spot_img

Battlefield: Bad Company 2

به دلیل معرفی بازی‌هایی نظیر COD : Modern Warfare2 ، Splinter Cell: Convection و یا Heavy Rain در نمایشگاه E3 2009 ، اندکی از Battlefield : Bad Company 2 غافل شدیم . در BF:BC2 از تکنولوژی ای بهتر و قوی تر از نسخه ی اول استفاده شده است و به این ترتیب شما می توانید هر ساختمانی که دوست دارید را کاملا داغون کرده و پایین بیاورید و آن ها را بر سر دشنمان خود خراب کنید . البته به دلیل طراحی بی نقص هوش مصنوعی به وسیله ی سازندگان شما نیز ممکن است به این بلا دچار شوید و به ترتیب است که دفاع کردن در یک گوشه هیچ معنایی برای شما ندارد چرا که هر لحظه ممکن است ساختمان بر روی سر شما خراب شود . خراب شدن ساختمان ها نیز کاملا طبیعی بوده و همه ی قوانین فیزیک در این بازی در سطح بسیار بالایی حضور دارد .

 برای مثال ، ما طراح ارشد بازی آقای Patrick Bach را دیدیم که یک مرحله از بخش single-player را بازی می کرد و او با استفاده از یک نشانه گر لیزی بر روی یک تانک نشانه می گذارد تا جت جنگنده از هوا به کمک او بیاید . به این ترتیب بلافاصله جتی که ساپورت هوایی را برای شما فراهم می کند از آسمان بر سر این تانک خراب شده و آن را منفجر می کند اما نکته ی جالبی که وجود داشت این بود که دو ساختمانی که در اطراف این تانک قرار داشتند بر اثر موج انفجار تخریب شده و فرو می ریزند . واقعا زیبا و عالی بود و طبق صحبت مسئولانDICE که می گویند شما می توانید همه چیز را با خاک یکسان کنید واقعا همه چیز با خاک یکسان شد . موتور Frostbite Engine به راحتی و بدون هیچ افت فریمی این صحنه را بر روی devkit کنسول X360 پدید آورد . اما یک راه دیگر هم برای منهدم کردن این تانک وجود دارد . شما می توانید RPG خود را در آورید و ساختمان های اطراف تانک را خراب کنید تا کل ساختمان بر روی تانک فرود آید و آن را له کند . همانطور که می بینید هیچ اجباری در نحوه ی پیش برد بازی توسط شما وجود ندارد و به هر روشی که دوست داشته باشید می توانید در بازی پیش روی کنید .مدیر تولید DICE آقای Lars Gustavsson می گوید که تیم ساخت بازی تخریب کاملا پیشرفته را فدای چیز های دیگر نکرده است : « ما واقعا به سطح بسیار خوبی رسیده بودیم . تخریب بسیار کامل و پیشرفته بود اما برای اینکه این سیستم را در بازی قرار دهیم میبایست تعداد کاراکتر ها ، وسایل ، ادوات جنگی و کلا اجزای محیط را کمتر کنیم و یا اینکه بخش مولتی پلیر را کوچکتر بسازیم . ما این چیزها را نمی خواستیم و به همین دلیل میزان تخریب را اندکی پایین آوردیم .» هدف از تخریب در بازی این است که یک درک و آگاهی قوی و دقیق به کاربر بدهیم و واقعیت آن در درجه ی بعدی قرار میگیرد که آقایGustavsson از درجه ی تخریب کاملا راضی است و می گوید :« این دقیقا چیزی است که هر گیمری در بازی می خواهد ، یک تخریب مناسب و کامل . اگر ما به این آستانه می رسیدیم برای ما کافی بود و خوب ما به این سطح رسیدیم . اگر می خواستیم از این حد فراتر برویم کاملا بد و غیر مسئولانه بود .»

 در این صحبت‌ها کاملا مشخص بود که آقای Gustavsson میزان تخریب بازی خود را فراتر از عناوین دیگر میبیند و می‌گوید : « ما حداقل ۵ الی ۱۰ سال از بازی های دیگر جلوتر هستیم . » اما مدیر تولید سریBattlefield آقای Karl-Magnus Troedsson کاملا نظری عکس دارد و می گوید : « تخریب گیاهان در بازی ما در رقابت با رقیبان در وضع خوبی قرار ندارد و در مقایسه با Far Cry 2 و عنوان های دیگر ما نیاز به پیشرفت زیادی داریم . » او از بازی تعریف هم میکند و می گوید : « اما در طرف دیگر ما در BF: Bad Company 1 در هر مرحله بیش از ۱۰,۰۰۰ درخت داشتیم که این مقدار در مقایسه با عناوین دیگر سطح بهتری دارد . »Bad Company 2 تانک ها و ماشین های جنگی زیادی دارد اما قبل از آنکه به آن بپردازیم یک مقدار در مورد بازی توضیح می دهم . در دنباله ی نسخه ی قبل از تنها بازیDICE که دارای Single-player مشخص و قوی است ، شما در نقش Preston ، یکی از ۴ سرباز پیچیده ای که به فکر خود هستند، به طرز مخصوص و احمقانه ای وارد جنگ می شوید . در نسخه ی قبل شما در منطقه ی جنگی به دنبال طلا بودید ، اما مثل اینکه مسئولانDICE قصد دارند بازی را کمی واقعی تر کنند و درBad Company 2 پرستون و دوستانش در گروه Bad Company باید بیشتر به فکر جنگیدن باشند تا جمع آوری طلا . Gustavsson و Troedsson نیز با این نظر تا حدی موافق هستند و Gustavsson می گوید : « من باید بگویم بچه ها زیاد به جنگ کاری نداشتند و ماه عسل خودشان را داشتند . آنها در وسط میدان جنگ بودند ولی اصلا به ارتشی که قصد جانشان را داشت توجهی نداشتند و فقط به فکر طلاهایی بودند که در زمین های جنگی وجود داشت . اما الان همه چیز فرق کرده است و آنها باید بیشتر به فکر جنگیدن باشند تا طلا . »

 اما این به این معنا نیست که Preston و دوستانش خط قبلی خود را کاملا بی خیال شده‌اند . گوستاوسون در این مورد می‌گوید : « این تقریبا شبیه به این است که شما شخصیت ها را ازThree Kings بگیرید و آنها را در یکی از سناریو های تام کلینسی بگذارید . هنوز مثل قبلا بچه ها در بیابان با ماشین رانندگی می کنند و با C4 ساختمان ها را پایین می آورند اما آنها در جایی قرار گرفته اند که باید جدی تر باشند تا بتوانند جان سالم به در ببرند . »تا الان که در این مورد چیز بیشتری به ما گفته نشده است و تا موقعی که چیز دیگری به ما بگویند بهتر از برویم سراغ تنها مرحله ای که تا به حال به ما نشان داده شده است . مرحله ی اول درروستای Abkhazi که توسط کوه های پوشیده از برف احاطه شده است ، با یک کار سادهشروع می شود و بچه های گروه Bad Company از یک دریاچه ی یخ زده عبور می کنند و به جاسوسی سربازان روس می نشینند که چیزی را در کامیون ها بارگذاری می کنند . توضیحاتی که در زیر تصویر می آید به شما می گوید که آنها را از بین ببرید به محض اینکه گروهبان گلوی یکی از سربازان را می برد سریعا همه چیز تغییر می کند و جنگ شدت می گیرد . در همین حین از پنجره ها به سمت شماRPG شلیک می شود و آتش روس ها به نشانه ی خواستن نیروی پشتیبانی بالا می رود .کنترل بازی مانند نسخه ی قبل است ، شما کاور می گیرید (که البته با قرار دادن سیستم Destruction 2.0 در بازی کاور گرفتن زیاد مطمئن نیست ) ماشین های جنگی را منفجر می کنید ، ساختمان ها را پایین می آورید ، با روس ها آتش رد و بدل میکنید و در بعضی مواقع می توانید پشت یک۵۰-cal نشسته و روس ها را بکشید یا با یک نارنجک انداز به جان ماشین های جنگی آنها بیفتید ، البته استفاده از air support هم همیشه گزینه ی مناسب و خوبی است .تفاوت های این نسخه با نسخه ی قبل بسیار ظریف و ریز هستند. یکی از انتقادات ما از بازی اول این بود که دشمنان به عنوان بسیار دقیق هوشمند نبودند، وTroedsson وGustavsson در مورد تلاش DICE برای بهبود در آن صحبت می کنند. Troedsson می گوید: «بخش بزرگی از هوش مصنوعی که هم اکنون ما می خواهیم در آن تغییر ایجاد کنیم، چگونگی حرکت دشمنان در اطراف شما است . حرکت کردن بخش بزرگی از هوش مصنوعی است که می تواند تحسین شما را برانگیزد. ما می خواهیم نیروهای خودی به شما نزدیکتر باشند و در اطراف شما قرار داشته باشند، پس شما هنوز هم آن کسی هستید که جلو حرکت می کنید و بقیه در اطراف شما یا به دنبال شما حرکت می کنند. ما می خواهیم آنها شما را کاور کنند و به سمت محل هایی برای کاور گرفتن حرکت کنند ، نگاه کردن ، این آن چیزی است که ما می خواهیم ، گروه را به انجام آن وادار کنیم و البته خیلی چیزهای مشابه برای هوش مصنوعی دشمن هم در نظر گرفته ایم» .Troedssonدر مورد هوش مصنوعی می گوید:« دشمنان شما قادر خواهند بود تغییراتی که در محیط بوجود آمده را تشخیص دهند و از آنها برای پیدا کردن شما استفاده کنند . هم چنین آنها می توانند از صداهایی که در اطراف وجود داردو نیز بینایی خود استفاده کنند تا سریعتر شما را پیدا کنند» .

 Gustavsson که بخش تولید بازی را از بالا تا پایین بررسی کرد در مورد هوش مصنوعی توضیحات بیشتری می دهد و می گوید : « ما بر روی آن کار کردیم ، نه فقط برای اینکهAI را زنده تر کنیم ، بلکه ما در هنگام ساخت بازی، درجه ی سختی و سنجش بازی از راه دور را امتحان کردیم پس شما می توانید ببینید که مردم کجا میمیرند و چرا میمیرند و ما این کار ها را کردیم تا درجه ی سختی بهتر و پیچیده تری داشته باشیم تا در عین حال که بازی عمیق است قابل دسترس تر باشد . » اگر این پروسه آشنا به نظر می رسد برای این است که مشابه پروسه ای است کهBungie برای Halo3 انجام داد . DICE هم چنین در مورد بازخورد سیستم Health و Single-Player واکنش نشان داد .اما برگردیم به آن تانک ها و ماشین های جنگی . یکی از مشکلات اصلی بازی در نسخه ی قبل کنترل بد وسایل نقلیه بود .مدیر تولید سری BF قول داده است که این مشکل را برطرف کند و می گوید : « یکی از چیزهایی که ما در BF:BC1 اصلا از آن راضی نبودیم کنترل ماشین ها بود . وقتی که ماشین ها را می راندید اصلا احساس درست و خوبی نداشتیم . » اما مشخص نمی کند که دقیقا قرار است چگونه این مشکل را برطرف کنند .یکی دیگر از چیزهایی که DICE درباره ی مطرح کردن آن خوشحال می شود بخش multiplayer بازی است و آقای Troedsson آن را بخش اصلی بازی می نامد در حالی که قسمت آشکار بازی بخش single-player است . او می گوید : « نکته ای که میخواهم به آن اشاره کنم این است که multiplayer کلید اصلی کاری است که ما می کنیم و به نظر من حتی از single-player هم مهم تر است . این جایی است که ما طول عمر بازی را تامین می کنیم ، جایی است که ما طرفداران اختصاصی بازی را می بینیم و این جایی است که ما بیشترین دقت خود را برای ساخت بازی گذاشته ایم . » او گفت که مدGold Rush دوباره به BF بازگشته است ولی تا به حال که هیچ مد Co-Op ایی معرفی نشده است و ما فقط یک لبخند زرد بزرگ دیده ایم .Troedsson و Gustavsson زیرکانه در مورد اشتیاق و انگیزه ای که در پشت کاربران بخش مولتی پلیر وجود دارد توضیح می دهند و می گویند :« کاری که ما در نسخه های قبلیBattlefield انجام دادیم این بود که همه ی وسایل موجود در بازی را به طور مستقیم در اختیار گیمر ها قرار دادیم . چیزی که ما هم اکنون در BC2 انجام می دهیم ایجاد یک سیستم دشوارتر است تا اشتیاق کاربر بیشتر شود و بازی را برای مدت طولانی تری انجام دهد ، به این ترتیب که ما در اول بازی با فضولی کردن در چیزهایی که دارید مقدار زیادی از ابزارتان را می گیریم و با پیشروی در نقشه ها و انجام دادن کارهای خاص چیزهای بیشتر و بهتری به شما می دهیم . » گوستاوسون نیز اضافه می کند : « وقتی که ما آنلاین بازی می کنیم بسیار خود خواه می شویم . ما می خواهیم در صدر جدول باشیم و شما باید این حقیقت را بشناسید . هنگامی که ما درBattlefield 2 برای سالم کردن دیگران امتیاز دادیم همه مادر ترزا شدند . ما این سیستم را در BC2 نیز قرار دادیم ولی فعلا زیاد وارد جزئیات نمی شوم . یکی دیگر از مسائلی که ما دوباره بر آن تاکید کردیم بازی تیمی بود و با دادن امتیاز به کاربران آنها را تشویق کردیم . » اما کاری که تیم سازنده انجام نداد این بود که کاربران را مجبور به انجام آن کند .Squad Play کاملا اختیاری است و DICE تلاش می کند آن را آسانتر کند تا شما بتوانید بیشتر و بهتر با دوستان خود بازی کنید .

برگردیم به single-player و مرحله ای که در Stockholm نشان داده شد . تیم Bad Company در حالی که سوار بر ATV بودند کامیون های روسی را تعقیب می کردند و در همین حال ماشین های زرهی روسی به همراه ATV سوارها در حال تعقیب شما هستند که با تیر اندازی سنگین یک هلیکوپتر به داخل تونل می روند و کاملا نابود می شوند . در حین مرحله شوخی های بامزه ای هم وجود دارد ، مثلا هنگامی که از رویATV به درون دره سقوط می کنید و یا هنگامی که دشمنان شما را با RPG تکه تکه می کنند ، یارانتان می گویند ” کدوم احمقی رانندس ؟؟” و دست انداختن های بامزه ی دیگر که تا حدودی بازی را از یکنواختی در آورده است .خوب تنها چیزی که می ماند تاریخ عرضه ی بازی است که طبق اعلام EA این بازی ۲ مارچ ۲۰۱۰ عرضه می شود . به نظر می رسد DICE و EA از تجربه ی قبلی خود در عنوان Mirror`s Edge درس گرفته اند و نمی خواهند با عرضه ی بازی در سه ماهه ی آخر ۲۰۰۹ که عناوین بزرگ زیادی منتشر می شود ، فروش بازی را خراب کنند . باید تا زمان انتشار بازی صبر کرد و دید تیمDICE چه چیزی را بوجود آورده اند و سیستم تخریب Destruction 2.0 چه تاثیری بر گیم پلی بازی داشته است .

حتما بخوانید