spot_img

سه بازی رومیزی ساده برای دورهمی‌ها

بازی‌های رومیزی این لیست به دلیل سادگی و جذابیت بصری، مناسب دورهمی‌ها و تفریح‌های دوستانه است

اهریمنی (Villainous)

اهریمن دیزنی باشید!

موارد زیادی در این عنوان هست که ما را جذب آن کند که مهم‌ترین آن‌ها جدال میان شخصیت‌های منفی نوستالژیک کمپانی دیزنی است. یکی دیگر از نکات قابل‌توجه اهریمنی که توسط شرکت واندر فُرج (Wonder Forge) طراحی شده، روانی روند بازی در عین جذابیت کافی است. در اهریمنی شما نقش یکی از این شش شخصیت را به عهده خواهید گرفت:

– مالیفیسنت (Maleficent)، جادوگر پلید انیمیشن زیبای خفته.

– ملکه‌ی قلب‌ها (The Queen of Hearts)، ملکه‌ی داستان آلیس در سرزمین عجایب که برای کوچک‌ترین خطاها حکم گردن زدن صادر می‌کند.

– پرنس جان (Prince John)، شاه ظالمی که در داستان رابین‌هود به جای ریچارد شیردل بر تخت نشسته است.

– اِرسِلا (Ursula)، جادوگری در اعماق دریا که صدای زیبای شاهدخت پری‌های دریایی را دزدید.

– جعفر (Jafar)، ساحر شیطان‌صفت معتمد دربار سلطان عقربه.

– کاپیتان هوک (Captain Hook)، کاپیتان کشتی دزدان دریایی در انیمیشن پیتر پَن (Peter Pan).

هر یک از شخصیت‌ها یک جدول مختص به خود دارد که بازی‌کنان می‌توانند مهره‌ی متناظر با شخصیت انتخابی خود را روی خانه‌های خالی آن قرار دهند و با توجه به دستورالعمل‌های بازی حرکاتی که باید را انجام دهند تا به اهداف اختصاصی تعیین‌شده برسند. همچنین هر یک از بازی‌کنان دو دسته کارت اهریمن و تقدیر در اختیار دارند که با اولی می‌توانند شخصیت خود را به هدفش نزدیک کنند و با دومی می‌توانند دست دیگر شخصیت‌ها را از رسیدن به اهدافشان کوتاه کنند. در جریان بازی خواهید دید که جدول بازی شما پر از کارت‌های تقدیر دیگر شخصیت‌های منفی داستان است تا شما به هدفتان نرسید. در بازی تاسی وجود ندارد و نتیجه‌ی نهایی بازی کاملاً به استراتژی انتخابی شما و حریفانتان بستگی دارد و عملاً برخلاف آنچه سازندگان بازی معتقدند، اهریمنی بیشتر از آن‌که یک بازی خانوادگی باشد، یک بازی فکری است. در نهایت با توجه به سلیقه‌ی به‌کاررفته در طراحی اجزای مختلف بازی و لذتی که در انداختن سنگ جلوی پای رفقا وجود دارد، اهریمنی یک گزینه‌ی مناسب بالاخص برای کودکان دیروز محسوب می‌شود.

سایه‌هایی در جنگل (Shadows in the Forest)

طعم جدید یک ایده‌ی کلاسیک آلمانی

شرکت ثینک‌فان گیمز (ThinkFun Games) در سال جاری با طراحی دوباره‌ی المان‌های بازی رومیزی والْدْشاتِنْشْپیل (Waldschattenspiel – بازی سایه‌های جنگل – عنوان کلاسیک دهه‌ی ۸۰ میلادی آلمان)، اقدام به انتشار دوباره‌ی آن با نام «سایه‌هایی در جنگل» برای مخاطبان این روزها کرده است. هدف شرکت والتر کراوْل (Walter Kraul GmbH)، طراح اولیه‌ی بازی، ساختن یک بازی رومیزی مناسب برای بازی کردن والدین با کودکان بود، اما بازی ارائه‌شده در نهایت به کار همه‌ی گروه‌های سنی و مخاطبان می‌آمد. داستان بازی از این قرار است که افراد در یک محیط تاریک دور صفحه‌ی بازی جمع می‌شوند و یک نفر (معمولاً شخص بزرگ‌تر) نقش جست‌وجوگر در جنگل تاریک بازی را به عهده می‌گیرد. دیگر نفرات (از ۱ تا ۶ نفر) دورف‌هایی هستند که لابه‌لای درختان متعدد جنگل پنهان شده‌اند و جست‌وجوگر با فانوسی که در اختیار دارد باید قبل از آن که دورف‌ها زیر سایه‌ی یک درخت دور هم جمع شوند، آن‌ها را پیدا کند. به بیان دیگر دورف‌ها باید به کمک یکدیگر حلقه‌ی اتحاد خود را شکل دهند، پیش از آن که همه‌ی آن‌ها توسط جست‌وجوگر به دام بیفتند. از آن‌جایی که دورف‌ها با همکاری یک‌دیگر بازی را پیش می‌برند، تعداد نفراتی که در تیم دورف‌ها هستند عملاً محدودیتی ندارد، اما سازندگان بازی به تجربه معتقدند که حضور بیش از ۷ بازیکن در بازی جالب نیست و در بازی نباید کمتر از ۳ مهره‌ی دورف وجود داشته باشد (حال آنکه این مهره‌ها لزوماً توسط ۳ نفر کنترل نمی‌شوند). در ابتدای بازی، جست‌وجوگر فانوس خود را در خانه‌ی شروع قرار می‌دهد و چشمان خود را می‌بندد (در نسخه‌ی آلمانی بازی به جای فانوس از یک شمع Tealight استفاده شده بود). در حالی که چشمان جست‌وجوگر بسته است، بقیه‌ی افراد هر یک از دورف‌ها را در سایه‌ی درختان متفاوتی پنهان می‌کنند. سپس جست‌وجوگر چشم‌های خود را باز می‌کند، تاس می‌ریزد و فانوس را در دوایر مشخص‌شده روی صفحه‌ی بازی جلو می‌برد. هر دورفی که در نور فانوس نمایان شود، قفل می‌شود و توانایی حرکت را از دست می‌دهد. جست‌وجوگر دوباره چشم‌هایش را می‌بندد، حال دورف‌های دیگر می‌توانند در حریم سایه‌ها (مسیرهایی که توسط نور فانوس قطع نمی‌شوند) حرکت داده شوند (بدون ریختن تاس) تا اولاً دورف به دام افتاده را آزاد کنند، ثانیاً به هدف غایی تیم که دور هم جمع شدن دورف‌ها زیر سایه‌ی یک درخت است برسند. جست‌وجوگر بار دیگر چشمان خود را باز می‌کند و روند گفته‌شده همین‌طور تکرار می‌شود تا یا جست‌وجوگر همه‌ی دورف‌ها را پیدا کند و یا دورف‌ها بتوانند زیر سایه‌ی یکی از درختان جمع شوند. از آنجایی که به هنگام حرکت دورف‌ها چشم‌های جست‌وجوگر بسته است، ممکن است در حرکت دادن دورف‌ها تقلب شود. همچنین اگر دورفی قفل شود، جست‌وجوگر می‌تواند با دور نشدن از درختی که دورف را در آن به دام انداخته، روند نجات او را مختل کند و ادامه‌ی کار را برای دیگر بازی‌کنان بسیار سخت کند. اما حتی با وجود این مشکلات، نگرش متفاوت طراح بازی و انجام شدن بازی در تاریکی شب، این عنوان را به عنوانی بدل می‌سازد که به یک بار بازی بیارزد.

برخاستن تانوس (Thanos Rising)

شبی به کام طرفداران کمیک

تانوس، این ابرشرور نابغه مثل همیشه دست‌به‌کار شده است تا با به دست آوردن هر ۶ سنگ بی‌نهایت (Infinity Stones)، قدرت دستکش بی‌نهایت را فعال کند و مرگ را به موجودات هدیه دهد. اما شما (و دوستانتان، تا ۴ نفر) سعی دارید تا در یک فضای مشارکتی جلوی اجرایی شدن نقشه‌های شوم تانوس را بگیرید. در هر نوبت با توجه به تاس‌های ریخته‌شده، می‌توانید از توانایی‌های ابرقهرمان‌های گروه انتقام‌جویان (Avengers) برای حمله به تانوس و دارودسته‌اش استفاده کنید. در این بین با هر زخمی که به ابرقهرمان‌های شما وارد می‌شود، تانوس به سنگ‌های مورد نظرش نزدیک‌تر می‌شود. در نتیجه شما باید از موقعیت‌هایی که دارید به بهترین نحو ممکن برای ضربه زدن به تانوس استفاده کنید تا پیش از آن‌که سنگ‌های بی‌نهایت در جایگاهشان روی دستکش بی‌نهایت قرار گیرند، متحدان تانوس به حد کافی از پای درآیند و تانوس شکست بخورد. البته شکست دادن تانوس کار نسبتاً سختی است و روند بازی به گونه‌ای طراحی شده است که پیروزی بیشتر در طالع تانوس قرار می‌گیرد، اما همین موضوع می‌تواند دلیلی برای دیرتر تکراری شدن این عنوان باشد. اگر به بازی‌های مشارکتی علاقه دارید، اگر می‌خواهید به تنهایی بازی کنید و یا به شخصیت‌های کمیک‌های مارول علاقه دارید، این بازی نه چندان سخت انتخاب مناسبی به نظر می‌رسد.

حتما بخوانید