spot_img

PES 2011

شاید کمتر کسی پیدا شود که تا به حال نام سری عنوان های Pro Evolution Soccer به گوشش نخورده باشد. تقریبا همه ی گیمر ها با این سری عنوان ها آشنایی دارند و آنرا میشناسند. کونامی از سال ۲۰۰۱ قصد به ساخت این سری عنوانها با نام Pro Evolution Soccer کرد. بعد از آن نیز با نام PES 2 و … تا الآن که در حال نوشتن پیشنمایش آخرین شماره آن یعنی PES 2011 هستم نیز ادامه پیدا کرده است و تا به امروز این عنوان ها تکامل زیادی یافته است و هر سال نسبت به سال قبل با پیشرفت زیادی روبه رو بوده است. درست در اوایل سال ۲۰۱۰ بود که عنوان PES 2011 به طور رسمی توسط کونامی معرفی و در نمایشگاه E3 2010 نیز تریلر رسمی از گیم پلی این عنوان به نمایش گذاشته شد که موجب حیرت بسیاری از حضار در آن کنفرانس گشت. در چند سال اخیر (از سال ۲۰۰۷ به بعد) این سری با مشکلات زیادی رو به رو بوده که البته کونامی هر سال برای رفع این مشکلات تلاش زیادی میکند. همچنین PES Series هر سال با رقیب بزرگ خود یعنی FIFA Series که البته آخرین نسخه ی آن یعنی FIFA 11 نیز تایید شده رو به رو است که این دو سری همیشه با هم رقابت بزرگی داشتند که در دنیای گیم زبان زد خاص و عام میباشد. به گفته ی مدیر عامل کونامی امسال با نسخه ی متفاوتی از PES رو به رو خواهیم بود ، گویا این نسخه دیگر از سبک سیاق نسخه ی های قبلی خود یعنی PES 2010 , 2009 , 2008 خارج شده است. تا به حال سبک این سری دو بار با تغییر مواجه بوده است. عناوین PES تا PES 2007 دارای سبکی یکسان و کاملا شبیه به هم بودند ولی از سال ۲۰۰۸ کونامی با ایجاد تغییراتی بزرگ در گیم پلی و گرافیک بازی سبک این سری را کاملا تغییر داد که این سبک تا PES 2010 نیز ادامه داشت. اگر امسال نیز سبک این نسخه تغییر کند ، دفعه ی سوم است که با سبکی متفاوت نسبت به نسخه ی قبل رو به رو میشویم. امیدوارم این نسخه بتواند انتظار گیمرها را بر آورده کند و بتواند یکی از بهترین عنوان ها از سری ساکر سیم باشد. همچنین به احتمال زیاد امسال با رقابت خوبی را بین PES 2011 و FIFA 11 رو به رو خواهیم بود.
شعار امسال PESGamePlay
This Time Should Be Looked AT Differently TO PESبه گفته ی دست اندرکاران کونامی اینبار با گیم پلی کاملا متفاوتی نسبت به نسخه ی های قبلی بازی رو به رو هستیم. در این عنوان صد در صد شاهد روندی جدید که تا به حال تجربه اش نکردیم هستیم و قطعا همه چیز شما از قبیل تاکتیک ها و دریبل زدن بهتر و روان تر اجرا میشود. البته با توجه به تریلر اصلی بازی که در E3 دیدیم باید گفت که بازی دارای گیم پلی پیشرفته ای شده و البته کمی نسبت به نسخه ی قبلی سخت تر شده است. مثلا پنالتی زدن در بازی خیلی مشکل شده است و اگر حتی یک درجه آنالوگ را بیشتر بگردانیم موجب میشود تا توپ به اوت و یا در دستان گلر حریف جای گیرد. همچنین اعلام شده است که در بعضی مواقع خودتان باید دروازبان را هدایت کنید که این امر کاملا جدید است و در نسخه های قبل اصلا دیده نشده بود. استیل بازیکنان در بازی کاملا متفاوت شده است و هر بازیکن (حتی بازیکنانی که معروف نیستند) نیز دارای استیل خاصی هستند که تنها مختص خود آن میباشد ، البته Edit در این بخش برای تمامی بازیکنان قفل است و حق ندارید استیل آنها را تغییر دهید ، زیرا با به هم ریختن استیل آنها ، بازیکنان یا خیلی ضعیف و یا خیلی قوی میشوند. در این سری همچنین از تاکتیک ها و فن های زیادی برای قسمت تهاجمی و یا دفاعی بازی استفاده شده است که هر کدام به نوبه خود کاملا جدید است. یکی از تاکتیها که تا به حال آنرا ندیده ایم تعویض بازیکن به شکل جدید است ، فرض کنید با تیم بارسلونا در حال بازی هستید، ناگهان لازم میبینید که جای ابراهیم اویچ را با مسی تغییر دهید ، در اینگونه مواقع شما به قسمت Team Management رفته و با استفاده موس و یا آنالوگ مخصوص در کنسولها بازیکنها را میتوانید جا به جا کنید که این امر تا به حال دیده نشده بود. همچنین تا به حال ۵ مود اصلی برای بازی تایید شده است که گیم پلی بازی را این پنج مود تشکیل میدهد و ما نیز در ذیل به معرفی آنان میپردازیم.

UEFA Champion League

UEFA Europa League

Copa Libertadores

Revamped Master League

Become A Legend

UEFA Champions League -1

ما هر ساله در زمان معیّنی از سال که معمولا در ماه های آپریل و مه میباشد، با سری مسابقاتUEFA Champions Leagueرو به رو هستیم. تیم های صعود کننده به این مسابقات از چند کشود انتخاب میشوند. برای مثال لیگ فوتبال جزیره (انگلستان) ؛ در پایان لیگ مثلا تیمهای منچستر، چلسی و لیورپول و آرسنال که اول تا چهارم شده اند صعود میکنند. در بعضی کشور ها ۳ تیم اول به همراه قهرمان جام حذفی به این لیگ صعود میکنند. البته از تمام کشور ها چهار تیم صعود نمیکنند و تعداد تیمهای سعود کننده بستگی به سهمیه ی فوتبال آن کشود دارد. در PES 2011 نیز دقیقا این روند طی میشود. البته تیمی که شما قصد دارید با آن جام را فتح کنید به دست خودتان انتخاب میشود و بقیه ی تیم ها نیز یا به صورت Random و یا به صورت Selecct Team که به دست خودتان میباشد انتخاب میشود. مجموع تیمها با تیم خودتان ۳۲ تیم میشوند. هر تیم در یک گروه که از ۴ تیم تشکیل شده قرار میگیرد و در آخر ۱۶ تیم صعود کننده با تیم هایی که از گروه بالا نیامده اند باز هم گروهایی را تشکیل میدهند و در آخر نیز برندگان هشت گروه و هشت تیم دوم به دورهای حذفی پایانی وارد می‌شود و با روند مخصوص خود تیمی قهرمان میشود و جام را بالای سر خود میبرد. تمامی این روند به طور دقیق و مناسب در PES 2011 طی میشود.

2- UEFA Europa League

همه ی شما با جام اتحادیه ی اُروپا آشنا هستید ، تا سال ۲۰۱۰ این رویداد در هیچکدام از بازی های ساکر سیم وجود نداشت ولی در سال ۲۰۰۹ این جام توسط کونامی در PES 2010 دیده شد و مطمئنا از این به بعد نیز در عناوین دیگر دیده میشود. همچنین اعلام شده است که این مود نیز در PES 2011 جزء ۵ مود اصلی بازی بوده و یکی از مهمترین مود ها در بازی به حساب می آید. ناگفته نماند که این رقابتها با حضور ۴۸ تیم برگزار میشود و همچنین تمامی مسابقاتش حذفی میباشند.

3- Copa Libertadors

این رقابت ها نیز مانند چند مود دیگر برای اولین بار است که در نسخه های PES دیده میشود. نام اصلی این رقابتها Copa Libertadores de América است که البته چند بار به خاطر اسپانسر های خود نامش تغییر یافته. در این رقابتها ۳۸ تیم وجود دارند که از بین تیمهای باشگاهی آمریکای جنوبی انتخاب میشوند. البته برای وجود این رقابتها در هر بازی شرکت سازنده باید از فدراسیون فوتبال آمریکا اجازه ی کتبی بگیرد که این کار خوشبختانه توسط کونامی انجام شده است.

4- Revamped Master League

شاید شما در اولین فوتبالهایی که در کنسول خود بازی کرده اید، مود مستر لیگ را دیده باشید. این مود اولین بار در PES 2010 شکل جدیدی به خود گرفت. در مستر لیگ شما باید یک تیم را انتخاب کنید (البته میتوانید تیم دلخواه خود، مانند تیم خانوادگیتان را بسازید). در این مود کاملا کارهایی که در لیگ ایران و یا لیگهای خارجی انجام میشود، (همچون پیشرفت تیم و خرید و فروش بازیکنان) وجود دارد. در این نسخه از بازی PES کاملا با مستر لیگ متفاوتی رو به رو هستیم، همه چیز از قبیل اقتصاد و خرید و فروش بازیکن تغییر یافته است. همچنین این مود یکی از سخت ترین مود ها در بازی به حساب میآید که تمام کردن آن و گرفتن کاپ کار هر کسی نیست.

5- Become A Legend

این مود (اگه اشتباه نکنم) اولین بار در PES 2008 دیده شد. تنها مودی که شما فقط با یک بازیکن حق دارید جلو برید. در اول این مود شما چهره ی یک بازیکن را ساخته و نامی برای او انتخاب میکنید (میتواند نام خودتان باشد). بعد از آن باید تیم ساده و معمولی را انتخاب کنید و در آن به بازی بپردازید. با انجام بازی های بیشتر قدرت شما افزایش میابد و کم کم به یک ستاره ی بزرگ تبدیل میشوید و در فصل نقل و انتقالات نیز تیم های بزرگی به شما پیشنهاد میدهند که انتخاب آنها و رفتن در تیم مورد نظر خودتان، دست خود شما میباشد.

همچنین طبق گفته ی کونامی هر سال مود های بیشتری به سری PES اضافه میشود که این امر قطعا موجب پیشروی و پیشرفت روز افزون سری عنوان های PES میشود.

Graphic
EveryThing Is Great

گرافیک بازی نیز خیلی عالی کار شده است. همه چیز نسبت به نسخه ی قبل تغییر یافته است و مشکلات گرافیکی که گاه گاه در نسخه ی قبلی به چشم میخورد اینبار هیچ اثری از آنها نیست ! همه چیز از جمله چهره ی بازیکنان ، زمین چمن و نمای استادیوم ها کاملا عالی و حرفه ای کار شده است. همچنین خیلی خیلی کم در بازی Screen Tearing وجود دارد. افت فریم نیز اصلا تا به حال دیده نشده ! در بازی تکسچر های عالی و نسبتا خوبی وجود دارد. همانطور که میدانید اسپانسر اصلی این عنوان لیونل مسی میباشد بنابراین شاید به جرئت بتوان گفت که چهره ی وی از تمامی بازیکنان بهتر و طبیعی تر است و در ساخت آن دقت بسیاری به خرج رفته است.هیچگاه قسمتهای مختلف ورزشگاه های بازی از جمله چمن و … دارای رنگهای یکسانی نیستند و در هر ورزشگاه از رنگ بندی و البته ی نور پردازی مخصوص به خود استفاده شده است. تمامی قسمت های بازی نیز دارای پالت رنگی کاملا خوبی میباشد که شاید این امر باعث تفاوت رنگبندی در بازی شده است ! در کل بازی دارای گرافیک عالی و شایسته ای میباشد که در سطح خود کاملا مطلوب است و قطعا در خور PES 2011 میباشد.

Sound & Music
Peak OF Excitement

این قسمت نیز یکی دیگر از قسمت ها در بازی PES 2011 میباشد که بدون شک باید گفت کاملا عالی و بدون هیچ نقصی کار شده است. در منوی اول بازی موزیکی عالی که توسط یکی از موسیقیدانان آمریکایی ساخته شده است پخش میشود که به نوبه خود واقعا جذاب است و هیجان بیشتری به بازیکن میبخشد. هر چند شاید صدا گزاری در این بازی امر مهمی نباشد زیرا در بازی هیچ کس حرف نمیزند ، ولی باز هم واقعا عالی کار شده است و در مواقعی که شخصی در حال صحبت است ، متوجه این امر میشویم. صدای تماشاچی ها نیز خوب کار شده است و در مواقعی که در حال انجام بازی هستیم این صدا یکسان نیست ، بلکه چند نوع میباشد که گاه گاه خود به خود به صورت اتوماتیک تغییر میکند و ما نیز صدای دیگری را از سوی آنها میشنویم؛ مثلا: در اول بازی آنها با صدای “هوهوهاها” هیجان زیادی به بازی میبخشد و پس از چند دقیقه این صدا تغییر و مثلا به شعاری که آنها میدهند تغییر پیدا میکند. در کل این امر نیز همچون گرافیک بازی عالی کار شده است و باید گفت باز هم در خور PES 2011 میباشد.

Last Word
Exelent

و در آخر این عنوان فوق العاده را به تمامی کسانی که طرفدار عنوانهای اسپورت هستند پیشنهاد کرده و امیدواریم که نسبت به نسخه ی قبل خود پیشرفت زیادی کرده باشد.

حتما بخوانید