spot_img

Brutal Legend

Brutal Legend یکی از بازی هایی است که با سبکی خلاق و با استفاده از سبک Heavy Metal قصد دارد تجربه ای نو و بسیار خاص به گیمر ها ارائه دهد . این بازی در ابتدا قرار بود به صورت مشترک توسط Vivendi Games و Activision ساخته شود اما بعدا Activision بنا به دلایلی از ساخت و انتشار این بازی سر باز زد و هم اکنون EA Games ناشر این بازی است.

Tim Schafer قصد داشت با سابقه ی خود در موسیقی ، دست به ساخت عنوانی بزند که کاملا متفاوت باشد . شخصیت بازی Eddie Riggs نام دارد و صدا گذاری او نیز توسطJack Black بازیگر معروف هالیوودی انجام می شود . هم چنین صدای شخصیت های معروف دیگری مانند Lemmy Kilmister ، Rob Halford ، Ozzy Osbourne و Lita Ford در بازی وجود دارد که همگی از شخصیت های بسیار معروف و محبوب دنیای Heavy Metal هستند .حتی نام و طراحی چهره ی این شخصیت ها نیز کاملا شبیه به کسی است که صداگذاریشان را بر عهده دارد .

در بخش ها بعدی به طور کامل در مورد بازی صحبت خواهیم کرد .


Plot
داستان بازی شرح زندگی Eddie Riggs است که نام او از Eddie the Head طلسم گروه Iron Maiden و Derek Riggs طراح شخیصت بازی گرفته شده است . Eddie بهترین )roadie کسی که معمولا با گروهای موسیقی ای که جا به جا می شوند کار می کند و لوازم مورد نیاز آن ها برای هر کنسرت را جا به جا می کند )برای بدترین گروه Heavy Metal دنیا است . داستان بازی از یک شب قبل از اتفاقی که برای Eddie می افتد شروع می شود .هنگامی که Riggs در حال Tune کردن گیتارش است ، شروع به خون ریزی می کند و خونش بر روی سگک کمربند نفرین شده اش می ریزد که این اتفاق راهی است برای شکستن طلسم Ormagöden اولین اهریمن ، کشنده ی آسمان و نابود کننده ی دنیای باستان . Ormagöden بیدار می شود و Eddie به دنیایی فانتزی و شمالی و یکی از دوره های قدیمیHeavy Metal منتقل می کند که در آن اهریمنان انسان ها را به بردگی و اسارت گرفته اند . Eddie متوجه می شود که این دنیا توسط Titan هایی باستانی ساخته شده است که تعداد بسیار زیادی از آثار مقدس و آموزنده را باقی گذاشته اند تا نسل های بعد با استفاده از آن دنیای پیش روی خود را بسازند ، اما این آثار به دست اهریمنان می افتد و انسان ها را به اسارت می گیرند ولی فقط یکی از انسان ها توانایی کشف اسرار این یادگار های گران بها را دارند . Eddie با توجه به توانایی های roadie ایی که دارد تنها کسی است که می تواند این اسرار را کشف کند و از خرد Titan ها استفاده کند . ادی از معبد Ormagöden که اولین جایی بود که به آن وارد شد ، فرار می کند . ادی با شخصی به نام Ophelia( یکی از شخصیت های داستان معروف شکسپیر یعنی Hamlet نیز همین نام را داشت ) ملاقات می کند و عاشق او می شود . اوفلیا در طی اتفاقاتی که می افتد مجروح می شود و ادی برای نجات عشق خود باید از یک کوه عجیب بالا برود و با یک نوازنده ی گیتار باس موتور سوار که Kill Master نام دارد مبارزه کند . Kill Master توسط Lemmy Kilmister از گروه MotorHead صدا گذاری شده است و نام شخصیت Kill Master نیز از نام خانوادگی او گرفته شده است .پس از شکست Kill Master توسط ادی و نجات یافتن جان افلیا ، ادی و افلیا با شخصیت های جدیدی به نام های Lita Halford و برادر کوچکترش Lars ملاقات می کنند و گروهی شورشی تشکیل می دهند و به جنگ با Lord Doviculus و Galm Metal عزیز دردانه اش یعنی General LionWhyte ( که توسط Rob Halford صدا گذاری می شود) و لژیونی از اهریمنان ، می روند تا دنیا را آزاد کنند . هم چنین ادی با زندگی وحشی نیز بر خورد می کند و با یک نیمه گراز- نیمه موتورسیکلت با نام Razorfires ، یک مار ماهی سه زبان بزرگ و یک عنکبوت بزرگ که توانایی تار تندین عجیبی دارد نیز مواجه می شود .

پس از اولین فصل بازی ، Eddie با جمعی از انسان ها مواجه می شود که برای اهریمنان می جنگند . آن ها لباس های سیاه می پوشند و از چشمه ی اشک سیاه می نوشند که به آن ها قدرت زیادی می دهد اما آن ها را به صورت مرده های متحرک تبدیل می کند . این نوع انسان به تقلید از شعر Goth and Emo ساخته شده اند . این دشمنان ادی به سه دسته ی مختلف : “Grave Digger ” ، “ ” brideو “Reaper” تقسیم می شوند .

در اولین تریلری که از بازی نمایش داده شد یک اهریمن به ادی می گوید که سگک کمربندش از فولادی ساخته شده که در آتش دهان اولین اهریمن فرو رفته است و هم چنین می گوید که این کمبرند برای یک خدا ساخته شده است نه برای ادی نه برای یک roadie . پس این صحنه ادی گردن اهریمن را قطع می کند و با نواختن آهنگ The Mob Rulesاز گروه Black Sabbath به جنگ با اهریمنانی از نوع Headbanger می رود . هم چنین در این تریلر این چنین نمایش داده شد که در بدن ادی به تدریج بال هایی شروع به جوانه زدن می کنند و طبق مقاله ی مجله ی Game Informer خون Eddie دارای یک راز سیاه است که این بال ها پوششی برای آن است .

Gameplay

Brutal Legend دارای سبک TP Action Adventure است و بازی کاملا آزاد و Open –World است و طبق صحبت های Tim Schafer محیط بازی بیش از ۶۲ کلیومتر مربع وسعت دارد . ادی همانطور که در بخش قبل توضیح داده شد،Eddie به یک دنیای فانتزی Heavy Metal منتقل شده است . او سه وسیله ی مختلف به همراه دارد که با استفاده از قابلیت های roadie خود نظیر ساختن وسایل مختلف و سازماندهی کردن از امکاناتش استفاده می کند . وسایل Eddie عبارت اند از : یک تبر عریض و بزرگ با نام ” Separater “ یا جدا کننده . ادی با این تبر کار های زیادی انجام می دهد . با استفاده از ضربات قوی این تبر می تواند block ها و موانعی که بر سر راهش قرار دارند را نابود کند ، می تواند Combo هایی را اجرا کند که بسیار پیچیده است و با پیشروی در بازی تکنیک های بیشتری به آن افزوده می شود و حرکات و Combo های پیچیده تری را می توانید اجرا کنید . به طور کلی وجود Comboهای عجیب و پیچیده یکی از اجزای اصلی سبک Action Adventure است که در این بازی نیز وجود دارد . حنی با یک ضربه ی ساده ی این تبر نیز صفحه پر از لکه های تیره ی خون ، قطعات له شده ی بدن و دریاچه های خون می شود .

وسیله ی دیگر ادی گیتار Flying V اوست که “Clementine “ نام دارد . با توجه به اینکه ادی در دنیای عجیب و غریب و Heavy Metalی قرار دارد با استفاده از این گیتارش می تواند حرکات و ضربات جادویی شگفت انگیزی را ایجاد کند . ادی با این گیتار آرامش را بر هم میزند و با ریتمی تند و هیجان آور ، شعله های آتش ، نور های کور کننده و کلا هر گونه افکتی که ممکن است با گیتار الکتریک اجرا شود ، ادی با گیتارش اجرا می کند و با قدرت موسیقی Heavy Metal دشمنان خود را یکی پس از دیگری نابود می کند . در واقع Tim Schafer با دادن این قدرت ها به گیتار ادی ارادت بسیار زیاد خود به موسیقی Heavy Metal را نشان داد و به همه ثابت کرد کهHeavy Metal یک جادوی زنده است که هیچ وقت از بین نمی رود .

وسیله ی دیگر ادی یک Hot Rod (نوعی ماشین ) است که ادی خودش آن را ساخته است و “The Deuce “ یا شیطان نام دارد و ادی برای جا به جایی از آن استفاده می کند و می توانید با اضافه کردن چیز های مختلف به آن مانند باند های بزرگ برای بیشتر کردن تاثیر کلمنتاین و … از این وسیله ی واقعا عالی استفاده کنید . به طور کلی این وسیله در بازی کاربرد زیادی دارد . با گردش در دنیای پهناور Brutal Legend قطعاتی پیدا می کنید که با آن می توانید ابزار خود را Upgrade کنید و حرکات و توانایی های جدیدی را بیاموزید . ادی با استفاده از توانایی های مختلف خود می تواند حرکات جالبی را اجرا کنید به طور مثال می تواند با استفاده از کلمنتاین و اجرای Pyrotechnic یا آتش بازی دشمن خود را به هوا بفرستد سپس با استفاده از ضربات Separater دشمن خود را تکه تکه کند . هم چنین در برخی از Boss Fight ها می توانید با استفاده از Hot Rod دشمن خود را گول زده و او را به منطقه ای خاص بکشانید سپس با نواختن آهنگ “Earthshaker” به وسیله ی گیتار Flying V تمام دنیا را بر سر دشمن خود خراب کنید . به طور کلی گیتار ادی قدرت زیادی دارد اما او نمی تواند به طور دائمی از آن استفاده کند بلکه پس از هر بار استفاده از گیتار به علت قدرت زیاد و انرژی بالایی که دارد باید مدتی را صبر کند تا گیتار خنک شده و سپس دوباره از آن استفاده کند . وجود این عامل در بازی هم بازی را سخت تر میکند و هم لذت آن را بیشتر می کند .

بازی به طور کلی ۲۳ مرحله ی اصلی و ۳۰ مرحله ی فرعی دارد که گیمر می تواند به طور دلخواه آن ها را انتخاب کند و این آزاد بودن مراحل به نوعی شبیه به عنوان Fable است با این تفاوت که انتخاب های شما تاثیر خیلی زیادی بر روند بازی ندارد اما تا حدودی نیز در مسیر و روند بازی تاثیر دارد . یکی از نکات مثب گیم پلی بازی این است که شما با گشتن در دنیای بزرگ بازی می توانید آهنگ های واقعی از گروه های Metal را پیدا کنید که به محض پیدا شدن توسط شما از رادیوی The Deuce قابل پخش است . وجود این قابلیت گیمر را ترغیب می کند که بیشتر و بیشتر در دنیای بازی گردش کند و وقت بیشتری را برای بازی صرف کند .

با پیشروی در بازی ادی متحدان زیادی پیدا میکند که هر کدام از آن ها در بازی به صورت Co-Op قابلیت خاصی را دارند . به طور مثال اولین متحد ادی یعنی افلیا این قابلیت را دارد که توسط ادی به سمت دشمنان پرتاب شود و آنها را نابود کند . Eddie می تواند Squad خود را کنترل کند و به آن ها دستور دهد . به طور مثال می تواند به آن ها دستور دهد که به گروهی از Headbanger ها حمله کنند و ب استفاده از قدرت های آنان هم Headbanger ها را نابود کنند و هم دشمنان دیگر را از بین ببرند . به طور کلی یاران ادی قابلیت زیادی در بازی دارند و واقعا به کمک شما می آیند . ادی با استفاده از “Fan Geyser ” یا آتشفشان خشم طرفدارانش می تواند گروهی برای حمله تشکیل دهد . این قابلیت با ساخت کالاهای خاص در جاها یا مراحل خاص و سپس انجام دادن Mini Game مربوط به آن قابل اجرا است و به نوعی با Note-Matching بازی های GH و Rock Band مشابه است . یک کاراکتر با نام Mangus در بازی وجود دارد که فقط صدای او در بازی وجود دارد و او شما را در انجام مراحل راهنمایی می کند . به محض اینکه ارتش شما جمع شد شما می توانید از این قابلیت های حمله ای استفاده کنید و از آن یا به صورت غیر مستقیم و توسط گروه خود و یا به طور مستقیم توسط خودتان انجام دهید . ادی در آخرین شکل خود به یک اهریمن بال دار تبدیل می شود که می تواند به بالای منطقه ی جنگ پرواز کند و با دید بهتر به یاران خود دستور دهد یا با استفاده از تکنیک های Lay out مستقیما به قلب سپاه دشمن حمله کند .

بخش Multiplayer بازی به طور کامل توضیح داده نشده است و تنها سناریویی که معرفی شده است Battle of the Bands نام دارد که شما به صورت دوئل و با تبر بزرگ خود با دشمنتان می جنگید .

Development

Tim Schafer طراح وسازنده ی بازی گفته است که او از دوران دبیرستان علاقه ی بسیار زیادی به موسیقی Heavy Metalداشته است و roadie ها نیز تقریبا مدت زمان بسیار زیادی او را محسور کرده بودند . وی می گوید : « پانزده سال پیش هنگامی که در حال گردش با اتوبوس بودم داشتم به اسم این بازی فکر می کردم و در حقیقت داشتم به نقطه ی مقابل بازی ای که در آن زمان در حال طراحی آن بودیم یعنی The Secret Monkey Island فکر میکردم که ناگهان Brutal Legendبه ذهنم من وارد شد . » فکری که پشت این بازی است از پانزده سال پیش شکل گرفته است اما در آن زمان توجه چندانی به مفهوم و هسته ی بازی نشد و این ایده بعد از تمام شدن کار ساخت بازی Psychonauts دوباره توسط Tim مطرح شد. او ایده اش را به تیمی که با آن همکاری می کرد ارائه داد و آن ها واقعا شگفت زده شدند و تصمیم گرفتند که عنوان بعدیشانBrutal Legend باشد .

بازی به مقدار زیادی از دنیای فانتزی Lyricها ، Artworkهای روی جلد آلبوم های گروه های متال و Music Video های آن ها الهام گرفته شده است و Tim به نوعی به قول خود در این زمینه وفادار بود . Schafer یک بار با یکی از roadie های گروه Megadeth با نام Tony دیدار داشت و او به او الهام داد که بازی ای درباره ی یک roadie بسازد و در واقع Eddie Riggs تجسمی از Tony است . با انتشار فیلم School of Rock در سال ۲۰۰۳ که در آن فیلم نیز جک بلک بازی می کرد Schafer دوباره به یاد Brutal legend افتاد و این بار مصمم شد که این بازی را منتشر کند . یکی دیگر از دلایلی که باعث تولید این بازی شد فلسفه ی استودیوی Double Fine درباره ی بازی هایی بود که آن ها تولید می کردند . آن ها اعتقاد داشتند که بازی های این استودیو باید با یکدیگر متفاوت باشد و هر عنوان با عنوان بعدی تفاوت های زیادی داشته باشد که این عقیده باعص شد این تیم با Schafer همکاری کند و پس انتشار بازی Psychonauts دست به ساخت Brutal Legend بزنند. Tim برای این تیم توضیح داد که وسیله ی تبلیغاتی و تجاری این بازی مانند Jack Black بر اساس فلسفه ی آن هاست و بر اساس فشار بازار نیست . Schafer با روش و شیوه ی تبلیغات موافق نبود و به آن علاقمند نبود و با وجود اینکه عنوان Psychonauts فروش بسیار ضعیفی داشت اما متعقد بود ” تا وقتی که شما بازی های ناب و خلاقانه بسازید ، ناشرین همیشه با شما صحبت خواهند کرد .” . هنگامی که Schafer بازی را برای سال ۲۰۰۶ آماده می کرد ، با بازخورد هایی مواجه شد که به او می گفتند که سبک بازی را به Hip Hop و یا Country تغییر دهد . Schafer علی رغم میل باطنی اش برای تغییر حال و هوای بازی با Harmonix Music System تماس هایی برقرار کرد ، اما با انتشار بازی GH در همین سال و اسباط اهمیت موسیقی متال در دنیای گیم ، Schafer کاملا مطمئن شد که موسیقیHeavy Metal بهترین سبک ممکن برای بازی اش است و به این ترتیب بر قول خودش استوار ماند .

Schafer توضیح می دهد که برخی از ضرباتی که در بازی وجود دارد از شرایط و قوانین موسیقی الهام گرفته شده است . مثلا با اجرای برخی از Guitar Solo ها ( تکنوازی گیتار ) صورت دشمنان به طور کامل ذوب می شود و چیز هایی از این دست . تیم می گوید که برای ساخت بازی از منابع زیادی که درباره ی Rock و Metal باشند بهره برده اند . وی می گوید که سبک زندگی metal/motorcyclist و افسانه های اسکاندیناوی در شرایط و حال و هوای Open-World بازی تاثیر بسیار زیادی داشته است . مانند اعضای قطع شده ی بدن انسان که به کوه حک شده اند ، یک جنگل که در آن کسانی زندگی میکنند که کار آن ها تعویض چرخ های وسایل نقلیه است ، محلی که در آن شمشیر ها و تبر های بزرگ زمین را سوراخ کرده اند ، مقبره هایی که با Soandex پوشیده شده اند و معادن و کارخانه های آهن و مواد کانی که در آن ها انسان هایی که به اسارت گرفته شده اند قطعات ماشین ها را می سازند ، از جمله فضاهایی هستند که با استفاده از آن شرایط ساخته شده اند .

فضای هنری بازی بر اساس کارهای آقای Frank Frazetta و از کاور آلبوم هایHeavy Metal و Rock الهام گرفته شده اند . تیم سازنده ی فضای هنری بازی پس از نشست های مختلف به این نتیجه رسیدند که تنها عناصری را به فضای بازی اضافه کنند که باعث شود فضای بازی به Artwork های روی کاور آلبوم های متال بیشتر شبیه شود. به طور مثال طراحی موتور های Hot rod از روی “V8 Truffle of Speed” الهام گرفته شده اند و توسط Ed Roth طراحی شده است . تیم هنری بازی تصمیم گرفته بودند که دوباره بازی ای با رنگ قهوه ای درست نکنن بلکه از رنگ های متفاوت و زنده که با فضای متال هماهنگی کامل داشته باشد استفاده کنند .

بازی دارای ۸۰ شخصیت متفاوت و خاص است که هر کدام طراحی چهره و صدای خاص خود را دارد . البته به غیر از نقش اول بازی Eddie Riggs . طرح اولیه ی Eddie Riggs از روی Lemmy Kilmister ساخته شده بود اما بعدا این طرح عوض شد و در نهایت چهره ی ادی به نیمه Jack Black و نیمه Glenn Danzig تبدیل شد . سپس جزئیاتی نظیر کمربند ، جلیقه ی امضا شده ، مچ بند های دو دست ادی و سیگاری که به لب دارد به شخصیت بازی اضافه شد و شکل نهایی او را بوجود آورد که به نظر من بسیار جالب طراحی شده است و هم از نظر ترکیب رنگ لباس ها و هم از نظر سبک لباس پوشیدن کاملا شبیه به هنرمند های گروه هایHeavy Metal است . در ابتدا هیچ برنامه ای برای اینکه جک بلک به جای Eddie صحبت کند وجود نداشت ، اما جک آشنایی مختصری با Tim داشت و یکی از طرفدارهای بازی Psychonauts او بود از این رو به طور اتفاقی با این پروژه آشنا شد و تیم تصمیم گرفت که این بازیگر و نوازنده ی آمریکایی به جای Eddie Riggs صحبت کند . General LionWhyte ( که موهای شگفت آوری دارد ) از روی پدر Galm Metal در سال ۱۹۸۰ ساخته شده است و به این دلیل که در دل Schafer نوعی نا امیدی بوجود آورد به عنوان دشمن اصلی Eddie در بازی انتخاب شد . برای اینکه Concept های بازی بیشتر حالت Mature و Metal داشته باشند و بازی بیشتر سر و صدا بکند ، تیم طراحی هنری بازی به بخش های مختلفی تبدیل شد و هر بخش معرفی کننده ی قسمتی خاص از مکتب بزرگHeavy Metal شد . هر بخش ، شکل های مبالغه شده یا ساده شده و نقاشی های قدرتمند مخصوص به خود را داشت . هم چنین برای جدا کردن بخش ها از یکدیگر هر تیم باید کاراکتر ها و در کل فضای مربوط به خود را می ساخت . الهام دهنده ی هر گروه افسانه ی های اسکاندیناوی ، Goth Metal و Art Work های آقای Hieronymus Bosch بود .

به دلیل اینکه بازی بیش از ۲ ساعت دیالوگ دارد سازندگان بازی تصمیم گرفتند که گرافیک بازی را تا حدودی از اون حالت کارتونی و Cell Shade خارج کرده و جزئیات بیشتری به چهره ی کاراکتر های بازی اضافه کنند . هم چنین سیستمی طراحی کردند که Lip Sync را به طور دقیق و کامل اجرا کند و برای طراحی بخش های مختلف ظاهر کاراکتر ها از تکنیک هایی استفاده کردند که ظاهر کاراکتر ها را با جزئیات دقیق و کامل و به صورت HD نشان دهد .

به غیر از Black و Kilmister از دیگر شخصیت های بزرگ دنیای متال مانند : Rob Halford از گروه بزرگ و تاریخی Judas Priest ، Lita Ford از گروه The Runaways و هم چنین از یکی از پادشاهان دنیای Metal یعنی Ozzy Osbourne در امر صدا گذاری استفاده شد . هم چنین از این افراد در طراحی استایل و چهره ی شخصیت های بازی استفاده ی بسیار زیادی شده است و به قول Schafer تا توانسته اند از قدرتHeavy Metalدر این بازی ریخته اند .

Sound Tracks

همه ی Sound Track های موجود دربازی توسط Schafer انتخاب شده است و به طور کامل در بازی وجود دارند . آهنگ های بازی شامل Sound Track هایی از : Zakk Wylde ، Tim Skold ، Wolfmother ، Judas Priest ، Black Sabbath و Ronnie James Dio است . هم چنین تکنوازی هایی از گیتاریست های معروف گروه Judas Priest یعنی K.K. Downing و Glenn Tipton در بازی وجود دارد . هم چنین آهنگ های دوست وهمراه قدیمی Schafer یعنی Peter McConnell نیز در بازی وجود دارند .

آهنگ های The Mob Rules از گروه Black Sabbath در اولین تریلر بازی و هم چنین اآهنگ Dr.Feelgood از Motley Crue در اولین تریلر بازی که داستان بازی را شرح می داد ، وجود داشتند . آهنگ های “The Hellion” و Screaming for Vengeance” و “Leather Rebel” از Judas Priest نیز در وب سایت رسمی بازی وجود داشتند . هم چنین اهنگ “Am I Evil?” از Diamond Head نیز در E3 پخش شد .

بدون شک بازی Brutal Legend یکی از برترین عناوین سال ۲۰۰۹ است که با علاقه ی شدیدی به موسیقی Heavy Metal ساخته شده است و با توجه به نکات بسیار مثبتی که دارد می تواند به یکی از بزرگترین عنوان های تاریخ بازی نیز تبدیل شود . باید تا ۱۳ اکتبر امسال صبر کرد و دید این بازی چگونه خواهد بود .

حتما بخوانید