نقد و بررسی بازی Top Spin 4 | قهرمانان گذشته، گذشته‌ی قهرمانان

نسخه‌های پیشین سری Top Spin با تمرکز بر واقع گرایی هرچه بیشتر در هر شماره روند موفقیت آمیز خود را طی می کردند و توانستند با رضایت طرفداران به اهداف خود دست یابند. نسخه‌ی جدید این سری با همین شعار منتشر شد تا با گیم پلی واقع‌گرایانه‌تر از گذشته شما را به دنیای تنیس بازان مشهور دنیا ببرد. نکته‌ی قابل توجه در این نسخه از سری Top Spin قابلیت بازی با قهرمانان قدیمی تنیس مانند Boris Becker یا Bjorn Borg می‌باشد. اگر شما می‌توانید در ۱۹۷۲ بهترین را نشان دهید آن‌ها می‌توانند در ۲۰۱۱ این کار را تکرار کنند! بازی با این تنیسورها مسلماً زیبا خواهد بود و شما را به دنیای گذشته‌ی تنیس و سبک قدیمی این ورزش می‌برد. با شروع بازی وارد Arena خواهید شد. سیستمی که تقلیدی کامل از سری بازی‌های ورزشی EA به حساب می‌آید. لازم به ذکر است در Arena شما قادر به انجام بازی با دستگاه توپ پرت کن و تمرین ضربه زنی خواهید بود و حریفی مقابلتان قرار نخواهد گرفت. بخش Exhibition بازی شامل ۲۵ بازیکن می‌باشد. مانند تمامی بازی‌های ورزشی شما در این مود توانائی بازی کردن مقابل یک یا دو نفر را خواهید داشت. جذابیت بخش Career Mode مسلماً بیشتر از این حالت خواهد بود زیرا در بخش Career Mode شما باید کاراکتر خودتان را بسازید و با آن وارد دنیای بزرگ تنیس شوید، دنیایی که در آن فرصت برای پیشرفت زیاد است.

در قسمت ابتدائی ساخت کاراکتر امکانات زیادی را خواهید داشت که در نسخه‌های پیشین وجود نداشته است. مانند انتخاب حالت روحی کاراکتر یا صدای او. طراحی چهره هم مستلزم دقت بالائیست اما متأسفانه سیستم طراحی چهره از روی عکس یا چهره‌ی واقعی بازیباز در این بازی وجود ندارد. پس از طی مراحل ساخت، وارد Career Mode می‌شوید. بخشی که نسبت به نسخه‌های پیشین دست خوش تغییراتی اساسی شده است. هیچ چیز مانند گذشته یه نظر نمی رسد و بر خلاف گذشته سیستم Career Mode ِ این نسخه کاملاً نمادین و پر شباهت به بازی‌های Virtua Tennis ساخته شده است. این سیستم در ابتدا شاید کمی گیج کننده به نظر برسد ولی پس از گذشت ِ مدت زمانی کوتاه به آن عادت خواهید کرد. بخش Career Mode کامل طراحی شده و با گرفتن لیسانس مسابقات و اسپانسرهای بزرگ شباهت زیادی به دنیای واقعی پیدا کرده است. اسپانسر هایی مانند Nike, Adidas, Head و بسیاری دیگر به واقع‌گرایانه‌تر شدن بازی کمک بسزائی کرده‌اند. با انجام مسابقات در Career Mode پیشرفت می‌کنید و با پیشرفت در بازی قادر به انجام مسابقات بزرگ‌تر و بیشتر خواهید بود. شما می‌توانید برای خودتان مربی استخدام کنید و با انجام دستورات او در زمینه‌های مختلف خودتان را تقویت کنید. با پیشروی در این بخش از بازی شاهد دشوارتر شدن مسابقات هستیم که به زیبائی کار شده است. به جز Exhibition Mode و Career Mode در بازی دو بخش دیگر و نیز وجود خواهند داشت: King of the Court و Top Spin Academy. مود King of the Courts شباهت زیادی به Royal Rumble در WWE دارد؛ شما بازی می‌کنید و حریفتان را شکست می‌دهید، حریف شکست خورده از مسابقه خارج می‌شود و حالا باید بلافاصله با نفر بعدی بازی کنید و این فرآیند تا باخت شما ادامه پیدا می‌کند! در قسمت Top Spin Academy هم آموزش‌های لازم برای بازی بهتر به شما داده می‌شود و با انجام آنان با تمامی فوت و فن TS4 آشنا خواهید شد.

اما وقتی به روند اصلی بازی می‌رسیم همه چیز زیبا می‌شود! سبک واقع‌گرایانه و کاملاً طبیعی بازی حسی وصف ناپذیر به گیمر القا می‌کند که نسب به دیگر فاکتورهای بازی پررنگ‌تر به نظر می‌رسد. اولین نکته‌ی قابل توجه در بازی اضافه شدن نواری حلقه‌ای شکل در کنار بازیکن می‌باشد. این نوار میزان قدرت ضربه‌ی وارده به توپ را برای گیمر معین می‌کند و در صورت کامل شدن قرمز می‌شود. با قرمز شدن این نوار ضربه‌ی شما به Power Shot یا “ضربه‌ی قدرتی” تبدیل می‌شود که از سرعت و قدرت به مراتب بیشتری نسبت به دیگر ضربات برخوردار است. اما ویژگی جدید اضافه شده به بازی ارزیابی هوش مصنوعی از زمان ضربه‌ی زده شده توسط شما می‌باشد. پس از زدن ضربه توسط بازیکن کلماتی کنار بازیکن پدیدار می‌شود که نمایانگر امتیاز هوش مصنوعی به ضربه‌ی شماست. به طور کلی اضافه شدن این فرآیند به بازی کمک بسزائی به گیمر برای زدن ضربه‌های دقیق‌تر با توجه به موقعیت توپ می‌کند و نوآوری جالبی به حساب می‌آید. نکته‌ی قابل توجه دیگر قرار گرفتن Stamina Bar کنار پای بازیکنان است که در هر لحظه قابل بررسی و در جای خود بسیار کاربردی ست. یکی از مهم‌ترین نکات در بازی‌های ورزشی وزن توپ می‌باشد که در Top Spin 4 به خوبی طراحی شده و قابل درک است. متأسفانه جنس راکت بازیکن‌های هیچ تأثیری بر ضربه‌های زده شده ندارند و این سیستم بر خلاف گذشته در بازی قرار داده نشده است. نکته‌ی قابل توجه دیگر هماهنگی نسخه‌ی PS3 ِ بازی با کنترلر Move می‌باشد که به خوبی طراحی شده و حس تنیس واقعی را به مخاطب القا می‌کند. همان‌طور که در متن اشاره شد در بخش Career Mode هوش مصنوعی رقبا با پیشرفت شما رفته رفته افزایش میابد به طوری که در انتهای کار به اتمام رساندن بازی‌ها با افراد مشهور ساعت‌ها به طول بی انجامد! با این حال برای همه‌ی Mode های بازی سه نوع هوش مصنوعی در نظر گرفته شده است. حریفانتان با توجه به هوش مصنوعی انتخاب شده عکس‌العمل‌های کاملاً طبیعی از خود بروز می‌دهند و Top Spin 4 در این زمینه کاملاً موفق ارزیابی می‌شود.

کنترل بازیکنان بسیار ساده طراحی شده است. با جهت‌ها حرکت می‌کنید و با دکمه‌های اصلی به توپ ضربه می‌زنید. به کمک هر کدام از دکمه‌های می‌توانید ضربه‌ی مخصوصی را به توپ وارد کنید. مثلاً با فشردن دکمه‌ی B(دایره در PS3) می‌توانید ضربه‌ی قدرتی بزنید یا با زدن Y(مثلث در PS3) می‌توانید Lab Shot بزنید. به طور کلی کنترل بازیکن در TS4 کاملاً ساده و متعارف طراحی شده و بازیباز را گیج نمی‌کند.

اما وقتی به بخش گرافیک می‌رسیم حرف زیادی برای گفتن نیست. همه چیز خوب به نظر می‌رسد ولی پیشرفت حائز اهمیتی نسبت به نسخه‌ی پیشین صورت نگرفته و مانند گذشته “خوب” ارزیابی می‌شود. چهره‌ی بازیکنان معروف به زیبائی طراحی شده (البته ناگفته نماند که Roger Federer از این قاعده مستثناست!) و لباس آنان به خوبی تکان می‌خورد و خاکی می‌شود. مانند گذشته همه اتفاقات ِ بازی به صورت Real Time رخ می‌دهد. بازیکنان بازی می‌کنند، خسته می‌شوند، عرق می ریزند و با گذشت زمان این عرق بیشتر شده و روی لباس آنان نقش می‌بندد. تمامی مراحل این فرآیند به بهترین نحو ممکن طراحی شده تا تجربه‌ای ناب را برایتان رقم بزند. انیمیشن‌های جدیدی برای این نسخه در نظر گرفته شده که به واقع‌گرایانه‌تر شدن ِ بازی کمک بسزائی می‌کنند. دویدن ها کاملاً طبیعی کار شده اند و در زمین‌های مختلف شاهد تأثیر جنس آن‌ها بر سرعت بازیکنان خواهیم بود. زمین‌های بازی هم عالی طراحی شده‌اند و جنس آن‌ها به خوبی احساس می‌شود. نکته‌ی قابل توجه دیگر در Top Spin 4 تماشاچیان هستند. چهره‌ی تماشاچیان در بازی عالی طراحی شده و از جزئیات بسیار خوبی برخوردار می‌باشند.

در زمینه‌ی موسیقی و صداگذاری هم Top Spin 4 عالی ظاهر شده است. صدای تماشاچیان به بهترین نحو ممکن صداگذاری شده و در لحظات حساس بازی شاهد اوج گرفتن تشویق‌ها خواهیم بود. صدای داور هم به خوبی قابل تشخیص است و در موارد اضطراری کلماتی خارج از مباحث بازی از او سر میزند. صدای توپ هم مانند گذشته عالی کار شده و با توجه به قدرت ضربه‌ی زده شده به خوبی قابل درک است. موسیقی‌هایی که در منوها پخش می‌شوند همگی بدون خواننده هستند و به نوعی آرام بخش به حساب می‌آیند. به طور کلی Top Spin 4 در زمینه‌ی موسیقی و صداگذاری عالی ظاهر شده و هیچ نکته‌ی منفی در آن دیده نمی‌شود.بخش Multiplayer بازی هم خوب طراحی شده و برای مدتی طولانی مخاطبان را سرگرم می‌کند.

در نهایت باید گفت اگر از طرفداران بازی‌های ورزشی به خصوص ورزش پرطرفدار تنیس هستید، از تجربه‌ی TS4 پشیمان نخواهید شد. بدون شک مقایسه‌ی دو بازی Top Spin و Virtua Tennis به دلیل اهداف متفاوت سازندگان کار جالبی به نظر نمی‌رسد ولی باید دید در زمینه‌ی فروش کدامیک موفق‌تر عمل خواهند کرد. یک شبیه ساز ورزش تنیس یا یک تنیس آرکید که سرگرم کردن مخاطبان را سرلوحه ی خود قرار داده است؟

پلتفرم:

سازنده:
ناشر:

تاریخ عرضه:
نسخه‌ی بررسی شده:

سبک:

حتما بخوانید