spot_img

مصاحبه اختصاصی با Starbreeze | توسط بازی‌نما

حدود دو ماه مانده به مراسم E3 یک مصاحبه با استودیو Starbreeze انجام دادیم که متاسفانه بنابر مشکلات موجود نتوانستیم این مصاحبه را زودتر از این برای شما قرار بدهیم. این مصاحبه با آقای Samuel Ranta-Eskola، تهیه کننده ی اصلی استدیو Starbreeze انجام گرفته است، لازم به ذکر است این استودیو خالق عنوان محبوب The Darkness می باشد که در سال 2007 این عنوان برای کنسول های خانگی منتشر شد، و همچنین در پرونده ی این استودیو، سری Riddic نیز به چشم می خورد. در آخر مصاحبه تعدادی تصویر نیز از استودیو به صورت انحصاری برای سایت بازی نما ارسال شده است.

 

 

بازی نما : بهتر است که در ابتدای مصاحبه خود را برای خوانندگان ما و طرفداران خود معرفی کنید.

RE : من ساموئل رانتا اسکولا، تهیه کننده ی اصلی استدیو Starbreeze هستم که از ابتدای فعالیت این استودیو، در اینجا مشغول به کار بوده ام.

 

بازی نما : به عنوان اولین سوال، چرا استودیو Starbreeze خود مشغول به ساخت نسخه ی دوم Darkness نشد و این دنباله به استودیو Digital Extremes سپرده شد؟

RE  : یک بحثی میان ما و ناشر بازی(2K) در مورد ساخت نسخه ی دوم بازی به میان آمد، اما متاسفانه ما قبل از آن برای ساخت یک بازی با شرکت EA به توافق رسیده بودیم و در آخر نتوانستیم راه حل مناسبی برای این مشکل پیدا کنیم. در این میان، شرکت 2K وقت را بیش از این هدر نداد و به پای میز مذاکره با استودیو ی DE رفت و در آخر این عنوان تقدیم آن ها شد، بهتر است در همینجا هم دوباره اشاره کنم که استودیو ی ما هیچ همکاری و نقشی در The Darkness 2 ندارد.

 

بازی نما : آیا عنوان The Darkness توانست در آن سال ها، چه از لحاظ تجاری و چه از لحاظ سطح کیفی انتظارات شما را برآورده کند؟

RE  : از زمان انتشار بازی تا به حال، عنوان The Darkness روی هم برای هر دو کنسول نزدیک به بیش از یک میلیون نسخه فروش داشت، اما همانطور که ما هم آدمیزاد هستیم پس توقع بیشتر از این را داشتیم.(خنده)

 

بازی نما : استودیو ی شما همواره دست به ساخت عناوین “سوم شخص” زده است، آیا تیم شما ذهن خود را تنها برای این سبک متمرکز کرده اند؟

RE  : قبل از انتشار Riddic ما یک عنوان به سبک RTS و دو عنوان دیگر نیز به سبک سوم شخص که کاملا متفاوت با آن چیزی که الان از ما می بینید در پرونده داشته ایم، اما بعد از Riddic ناشرانی که به ما درخواست همکاری می دادند اغلبا به ما گوشزد می کردند که دست به ساخت عناوین سوم شخص بزنیم. آن ها همواره می خواهند چیزی را ارائه دهند که باب میل اکثریت مردم باشد، اما منکر آن هم نمی شوم که اکثر کارمندان ما نیز علاقه به ساخت بازی های FPS دارند.

 

بازی نما : اخیرا ما مطلع شدیم که شما موتور Unreal 3 را خریداری کرده اید، چه چیزی در این موتور وجود داشت که شما را محبور به خرید آن کرد؟

RE  : یکی از بزرگترین مزیت های این موتور که ما را وسوسه کرد که آن را خریداری کنیم آسان بودن کار با ابزار های آن است. بدین ترتیب ما می توانیم سریعتر و آسان تر از گذشته افرادی را که علاقه به طراحی بازی هستند استخدام کنیم، چون آن ها دیگر نیاز به دنبال کردن حرفه ای مقالات آموزشی و رفتن به کلاس های متعدد را ندارند و فقط می توانند با کمی پشتکار و البته استعداد، بهترین استفاده ها را با ابزار های این موتور بکنند. همچنین این موتور بسیار شبیه به موتوری بود که ما قبلا از آن استفاده می کردیم اما کمی پیشرفته تر، اما همینجا می خواهم اعلام کنم که استفاده از موتور Unreal 3 چندان برای استودیو یی نظیر ما خبر بزرگ و عجیبی نبود.

 

بازی نما : آیا شما پروژه ای در دستور کار دارید که فعلا اطلاعاتی در مورد آن به بیرون درز پیدا نکرده باشد؟

RE : بله، ما یک عنوان محرمانه داریم که ناشر آن شرکت EA می باشد و فعلا بنابر قراردادی که با آن ها امضا کرده ایم نمی توان اطلاعاتی در مورد آن را تا زمانی که خود شرکت EA نخواهد، منتشر کنیم. تنها این را می توانم اعلام کنم که این عنوان با اسم رمز Project Lime منتشر شده است و به طور یقین در آینده بیشتر از آن در مورد این عنوان صحبت خواهیم کرد.

 

بازی نما : به نوعی برای ما عادت شده است که بعد از گذشت مدتی یک عنوان Riddic از سوی استودیو ی شما مشاهده کنیم، آیا باید منتظر عنوانی جدید از این سری باشیم؟

RE  : فعلا که ما هیچ پروژه ای در مورد ساخت عنوانی جدید از این سری در دستور کار نداریم، اما بعید هم نیست که بخواهیم در آینده ی نه چندان دور، یک عنوان جدید دیگر تحت نام Riddic منتشر کنیم.

 

بازی نما : کدام شرکت در آینده مسئول انتشار عناوین شما می شود ؟

RE : ما به عنوان یک استودیو ی مستقل هر زمانی که بخواهیم می توانیم با هر شرکتی همکاری کنیم، اما فعلا قصد داریم همکاری خود را حداقل تا زمان انتشار عنوان محرمانه ی Project Lime با شرکت EA ادامه دهیم.

 

بازی نما : با این که انتشار عناوین FPS چه در کذشته و چه در حال برای روی PC  رونق داشت شما Darkness 1 را بر روی این پلتفرم منتشر نکردید، چرا؟

RE : در حقیقت ما قصد داشتیم که این کار را انجام بدهیم ولی زمانی که با مخالفت سران 2K مواجه شدیم دیگر نتوانستیم حرفی بزنیم.

 

بازی نما : به عنوان کسی که در صنعت بازی فعالیت دارد نظر شما در مورد ساخت بازی بر روی کنسول های دستی جدید 3DS و NGP چیست؟

RE : وقتی شما هیچ سابقه ای و تجربه ای برای ساخت بازی روی کنسول های دستی نداشته باشی مسلما دادن نظر هم برای این نوع کنسول ها سخت است، اما عقیده ی شخصی من اینست که هر دو کنسول دستی جدید راه بسیار سختی را در پیش دارند، رقابت آن چنان سخت است که به علاوه ی اینکه باید با یکدیگر رقابت کنند از سوی دیگر باید مراقب سبقت نگرفتن بازی های موبایل نیز باشند.

 

بازی نما : استودیو ی Starbreeze همواره عناوینی خلاقانه منتشر کرده است، و حال شما بهتر از هر کسی دیگر در مورد ماهیت کنسول ها آکاهی دارید، به نظر شما چه کنسولی می تواند آینده را از آن خود کند؟

RE  : به خاطر این که ما هیچ سابقه ای برای ساخت بازی روی کسول Wii نداریم پس من در مورد آن هیچ نظری نمی دهم، اما به نظر من نبرد اصلی بین کنسول های Xbox  و PS است. مایکروسافت در این دو نسل اخیر کنسول هایی را روانه ی بازار کرده است که ساخت بازی برای آن بسیار ساده تر از ساخت بازی برای کنسول  PS است، به همین دلیل اکثر استودیو هایی که بازی های موفق و بهتری دارند، این کنسول را به عنوان لید پلتفرم عناوین خود انتخاب می کنند. مگر اینکه سونی بخواهد یک جهش عظیم از خود بروز دهد، اما در این بخش از رقابت به نظر من پیروز شرکت مایکروسافت و کنسول Xbox ش است. در سوی دیگر از میدان نبرد، به نظر من قبل از این که شاهد ورود کنسول های نسل جدید باشیم باید چهار سال دیگر بنشینیم و صبر کنیم و این بار فکر می کنم شرکت سونی بتواند در جایگاه نخست بازار بنشیند. همچنین من به هیچ وجه شگفت زده نخواهم شد هنگامی که بفهمم بازی های دانلودی جانشین بازی هایی شده اند که از فروشگاه ها تهیه می کنیم.

 

بازی نما : ممنون از وقتی که به ما دادید، می توانید هر گفته ای دارید به طرفداران خود در ایران بگویید.

RE : قبل از این اصلا تصور هم نمی کردم که کشور های دیگری هم باشند که اخبار ما را دنبال کنند، حال بسیار خوشحالم که می بینم از سراسر جهان منتظر شنیدن اخبار و فعالیت های ما هستند. در آخر می خواهم بگویم که ساختن و دنبال کردن بازی روح شما را به ملکوت می رساند. با تشکر.

 

تصاویر زیر از سوی استدیو ی Starbreeze به صورت کاملا انحصاری برای سایت بازی نما ارسال شده است، متاسفانه بدلیل حجیم بودن عکس ها از گذاشتن سایز و کیفیت اصلی معذوریم.
 
 
 
 
 
 

حتما بخوانید