نقد و بررسی بازی Fable 3 | افسانه‌ای از جنس انقلاب

Albion Needs Nothing Less Than a Revolutionسنگ فرش های تکه تکه شده ، بوی تعفن جنازه ها و لاشه انسان ها ، زندگیای مساوی با مرگ برای آن ها ، تشنه شدن مردم به خون یکدیگر برای بقا و هزاران پرده پر از کثافت کاری ، تنها چیزی است که سرزمین Albion در طول حکومت Logan بخود دیده است. پدر Logan فردی بود که توانست Albion را از دست Lucien ، فردی فاسد که حاضر بود برای رسیدن به اهداف خود هر چیز مقدسی را زیر پا بگذارد نجات دهد. اما این میراث با در دست گرفتن حکومت بوسیله پسر بزرگ پادشاه سابق آلبیون یعنی Logan به خرابی کشیده شده ولی همچنان هم آینده ای برای Albion وجود دارد. بله فرزند دوم آخرین قهرمان Albion باید دست به کاری بسیار سخت و پر از ریسک های کوچک و بزرگ بزند تا بتواند زندگی بهتری را برای مردم Albion بوجود آورد ، اما آیا این قهرمان جدید ما واقعا قصد انجام چنین کاری را دارد و یا قصد دارد تا فقط خود را بحکومت برساند و در رسیدن به این هدف از دیگران سوء استفاده کند ؟ و آیا Lionhead به شما این اجازه را خواهد داد که برای مردم خود تصمیم بگیرید و آنطور که دوست دارید حکومت کنید ؟ FABLE III مثل بسیاری از بازی های دیگر امسال نتوانست در سطح انتظار ظاهر شود و می توان گفت از این بازی بیش از حد انتظار توسط سازندگان و ناشر آن تعریف و تمجید شد . همانطور که می دانید ، شما باید به جای یک پادشاه و یا ملکه ایفای نقش کنید و در حین انجام این کار ، هیچ تفاوتی را در اصل Gameplay با بازی شماره قبلی بازی متوجه نخواهید شد. پتانسیل Gameplay بازی بسیار بالا است اما استودیو خلاق Lionhead به هیچ وجه نتواست تمامی این پتانسیل ها را تبدیل به احسنت کند و با یک داستان پردازی بسیار ساده و گیم پلی ای ساده تر از آن تمامی المان های بزرگ بازی را زیر سوال برده است. نبود درجه ی سختی در بازی یکی از معضلات بازی میباشد که این بازی در شماره های قبلی هم از نبود آن رنج میبرد و در این شماره از بازی علاوه بر کندتر شدن جنگ ها به آسان تر شدن آنها هم میتوان اشاره کرد که شما براحتی قادر خواهید بود که بازی را بدون اینکه حتی یکبار جان خود را از دست بدهید به اتمام برسانید . 

 داستان بازی تقریبا بسیار ساده است و به هیچ وجه نمیتوان داستان این بازی را بین بازی های برتر نسل و بخصوص بازی های انحصاری قرار داد ، برای مثال شخصیت اصلی بازی ما در طول بازی هیچ مهارت خاصی و تجربه ای نداشت و طبق گفته ی Lionhead او هیچ چیز در مورد دنیای بیرون قلعه ی پدری خود نمیدانست ، اما ناگهان با یک عمل نچندان جالب از سوی برادر خود تحریک میشود و در یک شب به کمک دو دوست خود با نام های Jasper و Walter از قلعه فرار میکند و سریعا شروع به پایه ریزی یک انقلاب میکند . شما در طول نیمه ی اول بازی باید به اطراف Albion سفر کنید و برای خود دوستانی را جمع کنید تا بتوانید به مقصود خود یعنی پادشاهی برسید ، اما این داستان ساده بخش جذاب داستان بازی را تشکیل میدهد و بعد از آن شما باید نیمه ی دوم بازی را با چند انتخاب ساده طی کنید . اطلاعات بیشتر بزودی در تحلیل داستان بازی منتشر خواهد شد . بازی تقریبا هیچ مرزی را برای شوخی با بازیکن باقینگذاشته است و سعی کرده که در همه حال جو طنز بازی را حتی در حین جدی ترین سکانس های بازی حفظ کند. این کار سازندگان لطمه ی شدیدی را به مضمون اصلی بازی یعنی یک انقلاب با هزاران گذشتگی از سوی افراد و قشر های مختلف جامعه زده است ، اما این کار آنها باعث میشود تا دنیای فانتزی و جالب Fable مانند همیشه پر زرق و برق و شاد به نظر برسد و شما هیچگاه از دیالوگ های شخصیت ها خسته نشوید ، اما دیالوگ هایی که برای شخصیت های اصلی انتخاب شده است چنگی به دل نمی زنند و حسی که با توجه به اتمسفر حماسی بازی باید انتخاب میشد به بازیکنان القا نمیشود ، اما در بخش صداگذاری از صداگذاران و صداپیشه های بسیار خوبی استفاده شده است که هر کدام سابقه ی بسیار خوبی را در این کار دارند . در رابطه با موسیقی می توان گفت که این بازی مانند شماره های قبلی خود شاهکاری را برای بازیکنان به همراه آورده است و موسیقی بازی کاملا درخور یک همچین بازی ای است و سبک حماسی و فانتزی بازی را بسیار زیاد به اهداف خود نزدیک تر می کند . در ساخت موسیقی های بازی مانند بازی های بزرگ دیگر از سمفونی معروف استفاده شده است .

گیم پلی بازی تقریبا تکراری اما جذاب تر از شماره های قبلی است ، بخش های جدیدی در بازی اضافه شده است که کار بازیکن را برای ادامه دادن بازی سخت تر می کند. ایجاد ارتباط میان کاربر و NPC ها بسیار سخت تر از گذشته شده است ، بطوری که گاهی اوقات شما از کرده های خود چه خوب و چه بد پشیمان می شوید و گاهی اوقات آنقدر ماموریت و وظیفه ی شما پیچیده است که تفاوت خوب و یا بد بودن آن را متوجه نمی شوید ، اما دقیقا چیزی که باعث خلق شدن و متمایز ماندن Fable از بازی های دیگر میباشد همین است . سری Fable از ابتدا بر روی انتخابات شخصیت بازی و رابطه ی او با مردم اطراف پایگذاری شده است که در شماره ی دوم این انتخابات و ارتباطات کمرنگ تر از گذشته شده بودند ولی دوباره در این شماره از بازی مشاهده می شود که قابلیت انتخاب و ارتباط به بازیکنان داده شده است و شما میتوانید به سادگی دل کسی را شکسته و یا او را خوشحال کنید و یا شهری را به آتش بکشید و یا آن را نجات دهید ، اما خوشحال کردن افراد فقط مربوط به شخص میباشد و شما نمیتوانید مانند دیگر شماره های Fable در میان جمعیت زیادی از مردم کارهایی را انجام دهید و باعث خوشنودی آنها شوید ، در کل میتوان گفت که هیچ چیز در بازی جنبه همگانی ندارد ، اگر شخصی از شما عصبانی باشد باید برای او یک کار انجام دهید تا او کمی از شما خوشش بیاید و برای اینکه محبوبیت شما در نزد فرد به حالت عادی بازگردد مجبور هستید که برای او سه یا چهار کار بستگی به انتخاب خودتان انجام دهید که در طول بازی این اتفاق باعث آزار شما خواهد شد . اما قابلیت برقراری ارتباط با NPC ها تقریبا نوآری ای در سری Fable محسوب میشود ، شما نمیتوانید از فردی که اصلا از شما خوشش نمی آید تقاضای ازدواج کنید و باید در محدوده ی ارتباط خود با افراد ، با آنها برخورد داشته باشید ، اما چیزی که شرکت Lionhead در رابطه با قابلیت Touch در بازی گفته بود اصلا در بازی پیاده نشده است. Side Quest ها در بازی بسیار کمتر از گذشته اما بزرگتر از قبل هستند و بیشتر وقت شما را خواهند گرفت . بعضی از اینکار ها بسیار وقت گیر هستند بطوری که اگر شما بخواهید بدون استفاده از راهنما آنها را پیدا کنید بیش از سه ساعت وقت شما را خواهند گرفت !

پادشاهی در Fable III را شاید بتوان یکی از ضعف های بازی دانست ، به شما هیچ امکانی بعنوان یک پادشاه داده نخواهد شد و آنقدر بخش پادشاهی بازی ساده است که شما باید برای انجام ماموریت ها تنها به یک اتاق بروید و یکسری انتخاب را با توجه به علاقه خودتان انجام دهید. تنها چیزی که بعد از پادشاه شدن بدست می آورید یک لباس پادشاهی و قصر اصلی Albion میباشد. من شخصا به شما پیشنهاد میکنم که Fable را برای جذابیت و شادی ای که محیط آن به شما میدهد و زیبایی های آن تجربه کنید نه بخاطر پادشاهی . گرافیک Fable III در بعضی از نقاط واقعا فراتر از سطح انتظار ظاهر شده است ، Texture ها در بعضی از مقاطع فوق العاده طراحی شده اند و واقعا چشم نواز هستند در حالی که از لحاظ گرافیک تکنیکی ما انتظارات بالایی از Fable III نداشتیم. Distance View بسیار خیره کننده اما Load شدن اجسام بسیار ضعیف است . بافت های دیوار ها و خانه ها بسیار زیبا اما دارای عمقی ضعیف هستند . هم چنین فیزیک بازی پیشرفت بسیار خوبی داشته اما همچنان در بعضی از نقاط باعث ضعف بازی می شود. طراحی دشمنان بازی بسیار بهتر از گذشته انجام شده است و در خلق آنها از دقت بسیار زیادی استفاده شده است . سایه گذاری بازی در بعضی از نقاط دچار مشکل میشود و گاهی اوقات شما مشاهده می کنید که سایه به همراه منبع نوری بازی حرکت نمیکند و سایه ها درست به سمت منبع هستند در صورتی که باید مخالف آنها باشند ، اما سایه گذاری تقریبا یکی از خوش ساخت ترین بخش های بازی است ، بطوری که شما متوجه نمی شوید که در این بازی از قابلیت Soft Shadowing استفاده نمیشود . اما آزار دهنده ترین بخش گرافیکی بازی ، همانطور که گفته شد دیر Load شدن محیط اطراف شخصیت بازی و بخصوص خود شخصیت اصلی میباشد ! شما هنگامی که از محلی به محل دیگر سفر می کنید متوجه می شوید که در بعضی از نقاط خانه ها هنوز بصورت کامل بارگذاری نشده اند و مردم همه به یک شکل هستند و گاهی اوقات هم حرکت نمی کنند . این مشکل در فروشگاه های بازی به اوج خودش میرسد طوری که شما نمی توانید جنسی که رو به رویتان قرار گرفته است را ببینید و در نتیجه نمی توانید آن را بخرید ، پس بگذارید کمی زمان بگذرد تا تمامی جزئیات لود شوند. در برخی از نقاط بازی شما با افت فریم هم مواجه می شوید که واقعا آزار دهنده است که طبق گفته ی Lionhead در اولین Patch بازی این مشکل رفع خواهد شد.

در بازی قابلیت Level-Up دچار تغییری اساسی شده است و شما مانند قبل برای بدست آوردن قدرت های مختلف نیاز به استفاده ی از سلاح های مختلف و مربوط به آنها را ندارید ، شما فقط باید با انجام مراحل ، کشتن دشمنان ، ایجاد هرگونه ارتباط با افراد و یا هرکار دیگری ، چیزی با نام Guild Seal را بدست آورید . شما با بدست آوردن Guild Seal ها به منطقه ای بنام Road To Rule سفر میکنید و میتوانید تمامی قابلیت های شخصیت خود را پیشرفت دهید ، برای مثال شما میتوانید شمشیر زنی شخصیت اصلی را تا پنج مرحله ارتقا دهید و نتیجه ی این کار شما حرفه ای تر شدن در شمشیر زنی و قوی تر و زیبا تر شدن شمشیر شخصیت میباشد. شما باید تمامی راه های ارتباط خود با دیگران را هم از این مکان با پرداخت مقداری Guild Seal بدست آورید . اما در بخش Inventory هم تغییراتی گسترده بوجود آمده است . شما باید از میراث پدراتان که در ابتدای بازی به آنجا راه پیدا می کنید استفاده کنید. این میراث در مکانی بسیار جالب با نام Sanctuary می باشند ، این بخش به چهار قسمت متفاوت تقسیم میشود که در آن قسمتی وجود دارد که لباس ها و وسایلی که برای ظاهر شخصیت استفاده می شود در آنجا قرار می گیرد. دیگری برای سلاح های شما است و مورد دیگر برای راحت تر دست یافتن شما به خزانه ی قصرتان می باشد. آخرین گزینه هم مربوط به بخش بازی آنلاین و کارهایی که شما در بازی انجام داده اید می شود. نقشه ی بازی هم در این شماره دستخوش تغییراتی شده است ، نقشه از حالت ۲ بعدی کامل به حالت ۳ بعدی تغییر پیدا کرده است که تغییرات مطلوبی است. با یک جمع بندی ساده می توان به این موضوع رسید که Fable III پیشرفت چندانی نداشته است و نتوانسته است آنگونه که سر و صدا کرد ، مخاطب را ارضا کند. مولینیو قسمت نقش آفرینی را تا حدود زیادی از بازی حذف کرد اما قرار بود قابلیت های دیگری به بازی اضافه کند که این قسمت محذوف جلوه نکند اما متاسفانه مانند گذشته به گفته هایش کامل عمل نکرد و همه چیز را نیمه تمام گذاشت. Fable III یک بازی پر زرق و برق و سرگرم کننده است که دارندگان X360 نباید آن را از دست بدهند اما انتظار نداشته باشید دنیای آلبیون را آنگونه که دوست داشتید ببینید.

Fable 3

پلتفرم:
سازنده:
ناشر:
تاریخ عرضه:
نسخه‌ی بررسی شده:
سبک:

حتما بخوانید