spot_img

FIFA 11 | وقتی که فیزیک حرف اول را میزند

مطمئن هستم خیلی از طرفداران بازی های کامپیوتری و مخصوصا سری فیفا حالشان از سازندگان این بازی به هم می خورد . جدا از بحث Next Gen نبودن نسخه ی PC فیفا ، طرفداران سبک شبیه سازی فوتبال گله های دیگری از  EA نیز دارند . هر سال سازندگان این بازی قول بهتر شدن بازی را می دهند و انصافا تا حدودی باگ ها و ضعف های بازی را درست می کنند ، اما در ازای درست کردن مشکلات نسخه ی قبل ، این بار باگ ها و مشکلات  جدیدی بوجود می آورند . این تقریبا رویه ای بوده است که در این چند سال اخیر دیده ایم ، اما به نظر می رسد در نسخه ی جدید برخی چیزها تغییر کرده است .

اکنون به فیفا ۱۱ می رسیم ، با وجود اینکه نسخه ی در حال ساخت نسبت به فیفا ۱۰ فرق خیلی گسترده ای نداشته است ، اما مجموع ویژگی های جدید افزوده شده ، این بازی را به فوتبال واقعی نزدیک تر کرده است . یکی از چیزهایی که می توان به آن اشاره کرد ، حرکت روان و بسیار طبیعی بازیکنان و بقیه ی اجزای محیط بازی نظیر تماشاگران و داوران است . این پیشرفت به قدری محسوس است که فیفا ۱۰ در مقابل نسخه ی جدید کاملا کوچک و حقیر به نظر می رسد و حسرت این را می خورید که تا چند ماه دیگر دستتان به این بازی نمی رسد .

اما چه چیزهای دیگری به بازی اضافه شده است ؟ فکر می کنم تا به حال با ویژگی های جدید بازی آشنا شده باشید ، اما در اینجا نگاهی دقیق به هر یک می اندازیم.  

اولین چیز جدید پاس حرفه ای یا Pro Passing است که چیزی شبیه به Manual passing نسخه های قبل است . البته این سیستم جدید تفاوت هایی نیز دارد و حرفه ای بودن یا آماتور بودن بازیکن در دقت و سرعت این نوع پاس که توسط گیمر و کنترلر تنظیم می شود بستگی دارد . در این سیستم جدید اگر با یک بازیکن حرفه ای (مثلا لمپارد ) با سرعت زیاد پاس تک ضرب بدهید ، احتمال رسیدن توپ به نقطه ی مورد نظر نزدیک به ۹۰% است در حالی که اگر همین کار را با یک بازیکن ضعیف تر انجام دهید ممکن است ۴۰% از پاس ها به مقصد برسند . پاس دادن توپ به دیگر بازیکن ها در این نسخه بیش از پیش به زمین بازی و فشار روی بازیکن بستگی دارد و دیگر مانند نسخه های قبل فیفا نمی شود با بی خیالی فقط توپ را به اطراف هدایت کرد چرا که در فیفا ۱۱ این به معنای پایان پاس کاری تیمی شما است . در این نسخه باید قبل از هر پاس به هدف پاس فکر کنید و با دقت بسیار زیاد توپ را در زمین بگردانید .

بخش بعدی ” + خصوصیات ” یا personallity plus نام دارد . این بخش برای ارتقا نحوه ی تاثیر گذاری خصوصیات فردی بازیکنان در زمین بازی طراحی شده است . این سیستم برای هر بازیکن ۳۶ صفت و ۵۷ خصیصه ی خاص در نظر می گیرد و این ویژگی ها روزانه توسط یک شبکه ی جهانی که از ۱۷۰۰ ادیتور و ناقد تشکیل شده است ، آپدیت می شود . در واقع با این سیستم ویژگی های فیزیکی بازیکنان متنوع تر می شود و رفتار هر بازیکن در زمین بهتر به اجرا در می آید . با Personallity Plus مدل های بیشتر و گسترده تری برای بازیکنان بوجود می آید و از بازیکنان کوتاه قامت مانند جرمین دفو گرفته تا بازیکان بلند قامت مانند پیتر کراوچ به بهترین و واقعی ترین شکل ممکن با فیزیکی کاملا طبیعی مدل سازی میشوند . اما این سیستم فقط در فیزیک بازکنان تاثیر گذار نیست ، بلکه در سرعت ، قدرت و حتی شتاب بازیکنان نیز تاثیر دارد .

هم چنین نگرش بازیکنان نیز با یکدیگر تفاوت دارد . برای مثال بازیکنانی مانند آنلکا و برباتوو ابتدا دور محوطه ی جریمه می چرخند و بعد در فرصتی مناسب حمله می کنند در حالی که بازیکنانی مانند روونی و جرارد در هر جایی از محوطه ی جریمه به سمت دروازه شلیک می کنند .

EA Sportsبرای فیفا ۱۱ با لیگ برتر انگلستان قرار داد امضا کرده است و این دو با هم همکاری می کنند . به این ترتیب رویای دو سال قبل پیتر مور برای بازی کردن بازی های لیگ انگلستان شب قبل از برگذاری ، به حقیقت نزدیک تر می شود . البته هدف اصلی EA از امضای این قرار داد استفاده از گزارش گر های لیگ انگلستان برای بهبود آنالیز ها و صحبت های گزارشگر فیفا۱۱ بوده است .

فیزیک ۳۶۰ درجه یکی دیگر از بخش های تازه اضافه شده به فیفا ۱۱ است که تکمیل کننده ی دریبلینگ ۳۶۰ درجه  سال پیش  است . در ویدیویی که از این بخش منتشر شده است ، کارلوس توز را می بینیم که در موقعیتی پشت به مدافعی که از عقب سعی در گرفتن توپ دارد ایستاده است و با عوض کردن توپ از پایی به پای دیگر مانع از رسیدن مدافع حریف به توپ می شود . در واقع بازیکنان با استفاده از فیزیک بدنی خود می توانند در مقابل بازیکنان دیگر سدی نفوذ ناپذیر بسازند . با ترکیب این ویژگی و دریبلینگ بی نظیری که از قبل وجود داشت ، کنترلی کامل بر روی توپ خواهیم داشت که تا به حال در هیچ شبیه ساز فوتبالی دیده نشده است . البته EA Sports برای اینکه بین حمله و دفاع تعادل بر قرار شود ، مهمات جنگی مداقعان را نیز بیشتر کرده است . برای اولین بار می شود از پشت به بازیکنان تنه زد پس به این ترتیب هنگامی که یک بازیکن را تعقیب می کنید می توانید با ضربه ای از پشت تعادل او را بهم بزنید . البته این چیزی نیست که شما بتوانید به سادگی آن را انجام دهید و ممکن است در طول ۲ ساعت بازی فقط ۲ یا ۳ بار رخ دهد . می توان نتیجه گرفت در این بازی هیچ تاکتیک ساده و از پیش تعیین شده ای برای دفاع کردن و یا رسیدن به گل وجود ندارد و این شما هستید که با تفکر خود در زمین می توانید کارهای متفاوت انجام دهید .

اما بهترین بخش را برای آخر گذاشته ام . بخش Career Mode فیفا ۱۱ کاملا عوض شده است و EA با این بخش فوق العاده پاسخی دندان شکن به تمامی کسانی که از بخش Manager Mode فیفا ۱۰ انتقاد می کردند ، داده است . دیوید روتر تهیه کننده ی بازی که از این انتقادات منفی خوشش نیامده بود در نسخه ی جدید کاری کرده که نظر همه را به خود و تیم سازنده ی فیفا جلب کرده است . کاری که آن ها کرده اند ، فقط بر طرف کردن باگ های نسخه ی قبل نیست ، بلکه آن ها Career Mode را از اول و این بار بر اساس ساختاری کاملا متفاوت و جدید ساخته اند . در این مد جدید همه ی بخش هایی که در نسخه های قبل وجود داشت با هم تلفیق شده اند ، بنابراین دیگر فقط یک حق انتخاب ساده وجود دارد . در این بخش تازه شما یا می توانید یک بازیکن باشید ( این بخش به وضوح جایگزین Be a Pro شده است که به شخصه از آن متنفر بودم ) ، یک مربی باشید و یا اینکه هم مربی و هم بازیکن باشید . این Campaign 15 فصل است و تجربه ای کاملا نو و منحصر به فرد برای شما به ارمغان می آورد . اما این تغییرات فقط به این چیزها محدود نمی شود . موتور شبیه سازی جدیدی برای بازی ر نظر گرفته شده است که نتایج واقعی تری را نشان می دهد . هم چنین تقویم بازی به صورت یک تقویم روزانه در آمده است و برای اولین شما می توانید نتایج بدست آمده در همه ی لیگ ها را ببینید .

همه ی این تغییرات واقعا بازی را عالی کرده است ، اما زمانی به بزرگی این بازی پی می بریم که وقت زیادی را پای آن صرف کنیم . درست است گیم پلی بازی کمی کند تر شده است اما به آن تفکر و اندیشه اضافه شده است که حرکات بازی را بسیار قانع کننده تر و واقعی تر کرده و جریان بازی ها را به قدری زیبا کرده است که می توان گفت فیفا ۱۱ با فوتبال واقعی تفاوت بسیار کمی دارد .

به لطف سازندگان هوش مصنوعی بازی نیز پیشرفت بسیار قابل توجهی داشته است به طوری که بازی با تیمی که کامپیوتر آن را کنترل به اندازه ی بازی با یک آدم سخت و لذت بخش است . تفاوتی که در این نسخه بین بازیکنان صاحب نام و عالی و بازیکنان ضعیف وجود دارد به نظر من بزرگترین تغییری بوده که در نسل جدید سری فیفا رخ داده است که گیم پلی بازی را به طور کلی تغییر داده است .

در آخر نیز باید خبری خوش به دارندگان PC داد و آن هم Next Gen ( نسل بعد ) بودن نسخه ی PC بازی است . در فیفا ۱۱ از همان موتوری که برای ساخت نسخه ی PS3 و X360 استفاده می شود برای ساخت نسخه ی PC نیز استفاده می شود .

در ماه های آینده احتمالا چیزهای بیشتری از بازی معرفی می شود و حتی شاید توانایی کنترل دروازبان هم معرفی شود . در هر صورت امسال نیز سالی فوق العاده برای سری FIFA و EA است . صبر کردن تا ماه اکتبر برای این بازی فوق العاده کاری سخت به نظر می رسد .

حتما بخوانید