spot_img

NFS: The Run | نمایش در gamescom

 

 

نیمه شب است و سکوتی سنگین بر خیابان حاکم شده. تنها شئ متحرک در خیابان، چراغ راهنمایی است که دقیقه به دقیقه تغییر رنگ می‌دهد و انعکاس نورهای قرمز و سبز آن به خوبی ترک‌های کف جاده را نمایان می‌کند. از سر پیچ جاده، صدای غرش ضعیفی شنیده می‌شود که لحظه به لحظه در حال افزایش است. شکننده سکوت این شب آرام، فورد شلبی GT500 ای است که همچون اسب سپیدی به سرعت می‌تازد و ماشین‌های پلیس او را تعقیب می‌کنند. راننده‌ی فورد شلبی، چهارراه اول را با موفقیت طی می‌کند، اما در چهارراه دوم آنچنان خوش شانس نیست. اتومبیلی با سرعت زیاد از سمت راست چهارراه وارد می‌شود و لحظاتی بعد… فورد شلبی مچاله شده و راننده به سرعت در حال دویدن است. با سرعت به سمت نزدیک‌ترین ساختمان می‌رود و خود را به پشت بام آن می‌رساند. پلیس‌ها که از دستگیری راننده بر روی زمین ناکام مانده‌اند، این بار به هلیکوپتر متوسل شده‌اند. راننده در حالی که به سرعت از تیرهای مسلسل هلیکوپتر می‌گریزد، خود را به لبه‌ی پشت بام می‌رساند. با پرشی بلند و عجیب خود را به پشت بام بعدی و سپس به کوچه‌ای باریک پرتاب می کند. کمی جلوتر ماشین پلیسی آژیرکشان جلوی او را می‌گیرد. پلیس از آن پیاده می‌شود و سعی می‌کند که جلوی راننده ما را بگیرد. آنها با هم درگیر می‌شوند و در لحظه‌ای به اندازه‌ی یک تپش قلب، بدن بیهوش پلیس بر زمین افتاده و ماشین پلیس غرش کنان از صحنه خارج می‌شود و شب، دوباره در سکوت سنگینش فرو می رود… متنی که در بالا خواندید، شرح سکانس یک فیلم اکشن هالیوودی نبود، بلکه شرحی بود از تریلر هجدهمین نسخه‌ی فرنچایز Need for Speed با عنوان The Run که به زودی در بازار منتشر خواهد شد.


ساخت The Run از سه سال پیش در استودیوی Black Box شرکت EA آغاز شد. بلک باکس برای جبران شکست Undercover و همچنین برای اثبات برتریش نسبت به Criterion (که با عرضه ی Hot Pursuit تا حدودی دل طرفداران این سری را بدست آوردند) ریسک بزرگی را به جان خریده که نتیجه‌ی آن یا تولید بهترین عنوان NFS تاریخ و یا شکستی بزرگ خواهد بود. هر جا که سخنی از نید فور اسپید به میان می‌آید، محال است که اسمی از Most Wanted برده نشود. عنوانی که محبوبیت و موفقیت آن را هیچ کدام از بازی‌هایی که بعداً چه توسط خود Black Box و چه توسط Criterion عرضه شد نتوانستند به دست بیاورند. حتی EA با تقسیم کردن این فرنچایز بین سه استودیوی مختلف (Black Box، Criterion و Slightly Mad) نتوانست شکوه و احترام سابق این سری را بازگرداند. آیا The Run پایان دهنده‌ی این رویه خواهد بود؟ یا این که گیمرها هنوز هم باید دلشان را به خاطرات MW خوش کنند؟ با منتشر شدن اولین تریلر از گیم پلی بازی در E3 2011 و نمایش بازی در گیمزکام دانستیم که این بار با جنس دیگری از جنون سرعت سر و کار خواهیم داشت. داستان The Run ما را به ایالات متحده و مسابقه‌ای مرگ بار تر از تمام مسابقات این فرنچایز می‌برد، مسابقه‌ای که از غرب آمریکا آغاز شده و به شرق آن ختم می شود. برای نخستین بار در این سری، شخصیت اول داستان را از نمای سوم شخص مشاهده می‌کنیم. جوانی به اسم جک که باید در مدت زمان معینی خود را از سانفرانسیسکو به نیویورک برساند و در این بین، پلیس‌ها و گانگسترها وی را تعقیب می‌کنند. او در این مسیر صعب العبور و دشوار هیچ یار و یاوری ندارد و تنها چاره‌اش بردن این مسابقه‌ی سخت است. در صورتی که در این راه موفق نشود، مرگی دردناک و ناخوشایند در انتظارش خواهد بود. آری، این بار نه برای پول یا شهرت، بلکه باید برای حفظ جان رانندگی کنید! The Run اولین عنوان از نید فور اسپید نیست که از خط داستانی بهره می‌برد، اما بی‌شک متفاوت‌ترین داستان در این سری را خواهد داشت. داستان این نسخه با شعار ” Race for Your Life ” به وضوح تأثیر گرفته از فیلم‌های اکشن هالیوودی همچون The Cannonball Run است که سازندگان نیز این را تأیید کرده‌اند. آیا فقط داستانی جذاب می‌تواند این سری را به دوران طلایی MW برگرداند؟

 

 

بیشترین تغییرات در این نسخه‌ی نید فور اسپید را در گیم پلی آن شاهد هستیم. از جمله مهم‌ترین آن‌ها اضافه شدن سکانس های QTE به بازی است. طی تریلر فوق العاده هیجان آور E3 2011 دیدیم که جک گاهی اوقات از ماشین‌اش پیاده می‌شد و برای تعویض ماشین، موانعی بر سر راهش قرار می‌گرفت که شما باید با زدن دکمه‌ای در زمان مناسب، وی را در رسیدن به هدفش یاری می‌کردید. شکی نیست که این امکان بازی را از یکنواختی درخواهد آورد و این نسخه را سینمایی‌تر از گذشته می‌کند، اما طرفداران نید فور اسپید آن را برای سکانس های اکشن و پر زد و خوردش خریداری نمی‌کنند! بلکه همیشه سری نید فور اسپید به خاطر بی قانونی حاکم بر مسابقات و کلکسیون اتومبیل های لوکس و جذابش محبوب گیمرها بوده است. خوشبختانه این نسخه هم از نظر لیست اتومبیل‌ها هیچ کم و کسری ندارد. بسیاری از اتومبیل‌های لوکس و گران قیمت دنیا همچون فورد شلبی GT500، لامبورگینی Aventador، آئودی R8، بی ام و M3 E92 و… در این نسخه به کمک موتور Frostbite 2.0 به زیبایی هر چه تمام‌تر مدل سازی شده اند. بله درست خواندید! The Run اولین عنوان غیر شوتر اول شخصی خواهد بود که از موتور اختصاصی شرکت DICE برای رندر شدن استفاده خواهد کرد. بنابر گفته‌ی سازندگان، آن‌ها به خاطر ارتقای شبیه سازی فیزیک بازی و مدل سازی و طراحی محیط بهتر به سراغ این موتور گرافیکی قدرتمند رفته‌اند و با توجه به تریلرهایی که از بازی تا کنون منتشر شده می‌توان گفت که بازی از لحاظ گرافیکی خارق العاده است! به کمک این موتور گرافیکی، بیش از 300 کیلومتر جاده از روی مکان‌های واقعی در ایالات متحده شبیه سازی شده است. شما NFS The Run را از پل Golden Gate در سانفرانسیسکو آغاز خواهید کرد و تا رسیدن به Empire State در نیویورک از شهرهای لاس وگاس، دیترویت، دنور و شیکاگو عبور خواهید کرد. تنوع محیط های بازی و جزئیات آن فوق العاده است. در تریلرهای منتشر شده از بازی شاهد محیط های صحرایی، جنگلی و خیابان های شلوغ شهری بوده‌ایم، اما طی نمایشگاه gamescom 2011 و در کنفرانس EA دمویی 6 دقیقه‌ای و فوق العاده جذاب از این بازی به نمایش درآمد. در این تریلر فوق العاده حماسی مسابقه ای تک به تک در کوهستانی برفی را مشاهده کردیم که سقوط بهمن و صخره‌های بسیار بزرگ، لحظه‌ای BMW نارنجی رنگمان را در امان نمی‌گذاشت! یکی از هیجان‌ انگیزترین لحظه‌های این تریلر هنگامی بود که اتومبیل ما وارد تونلی بسیار طویل میشد، در این لحظه به علت ریزش بهمن برق تونل قطع شده و چراغ های آن خاموش می‌شد. پس از خارج شدن از تونل، ناگهان حجم عظیمی از بهمن به سمتتان سرازیر شده و در این لحظه تریلر به اتمام می‌رسید. NFS The Run در گیمزکام 2011 نمایش فوق العاده‌ای داشت و گیمرها را به موفقیت این نسخه بسیار امیدوار کرد.

 

بنابر گفته ی سازندگان، این نسخه از سیستم گردش شب و روز پویایی بهره می‌برد. مود گردش آزاد (Free Roam) نیز در بازی برای گشت و گذار در دنیایی بزرگ وجود خواهد داشت. سیستم Damage بازی دقیقاً مانند سیستم Hot Pursuit خواهد بود، ولی متأسفانه امکان Customize اتومبیل خود را نخواهید داشت. از جمله نکات بسیار عجیب HP، عدم وجود حالت دنده دستی در بازی بود که باعث شکایات زیادی از طرف گیمرها نسبت به سازندگان آن در فروم رسمی این بازی شد و بسیاری این عنوان را یک بازی ناکامل و عجولانه خواندند! ضمن این که HP با وجود تمام جزئیات تحسین برانگیز آن، سری نید فور اسپید را از اصالتش خارج کرده و جو بازی را به طور ناخوشایندی به Burnount نزدیک کرده بود. هنوز مشخص نیست که آیا در این نسخه شاهد دنده‌ی دستی خواهیم بود یا این که دوباره افزایش فاصله‌ی سری نید فور اسپید از اصل و نسبش را خواهیم دید. بی شک برداشتن امکان شخصی سازی اتومبیل از نسخه‌ی کربن به بعد، در کاهش جذابیت این سری تأثیر بسیار زیادی داشته است. در مورد کنترل اتومبیل‌ها در این نسخه بیان شده است که چیزی بین کنترل شبیه سازی شده‌ی Shift و کنترل آرکید گونه‌ی HP را تجربه خواهیم کرد. با توجه به تریلر گیمزکام به نظر می‌رسید که کنترل لذت بخشی را تجربه خواهیم کرد. بخش فوق العاده جذاب Challenge نیز دوباره به این نسخه بازگشته است و وجود تورنمنت‌هایی با اسم Underground ،Most Wanted و Carbon در آن‌ها تأیید شده است که در آن‌ها می‌توانید کنترل بعضی از ماشین‌های موجود در سری قبلی نید فور اسپید از جمله بی ام و M3 معروف موست وانتد را در دست داشته باشید. بخش مالتی پلیر این نسخه هم از نسخه ی پیشرفته‌تر Autolog بهره می‌برد و در آن می‌توانید با دوستانتان به طور آنلاین به مسابقه بپردازید و یا در لابی منتظر بمانید و به طور تصادفی به یکی از مسابقه‌های در حال برگزاری وارد شوید.

جدیدترین نسخه‌ی نید فور اسپید، در تاریخ 15 نوامبر امسال برای X360 ،PS3 ،PC ،Wii و کنسول‌های دستی عرضه خواهد شد و ما را دوباره به دنیای اتومبیل‌های سریع و مسابقات غیر قانونی خواهد برد. بنابر گفته‌ی سازندگان، نسخه‌ای هم برای iOS در نظر گرفته شده است. آیا با توجه به نمایش فوق العاده بازی در gamescom 2011 می‌توان به ظهور MW دیگری امیدوار بود؟

حتما بخوانید