه یکی از عناصر خنده دار بازی به شمار می‌آید. Lil و Laarg به طور مضحکی منفجر شده و تبدیل به تکه‌های پارچه‌ی سیاهی می‌شوند. هر بار که کاراکترهای بازی می‌میرند شماره‌ای روی لباس آن ها نوشته می‌شود که نشان دهنده‌ی تعداد مرگ آن ها است. با این وجود باید انتظار تروفی‌هایی مانند تمام کردن مرحله بدون مرگ را داشته باشیم. این نکته می‌تواند بازیکنان را به بازی کردن دوباره وادار کند، به خصوص که سونی به دنبال تعامل اجتماعی در کنسول دستی جدید خود است باید شاهد رقابت های کاربران در این عنوان نیز باشیم.

استایل هنری سیاه و سفید بازی و تمرکز بر ویژگی‌های خاص ویتا، Escape Plan را به انتخابی درخشان تبدیل کرده است. تا کنون اطلاعات زیادی از بازی منتشر نشده است و برای تاریخ عرضه‌ی آن باید منتظر ماند. Chris Millar مدیر استودیو Fun Bits، در طول نمایش بازی ذکر کرد تله‌ها و ویژگی‌های بازی هنوز کامل نیستند و آن‌ها روی ایده‌هایی مانند قهوه‌ای که سرعت کاراکتر را بیشتر می‌کند، کار خواهند کرد. هم چنین فعلاً معلوم نیست این بازی یک عنوان قابل دانلود خواهد بود یا خیر.

حتما بخوانید