spot_img

رشد مالی ۵۰ درصدی مایکروسافت در گزارش مالی اخیر

تاثیر فوق‌العاده گیم‌پس بر درآمدهای اخیر ردموندی‌ها

در روز سه‌شنبه اخیر، مایکروسافت گزارش مالی سه‌ماه سوم سال مالی جاری خود را منتشر کرد که نشان از رشد ۵۰ درصدی درآمدهای بخش بازی‌های ویدئویی این شرکت دارد. این بازه‌ی زمانی که در تاریخ ۳۱ ماه مارس ۲۰۲۱ به اتمام می‌رسد شامل روزهای انتشار کنسول‌های XBOX Series X|S نیز می‌شود. بخش اکس‌باکس مایکروسافت با رشد ۵۰ درصدی به نسبت بازه‌ی زمانی مشابه در سال گذشته، درآمد شرکت را به بیش از ۳.۵ میلیارد دلار رسانده است.

درآمد حاصل از خدمات و محتویات مربوط به اکس‌باکس رشد ۳۴ درصدری را تجربه کرده، رشدی که به پشتوانه‌ی “عناوین شرکت‌های شخص ثالث، اشتراک گیم‌پس و عنوان فرست پارتی” اتفاق افتاده است. همچنن این شرکت رشد ۲۳۲ درصدی را در فروش سخت‌افزار تجربه کرده که نتیجه‌ی تقاضای ادامه‌دار بازار برای XBOX Series X|S است. طبق اعلام مایکروسافت سود حاصل محتویات نرم‌افزاری شامل محتوای مربوط به محصولات شرکت زنیمکس هم می‌شود که چند ماه پیش و به قیمت ۷.۵ میلیارد دلار توسط مایکروسافت خریداری شد.

به گفته‌ی دنیل احمد، تحلیل‌گر و خبرنگار حوزه بازی‌های ویدئویی، این سه ماهه، بهترین تجربه مالی اکس‌باکس در شش سال اخیر است. احمد اضافه می‌کند، با اینکه ارقام مروبط به سخت‌افزار رشد بسیار زیادی را نشان می‌دهد، ولی همچنان سود حاصل از محتوای نرم‌افزاری و خدمات، چیزی حدود ۸۰ درصد کل سود اکس‌باکس را تشکیل می‌دهد.

درآمد بسیار زیاد مایکروسافت از بخش خدمات نرم‌افزاری مثل سرویس گیم‌پس موردی نیست که باعث تعجب شود. با توجه به اینکه مایکروسافت برخلاف رقبای خود، به جای تمرکز بر فروش سخت‌افزار و بازی انحصاری، روی ساخت و توسعه‌ی یک اکوسیستم سرمایه‌گذاری کرده که به شکل سرویس گیم‌پس ارائه می‌شود. آن‌ها قطعا از فروش سخت‌افزار خوشحال می‌شوند ولی به شکل واضحی، فروش کنسول در اولویت دوم تیم اکس‌باکس قرار دارد.

منبعGamingBolt

حتما بخوانید