نقد و بررسی بازی Adventure Time: Pirates of the Enchiridion

کارتون‌ها دنیایی جذاب و مسحور‌کننده‌ای دارند. سادگی و گیرایی دو دست تنومندی هستند که از همان لحظات ابتدایی شما را به درون دنیای رنگارنگ خود می‌کشند. رنگ‌بندی‌ و محیط‌های شاد، شخصیت‌های شوخ و بی‌تکلف، داستانی سرراست و پر از ماجراجویی بخش عمده تشکیل‌دهنده کارتون‌ها هستند. پس عجیب نیست که کسی دلش بخواهد برای یک‌بار هم که شده سری به این دنیاهای منحصر به فرد بزند. حال چه راهی بهتر از یک بازی ویدئویی و چه دنیایی بهتر از «ادونچر تایم»؟


برای آن‌هایی که با دنیای عجیب و غریب ادونچر تایم ملاقات نداشتند، می‌توان در یک جمله توصیفش کرد؛ ترکیبی از همه‌ی کارتون‌هایی که دوست‌شان داریم. شهر ساخته شده از شکلات و آبنبات روی یک کیک بزرگ تحت حکمرانی شاهزاده آدامس بادکنکی – این توصیف را چندبار بخوانید تا تصوری از دنیای پر رنگ و لعاب بازی به‌دست آورید. اگر هم با این سری فانتزی آشنایی دارید، چه جای توضیح بیشتر است؟ در Adventure Time: Pirates of The Enchiridion همه شخصیت‌های آشنا و دوست‌داشتنی حاضر هستند. «فین» و «جیک» به همراه آتاری دستی سخن‌گویشان «بی. ام. او.» مشغول لذت بردن از زندگی عادی‌‌شان هستند (بخوانید: خوردن و خوابیدن) که سطح آب در کل عالم بالا آمده و همه‌چیز را به هم می‌ریزد. تازه این‌جاست که بازی شروع می‌شود و دو یار قدیمی با شوق و ذوق فراوان برای حل مشکلات و تجربه ماجرایی دیگر عازم سفر می‌شوند. به نظر می‌آید پادشاه یخی در کنترل نیروهای منجمدکننده خود به مشکل خورده، آدامس بادکنکی در جنگل‌های مخوف گم شده و هسته‌ی مرکزی جزیره آتشی به تعمیر نیاز دارد. این‌ها و کلی ماجرای دیگر سر راه فین و جیک قرار خواهند گرفت تا با کمک هوش و توانایی‌های قهرمانانه‌شان آن‌ها را حل کنند و البته از هر فرصتی برای مزه‌پرانی و شوخی و خنده نهایت استفاده را کنند. فقط حیف که ماجراجویی خیلی زود به سرانجام خود می‌رسد.

از همان ابتدای بازی، دنیا را آب گرفته است. از همین رو، یک قایق جمع و جور خواهید داشت تا با آن به جاهایی که می‌خواهید، برانید. محیط‌های بازی طراحی ساده و سرراستی دارند و با توجه به بازه‌ی سنی هدف سازندگان، نسبتا محدود هستند. با این حال می‌توانید جیک را تبدیل به یک موتور سیکلت وسپا کنید، گروه را رویش سوار و در میان لوکیشن‌های چشم‌نواز بازی برانید. موارد شکستنی وجود دارند که می‌توانید برای کسب آیتم و سکه‌های بیشتر آن‌ها را بشکنید؛ افرادی که گم شده‌اند و باید پیدا شوند. پس گشت و گذار اضافی در دنیای بازی چندان هم بدون پاداش نخواهد بود. اما اگر با سبک و سیاق بازی‌های JRPG آشنا هستید، بهتر است انتظار چندانی از این بخش نداشته باشید. ولی تجربه کلی گشت و گذار در دنیای بازی چیزی مابین یک بازی نقش آفرینی JRPG و پلتفرمر ساده است که باید با به‌کارگیری مهارت‌های شخصیت‌های مختلف موانع را از سر راه خود بردارید.

گرافیک هنری بدون دخل و تصرف همانند نمونه اصلی کارتونی‌اش چشم‌نواز و مجذوب کننده است. درست مثل این که شخصیت‌های بانمک مقابل چشمانتان جان گرفته‌ باشند. البته حرکات‌شان با انیمیشن‌های سطح بالا و واقعی پشتیبانی نمی‌شود؛ ولی نزدیک شدن به واقعیت در چنین دنیای فانتزی‌ای، آخرین کاری است که باید انتظارش را داشت. گرافیک فنی بازی هم ساده و بدون افکت‌های آن‌چنانی است. خبری از «لیپ سینک» نیست و حرکات لب و دهان شخصیت‌ها به تقلید از منبع اصلی اجرا می‌شوند. سعی شده از موسیقی‌های آشنای سری کارتونی استفاده شود. صداگذاری محیط متوسط رو به پایین است و صداهای تکراری بسیاری خواهید شنید. تکراری شدن محیط‌های کوچک و شنیدن چندباره‌ی تعداد محدودی صدا می‌تواند شما را از ادامه‌ی بازی منصرف کند. در کنار این کمبودهای طراحی، مشکلات فنی متعدد هم می‌توانند مشکل دیگر بازی بشمار بیایند و حس و حال یک بازی تست نشده و نیمه‌کاره را تداعی کنند.

ادونچر تایم یک بازی ساده و معمولی است؛ یک پنجره کوچک دیگر برای ورود به دنیای این سری کارتونی محبوب. نه زیاد بلندپروازانه است که سقوط کند، نه آن‌قدر معمولی و ضعیف که خسته‌تان کند. تعادلی کمرنگ و در برخی موارد دل‌چسب و اکثر اوقات نصفه و نیمه که احتمال دارد در روزهای پرنور تابستان شما را به سمت خودش بکشد.

پلتفرم:
سازنده:
ناشر:
تاریخ عرضه:
نسخه‌ی بررسی شده:
سبک:

حتما بخوانید