spot_img

Colin McRea: Dirt 3 | به یاد روزهای خوش با کالین مک ری

Dirt ، برند off-road شرکت codematers که دو نسخه ی قبل  آن موفقیت های بسیار زیادی کسب کرد و هم اکنون نیز کدمسترز مایل است با عرضه ی نسخه ی سوم آن  مخاطبین گسترده تر ، به ویژه آمریکایی هایی با لهجه ی قوی را به سمت خود جذب کند ولی  این طور به نظر می رسد که در این راه کدمسترز از گیمرهای قدیمی و سنتی تر اندکی دور شده است. برای Dirt 3  کدمسترز سعی کرده است به صحبت های همه ی طرفداران گوش دهد و این بازی را جوری بسازد که به مزاج همه خوش بیاید .

تهیه کننده ی Dirt 3 مت هورسمن ادعا می کند این بازی بزرگترین ریسیـــنگی است که استودیوی آنها با آن سروکار داشته اســت . این ادعا برای تیمی که در کارنامه اش عناوین مضحکی زیادی چون TOCA:Race Dirver 3 دیده می شود کمی قابل توجه اســت . مانند آن بازی ، میدان دید Dirt 3 نیز بسیار پهناور است. در فهرســـــت ماشین های بازی همه جور ماشینی دیده می شود از Mini Cooper S که در دهه ی ۶۰ ساخته شده تا پژو ۲۰۷ اس۲۰۰۰  .

تعداد ماشین هایی که در این بین دیده میشود خیلی زیاد است و در واقع از هر دهه ماشین های متفاوتی در Dirt 3 وجود دارد. از دهه ی ۷۰ ماشین هایی نظیر Lancia Stratos وجود دارد ، از ماشین های گروه B معروف دهه ی ۸۰ ، ماشین هایی نظیر Quattro S1 ، RS2000 و پژو ۲۰۵   در بازی دیده می شوند ، دهه ی ۹۰ به ما ماشینی چون Celica را می دهد که کارلوس ساینز جادویش را در آن به نمایش گذاشت و یا ماشینی عالی  چون Lancia Delta Integrale و البته ماشین بت مانند کالین مک ری ۵۵۵ Subaru . دیرت ۳ دقیقا مانند تاریخ ورزش ماشین سواری است و یک تجلیل بسیار بزرگ از ستارگان ، ماشین ها و همه ی دنیای بزرگ رالی است .

Dirt 3 یک بازگشت به جا به گذشته و اجداد خود داشته است . به همه ی جاهای زیبا و خوش ساختی که تا به حال در سری بازی های Colin McRea دیده ایم ، فنلاند ، نروژ و مونت کارلو را هم اضافه کنید . علاوه بر این ها لایسنس استفاده از مسابقات بسیار مهم WRC نیز به کدمسترز داده شده است و در کل همه ی این بخش های اضافه شده ی جدید حال و هوایی سنتی تر به Dirt 3 داده است . این مکان های جدید اضافه شده، به Ken Block ، ستاره ی آمریکایی رالی که پس از مرگ Colin McRea جای او را به عنوان نماد بازی گرفته است ، اجازه داده است به سری مسابقات برتر رالی بازگردد . باید گفت بازگشتی که کدمسترز به ریشه های اصلی سری بازی های Colin McRea داشته است ، Dirt 3  را به طرز قابل توجهی کامل و بالغ کرده است .

بخش جلویی بازی یا همان منوی ابتدایی ، که در Dirt 2 حالتی بسیار پر جزئیات ، کار شده وی تفریحی داشت ، حذف شده است و به جای آن منویی کوچکتر ولی یک دست و متعادل قرار گرفته که نوشته های آن تماما زرد است ، گاهی اوقات نیز فلاش هایی رنگی به صورت کاملا ناگهانی تابانده میشود که به منوی بازی جذابیت خاصی می بخشد . در پشت این منوی ساده و زیبا ، بازی ای قرار گرفته که از نسخه ی قبل بسیار جذاب تر است ، بدون در نظر گرفتن اینکه در همان لحظه ی اول خود را شاهکاری بسیار قابل توجه نشان می دهد . یک مدل نورپردازی جدید برای Dirt 3 در نظر گرفته شده است که باعث می شود ماشین ها به صورت بخشی از محیط به نظر برسند و بسیار طبیعی تر شوند . با وجود تعداد بسیار زیاد ماشین ها در این بازی ، مدلینگ تک تک آن ها به بهترین نحو ممکن صورت گرفته است و جزئیات هر ماشین به قدری زیاد است که با نمونه ی واقعی تفاوتی جزئی دارد .

خود محیط بازی نیز واقعا تماشایی است . حتما در عکس های منتشر شده از بازی محیط برفی را دیده اید اما این تنها شرایط معرفی شده نیست . هوای بارانی هم در بازی وجود دارد و رانندگان در Dirt 3 باید حواس خود را جمع کنند زیرا با کوچکترین لغزشی ممکن است تعادل خود را از دست دهید . نور بازی نیز متغیر است و بعضی مواقع باید در زیر آسمان پر ستاره با نور چراغ های ماشینتان مسابقه دهید . لذت اصلی بازی را زمانی درک خواهید کرد که در پشت یک Audi Quatrro S با ۴۷۰ اسب بخارقدرت بنشینید و در یک جنگل سیاه و سفیدِ پوشیده از برف با سرعت مسابقه دهید  در حالی که نور چراغ های جلو از روی برف ها بازتاب می شوند و به چشم شما می خورند . به جرات می توان گفتن جنگل برفی Dirt 3 بهترین و منحصر به فرد ترین تجربه ماشین سواری را به شما می دهد .

با وجود همه ی این چیزها نمی توان گفت شرایط آمریکایی نادیده گرفته شده است ، بلکه این  شرایط در محیط دیگری قرار گرفته است و Dirt با فرمول مخصوص خود به صورتی کاملا هوشمندانه آن را از نو ساخته است . مسابقات X-Games دوباره بازگشته اند ، و این دفعه سمت بی نهایت رانندگی تاثیر بسیار بیشتری را کشف کرده است . چیز دیگرافزوده شده Gymkhana نام دارد . مسابقه ای در یک فضای بسیار کوچک و محدود که در آن باید با پیچ های سریع و ناگهانی رو به رو شوید و در تمام مسابقه آماده ی دریفت های طولانی و سخت باشید . این مسابقه یک نظم بسیار ویژه می خواهد که Dirt با هندلینگ استادانه ی خود به خوبی از آن پذیرایی می کند . به راستی که این مسابقه یکی از سخت ترین ترک های بازی های ماشین سواری است و در درجات سختی بالا یک چالش اساسی برای گیمرها خواهد بود .

بهترین و آشکارترین رویکرد به ماشین های سریع موتور اسپورت  در بخش Compound دیده می شود . مکانی کاملا جدید که یک بازسازی گسترش یافته از Battersea Power Station ـه Dirt 2 را شروع کرده است .  Compound یک مسیر بی انتها و آزاد است که می توانید هم به صورت آنلاین و هم آفلاین از آن لذت ببرید . در این بخش می توانید انواع و اقسام ماموریت های مختلف را تجربه کنید ، در واقع مثل یک اسکیت پارک بزرگ برای ماشین ها است  که می توانید مینی گیم های بسیاری در آن پیدا کنید . این بخش زمانی هیجان انگیز تر می شود که با دوستان خود به صورت چند نفره مسابقات نقطه به نقطه بدهید و یا اینکه با استفاده از مد جدید split screen که برای اولین بار در سری بازی های Colin McRea : Dirt قرار گرفته است دوستان خود را به رقابت دعوت کنید . 

همه ی این ها حول اسکلتی بنا شده که خود را قبلا دو بار اثبات کرده است . همانگونه که از یک عنوان ریسینگ کدمسترز انتظار می رود ، هندلینگ ماشین ها به صورتی کاملا بی عیب و نقص بین ظرافت و زیادی بالانس شده است  به طوری که حس رانندگی بر روی لبه ی یک چاقو را به شما منتقل می کند ، چیزی که حتی در همین مراحل ابتدایی ساخت بازی کاملا مشخص است . تیم سازنده هنوز چیز زیادی منتشر نکرده است ، اما به نظر می رسد در برخی از جنبه ها اصلاحاتی از سوی استودیوی سازنده انجام گرفته که هندلینگ بی نظیر Dirt 2 را بسیار واقعی تر به Dirt 3 منتقل کرده است .

از چیزهای بازگردانده شده می توان به تخریب بی نظیر ماشین ها اشاره کرد که در Dirt 2 اندکی از مقدار آن کم شده بود و باعث نا رضایتی طرفداران شده بود اما کدمسترز با عمل کردی قابل ستایش آن را دوباره بازگردانده است . البته این بخش نیز پیشرفت هایی داشته است و در Dirt 3 با تخریبی واقعی تر رو به رو هستیم . به واقع این تخریب ها به یک علامت تجاری در بازی های ریسینگ کدمسترز تبدیل شده است .

در این نسخه به هنگام ضبط یک ویدیو یا گرفتن یک عکس ، با فشار دادن یک دکمه می توانید آن را در سایت های اجتماعی مانند فیس بوک به اشتراک بگذارید ، تقریبا شبیه به چیزی که در عنوان Blur دیدیم . هدف از این کار افزایش روابط اجتماعی بین بازیکنان و اشتراک راحت تر آمار و ارقام است .  

کدمسترز در عملی هوشمندانه دوباره به ریشه های قدیمی عنوان Dirt بازگشته است ، به طوری که هم طرفداران جدید و هم طرفداران قدیمی را به سمت خود کشانده است . البته به لطف مسابقات و مکان های مختلفی که در بازی وجود دارد دیگر نباید Dirt 3 را یک بازی رالی خالی دانست بلکه باید آن را یک عنوان ماشین سواری عظیم به حساب آورد . عنوان Colin McRea:Dirt 3 در سال ۲۰۱۱ برای پلتفورم های PC,PS3 و X360 عرضه خواهد شد .

حتما بخوانید