نقد و بررسی بازی Shaun White: Skateboarding | ذهنت را به کار بینداز!

ورزش Skateboarding در دنیای گیم اغلب موفق بوده. ابتدا که در سال ۱۹۹۹ اولین نسخه از سری Tony Hawk توسط Activision عرضه گشت، با استقبالی باورنکردنی روبرو شد و توانست به یکی از بهترین عناوین Playstation تبدیل شود. تا کنون نیز این سری ادامه داشته و هر چند که نسخه های جدید به پای عناوین قدیمی نمیرسند ولی هنوز هم در سبک خودشان بهترین هستند. در سال ۲۰۰۷ هم الکترونیک آرتز Skate را عرضه کرد و به لطف خوش ساخت بودن این عنوان، در این زمینه رقیب Acti نام گرفت. اکنون نیز نوبت یوبی سافت رسیده تا با عرضه Shaun White: Skateboarding خودی نشان دهد. این اولین بار نیست که نام Shaun Roger White را بر روی کاور یک بازی رایانه ای میبینیم. حدود ۲ سال پیش عنوانی در سبک اسنوبوردینگ توسط یوبی سافت عرضه شد که بر خلاف نسخه های دیگر کنسول ها، توانست بر روی Wii خوش بدرخشد و چندین جایزه را نیز از آن خود کند. اکنون یوبی سافت دیگر رشته تخصصی Shaun White یعنی اسکیت بوردینگ را سوژه جدید ترین عنوان ورزشی خود قرار داده که انصافا هم بازی خوبی است ولی یقینآ نمیتوان برچسب یک عنوان عالی را به آن زد. در اینجا نگاهی داریم به Shaun White: Skateboarding.

طبیعتاً کسی از چنین بازی انتظار داستانی غنی ندارد، یعنی کلا انتظار داستان ندارد! ولی خوش بختانه سازندگان SW:S در کنار خلق لحظاتی سرگرم کننده، داستانی هر چند ساده و کم عمق هم تدارک دیده اند تا بازی هدفدار شود. شهر پر از افسردگی شده و رنگ فلاکت تمام خیابان ها، کوچه ها و مردم را در بر گرفته. هیچ کس به دیگری کاری ندارد و هر کس هم که مخالف این نوع زندگی باشد توسط مأموران دستگیر خواهد شد. Shaun White نیز یکی از همین افراد است که پس از تلاش برای دوباره زنده کردن شهر محکوم به حبس میشود و از آن پس شمایید که باید برای زندگی بخشیدن و به قول خود بازی کردن محیط اطرافتان تلاش کنید. همانطور که قبلا گفته شد داستان SW:S اصلا پیچیده نیست ولی عمق لازم را به یک بازی اسکیت بوردینگ میدهد. شخصیت پردازی اصولا جایی در بازی ندارد و در جای جای بازی با کاراکتر های سطحی طرفید. البته همانطور که در بالاتر ذکر کردم این بازی نیازی به داستان و شخصیت پردازی ندارد و این گونه اشکالات قابل بخشش هستند. برای بررسی گیم پلی بهتر است ابتدا چگونی دگرگون کردن را توضیح دهم. پیشتر توضیح داده شد که فضای شهر رنگ و بوی افسردگی به خود گرفته. این شمایید که بوسیله تکنیک های اسکیت سواری باید این فضا را از بین ببرید و خیابان ها، دیوار ها، اتومبیل ها، مردم و … را دگرگون و رنگارنگ سازید. تقریبا چیزی شبیه به Saboteur با این تفاوت که اینجا خبری از دینامیت و اسلحه نیست و باید از حرکات حرفه ای اسکیت بوردینگ استفاده کنید. این حرکات با توجه به انیمیشن نسبتا خوب کاراکتر اصلی، بسیار نرم و روان انجام میشوند ولی اصلا با شاهکار های سری Tony Hawk قابل قیاس نیستند. در بازی بیش از ۸۰ نوع Trick وجود دارد که با پیش روی در بازی میتوانید آن هارا به کاراکترتان بیاموزید. واحدی به نام Experience ( که با انجام مأموریت آن هارا کسب میکنید ) در بازی وجود دارد که از آن برای خرید و فروش استفاده میشود. تعداد Trick ها قابل قبول است ولی مشکل اینجاست که از فرط سادگی پس از مدتی تکراری میشوند و این قطعاً عامل مهمی است در یک نواخت شدن بازی. با انجام دادن Trick ها، امتیازی تحت نام Flow دریافت میکنید که بوسیله آن میتوانید بر روی محیط اطراف تاثیر گذارید. البته باید توجه داشته باشید که Flow ها به ۳ دسته تقسیم میشوند که برای هر تغییر بزرگ تر، نیاز مند درجه ای بالاتر هستید. برای مثال دیوار ها و مردم عادی با Flow درجه اول نیز تغییر میکنند ولی ساختمان ها و مردم به اصطلاح با کلاس تر نیازمند درجه ای بالاتر میباشند.

نکته جالب در مورد این امتیاز ها این است که آن ها دائما در حال کم شدن هستند و باعث میشوند هر لحظه در حال تکاپو برای به دست آوردن امتیاز باشید. مکان های زیادی برای کسب امتیاز وجود دارد؛ میله های آهنی، دیوار ها، سطوح شیب دار و … تنها چند نمونه از آن ها هستند. هنگام گشت زدن در شهر مجبور به استفاده از اسکیت نیستید و میتوانید با فشردن دکمه Y اسکیت را کنار گذاشته و شاهد انیمیشن افتضاح دویدن بازیکن در این لحظات باشید! گاهی اوقات با دیدن چنین صحنه هایی فکر میکنید در حال انجام یک بازی در سال ۲۰۰۳-۲۰۰۲ هستید. یکی از اشکالاتی که بازی از آن بسیار رنج میبرد و همچنین باعث خسته شدن بازیکن پس از مدت کوتاهی میشود، کند بودن حرکات است. هنگامی که بیشترین سرعت را دارید هم این مسئله رنجتان خواهد داد. جالب اینجاست که در تریلر هایی که قبل از عرضه بازی دیده بودیم، بازیکن با سرعتی بسیار بیش تر از آنچه که اکنون شاهدش هستیم اسکیت سواری میکرد. بخش Who Are You ( که در آن به ویرایش ویژگی های کاراکترتان میپردازید ) اصلا کار آمد نیست و در آن تنها میتوانید پیراهن، شلوار، کفش و چنین چیز های سطحی را ویرایش کنید. در پایان هم مطمئن باشید کاراکتر اصلا آن چیزی که میخواستید نخواهد شد. در عناوینی که وظیفه ساختن شخصیت اول بازی به عهده خود بازیکن است باید انتخابات متعددی در اختیار بازیکن قرار گیرد ولی این جای جای تعجب دارد که چرا یوبی سافت بخش Customize کاراکتر را این قدر محدود ساخته است! مدت زمان لودینگ ها واقعا آزار دهنده است. هنگامی که به هر دلیلی در بازی نابود شوید، مجبورید برای مدت زمان زیادی به صفحه لودینگی که اصلا طراحی خوبی ندارد خیره شوید. طراحی Main Menu و کلا منو های بازی به معنای واقعی کلمه سطحی کار شده و اصلا برای چنین بازی در چنین سبکی مناسب نمی باشد. طراحی کاور نیز به همین ترتیب است. بر عکس Tony Hawk که تمامی نسخه هایش دارای طراحی کاوری بی نظیر میباشد، SW:S از بد ترین طراحی برخور دار است.

مهم ترین ویژگی بازی که آن را از دیگر عناوین Skateboarding جدا میکند ( و یکی از نکات مثبت نیز تلقی میشود )، نام دارد.شما میتوانید ریل هایی را بوجود آورید که بوسیله آن میتوانید از جایی به جای دیگر منتقل شوید و یا با استفاده از جاده ها ( که خودتان بالا و پایین رفتن آن هارا کنترل میکنید ) به سطوحی بالا و یا پایین تر برسید.به شخصه با دیدن این ویژگی در اولین تریلر SW:S، شیفته آن شدم و خوش بختانه پس از خرید بازی انتظاراتم بر آورده شد. هنگامی که بر روی سطوح خودساخته در حال حرکتید احساس بسیار خوبی به شما دست میدهد ولی اشکال کار آن جاست که خودتان کنترل زیادی روی برخی از آن ها ندارید. برای مثال ریل ها خودشان مسیرشان را طی میکنند و Roller Coaster ها نیز به همین منوال عمل میکنند. اگر نسخه ای دیگر از بازی منتشر شود، مطمئناً با رفع این اشکال به یکی از بهترین بازی های ورزشی تبدیل خواهد شد. این بر کسی پوشیده نیست که یک بازی اسکیت بوردینگ موفق باید دارای یک مولتی پلیر غنی باشد تا بتواند جذابیت لازم را برای کاربران به ارمغان بیاورد. در SW:S چهار مود متفاوت (Ministry vs. Rising، Go With the Flow، Free Skate و Shaping Battle ) وجود دارد که بازیکنان میتوانند در آن ها به رقابت بپردازند. جالب ترین و پرطرفدار ترین مود بین این ها، Ministry Vs Rising است که در آن بازیکنان در دو تیم ۴ نفره ( در هر مود ۸ نفر میتوانند به طور همزمان با یکدیگر بازی کنند ) به رقابت میپردازند و هر یک سعی دارد با رنگی و یا خاکستری کردن کوچه ها و خیابان ها بر دیگری غلبه کند. اگر امکان وجود تعداد بیشتری بازیکن در مسابقه ها وجود داشت، قطعا میتواستیم شاهد بازی هایی مهیج تر باشیم. اگر از Single Player خسته شده اید و به دنبال تنوع میگردید، بخش مولتی پلیر SW:S میتواند تا مدت ها شمارا سرگرم نگه دارد. گرافیک SW:S در نگاه اول بسیار جذاب است و با سبک بازی کاملا هماهنگ به نظر میرسد. با دیدن طرح های گرافیتی روی دیوار ها و لباس های رنگارنگ مردم که خود آن هارا بوجود آورده اید، به وجد خواهید آمد! تغییر و تحول فضاهای بازی و سرزنده شدن آن ها را شاید بتوان مهمترین خصیصه گرافیکی SW:S نامید. خصیصه ای که در هر بازی نمیتوان مانند آن را مشاهده کرد. جدای این نکات مثبت، متاسفانه برخی مشکلات گرافیکی کوچک و بزرگ گریبان گیر بازی شده اند.

طراحی دریاها اصلا خوب صورت نگرفته و چه از دور و چه از نزدیک نمای خوبی ندارند. فرو رفتن بدن کاراکتر در دیگر اشیاء در جای جای بازی کاملا مشهود است که در برخی مواقع واقعا تو ذوغ بازیکن میزند. اگر سازندگان وقت بیشتری را صرف میکردند تا این اشکالات را رفع کنند، قطعا SW:S میتوانست به یکی از بهترین عناوین گرافیکی امسال تبدیل شود.دیگر وجود موسیقی های ناب و ارزشمند در بازی های این چنینی برایمان عادی شده! تا امروز، میتوان گفت ۹۰% عناوین اسکیت بوردینگ از لحاظ موسیقی بی نقص بوده اند. SW:S نیز از این قاعده مستثنی نیست. درسر تا سر بازی ( به جز هنگامی که در حال انجام برخی مأموریت ها هستید ) آهنگ های پاپ، راک و پانک پخش میشوند که با جو بازی کاملا همخوانی دارند و هیجان بازی را دو چندان میکنند. تمامی ساندترک های بازی همان چیزی هستند که از یک عنوان Skateboarding انتظار دارید. صداگذاری نیز خوش بختانه به نحوی استانداردی صورت گرفته و صدای لیز خوردن روی میله ها، حرکت روی سطح خیابان و … بسیار طبیعی جلوه میکنند. تنها مشکل این قسمت، صداگذاری بد کاراکتر ها میباشد. این صداگذاری بد به همراه شخصیت پردازی بسیار بدتر کاری میکند که تمامی شخصیت های اصلی خیلی زود از ذهنتان پاک شوند. هماهنگی صدا با حرکات لب ( Lip Sync ) نیز اصلا در بازی معنایی ندارد و همین مورد بازیکن را به یاد عناوین ۵-۶ سال پیش می اندازد. Shaun White Skateboarding با وارد کردن عناصری جدید به این سبک، یعنی اسکیت بوردینگ کار بزرگی انجام داده ولی متاسفانه از دو رقیب مهمش یعنی Skate و Tony Hawk کیلومتر ها عقب تر است. شاید این موضوع باعث شود که یوبی سافت در نسخه های بعدی بازی ( که به احتمال زیاد ساخته خواهند شد ) بیشتر تلاش خود را به کار برد و از ایده های بزرگش بهتر استفاده کند. SW:S راه درازی را تا تبدیل شدن به یک عنوان درجه یک باید بپیماید. اگر عناوین در خور توجه دیگر مانند Fable 3 و Call of Duty: Black Ops را به پایان رسانده اید، این بازی را به شما پیش نهاد میکنم. دنیایی پر از هیجان در انتظار شماست! البته در خرید بازی این نکته که مود مولتی پلیر تا ماه ها میتواند شما را سرگرم نگه دارد را نباید فراموش کنید.

پلتفرم:

سازنده:
ناشر:

تاریخ عرضه:
نسخه‌ی بررسی شده:

سبک:

حتما بخوانید