spot_img

Kane & Lynch 2: Dog Days | روزهای سگی دو دوست

دیگر بر هیچ کس پوشیده نیست که نسخه ی اول کین اند لینچ شرکت IO Interactive که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد با یک پذیرش معمولی از سوی بازیکنان کل دنیا رو به رو شد . این یک حقیقت است که سازنده ی این بازی به قدری خوشحال است که به این موضوع هم اذعان نکرد و حتی قبل از اینکه دموی قابل بازی Kane &Lynch2 :Dog Days منتشر شود و بازیکنان بتوانند با آن بازی کنند ، IO مشتاق است که مناطقی را که احساس می شود در هنگام ساخت دنباله ی مورد بحث بیشتر نیاز به نشانی دهی دارند را برجسته و نمایان کند .

چیزی که بسیار قابل توجه است این است که کین اند لینچ ۲ خصوصیات نیروی برد تیر در هنگام تیراندازی را دوباره وصله پینه کرده است ، از سیستم کاورگیری سیخ مانندِ چسبناکِ بدنامِ نسخه ی اول فاصله گرفته است و سیستم کاور گیری سنتی که با زدن دکمه شما کاور می گیرید را به جای آن قرار داده است ، که از آن جا که در بازی دیدیم این سیستم کار حدسی را از برخورد ها دور می کند و تجربه ای بسیار سخت تر که نیاز به واکنش های بیشتری دارد را بوجود می آورد . این سیستم با چیزهای جدیدی که به بازی اضافه شده اند ترکیب شده است و یک اکشن و درگیری واقعی تر را بوجود آورده اند که شامل سپر های انسانی و یک مکانیسم پرتابی است که به شما اجازه می دهد یک نارنجک را به سمت دشمنانتان به هوا بیاندازید و در بین زمین و هوا آن را با چند تیر دقیق منفجر کنید تا یک خسارت جدی را به دشمنانتان وارد کنید .

به واقع شما به سختی می توانید هر یک از این چیزها را در زمینه ی یک بازی شوتر سوم شخص ” نوآوری ” بنامید ، اما این ها نشان دهنده ی این است که IO بیشتر دقت کرده است تا یک بازی قوی با پایه ای ثابت را برای نسخه ی دوم از فرنچایز کین اند لینچ بسازد ، با یک فرق اساسی بین این دنباله و نسخه ی اول که از یک بازی بسیار عمومی الهام گرفته شده از یو تیوب به یک بازی که به رئالیسم و واقعیت توجه بیشتری دارد ، تبدیل شده است . از آنجا که IO همه ی ترفندهای ممکن از دوربین دستی لرزان تا فشردگی مصنوعی را به کار گرفته است امیدوار است تا نظر مخاطبین بیشتری را جلب کند .

حقیقتا این ایده ی جالبی است ، اما برای بار اول احساس می کنید یک مقدار زیاد است . این گیج کننده و بهم زننده است ، تلاش برای اینکه اکشن را به صورت یک تماشاگر در بازی دنبال کرد در نتیجه دوربین در هنگام Cut Scene ها و انیمیشن ها به صورت عریض از میان زمین بازی عبور می کند و هنگامی که دوربین برای تیراندازی ها و درگیری ها به یک دید از روی شانه ی استوارتر عوض می شود کمی تکان ولرزش احساس می شود . این افکت های فشرده سازی و تراشیدگی- . بارزترین مثال نیز موقعی است که شخصیت بازی تیر می خورد – چیزی است که به سادگی می تواند یک بازی بسیار جذاب را به صورت دیگر به یک افتضاح زشت تبدیل کند. این تا موقعی است که شما به هر جهت واقعا کنترلر را در دست بگیرید و آن موقع است که همه ی اینها شروع به تاثیر گذاری می کند .

IO ادعا می کند که تیم طراحان بازی زمان زیادی را صرف یادگیری محیط و جو شانگهای کرده اند تا آن را هر چه بهتر به بازی انتقال دهند – ظاهرا شانگهای به خاطر مخلوط غنی معماری قدیم و جدیدش انتخاب شده است که مناطق بسیاری برای مخفی شدن در اختیار می گذارد – و به نظر می رسد از طریق افکت های قوی فراوری ، کین اند لینچ ۲ مسلما دنیایی زیبا ، معتبر ، مناسب و قانع کننده را ارائه می دهد که غنی از شخصیت و زندگی است و بی شک یکی از بهترین دنیاهایی است که در بازی های کامپیوتری دیده می شود و باید به IO برای ساخت چنین فضایی واقعا تبریک گفت .

IO توضیح می دهد که این دنباله بیشتر در مورد زندگی لینچ است ، شخصیتی که خود سازنده ی بازی به راحتی اقرار می کند بین دو رهبر بازی جالب تر است . بر خلاف کین که شخصیت اصلی نسخه ی اول بود ، لینچ تعلیمات نظامی ندیده است و به این ترتیب قابلیت ارتقای بیشتر به سبک مبارزه ی خود می دهد . او هم چنین یک ضد قهرمان عالی است که بعضی وقت های غیر منطقی می شود و مطمئنا بسیار قوی و نیرومند است .

هنگامی که Dog Days شروع می شود ، لینچ در حال تامین امنیت قرارداد اسلحه های بزرگ برای یک تبهکار بزرگ بریتانیایی با نام آقای گلیزر است . او این کار را با یک تیم از افراد شکست خورده که در اختیار او هستند انجام می دهد ، در همین هنگام لینچ با کین تماس می گیرد تا از تخصص نظامی او استفاده کند . صحنه ی اول بازی اینگونه آغاز می شود که لینچ در یک ماشین سریع نشسته است در حالی که آقای گلیزر او را از خلاصه کاری که باید انجام دهد آگاه می کند ، والبته همه ی اینها توسط دوربین لرزان ویژه ی Dog Days نشان داده می شود . ناگهان یک صدای بلند از لاستیک می آید ، ماشین تکان می خورد و سپس تصادف می کند . هنگامی که لینچ به سختی و با زحمت بسیار خود را از ماشین بیرون می آورد و با دست و پا زدن و تلو تلو خوردن خود را به فضای آزاد می رساند ، ماشین هم چنان با سرعت حرکت می کند و از لینچ دور می شود در حالی که آقای گلیزر هنوز درون ماشین است .

از سمت راست ماشین ها با سرعت در آزاد راه حرکت می کنند در حالی که جاده ی پیش رو با خرابه های ماشین های برگشته پهن است و یک محل مناسب را برای کاور گرفتن بوجود می آورد در حالی که لینچ به عقب و جلو حرکت می کند و به دنبال اسلحه ی کمری خود است تا دشمنانی را که جلوتر ایستاده اند از پا در بیاورد . در اینجا وظیفه ی شما این است که به سمت ماشین خود بروید و آقای گلیزر را آزاد کنید . هنگامی که به سرازیری خیابان می رسید کامیونی با سرعت زیاد به ماشین فراری بر خورد می کند و این بهترین فرصت را به لینچ می دهد تا رئیس خود را آزاد کند . از اینجا ، گلیزر به زیرزمین امنی که پارکینگ ماشین ها است می رود و این فرصت را برای لینچ فراهم می آورد تا تمام دشمنان باقی مانده را از به خاک و خون بکشد و در اینجا مرحله تمام می شود .

الان بهتر است که به تریلرهایی که قبلا از مرحله ی رستوران بازی منتشر شده اند باز گردیم و آن ها را در دموی بازی بررسی کنیم . همه چیز با آرامش پیش می رود و کین و لینچ در حال خوردن ماکارونی هستند . بعد از آن ، چه کسی فکر می کرد که این محل آرام توسط کلاهبرداران جمع کننده ی اسلحه محصور شده است . چیزی که بعد از این اتفاق می افتد یک فرار سریع و عصبانی از درب خروجی رستوران به خیابان های شهر است در حالی که از ستون ها جاخالی می دهید و پشت ماشین ها کاور می گیرید و در میان جمعیتی که هر لحظه رو به فراوانی می گذارد حرکت می کنید در حالی که تیرهای اسلحه ها از کنار گوشتان رد می شود .

مکانیسم جدید تیراندازی بازی ، سخت ، آموزنده ، به طرز شگفت آوری جذاب و به مراتب قابل اعتماد تر است . این به این معنی است که شما می توانید توجه خود را به اکشن تغییر دهید ، سریع تر از کنترل لرزان و ضعیف بازی . هم چنین این مرحله مکان خوبی برای امتحان کردن محیط واجزای قابل تخریب است ، جایی که میله ها و تیرک های چوبی و پارتیشن های کاغذی نازک رستوران در زیر فشار و نیروی تیراندازی اسلحه ها به تکه های کوچک و پاره پاره تبدلی می شوند و البته همه ی اینها باعث می شود اکشن و زدوخورد بازی به طرز فزاینده ای دل و ردوه ای تر شود و لذت بیشتری پیدا کند . چیزی که در این مرحله از ساخت بازی بسیار اطمینان بخش است AI یا همان هوش مصنوعی دشمنان شما در بازی است که به طرز غیر قابل انتظاری خشن و متهاجم ظاهر شدند و بسیار خوشحال می شوند که خودشان کاور بگیرند و به سمت شما حمله کنند و از گلوله های شما جا خالی بدهند وقتی که تمرکز شما به جای دیگری باشد .

روی هم رفته اکشن نسخه ی دوم بسیار بهتر از اکشن بد و ناهنجاری است که اکثر اوقات در نسخه ی اول بازی دیده می شد ، البته چیزی که توسط IO interactive عرضه شد فقط بخش کوتاهی از طرح نهایی بازی است که با طراحی دقیق تر و بهتر مطمئنا بازی بسیار بهتر و بزرگتر خواهد شد و فرصت فراوان برای آزمایش های استراتژیک امکان بهتر شدن بازی را بالاتر می برد . از آنجا که مسیر بازی و اکشن فقط یک راه دارد و در واقعا خطی است ، IO سعی کرده است تنش و کشمکش موجود در بازی را به وسیله ی یک سری قطعات بسیار تاثیر گذار بالا ببرد که برای مثال شامل حضور احتمالی نیروی پلیس شهر در بازی است . قابل توجه ترین چیز این است که هر چند نمایش الهام گرفته شده از یو تیوب کین اند لینچ به جای کاستن از تجربه ی قبلی بیشتر هم شده است و قطعا تاثیر آن با این مقدار از پروژه ی ساخت بازی که انجام شده است عمدتا نا خودآگاه بوده است ولی نمی توان انکار کرد که اکشن بی رحم و خشن بازی باعث غرق شدن در بازی و هیجان بسیار نمی شود .

در نهایت ، روشن است که به سختی می توان گفت این بخش کوچک بازی نشان دهنده ی چه چیزی از بازی اصلی است ولی این یک شروع امید بخش است و باید گفت که بازی پیشرفت و رشد قابل توجه ای نسبت به بازی اول این سری که بسیار آرام و بد ترکیب بود ، داشته است . هم چنین IO بسیاری از آس های خود را هنوز رو نکرده است و وجود co-op آنلاین split screen co-op آفلاین برای بخش تک نفره ی بازی فقط بخش کوچکی از چیزی هایی است که بازی عرضه می کند . اتحاد شکننده (Fragile Alliance ) بدون شک بهترین بخش بازی است اصلی است که با co-op آنلاین ۸ نفره ی خود یک خون ریزی تمام عیارمولتی پلیری راه می اندازد و در کنار مدهای جدید ، بخش چند نفره ی بازی را می ترکاند . در حقیقت IO گفته است بخش چند نفره یکی از قسمت های اصلی بازی است و ما هنوز منتظر اطلاعات بیشتری از این بخش ها هستیم .

Kane & Lynch 2 : Dog Days در ۲۴ آگوست امسال توسط Eidos Interactive برای پلتفورم های PS3 , X360 و PC منتشر می شود .

حتما بخوانید