نقد و بررسی بازی From Dust | سرشت خلاق

بالاخره در این چند هفته اخیر، بازی کوچکی منتشر شد که در عین حال بسیار بزرگ است. بازی From Dust که تقریبا یک بازی Arcade محسوب می شود، پروژه ای کوچک از Ubisoft در یکسال گذشته بوده و کمتر کسی پیدا می شود که از این سبک بازی خوشش بیاید. نقطه عطف From Dust هم همینجاست که با بقیه God Game ها متفاوت است. شاید بتوان المان های تشکیل دهنده FD را قدرت های خدایی و سبک و سیاق بازیهای پیتر مولینکس دانست. جایی که شما در نقش کسی که همه چیز را در دست دارد، کسی که منابع را حفاظت می کند، کسی که قبیله را رهبری می کند و کسی که مدیر است را برعهده دارید.

خدای این بازی که شما هستید، Breath نام دارد و کل داستان با تاکید بر روی همین خدا بودن استوار است. شما باید با به دست گرفتن عوامل طبیعی، قبیله خود را در مقابل خطرات حفاظت کنید و برای رشد و شکوفایی آن بکوشید. داستان بازی میلیون ها سال قبل از بوجود آمدن بشر برروی زمین را روایت می کند. هنگامی که این قبیله از داخل زمین بوجود می آیند و توسط آتشفشان ها و دریاها مورد غضب قرار می گیرند. شما بعنوان تنها یار و یاور وظیفه دارید که آنان را از شرایط سخت به سمت راحتی و آسایش و درنهایت بزرگ شدن قبیله هدایت کنید.

خود Breath به هنگام بازی هیکل و هیبت خاصی ندارد اما بوسیله یک نشانگر کوچک نمایش داده می شود. طراح اصلی بازی که Eric Chahi نام دارد و تقریبا ۱۳ سالی می شود برای Ubisoft کار می کند، بتازگی وارد دنیای جغرافی شده و تمامی ایده های او از همین زمینه شکل گرفته است. جالب است بدانید همین داستان بوجود آمدن از داخل زمین و مورد غضب قرار گرفتن هم فکر خود او بوده است. باید گفت برای یک بازیآرکید قابل دانلود، داستان بازی در حد خودش بسیار خوب است. بازی آنقدر بزرگ نیست که شما بخواهید چیزی تحت عنوان ایراد، به داستان بازی بچسبانید. در کل داستان خوب است.

 

گیم پلی بازی بسیار منحصر بفرد است. شما باید با استفاده از قدرت های طبیعی راه خود را باز کنید. سه عامل اصلی در دنیای FD وجود دارد: آب، خاک، مواد مذاب آتشفشانی (لاوا). ترکیب این سه عنصر طبیعی صحنه های چشمگیر و نادری را بوجود می آورد که با این کیفیت و بصورت Real Time در هیچ بازی دیگری دیده نشده است. آب، آتش را خاموش می کند؛ آتش و لاوا خاک را سنگ می کند و آب در دل خاک و سنگ رودخانه می سازد.

اگر شما حتی یکی از صحنات این بازی را ببینید واقعا مجذوب آن می شوید. اما بازی به همین آتشفشان و سونامی های دریا محدود نمی شود و بسیاری موقعیت های دیگر مانند سیل، فرسایش، رانش زمین، زمین لرزه و جزر و مد وجود دارند که باید بتوانید از پس آن ها بربیایید و همین جذابیت بازی را چندین برابر می کند.

با اینکه مراحل بازی کوچک است و وسعت چندانی ندارد، بازی بیشتر سبک SandBox دارد تا یک بازی OpenWorld و شما با استفاده از عناصر طبیعی تقریبا می توانید همه کار انجام دهید. معمولا برای مشکلاتی که در طول داستان روبروی شما قرار می گیرد راههای مختلفی وجود دارد ولی برای برخی موقعیت ها فقط و فقط یک راه وجود دارد. شما باید بسته به موقعیت بهترین ابزار ممکن را انتخاب کنید.

در هر مرحله یک توتم (نشانه های استوانه ای که نشانگرهای قبیله اند) و یک سنگ مخصو وجود دارد. اگر شما بتوانید با موفقیت پنج نفر از اعضای قبیله را به یک توتم برسانید، آنها یک روستا بنا خواهند کرد. سپس باید بزرگ قبیله را به سمت سنگ هدایت کنید تا با خودش دانش بیاورد و بتوانید در مقابل سیل یا آتش مقاومت کنید. برای رفتن به مرحله بعدی حتما باید در محل توتم همه چیز حل شده و کامل باشد. با کامل شدن همه چیز در توتم ها، آن ها به Breath قدرت جدیدی می دهند. مراحلی که تمام کرده اید، به همان شکل باقی می مانند تا بعدا اگر خواستید دوباره آن ها را تجربه کنید. در کل می توان این بازی را از نظر گیم پلی یک آرکید بی نظیر دانست که ساعت ها شما را سرگرم می کند و تجربه بسیار خوبی است.

  مدل سازی بازی در سطح متوسط قرار دارد. مهم ترین جنبه گرافیکی بازی اول؛ طراحی هنری بسیار عالی و دوم؛ طراحی محیط بی نظیر است. طراحی هنری بازی شخصا بر عهده Eric Chahi بوده و بسیار خوب از آب درآمده. تمامی ساکنان روستا یک نقاب به صورت دارند که نشان دهنده خاص بودن آنهاست. همچنین توتم ها و خود Breath هم عالی درنظر گرفته شده اند. خود Chahi در مورد طراحی هنری بازی گفته است که از عوامل مذهبی بهره گرفته و آن را با تخیلات خود مخلوط کرده است. طراحی مراحل و محیط های بازی بسیار عالی و شگفت آور است. رنگ بندی در محیط بی نظیر است و وقتی تقابل آب و خاک را می بینید شگفت زده می شوید.

ویژگی دیگر طراحی مراحل هم این است که اصلا شبیه هم نیستند و همینطور که در بازی پیش می روید، خشن و خشن تر می شود. در مورد افکت ها هم نمی توان نظر داد چون کاملا عادی هستند اما اگر کمی روی آتش کار می شد بهتر بود چون قدیمی به نظر می رسد. در کل بخش گرافیک برای یک بازی آرکید خوب است اما عالی نیست.

 در واقع می توان From Dust را یکی از بهترین بازیهایی معرفی کرد که تا به حال منتشر شده و آرکید بوده است. نوآوری از سرو روی بازی می بارد و وقتی یاد بگیرید که چگونه با طبیعت رفتار کنید بسیار جذاب و اعتیاد آور است. بازی در حال حاضر برای PC و X360 منتشر شده و تا ماه آینده برای PS3 هم خواهد آمد.

پلتفرم:

سازنده:
ناشر:

تاریخ عرضه:
نسخه‌ی بررسی شده:

سبک:

حتما بخوانید