spot_img

Killzone 3

این بار خونین تر از گذشته خواهد بود، این بار بزرگتر از گذشته، این بار واقعی تر، این شماره سه بعدی خواهد بود. شماره ی سوم از مجموعه بازی های کیلزون چندی قبل از شروع نمایشگاه E3 رونمایی شد و اطلاعاتی از این بازی منتشر شد. در نمایشگاه حاضران در کنفرانس سونی دموی آن را به صورت سه بعدی تماشا کردند و باز هم این عنوان موجب تحسین دیگران شد. کیلزون ۳ خواهد آمد تا نمایشی جدید از قدرت های سونی یعنی قابلیت سه بعدی و حسگر حرگتی Move باشد. این بار هلگاست ها ترسناک تر، قوی تر و باهوش تر خواهند بود تا برای شما تجربه ای لذت بخش را فراهم کنند.

در ادامه ی این مقاله نگاهی بر این عنوان بزرگ انحصاری خواهیم داشت اما قبل از انجام این کار شاید بیان خلاصه ای از مجموعه های قبلی این عنوان برای خوانندگان خوشایند باشد. اولین عنوان از این سری برای کنسول PS2 منتشر شد و توانست موفقیت های خوبی را به دست آورد. می توان داستان کلی این مجموعه را در رابطه با نبرد بین ISA (Interplanetary Strategic Alliance) و امپراطوری هلگان خلاصه کرد. البته داستان این بازی پیچیده تر از یک جمله است. در شماره ی اول شما در نقش جان تمپلار به مبارزه با هلگاست ها پرداختید. بعد از این بازی عنوانی جدید از مجموعه با نام Killzone: Liberation برای کنسول دستی PSP منتشر شد. عنوان بعدی این سری که Killzone 2 نام دارد برای کنسول PS3 منتشر شد و موجب تحسین منتقدان و هم چنین بساری از بازیباز ها شد. این عنوان توانست با گیم پلی عالی و گرافیک خیره کننده ی خود و عوامل دیگر به یکی از بهترین بازی ها در زمان خود تبدیل بشود. حتی وقتی که این بازی رونمایی شد عده ای گفتند که تریلر بازی از پیش رندر شده بود.

داستان-گرافیک

از همان موقع که شماره ی دوم منتشر شد معلوم بود که “گوریلا گیمز” شماره ی سوم را هم برای کنسول PS3 خواهد ساخت. بعد از انتشار عناوینی چون Uncharted 2 و GOW 3 حالا نوبت به کیلزون ۳ رسیده است که خودنمایی کند. در این شماره هم شما دوباره در نقش Sev به مبارزه با هلگاست ها خواهید پرداخت. بازی بلافاصله پس از پایان شماره ی دوم شروع می شود. Visari رهبر هلگاست ها، اکنون مرده است ولی این پیروزی موفقیت خاصی ندارد. انسان ها همچنان در خطر هستند و دو تن از بهترین جنرال های Visari هدایت نیرو های دشمن را بر عهده گرفته اند. اگر فکر می کنید که کیلزون ۲ مشکلاتی داشت و یا نکاتی که در بازی رعایت نشده بود باید گفت که سازندگان تمام آن ها را در نظر گرفته اند و در این شماره رفع کرده اند. یکی از این مشکلات که به کیلزون ۲ وارد کرده اند، تکراری شدن محیط و گیم پلی بود. در این شماره شما با محیط های متفاوتی مواجه خواهید شد که می توان به محیط های برفی، جنگلی و ایستگاه های فضایی اشاره کرد.طراحی این مراحل به خوبی صورت گرفته است؛بافت های با کیفیت،باز بودن و جزئیات بیشتر مراحل همگی شما را از ایراد گرفتن به بازی عاجز خواهد کرد.

گیم پلی

از بحث گرافیک بازی و طراحی مراحل که خارج شویم نکات ریز و درشت بازی در گیم پلی را خواهیم دید. کیلزون ۲ در این مبحث یکی از بهترین FPS های پلی استیشن ۳ بود. بی شک نسخه ی سوم در این زمینه نه تنها مانند گذشته عمل خواهد کرد بلکه آن را بهتر و همراه با نوآوری هایی توسعه خواهد داد. یکی از این نوآوری ها جت پک است. اگر استفاده از این وسیله تبدیل به یک استاندارد در FPS نشده باشد، تبدیل به یک نماد در این سبک از بازی ها شده است به خصوص که دو عنوان پرچم دار این سبک یعنی Halo:Reach و کیلزون ۳ از آن استفاده خواهند کرد. در یکی از دمو های نشان داده شده از بازی دسته ای از هلگاست ها با جت پک به طرف شما حمله می کنند. پس از کمی درگیری و با صرف مقداری گلوله هلگاست ها در صحنه ای زیبا کنترل جت پک را از دست می دهند و با دیوار برخورد می کنند و سپس منفجر می شوند. در بازی صحنه های متفاوتی برای منفجر شدن جت پک ها در نظر گرفته شده است که در طول بازی آن ها را خواهید دید. سپس نوبت شما می رسد که از جت پک استفاده کنید. با زدن یک دکمه به صورت عمودی به طرف بالا می روید و با زدن دکمه ی X جت پک به طرف جلو حرکت می کند. البته این وسلیه نمی تواند همیشه در پرواز باشد و فقط مسافت کمی را می تواند به طرف جلو برود. پس از طی کردن مسافتی و کمی پلت فرمینگ شما به دشمن ها می رسید. می توانید در هنگام پرواز از اسلحه هم استفاده کنید و دشمنان خود را از هوا به رگبار ببندید. در هنگام مبارزه با دشمنان ممکن است پله هایی که بر روی آن ایستاده اید سقوط کنند و شما باید عکس العمل سریعی نشان دهید.

از دیگر نکات نوآورانه در گیم پلی بازی مبارزات تن به تن است. انیمیشن های مختلفی برای این حرکات در نظر گرفته شده است. لگد زدن،شکستن سر و هم چنین استفاده از چاقو تعدادی از این حرکات هستند که می توانید صحنه های خشنی خلق کنید. در طول بازی شما وسایل نقلیه و هم چنین سلاح های سنگین زیاد خواهید دید. سازندگان گفته اند که در این شماره شما تعداد بیشتری سلاح سنگین خواهید دید که لذت مبارزه را بیش از قبل می کند. برای مثال می توان به WASP اشاره کرد که یک موشک انداز است. WASP سلاحی بزرگ است و چند ثانیه برای شلیک مجدد طول می کشد. غیر از این سلاح تیربار هایی در طول مراحل خو اهید دید که محیط بازی را به خوبی تخریب می کنند.

قسمت چند نفره| Multiplayer

بی شک یکی از عوامل موفقیت در یک عنوان FPS بخش چند نفره ی آن است که اگر به خوبی ساخته شود می تواند طرفداران زیادی را جمع کند. بخش چند نفره ی این بازی تغییر چندانی نکرده است. اما دو مد جدید Guerilla Warfare و Operations برای این قسمت تایید شده اند. Guerilla Warfare به نوعی همان مد team deathmatch است با این تفاوت که شما بعد از مردن نزدیک به تیم خود باز خواهید گشت. در مد Operations عناصر داستانی وجود خواهد داشت در طول این مد تعدادی cutscenes وجود خواهد داشت که وقتی ماموریت ها را به اتمام رساندید پخش خواهند شد. در بخش چند نفره ی بازی مانند بخش تک نفره وسایل نقلیه وجود دارد. شما می توانید از جت پک و و هم چنین exo-suit در این بخش استفاده کنید. سازندگان تلاش زیادی کرده اند تا بتوانند وسایل موجود در نقشه را برای هر دو طرف بالانس کنند.

3D و Move دو امتیاز برتر و جدید بازی

یکی از قابلیت هایی که قرار است این عنوان را نسبت به شماره ی قبل خود متمایز کند ۳D است. شما میتوانید این بازی را به صورت سه بعدی انجام دهید. بی شک بازی کردن در این حالت لذت بخش و احساسی جدید از بازی خواهد بود. سازنگان گفته اند این بازی از قبل برای ۳D ساخته شده است تا بتواند زیبایی خود را حفظ کند. قابلیت دیگر این بازی استفاده از کنتلر حرکتی جدید سونی یعنی Move است که هم در قسمت تک نفره و هم در بخش چند نفره می توانید از آن استفاده کنید. با چرخاندن Move شما می توانید خشاب اسلاحه را عوض کنید و با پایین نگه داشتن دگمه ی L2 و جلو بردن آن به صورت تن به تن حریف خود را خواهید کشت یعنی با این کار از melee attack استفاده می کنید. اگر هم میخواهید که اسلحه ای را از زمین بردارید کافی است کنترلر را به طرف خود حرکت دهید. در کل استفاده از این کنترلر تجربه ای جدید خواهد بود اما سؤال این است که سازندگان چطور میخواهند در خبش چند نفره Move را در مقابل DualShock بالانس کنند؟ و اگر این اتفاق به خوبی نیفتد خیلی ها از این کنترلر حرکتی در بخش چند نفره استفاده نخواهند کرد و یا برعکس این قضیه پیش خواهد آمد.

سخن پایانی

با توجه به این تفاسیر کیلزون ۳ ادامه ای موفق بر شماره ی قبل خود خواهد بود و باتوجه به این که از Move استفاده خواهد کرد و هم چنین ۳D نیز خواهد بود باید منتظر تجربه ای جدید باشیم. تجربه ای جدید از جنگی خونین با هلگاست ها.

حتما بخوانید