spot_img

FIFA 10

در این دمو 6 تیم چلسی ، یوونتوس ، بارسلونا ، مارسی ، بایرن مونیخ و شیکاگو فایر وجود دارد که در یک بازی 3 دقیقه ای می توانید FIFA 10 را تجربه کنید . 
منوی انتخاب تیم و درست کردن سیستم تیم ها ماند قبل بود و تغییر چندانی نکرده بود . Cinematic اول هر بازی تفاوت هایی با قبل داشت و مطمئنا در نسخه ی نهایی انیمیشن هایی که در این بخش پخش می شود بیشتر خواهد بود . 
اما گیم پلی بازی که سازندگان قول بهتر شدن و بر طرف شدن  باگ ها را داده بودند دچار تغییرات زیادی شده است که با هم آن را بررسی می کنیم . قالب با 09 فرق زیادی دارد و در اولین حرکتی که در بخش arena با یک بازیکن می کنید به این تفاوت پی می برید .به دلیل اضافه شدن سیستم دریبلینگ 360 درجه استایل و نحوه ی حرکت و دویدن  بازیکنان طبیعی تر شده است و هر بازیکن به سبک خاص خود حرکت می کند. اضافه شدن این سیستم گیم پلی بازی را سریع تر و جذاب تر کرده است و توانایی های فردی در بازی نمود بیشتری پیدا کرده است . در FIFA10 به راحتی دریبل می کنید و با سر توپ زدن بازیکنان را گمراه می کنید . در نسخه ی قبل نمی شد با جهت ها بازیکنان را دریبل کرد ولی در این نسخه با اضافه شدن این سیستم به راحتی امکان پذیر است . هم چنین دریبل هایی که با LS انجام می شدند سریعتر شده و بازیکنانی که این قابلیت را داشته باشند می توانند بازیکنان را دریبل کنند . 
 
تفاوت سرعت بازیکنان  واقعا قابل توجه است و کسی که سرعت بیشتری داشته باشد در کورس بر سر توپ پیروز می شود . البته قدرت بدنی نیز تاثیر بسیار در جنگ بر سر توپ دارد و تفاوت بین قدرت بدنی بازیکنان جنگ های تن به تن بازیکنان را جالب تر کرده است . 
پاس های کوتاه بسیار دقیق طراحی شده اند و  بر خلاف FIFA 09  که دو حالت برای پاس کوتاه وجود داشت در این نسخه با نگه داشتن دکمه ی A می توانید قدرت و سرعت پاس را به دلخواه تنظیم کنید و کنترلی که بر روی پاس دارید بسیار بیشتر از قبل است . پاس های عمقی نیز به همین صورت هستند و کنترل شما بر روی پاس های زمینی بسیار زیاد است . در نسخه ی قبل پاس عمقی هوایی جالب نبود و در اکثر مواقع به هدف نمی رسید ولی در این نسخه کنترل شما بر توپ بسیار خوب شده و پاس های عمقی هوایی دقت بسیار خوبی دارند . در کل سیستم passing فیفا10 کاملا refresh شده است و سیستم جدید گیم پلی بازی را قوی تر و واقعی تر کرده است . 
شوت زدن در بازی از قبل بهتر شده است و مشکلاتی که در موقیعت های تک به تک بوجود می آمد بوجود نمی آید . هم چنین شوت های راه دور واقعی تر شده اند به طوری که بازیکن هایی که از قابلیت شوت از راه دور برخوردارند می توانند شوت های بهتری را روانه ی دروازه کنند . چیپ زدن از قبل سخت تر شده است که دلیل آن بهتر شدن AI دروازبان ها است . 
 
سیستم دفاع کردن بازیکنان از جمله نکته های مثبت بازی است و انقدر خوب طراحی شده است که می توانید دفاع کردن را تاکتیک اصلی خود بکنید . در این سیستم جدید بازیکنان بهتر تکل می زنند ، در جنگ های تن به تن از قدرت بدنی خود بسیار خوب استفاده می کنند و بدون خطا توپ را می گیرند ، به توپ هایی که با سرعت از نزدیک شان می گذرد عکس العمل نشان می دهند ، توپ را بهتر دفع می کنند ، آفساید گیری می کنند و جای گیری بهتری دارند  که همه ی این ها در اثر افزایش AI مدافعین به بازی اضافه شده است . دروازبان ها نیز هوش بیشتری پیدا کرده اند به طور مثال در موقعیت های تک به تک زاویه را بهتر می بندند ، توپ را به جایی دفع می کنند که بازیکنی از تیم حریف حضور نداشته باشد و بر روی کرنر ها و سانتر از گوشه های زمین بهتر عکس العمل نشان می دهند . 
مهاجمین و هافبک ها از نظر هوش مصنوعی از FIFA 09 سرتر هستند و جایگیری های بهتری انجام می دهند . در پاس های رو به بیرون عالی عمل می کنند و در بیشتر مواقع بر روی خط آفساید حرکت می کنند و بیش از پیش برای خود موقعیت ایجاد می کنند . 
 
در یک کلام AI بازی به قدری خوب شده است که از بازی با CPU هم خسته نمی شوید و من با همین دمو هم ساعت ها مشغول بودم . 
داوری بازی نیز پیشرفت محسوسی داشته است . داوران از خطاهای کوچک هم نمیگذرند ، بر خلاف نسخه ی قبل خطاهای هوایی گرفته می  شود ، کارت های بیشتری در بازی رد  و بدل می شود و آوانتاژهای داوران نیز بهتر شده است . همچنین حرکت داوران و کمک داوران طبیعی تر شده است و طراحی دقیق تری هم پیدا کرده اند به طوری که داور و کمک داوران  با گوشی به هم مرتبط هستند !
فیزیک بازی طبق قولی که David Rutter داده بود واقعی تر شده و حرکت توپ و زمین خوردن بازیکنان کاملا بر اساس قوانین فیزیکی است . در بازی بازیکنان به زیبایی با هم می جنگند و در سرعت با تنه زدن به بازیکن شاهد سرنگونی او هستیم . تورهای دروازه ها هم در مقابل برخورد توپ عکس العمل بهتری نشان می دهند .
 گرافیک بازی مانند قبل است که البته طراحی چهره ی بازیکنان  بهتر از قبل شده است هم چنین استایل بازیکنان هم دقیق تر طراحی شده است .
موسیقی و صدا هم در سطح خوبی قرار دارند که صدای تشویق تماشاگران بهتر شده و در مقابل صحنه های حساس بهتر عکس العمل نشان می دهند و از نکات جالب این است که به تصمیمات داور هم عکس العمل نشان می دهند . گزارشگر بازی هم دیالوگ های بیشتری دارند که مطمئنا در نسخه ی نهایی بیشتر از این هم خواهد بود . 
در نسخه ی نهایی بازی 34 ترک وجود دارد که این چندتایی که در این دمو وجود داشت بسیار زیبا بودند . 
 
در بازی بخش های manager mode و be a pro  وجود نداشت اما در مورد آنها توضیحاتی داده بود که برای شما می گذارم : 
 

Manager Mode :

  • بخش نقل و انقالات یا transfer تغییرات زیادی کره است و قابل قبول تر شده است ، به گونه ای که دیگر پول فاکتور اصلی برای جذب یک بازیکن نیست . شماره ی بازیکن در تیم جدید ، انجام بازی های مهم مانند شرکت کردن در لیگ قهرمانان و یا لیگ اروپا و چیز های دیگر از جمله چیز هایی است که در جذب یک بازیکن موثر است . پیشنهاد های شما به بازیکنان کاملا نا محدود است و در صورتی که انتقال بازیکن به تیم شما پذیرفته شد ، قرار داد نهایی را با بازیکن می بندید و به این ترتیب شما برای انتخاب بازیکن ها کنترل دارید .
  • مسائل مالی مربوط به اسپانسر های باشگاه و هیئت مدیره می شود که باید برای شما بودجه ی تیم ، میزان حقوق بازیکنان در سال و میزان بودجه برای جذب بازیکنان را مشخص کنند . همچنین در تنظیمات بازی یک بخش مربوط به تنظیم درجه ی سختی هیئت مدیره وجود دارد که شما می توانید درجه ی سخاوت و بخشندگی هیئت مدیره را تعیین کنید .
  • سیستم رشد هوش و تجربه ی بازیکن ها نیز تغییر کرده است و مانند نسخه های 09 و 08 دیگر یک روند معمولی برای هر بازیکن وجود ندارد بلکه با توجه به بازی هر بازیکن در زمین و مسابقات این سیستم تشخیص می دهد که پیشرفت یا پسرفت داشته باشد . این سیستم کاملا پیشرفته است و رشد بازیکنان را بر اساس مواردی چون : بازی بازیکن در طول مسابقات ، جایگیری بازیکن در زمین و میزان گل ها یا پاس های گل بازیکنان ، تغییر می دهد . برای پیشرفت بازیکنان سه بخش وجود دارد : روحیه ، توانایی جسمی و توانایی فردی . بازیکنان جوان تر رشد سریع تری دارند که این رشد به وسیله ی growth point هایی که کسب می کنید انجام می شود .
  • بخش simulate بر اساس قدرت روحی و بدنی هر تیم تغییر می کند و مانند گذشته به صورت random نیست . اگر تیم شما بر روی نوار برد قرار گرفته باشد احتمال برد شما بیشتر است و اگر تیم شما از نظر روحی و هم چنین از نظر بازیکنان ضعیف باشد احتمال باخت شما بیشتر می شود .
  • خستگی بازیکنان کاملا واقعی شده است و در صورتی که تیم در یک هفته بازی های زیادی را انجام دهد تیم کاملا خسته خواهد بود .
  • artificial intelligence یا هوش مصنوعی تیم های دیگر کاملا رشد کرده است . مثلا تیم های بزرگ و سرسخت بازی ها تیم خود را بر اساس خستگی بازیکنان ، فورم بازیکنان ، اهمیت بازی و حتی روحیه ی یک بازیکن برای یک بازی خاص ، می چینند و ممکن در بازی های ابتدایی و یا بازی هایی که مهم نیستند از بازیکنان جوان و ضعیف تر خود استفاده کنند .
  • به بخش Manager Mode یک کمک مربی اضافه شده است که line-up تیم را بر اساس بازی پیش رو تغییر می دهد . مثلا در صورتی که با تیم اخر جدول بازی داشته باشید از بازیکنان جوانتر استفاده می کنید و در صورتی که با حریف سنتی خود بازی داشته باشید line -up تیم شما به بهترین نحو ممکن خواهد بود .
  •  در نسخه ی X360 و PS3 توانایی تغییر شماره ی پیراهن بازیکنان را نیز دارید .
 
 
Virtual Pro  : 
در این بخش  شما یک بازیکن می سازید و می توانید در 4 فصل Be a Pro بازیکنی که ساخته اید را در تیم دلخواه خود قرار دهید و با او پیشرفت کنید . 
 
کلام آخر درباره ی FIFA 10 اینکه این بازی یکی از کاملا ترین تجربه های شما در زمینه ی فوتبال است و به طور قطع در نسخه ی نهایی از این دمو کامل تر و جذاب تر خواهد بود . 
 
 
 

حتما بخوانید