نقد و بررسی بازی Green Lantern | خاموشی فانوس سبز

Green Lantern نام مستعار و اصلی تعدادی شخصیت افسانه ای و ابرقهرمان داستان های کمیک میباشد که اولین بار توسط DC Comics منتشر شد. اولین Green Lantern به نام Alan Scott توسط Bill Finger (نویسنده داستان های کمیک) و با بازیگری Martin Nodell در جولای ۱۹۴۰ ساخته و پرداخته شد. هر Green Lantern همرا خود یک حلقه به نام power ring همراه دارد که به استفاده کننده آن قدرت فوق العاده ای در کنترل دنیای مادی خود میدهد. (کافی است تا شخص استفاده کننده در ذهن خود پدیده یا شیء را تصور کند تا حلقه آنرا برایش پدید آورد.) و در صورت داشتن اراده کافی و ذهنی قوی شخص میتواند حلقه را کنترل کند. این حلقه یکی از قدرتمند ترین سلاح ها در جهان است و در عین قدرت میتواند خطرناک باشد. تمامی حلقه ها از ابتدای خلقت آنها توسط محافظان جهان(Guardians of the Universe) دست به دست چرخیده اند و بعد از مرگ صاحابان خود به دنبال اشخاص شایسته دیگر میگردند. محافظان جهان این حلقه ها را در ابتدا به داوطلبانی اعطا کرده اند و بعد از آنها حلقه ها خود به دنبال صاحبان خود میگردند.

این افراد (صاحبان حلقه) یک نیروی پلیس بین کهکشانی تشکیل داده اند که به Green Lantern Corps مشهور است و بعد از جنگ جهانی دوم، هنگامی که که داستان های کمیک ابرقهرمان به طور کلی دچار رکود فروش شد،DC انتشار ماجراهای جدید Alan Scott را به طور کلی متوقف کرد.در ۱۹۵۹ در ابتدای عصر نقره ای کمیک(silver age) آقای Julius Schwartz ویراستار DC، احیای دوباره افسانه Green Lantern را بر عهده John Broome (نویسنده) و Gil Kane(بازیگر) نهاد .در سال ۱۹۷۰  Denny O’Neil (نویسنده ) و Neal Adams ، Green Lanternــی را هم تیمی و یار کمانداری به نام Green Arrow ساختند.به دنبال این مجموعه چند سری دیگر از شخصیت های مختلف Earth’s Green Lanterns شکل گرفتند که میتوان John Stewart، Guy Gardner، Hal Jordan و Kyle Rayner را از میان آنها نام برد. هر Earth’s Green Lanterns عضوی از انجمن عدالت خواه آمریکا (Justice Society of America) و یا Justice League of America میباشد و John Stewart به عنوان شخصیت اصلی دو سری انیمیشن Justice League و Justice League Unlimited میباشد. Green Lantern ها اکثرا به عنوان دوست های نزدیک نشان داده میشوند.از جمله این تیم ها میتوان به Alan Scott و Jay Garrick ، Barry Allen و Hal Jordan و Kyle Rayner و Wally West اشاره کرد. Green Lantern اولین بار توسط Martin Nodell(او از نام Mart Dellon استفاده می کرد) و Bill Finger. ساخته شد.او ابتدا در عصر طلایی کتاب های کمیک در سری کتاب های کمیک کمپانی All-American Comicsدر جولای ۱۹۴۰ ظاهر شد. ( All-American Publications در نهایت با DC ادغام شد)نام واقعی این شخصیت Alan Scott بود، مهندس ساده ی راه آهن که در پی یک تصادف در راه آهن،به مالکیت یک فانوس جادویی رسید که با او سخن می گفت و به او می گفت که میتواند قدرتی شگفت انگیز برای او باشد. آلن با کمک این فانوس انگشتری جادویی ساخت که به او انواع قدرت ها را اعطا میکرد. تنها محدودیت حلقه این بود که هر ۲۴ ساعت یکبار باید توسط فانوس شارژ میشد.

آلن شخصیتی محبوب در سال ۱۹۴۰ بود،شخصیتی برجسته هم در All-American Comics هم در عنوان مخصوص خودComic Cavalcade (او در این سری کمیک با شخصیتی به نام Flash و Wonder Woman هم تیم بود)همچنین او عضو گروه Justice Society of America نیز بود. پس از جنگ جهانی دوم محبوبیت ابرقهرمان ها کاهش یافت.ساخت ادامه ی سری کمیک های Green Lantern کنسل شد (می ۱۹۴۹).و Green Lantern آخرین شخصیت ظاهر شده در دوران طلایی کمیک ها بود. در اواخر سال ۱۰۵۰،DC دوباره توانست با موفقیت ابرقهرمان ها را احیا کند. طلوع دوباره کمیک که به عصر نقره ای مشهور شد DC به جای برگرداندن همان قهرمانان عصر طلایی،قهرمانان مدرن تری را جایگزین کرد.به دنبال احیای موفقیت آمیز شخصیت Flash(در Showcaseاکتبر ۱۹۵۶) Green Lanternدیگری در اکتبر ۱۹۵۹ به نام Hal Jordan, معرفی شد.او یک خلبان آزمایش کننده هواپیما بود که یک حلقه قدرت توسط یک بیگانه فضایی در حال مرگ(به نام Abin Sur) به او داده شد.بعد از به دست آوردن حلقه او تبدیل به یکی از اعضای Green Lantern Corps شد و داستان های متعددی را پشت سر گذاشت. متن بالا،نگاهی کوتاه بر سری کمیک های Green Lantern می باشد. همانطور که میدانید، اولین بازی ساخته شده بر اساس این سری کمیک ها هفتم ژوئن منتشر شد و نام آن Green Lantern: Rise of the Manhunters میباشد و بر روی Nintendo 3DS،PS3 و XBOX 360 منتشر شده است. همچنین این بازی قابلیت پشتیبانی از تکنولوژی ۳D را دارا میباشد.(این قابلیت به ۲ گونه دربازی وجود دارد،یکی TriOviz Inficolor 3D که توانایی ۳D دیدن را بر روی تلویزیون های استاندارد توسط عینک مخصوص پدید می آورد و دیگری stereoscopic 3D برای تلویزیون های مخصوص ۳D).

خطر لو رفتن داستان  میلیون ها سال قبل از اینکه زمین شکل بگیرد.گروهی که نگهبانان جهان(Guardians of the Universe) نامیده میشدند با عزمی راسخ تصمیم گرفتند تا با استفاده از منبع خاصی از انرژی نیرو های پلیسی به وجود آوردند تا به کمک آنها امنیت را در جهان برقرار کنند. آنها جهان را به ۳۶۰۰ منطقه تقسیم کردند، و یک Green Lantern در هر بخش قرار دادند. تا روزی که Green Lanternــی به نام Abin Sur(منطقه ۲۸۱۴) شخصیتی به نام Parallaxرا شکست داد و او را در منطقه ی ۶۶۶(در سیاره ویرانی به نام Ryut)زندانی کرد. تا اینکه روزی Parallax از زندان خود فرار کرد و شش ماه بعد، بعد از کشتن۴ Green Lantern و نابود کردن ۲ سیاره دیگر، به منطقه ی ۲۸۱۴ حمله کرد و Abin Sur را به طرز وحشیانه ای زخمی کرد. Abin Sur موفق به فرار شد و به طور ناگهانی به زمین برخورد کرد و هنگام مرگ به حلقه خود دستور داد تا شخص شایسته ای را روی زمین پیدا کند. حلقه بعد از مدتی شخصیتی به نام Hal Jordan که یک خلبان تست کننده هواپیماست را انتخاب میکند.و او را به محل مرگ Abin Sur میبرد و در انجا تبدیل به یک Green Lantern میشود.بعد از این ماجرا حلقه جوردن ره به محل تجمع Green Lantern ها در سیاره ای به نام Oa می برد.جایی که او به Tomar-Re و Kilowog َ آشنا میشود و تحت نظرآنها آموزش میبیند.همچنین او سردسته گروه یعنی Sinestro را ملاقات می کند.هر چند که Sinestro دیدن یک انسان خوشحال نمیشود.جردن مدتی آنجا میماند،اما هنگامی که Sinestro،او را نالایق و ترسو میبینید،او را اخراج میکند و به زمین بازمیگرداند.(او حلقه را نزد خود نگاه میدارد)هنگام بازگشت به زمین،پدر جوردن، Robert Hammondاو را احضار میکند و او را به یک آزمایشگاه دولتی میبرد.در آنجا،دانشمندی به نام Hector Hammond ،کالبد شکافی روی بدن Abin Sur انجام میدهد.و  قطعه ای از DNA ـی Parallax را درون آن میابد و آنرا به درون خود تزرق میکند.بعد از این حرکت جهش میابد و قدرت های مختلفی پیدا میکند.(در طی این جریان عقل و هوش خود را از دست میدهد.) Hammond با بی میلی تصیم به کشتن پدر خود میگیرد. و تلاش میکند تا با نابود کردن هلیکوپتر او در مراسم جشن او را بکشد اما جردن جلوی او را میگیرد و سناتور و اعضای جشن را نجات میدهد.(از جمله این Carol Ferris معشوقه دوران کودکی او)کسی که بعدا متوجه میشود که جردن ,واقعا” کیست.جردن با Hammond رودررو می شود(هموند در دومین تلاش خود پدرش را آتش میزند)و هر دو متوجه میشوند که Parallax به سرعت به سمت زمین دارد حرکت میکند. در بازگشت به Oa،”نگهبانان” به Sinestro میگویند که Parallax در اصل یک Green Lanternبهنام Krona, بوده،اما به طور ناگهانی به انرژی ترس(yellow essence) میرسد و به خاطر قرار گرفتن در معرض این انرژی شروع به ترساندن خود میکند.کم کم باور میکند که تنها راه مبارزه با ترس،استفاده از ترس است. Sinestro از “نگهبانان” خواهش میکند تا به او حلقه ای با قدرت yellow یا همان ترس بدهند.و این اجازه را به Parallax بدهند تا زمین را نابود کند. تا از Oa محافظت شود.در هر حال، جردن به Sinestro میگوید تا از حلقه زرد استفاده نکند. و از گروه تقاضا میکند تا برای کمک به زمین به او کمک کنند. گروه تقاضای جردن را نمیپذیرد اما به او اجازه میدهد تا خود از زمین محافظت کند.

پس از بازگشت به زمین،جردن جان Ferris را از دست Hammond نجات میدهد. Parallax میرسد،انرژی و جان هموند را میگیرد و برای کشتن جردن حمله میکند،جردن در مبارزه با او او را به خارج زمین و به سمت خورشید پرتاب می کند و او را نابود میکند،جردن بعد از نبرد هوشیاری خود را از دست میدهد،اما توسط Sinestro, Kilowog و Tomar-Re نجات داده میشود.و تمام گروه به او و شجاعتش تبریک میگویند.بعد از این جریان تبدیل به Green Lantern میشود و برای محافظت از جهان به منطقه ای فرستاده می شود. گروهی از موجودات رباتیک شبیه انسان به نام Manhunters در کهکشان ها وجود دارد که در ابتدا توسط Guardians of the Universe ساخته شده بودند تا به عنوان اولین نیروی پلیس بین کهکشانی خدمت کنند.اما بعد از مدتی آنها بیشتر به جای برقراری و خدمت به عدالت به مجازات و ایجاد آزار پرداختند.قدرت آنها تا جایی پیش رفت که نیرو های خود را جمع آوری کردند تا به “نگهبانان” حمله کنند و قدرت آنها را از بین ببرند اما در این نبرد “نگهبانان”پیروز شدند و چند Manhunterــی را که جان سام به در برده بودند تبعید کردند.سپس “نگهبانان” به دنبال نیرو های جدیدی برای جایگزین کردن Manhunter ها گشتند و سرانجام توانستند نیروی پلیس جدیدی به نام Green Lantern یافتند و اعضای آن را به حلقه های جادویی مجهز کرد.بازی از جایی آغاز میشد که Manhunter ها تجدید قوا کرده اند وبرای انتقام بازگشته اند.تا با Green Lantern ها و “نگهبانان” مبارزه کنند.اکنون ما در نقش Hal Jordan،شخصیت با استعداد ولی مغرور باید به دنبال منشع این جریانات و محافظت از صلح و برقراری عدالت باشیم. داستان بازی(و فیلم) برگرفته از اولین شخصیت Green Lantern “عصر نقره ای کمیک” است و همانطور که میدانید داستانی هیجانی،غنی و جذاب و گیراست، البته در بازی نحوه روایت داستان کمی گنگ است و شصخیت را بدون هیچ گذشته ای، به طور ناگهانی در اختیار بازیکن میگذارد، که با پیشرفت داستان کم کم معما ها آشکار میشوند و روند روایت بهتر میشود.

 گیم پلی بازی قریبا خوب است، اما میتوانست بسیار بهتر باشد و مشخص است که از پتانسیل های دنیای عظیم بازی به خوبی استفاده نشده است. شما با استفاده از حلقه خود، میتوانید اشیاء و سایل مختلفی را پدید آورده و با آنها به مبارزه بپردازید و در اصل تمامی حرکات، مبارزات و در کل گیم پلی حول محور حلقه میچرخد. در ابتدا شما ۲ حرکت سریع و سنگین دارید.حرکت سریع با استفاده از حلقه دو شمشیر غول پیکر پدید آورده و با آنها مبارزه میکند(در صورت آپگرید این شمشیر ها تبدیل به سلاح های قوی تر میشوند) و در حرکت سنگین ۲ مشت غول پیکر را پدید آورده و بر سر دشمنان میکوبد(در صورت آپگرید تبدیل به چکش،گرز و… میشود).همچنین بازی از گزینه سومی نیز استفاده میکند که به وسیله چنگالی دشمنان را میگیرید و میتوانید آنها را به اطراف پرتاب کنید یا بر زمین بکوبید. علاوه بر این از یک نوار انرژی بهره میگیرید که میتوانید به این ۳ طریق آنرا شارژ کنید یا با استفاده از منبابع انرژی که در بیشتر مناطق بازی وجود دارد آنرا شارژ کنید(علاوه بر این در بازی منبابعی به شکل فانوس وجود دارد که تمام انرژی های شما را پر میکند)در بازی سیستم آپگرید نیز وجود دارد که هر چه بیشتر دشمنان را نابود کنید Levelتان بالاتر می رود و میتوانید قدرت های مختلف را خریداری کنید. قسمت اصلی گیم پلی،قدرت های مخصوص حلقه است.این قدرت ها که به مرور زمان در بازی یا به خودی خود به شما تعلق میگیرند یا باید آنرا را بخرید، این قدرت ها همانند gatling gun(سلاحی قدرتمند)،Hammer(پتکی که آنرا بر زمین میکوبید و بسیار قدرتمند).مین(با پرتاب آن به سوی دشمن انفجار بزرگی رخ میدهد.Jet(جتی را پدید آورده و آنرا به سمت دشمن پرتاب میکنید.shoot(با استفاده از حلقه گلوله هایی نسبتا” ضعیف را پدید می اورید و شلیک میکنید) و بسیاری دیگر از این قدرت ها را در اختیار دارید.

 گرافیک بازی در بعضی زمینه ها واقعا ضعیف است و واقعا انتظار یک عنوان درجه یک در زمینه ی گرافیک را نباید داشته باشید. تخریب پذیری فوق العاده ابتدایی است به طوری که قطعات تخریب شده به سرعت ناپدید میشوند و اکثر بخش ها قابل تخریب نیستند. تسکچر ها و بافت های بازی به شدت ضعیف و بی کیفیت هستند و اشیاء بسیار ساده و بدون جزئیات در گوشه و کنار محیط به چشم میخورند هر چند که طراحی صورت، لباس و بدن دشمنان و شخصیت ها با کیفیت تر است و بیشتر روی آنها کار شده است. نورپردازی و سایه زنی نیز در سطح خوبی انجام شده و کمبودی در این مورد احساس نیمشود. کات سین های بازی هم با کیفیت و خوب هستند.محیط های بازی بسیار زیاد و متنوع است و گرافیک بصری بازی خوب است.اما گاهی در محیط هایی با تعداد دشمنان زیاد و شلوغ افت فریم احساس میشود.اما بهترین بخش گرافیک،حلقه شماست.اشیاءی که به وسیله خلقه خود خلق میکنید، بسیار متنوع و زیبا کارشده اند اما همچنان از کیفیت پایین رنج میبرند. افکت های مختلف نظیر انفجار و آتش کاملا سطحی هستند و دیدن آنها ناامید کننده است.
در بازی کم و بیش باگ های مختلفی از نظیر فرورفتن در دیوار، تاپدید شدن ناگهانی و از این قبیل ایرادات وجود دارد. در کل بخش گرافیک بازی جالب نیست و مشکلات و افت کیفیت بسیار دارد.
 بازی ازلحاظ صداگذاری در سطح خوبی قرار دارد.صدای سلاح های مختلف،گفتگوی شخصیت ها و افکت ها،بدون مشکل و واضح هستند.صداها با لب ها هماهنگند و صدای هر سلاح(همانند تفنگ ها،شمشیر و…) و صدای برخورد آنها با اشیاء کاملا طبیعی است.صدای افکت های مختلف نظیر انفجار و…طبیعی و قابل فبول است.اما از لحاظ موزیک در اکثر مواقع اکثر موزیکی پخش نمیشود!و در قسمت های مبارزه هم صدای های متفاوت مانع از شنیدن موسیقی هستند و سازندگان از این لحاظ هیچ تلاشی نکرده اند.اما صدا گذاری شخصیت ها بسیار خوب است و از اشخاصی همانند Michael Jackson(گزارشگر رادیو) استفاده کرده اند.

Hal Jordan :صداگذار Ryan Reynolds Sinestro:صداگذار Marton Csokas Kilowog:صداگذار Kevin Michael Richardson Ganthet:صداگذار Michael Jackson Amon Sur:صداگذارSteve Blum The Manhunters:صداگذارFred Tatasciore

  Green Lantern: Rise of the Manhunters عنوانی است که شاید در حد و اندازه های نام خود ظاهر نشده باشد، اما مسلما” تجربه آن(مخصوصا” تجربه ی دو نفره) لذت بخش است واگر در این فصل که بازار تقریبا خلوت است عنوانی را برای تجربه کردن ندارید، می توانید بافانوس سبز برای ساعت هایی سرگرم شوید.

پلتفرم:

سازنده:
ناشر:

تاریخ عرضه:
نسخه‌ی بررسی شده:

سبک:

حتما بخوانید