spot_img

Battlefield 3 | باشکوه‌ترین میدان نبرد

سال هاست که دیگر EA لقب سلطان FPS را –به قول سران این شرکت- از دست داده و اکنون این اکتیویژن است که هر سال با انتشار کال آو دیوتی دل میلیون ها طرفدار این سبک را به دست می آورد. اما به نظر می رسد امسال قرار است EA، اکتیویژن را پس از سال ها کنار و کاری کند که دوباره مانند هفت، هشت سال پیش، FPS فن ها به EA روی بیاورند؛ آن هم به لطف سومین قسمت از یکی از بزرگ ترین بلاک باستر های تاریخ FPS، یعنی Battlefield.

امسال EA در نمایشگاه E3 امسال با Battlefield 3 حضور بسیار موفقی داشت و به جرأت می توان گفت گرد خاک عظیمی به پا کرد، گرد خاکی که سال ها بود از هیچ یک از عناوین اول شخص تیر اندازی EA ندیده بودیم. در اینجا به بررسی این بازی در نمایشگاه می پردازیم.

EA بزرگ ترین عنوانش را در E3 در پایان کنفرانس وارد صحنه کرد حدوداً یک چهارم از وقتش را به BF3 اختصاص داد. ابتدا تریلری از بازی به نمایش در آمد که بخش هایی از گیم پلی بازی را –کنترل تانک، نبرد های تن به تن، نبرد های شهری و …- می شد در آن مشاهده کرد و سپس آقای Karl Magnus Troedsson، مدیر استودیوی DICE بر روی استیج آمد و پس از تعریف و تمجید از بازی، تماشاگران را به دیدن تریلری که در مورد موتور ساخت بازی است –Frostbite 2- دعوت کرد. سپس Troedsson دوباره بر گشت و از قابلیت های بخش آنلاین و یک نسخه بتا که در ماه سپتامبر عرضه میشود، سخن گفت. در این لحظه تریلری از مولتی پلیر بازی به نمایش در آمد که رضایت طرفداران را نیز در پی داشت.

این تریلر، جنگ سربازان در مپی به نام Operation Metro را در مرکز پاریس نشان می داد. اولین نکته در رابطه با این تریلر، گسترگی فوق العاده زیاد مپ است. البته این مورد در باره عناوینی که DICE بر روی آنان کار می کند، امری طبیعی است ولی مپ به نمایش در آمده در مقایسه با Medal of Honor و یا Bad Company 2 بسیار بزرگ تر بود. مبارزات به طور همزمان در یک پارک، خیابان و متروی زیرزمینی اتفاق می افتادند. در تریلر شاهد چندین انفجار بودیم که به طور کامل بر محیط بازی تأثیر می گذاشتند. پس از نمایش بازیکن در چندین موقعیت مختلف، تریلر به پایان رسید و Troedsson دوباره روی استیج آمد و مقدمات مشاهده آخرین تریلر که از بخش گیم پلی بازی بود و بخش اصلی این مقاله را به خود اختصاص میدهد، محیا کرد.

در ابتدای تریلر، تانک خودی به همراه چند تانک دیگر که در میدان نبرد یارو یاور ما بودند پا به پای یکدیگر حرکت می کردند. نام بیابانی که این مأموریت در آن انجام می گرفت “the Teheran desert” بود که هنوز معلوم نیست این مکان خیالی است و یا در حومه تهران وجود خارجی دارد ( البته بعید به نظر میرسد اینطور باشد! ). تا به اینجای تریلر بیننده میتواند به صداگذاری بسیار قوی بازی پی ببرد. به شخصه شاهد هیچ پیام رادیویی با این کیفیت در هیچ بازی دیگری نبوده ام. صدای تانک ها بر روی زمین حس خوب کنترل تانک را افزایش می دادند. تنها با حرکت یک تانک در صحرا، نمی توان در مورد گرافیک نظری قطعی داد ولی دور نماهای بازی را میتوانست بی هیچ چون و چرایی یک “شاهکار” نامید. چند لحظه بعد، شاهد انفجار های مهیبی در اطراف بودیم که خوش بختانه آن ها هم به زیبایی هر چه تمام تر روی میدادند. به نظر میرسید نیرو های PLR (دشمن) از راه رسیده اند و بازیکن باید خود را برای یک جنگ بزرگ آماده کند. پس از صف آرایی تانک ها در مقابل یکدیگر نبرد تقریباً شروع شد. شاید با دیدن چنین صحنه هایی یاد یک عنوان استراتژی بیفیتید، ولی نه. BF3 یک عنوان اول شخص است که شما را در یک جنگ تمام عیار قرار داده!

در ابتدای جنگ شناسایی موقعیت تانک های دشمن و هدف قرار دادن آن ها ساده بود ولی پس از لحظاتی که آتش تانک های خودی به روی آنان باز شد، گرد و خاکِ بلند شده و آتش و دود اجازه دیدن دشمنان را می گرفت و در این جا دوربین دید در شب به کمک بازیکن آمد. پس آنکه تانک خودی توسط دشمن مورد اصابت گلوله قرار گرفت، پیام هشداری شروع به فعال شدن کرد و پس از لحظاتی دوباره غیر فعال شد. نوبت به پشتیبانی هوایی رسید. در این بخش بازیکن باید در نمایی سیاه و سفید و از بالا، دشمنان را بوسیله سیستم laze-the-target از بین می برد. پس از لحظاتی، موانع از سر راه برداشته شدند و دوباره نوبت کنترل تانک رسید. تانک های خودی توسط موشک های سربازان پیاده نظام دشمن مورد حمله قرار می گرفتند و در این لحظه بود که آتش سریع گلوله های تانک بایستی نقش خود را ایفا میکردند. پس از رسیدن به پایگاه دشمن و نابود سازی اهداف، مأموریت به همراه تریلر به پایان رسید.

نمایش Battlefield 3 در E3 گرافیک فوق العاده بالای این بازی و همچنین گیم پلی روان و متنوع آن را کاملاً به ما نشان داد. امیدواریم DICE در دیگر بخش های بازی هم به همین اندازه دقت و ظرافت به خرج دهد تا روز بیست و پنجم ماه اکتبر امسال شاهد عنوانی در خور نام Battlefield باشیم. BF3 در تاریخ مذکور روی PS3, X360 و PC عرضه خواهد شد. همچنین میتوانید نسخه بتای مولتی پلیر آن را در ماه سپتامبر تهیه کنید.

حتما بخوانید